Cyklohráček

Cyklohráček je výletní vlak pro malé i velké cestovatele, kteří věří, že i cesta může být cíl, a chtějí si vychutnat každý kilometr své výpravy, až už cestují pěšky, na kole nebo vlakem. Vláček, jež je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů především s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií, vás bude v letošní sezóně 2024 doprovázet již jedenáctým rokem při vašich cestách za výlety. Sveze vás opět z pražského hlavního nádraží malebným krajem kolem zříceniny hradu Okoř až do královského města Slaný. O vybraných sobotách se navíc podívá až do středočeských Zlonic k železničnímu muzeu! 11. sezóna výletního vlaku Cyklohráček začíná již v sobotu 23. března 2024.

Aktuální DL leták k letošní sezóně ke stažení zde.

Pravidelná trasa vlaku

Výletní vlak Cyklohráček jezdí i letos v rámci trvalého stavu v nezměněné trase. Z pražského hlavního nádraží se tak vydá do středočeského královského města Slaný. Podíváte se opět na nejhezčí pražskou železniční trať – tzv. Pražský Semmering, dále do malebného kraje kolem zříceniny hradu Okoř a do Zákolanského údolí, kde se můžete vydat na výlet do útulného Zooparku Zájezd nebo k nejstarší dochovalé stavbě v celých Čechách – rotundě sv. Petra Pavla a Budči. Významným cílem zůstává konečná stanice Slaný, jež nabízí mnoho zajímavých aktivit pro malé i velké. Cyklohráček taktéž během sezóny několikrát zavítá až k železničnímu muzeu ve Zlonicích.

Vzhledem k začínají rekonstrukci pražského smíchovského nádraží bude v letošní sezóně vyjíždět z Prahy hl. n. jen ranní Cyklohráček, který se sem večer opět vrátí. Polední obrat bude začínat a končit ve stanici Praha-Smíchov. Aktuální informace o provozu a případných změnách a výlukách jsou k dispozici na obvyklých informačních portálech – zde na webu či na sociálních sítích Cyklohráčku, dále na informační lince Pražské integrované dopravy 234 704 560 nebo na informační lince Českých drah 221 111 122.

Hrajvedoucí řídí hru

Zatímco se strojvedoucí s vlakvedoucími Cyklohráčku postarají, abyste v pořádku dorazili do svého cíle, naši tzv. hrajvedoucí mají na starosti, aby vám cesta vláčkem příjemně uběhla. Děti dostanou na památku drobné upomínkové předměty včetně dětské jízdenky, kterou si sami orazítkují, cyklisté pak obdrží reflexní pásku nebo cyklomapu. Hrajvedoucí vám také poradí s výběrem společenských her, vysvětlí pravidla různých dětských aktivit (např. hra Namaluj nám obrázek a získej odměnu) nebo vám dají tip, kam v okolí trati Cyklohráčku vyrazit na výlet, pokud nemáte pevně stanovený cíl cesty. Pokud se budete potřebovat na cokoliv ohledně vláčku zeptat, už víte, na koho se máte obrátit!

Jízdné a rezervace

Ve výletním vlaku Cyklohráček neplatí žádné speciální jízdné. Vláček stále jezdí za standardní Tarif Pražské integrované dopravy (PID), Tarif Českých drah (ČD) nebo Systém jednotného tarifu OneTicket. Rezervace míst k sezení se neprovádějí. Výběr volných míst k sezen či stání je do vyčerpání kapacity jednotlivých vozů.

Pravidelný jízdní řád pro sezónu 2024

Již potřetí vyjede výletní vlak Cyklohráček také na speciální Letní výlety, které připravujeme ve spolupráci s národním dopravcem České dráhy a. s. Stejně jako v minulých dvou letech se i letos podíváme do nejrůznějších turisticky zajímavých destinací nejen ve Středočeském kraji! Těšit se tak můžete na 14 výletů, jež se uskuteční každé úterý a čtvrtek od 9. 7. do 22. 8. Podrobnosti budou  v dostatečném předstihu zveřejněny na obvyklých informačních portálech (zde na webu nebo na sociálních sítích).

