Jiřího z Poděbrad je další stanicí metra v grafice Čitelné Prahy
Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 02. 11. 2023
V rámci revitalizace stanice metra Jiřího z Poděbrad se podařilo díky spolupráci Dopravního podniku hl. m. Prahy, ROPIDu a designérského studia Side2 aplikovat novou grafiku projektu Čitelná Praha na všechny informační a navigační tabule v této stanici. Jedná se již o druhou stanici, kde se testuje nová grafika statických informačních prvků. Tou první byla západní polovina stanice Palmovka. A právě na základě uživatelského testování nového systému ve stanici Palmovka již byly do navigačních prvků nyní zprovozněné stanice Jiřího z Poděbrad zapracovány některé poznatky a připomínky cestující veřejnosti.
„Chceme, aby se každý v Praze vyznal a našel správnou cestu. Naším cílem je proto sjednotit všechny navigační a informační prvky ve městě do jednotného stylu tak, aby pohyb v něm byl předvídatelný a především čitelný. Prvky, které se používají nyní, mnohdy pocházejí i ze 70. a 80. let minulého století. Navigační systém v moderní metropoli musí odpovídat potřebám cestujících a měl by také umět reflektovat celou řadu online dat a aplikací, které pro přesuny po městě městskou hromadnou dopravou i pěšky lidé běžně využívají. Zkušenosti, které posbíráme v rámci pilotního testování, využijeme pro vytvoření finální podoby tohoto systému,“ říká Zdeněk Hřib, náměstek pražského primátora pro oblast dopravy.
I v rámci stanice Jiřího z Poděbrad je nová grafika ve fázi pilotního testování. Třeba základní schéma trasy metra s jednotlivými stanicemi (tzv. „teploměr“) je i zde prezentováno ve dvou variantách, které se od sebe mírně odlišují. Například barevností textů nebo způsobem znázornění aktuální stanice či vysvětlivek bezbariérovosti jednotlivých stanic. „Na základě četných připomínek přibyl do základního rozcestníku s názvy konečných stanic metra hned zkraje nástupiště údaj, kterým směrem se nachází centrum. Novým užitečným pomocníkem jsou také vertikální seznamy stanic metra relevantní pro daný směr hned u prvního průchodu ze střední lodě od eskalátorů k jednotlivým nástupištím, kterým říkáme vertikální teploměry,“ vysvětluje Tomáš Machek, spoluautor nového designu ze studia Side2.
Veškerá grafika informačních tabulí je s ohledem na harmonogram projektu a načasování vlastní revitalizace stanice instalována na stávající nosiče, prototypy nových lépe osvětlených nosičů se budou teprve testovat ve stanici Palmovka.
„I ve stanici Jiřího z Poděbrad budeme realizovat uživatelské průzkumy s cílem najít finální podobu většiny prvků, aby bylo možné přistoupit k tvorbě komplexního manuálu pro všechny stanice metra a následně po otestování nových nosičů zahájit postupnou celopražskou obměnu informačních a navigačních tabulí v metru,“ dodává ředitel ROPID Petr Tomčík. Lidé se mohou do průzkumů přihlásit prostřednictvím dotazníku, který najdou pod tímto odkazem.
Další plány Čitelné Prahy
V následujícím období plánuje ROPID ve spolupráci s designéry a Dopravním podnikem hl. m. Prahy vyzkoušet novou grafiku také na lince metra C, konkrétně ve stanici Chodov, a dokončit proměnu celé stanice Palmovka včetně testování prototypů nových nosičů jak na nástupišti, ve vestibulu, tak i u vstupů na povrchu.
Ještě do konce letošního roku přibydou v ulicích Prahy také tzv. „totemy“, které zdálky zvýrazňují vstupy do stanic metra nebo železnice, konkrétně u stanic metra Kobylisy a Malostranská a také u vlakové zastávky Praha-Eden.
V souvislosti s připravovaným otevřením nové železniční zastávky Praha-Rajská zahrada 10. prosince 2023 bude zprovozněna i první část pěší lávky, která spojí nová vlaková nástupiště s okolím. A na právě této lávce bude použita navigace Čitelné Prahy včetně dálkových totemů pro zvýraznění existence vlakové zastávky ze vzdálenějšího okolí.
Více o projektu Čitelné Prahy: https://pid.cz/citelnapraha/