Vlaky

Železnice umožňuje rychlé, pohodlné a bezpečné cestování po Praze i v regionu. Na příměstské vlaky často navazují autobusové linky, na vybraných železničních stanicích jsou zřízena parkoviště systému P+R.

V Praze a okolí je vytvořen tzv. systém linek S. Toto označení se používá pro vlakové spoje příměstských a městských osobních vlaků, spěšných vlaků a vybraných rychlíků (seznam rychlíků). Tyto vlaky jsou obsluhovány z velké části moderními jednotkami a nabízejí většinou nejrychlejší variantu spojení oblastí Středočeského kraje s hlavním městem.

Schéma linek S

Vlakem po Praze nejrychleji

Železnice nabízí zajímavou alternativu cestování vůči klasické MHD, kdy je z mnoha míst bezkonkurenčně nejrychlejší, navíc nabízí na hlavních tratích krátký interval, pohodlné klimatizované vlaky, a to vše za běžnou jízdenku pro pražskou MHD.

Srovnání jízdních dob vlak vs. MHD v Praze

Linka vlaku Trasa Čas jízdy vlakem Čas jízdy MHD
S1 Masarykovo nádraží – Klánovice 20 min.
41 min.
S2 Masarykovo nádraží – Horní Počernice 16 min. 26 min.
S3 Masarykovo nádraží – Kbely 19 min. 27 min.
S4 Masarykovo nádraží – Sedlec 12 min. 22 min.
S49 Holešovice – Libeň 6 min. 16 min.
S6 Smíchov – Řeporyje 11 min. 22 min.
S7 Hlavní nádraží – Radotín 16 min. 36 min.
S7 Smíchov – Libeň 16 min. 24 min.
S7 Radotín – Klánovice 39 min. 67 min.
S8 Vršovice – Modřany 16 min. 30 min.
S9 Hlavní nádraží – Uhříněves 19 min. 32 min.
S9 Vršovice – Vysočany 13 min. 27 min.

S jakou jízdenkou do vlaku

Stačí mít platně označenou jízdenku PID pro jednotlivou jízdu nebo platnou časovou jízdenku PID pro cestování v příslušných pásmech PID.

Omezení

Jízdné PID platí pouze na linkách S a R v integrovaných úsecích. V některých stanicích a zastávkách prozatím není možné označení jednotlivých jízdenek. Více informací o integraci a použití jízdenek naleznete v článku odbavení ve vlacích PID.

Ve vlacích PID neplatí následující jízdenky a slevy:

  • SMS jízdenka
  • Sleva pro doprovod dítěte 0–3 roky
  • Bezplatná přeprava psa
  • Zaměstnanecké jízdné PID
  • Zaměstnanecké jízdné DP Praha

Cestující musí využít jiných jízdenek. Vždy podle Tarifu PID nebo tarifu železničního dopravce.

Jízdní řády vlaků

Jízdní řády PID všech vlakových linek S jsou k dostání v tištěné podobě na informačním centru ROPID, ve všech infocentrech DP Praha a na vybraných obecních úřadech.

Jízdní řády jsou k dispozici také v elektronické podobě.

Železniční zajímavosti

Pražský motoráček

Vydejte se historickým motorovým vozem po nejkrásnější trati v Praze (tzv. Pražském Semmeringu), kde spatříte nádherné výhledy na Prahu. Pražský motoráček vyjíždí o víkendech po celý rok v trase Praha hl. n. – Praha-Zličín. Využít můžete všech jízdenek PID.

Více o této atrakci naleznete v sekci Volný čas a výlety.

.

Cyklohráček

Strávit příjemný víkend můžete ve vlaku Cyklohráček. Doveze vás na prohlídku hradu Okoř, na vodní hrátky do aquaparku Slaný nebo za krásami železnice do muzea Zlonice. Ať už bude váš cíl jakýkoli, ve vlaku vám zkrátí cestu různé aktivity (dětský koutek, stolní hry, hračky, stavebnice a houpačka). Využít můžete všech jízdenek PID.

Více o této atrakci naleznete v sekci Volný čas a výlety.