Vlaková souprava Cyklohráčku je v základním řazení sestavena z pestrobarevné motorové lokomotivy řady 714 a čtyř osobních vozů, které jsou zčásti přestavěny na hrací herny především pro malé výletníky.

 

Vůz plný hraček

V oranžovém nízkopodlažním voze, kam lze pohodlně nastoupit s dětskými kočárky, na vás čeká spousta hravých překvapení. Nachází se zde dětský koutek pro nejmenší cestující, jež je vybaven pestrobarevnými stavebnicemi, motorickými kostkami, houpacím pytlem, dřevěnou vláčkodráhou se spoustou mašinek nebo dřevěnými hrami na stěnách. Na druhém konci vozu se nachází původní stanoviště strojvedoucího, které bylo přestavené na dětskou hernu.

Služby vozidla:

  2. třída

  bezbariérové WC

  vůz vyhrazený pro cestující s dětmi (Vůz plný hraček)

  vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku

Vůz plný balónků

V růžovém voze se můžete těšit na velké pestrobarevné balónkoviště se skluzavkou, které si oblíbí každý malý cestující. Uvnitř vagonu na vás ale čeká i velká molitanová stavebnice, speciální dřevěné hry na stěnách nebo houpací pytel. V tomto vozu najdete také deskové hry, ke kterým si můžete zapůjčit figurky od našich hrajvedoucích.

Služby vozidla:

  2. třída (velkoprostorové uspořádání)

  WC

  vůz vyhrazený pro cestující s dětmi (Vůz plný balónků)

Vůz plný her

Modrý vůz plný her nabízí dětem množství aktivit, které jim zpříjemní cestu na výlet i zpátky domů. Uvnitř na vás čeká další balónkoviště podobné tomu z růžového vagónu. Nechybí tu ani tabule na kreslení s barevnými či bílými křídami, dva kreslicí stolky či knihovnička nejen pro malé cestovatele, ve které si můžete na cestu vláčkem půjčit nejednu knížku. Pokud nám namalujete obrázek na památku, obdržíte od našich hrajvedoucích ještě další drobnost na památku.

Služby vozidla:

  2. třída (velkoprostorové uspořádání)

  WC

  vůz vyhrazený pro cestující s dětmi (Vůz plný her)

Vůz plný kol

Jestliže jste zodpovědní sportovci a namísto her vás spíše zajímá, jestli jsou vaše kola připravena na výlet, tak myslíme i na cyklisty! Na palubě Cyklohráčku je k dispozici kompresor na huštění pneumatik, sada lepení, základní nářadí pro opravu kola a reflexní pásek.

Ve voze je zároveň v provozu služba ČD Minibar, při které České dráhy a.s. ve spolupráci se svým smluvním partnerem nabízejí základní sortiment občerstvovacích služeb, jež cestující znají z vlaků dálkové dopravy. V případě mimořádností nebo plánovaných výluk však může výjimečně dojít k neposkytování této služby. Platba v ČD Minibaru je možná pouze v hotovosti.

Služby vozidla:

  2. třída (velkoprostorové uspořádání)

  WC

  přeprava spoluzavazadel (do vyčerpání kapacity)

  bistrovůz/občerstvení (bez roznáškové služby – prodej základního sortimentu občerstvovacích služeb u prodejního okénka přímo ve voze)

Město Slaný

Královské město Slaný leží necelých 30 kilometrů severozápadně od Prahy. Svůj název získalo podle solného pramene. Město samotné vám nabídne řadu kulturních památek (Městské divadlo, Velvarská brána, Vlastivědné muzeum), naučné stezky přírodou (např. Lesopark Háje) či sportovní využití (víceúčelová sportovní hala s bazénem, plochodrážní stadion). Zcela ojedinělé je Muzeum slánek, které se nachází přímo v Infocentru Pod Velvarskou branou. Ve sbírce se nachází i největší slánka na světě, která pojme až 40 kilogramů soli. Slánská hora je pak pozůstatkem bouřlivé sopečné činnosti. Lidé v jejím okolí žili nepřetržitě od pozdní doby kamenné až do vzniku osady, která se stala základem dnešního města.

Infocentrum Pod Velvarskou branou ve Slaném

Slánské infocentrum se stará o potřeby malých i velkých návštěvníků města už třiadvacátým rokem a spolupráce s Cyklohráčkem slaví letos 11 let!

Pod souborným názvem Turistická sezóna pořádá íčko každoročně sérii vycházek, na které jste srdečně zváni.

Na webu www.infoslany.cz v sekci Co dělat ve Slaném nebo Tipy na výlety najdete inspiraci, jak příjemně strávit volný čas ve městě i jeho okolí. Dovolujeme si doporučit nově otevřenou vlastivědného muzea. Nese název Království soli pod Slánskou horou

Moderní expozice v 1. patře muzea přináší nové výstavní trendy včetně interaktivních prvků a zapojení všech smyslů. Přehledně sestavená témata s nezbytnými informacemi o Slaném a solném světě jsou ilustrována mnoha fotografiemi i historickými vyobrazeními, další obrazový program je rozvinut na obrazovkách. Samozřejmostí je výběr atraktivních, ve Slaném dosud neviděných exponátů napříč obory od historie po přírodovědu či gastronomii, vybrané prvky si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Pokud hledáte místa pro pobyt v zeleni, můžeme vám doporučit Kumpánovu zahradu, kde se v letošním roce nově otevřou dvě hřiště: sportovní a dětské. Dvě menší zahrady najdete přímo v historickém centru: Zahrada piaristů je přístupná z Masarykova náměstí a Zahrada U svatého Gotharda se nachází v bezprostřední blízkosti gotického kostela sv. Gotharda. Otevírací doba je od května do října od 8 do 19 hodin a vstup je zdarma. Nesmíme opomenout Lesopark Háje, kde si na své přijdou rodiny s dětmi, pejskaři i malí cyklisté. Využít můžete třeba pumptackovou dráhu, místo pro grilování, dětské hřiště i pomyslnou třešničku na dortu – dětský lanový park Pavouček.

Poznávat město můžete i s našimi quest hrami, které si vyzvednete v infocentru. Pro menší děti je to hra Hybaj na Háje! A pro ty větší hra Před hradbami za hradbami královského města Slaný.

Návštěvníkům, kteří dávají přednost mobilním aplikacím, nabízíme hru Skryté příběhy – Bernardovo srdce, která vás zavede vás do doby, kdy se bývalé královské město Slaný stalo poddanským a úpělo pod nadvládou pánů z Martinic. Druhá z aplikace Slaný 1602 nabízí 3D rekonstrukci středověkého opevnění města Slaný.

Více informací o městu Slaný naleznete na webových stránkách města zde.

Otevírací doba Infocentra Pod Velvarskou branou v sezóně 2024: Letní otevírací doba od 1. dubna do 31. října: Po–Pá 9:00–17:00 hod.; So, Ne, svátek 9:00–16:30 hod., polední přestávka 12:00–12:30 hod., Velikonoční pondělí zavřeno. Aktuální otevírací dobu najdete vždy na webových stránkách infocentra.

Sleva pro cestující Cyklohráčku v sezóně 2024: Od hrajvedoucího si vyžádejte slevovou kartu s kupóny, za které obdržíte:

  • v Infocentru Pod Velvarskou branou zdarma malý suvenýr (platnost od 6. 4. 2024)
  • ve Vlastivědném muzeu dětskou vstupenku k dospělé zdarma
  • v Cukrářství Pudilovi jeden kopeček zmrzliny zdarma při koupi dvou zákusků
  • Aquaparku Slaný získáte 30% slevu na vstupné

Akce ve Slaném v roce 2024

5. – 12. dubna Dny dánské kultury
27. dubna Zahájení turistické sezóny – Pojďte s námi Na Háje (začátek ve 14:00 hod.)
31. května – 1. června Husitské slavnosti
16. – 17. června Slánský Tuplák – pivní slavnosti
23. června Turistická vycházka – Židé ve Slaném (začátek ve 14:00 hod.)
20. července Slánský okruh – závod historických vozidel
10. srpna Turistická vycházka – Od královského k poddanskému (začátek ve 14:00 hod.)
17. – 18. srpna Slánský open air festival Valník 2023
7. září Vinný košt v Kumpánovce
14. září Slaný na talíři – food festival
21. září Rožnění uherského býka

Vycházky ve Slaném

Zahájení turistické sezóny – Letošní sezónu zahájíme vycházkou Na Háje. Zmíníme se méně známých, ale přesto významných místech. Jako je Masarykova vilová čtvrť, letní kino, základní škola Háje. A také zjistíme, jaká zajímavá místa skrývá Lesopark Háje. Vycházka je zdarma. (27. 4. od 14:00 hod.)

Židé ve Slaném – Komentovaná vycházka po stopách slánské židovské komunity, při které navštívíme místa, která jsou spojena se židovskou historií Slaného. Vycházka je spojena s prohlídkou, veřejnosti běžně nepřístupného, židovského hřbitova ve Slaném. (23. 6. od 14:00 hod.)

Od královského k poddanskému – Vycházka konaná k 410. výročí narození Bernarda Ignáce z Martinic. (10. 8. od 14:00 hod.)

Vstupné na vycházky je: 100Kč dospělí / 60 Kč děti. Vycházky začínají před Infocentrem Pod Velvarskou branou.

Cesta za zlatým pokladem

Pokud prozradíte ve vlaku hrajvedoucímu, že jedete s dětmi až do Slaného, nabídne vám herní plán a mapku města s tím, že jakmile vystoupíte, můžete se vydat na dobrodružnou cestu za zlatým
pokladem. Jestliže správně vyplníte číselnou tajenku, jejíž otázky se vztahují k historickým památkám Slaného, dojdete až ke zlatému pokladu ukrytému ve městě.

 

Vlastivědné muzeum ve Slaném

Při návštěvě slánského muzea můžete nahlédnout do dějin města i prehistorie Slánska, obdivovat unikátní kolekci hodin, uměleckých předmětů, tajemný rod Martiniců, ale i navštívit stálou expozici
opevnění a vývoje osídlení královského města Slaného s mapou původního opevnění a modely jednotlivých bran ve středověké Velvarské bráně. Samotná hlavní budova muzea sídlí v barokní budově bývalé piaristické koleje, kterou založil Bernard Ignác hrabě z Martinic v roce 1658. Budova byla novorenesančně upravena v letech 1877—78 architektem Rudolfem Štechem. Objekt sloužil školním účelům až do roku 1939, muzeum sem bylo přemístěno o rok později. Více informací naleznete na webu muzea zde.

Otevírací doba Vlastivědného muzea ve Slaném v sezóně 2024: Út-So 9-16 hod., od června otevřeno i v neděli v čase 9-16 hod. O státních svátcích pouze 9-12 hod.

Sleva pro cestující Cyklohráčku v sezóně 2024: Od hrajvedoucího obdržíte slevovou kartu s kupónem, za který při vstupu do Vlastivědného muzea získáte dětskou vstupenku k dospělé zdarma.

 

Zoopark Zájezd

V této útulné zoologické zahradě spatříte přes 100 druhů exotických a domácích zvířat, a to včetně lemurů, surikat, velbloudů či největší druhovou kolekci chameleonů v Evropě ve zdejší expozici Terária. Nejen děti se zabaví v koutku s domácími zvířaty, ve volně přístupném výběhu Ušákov, kde bydlí největší králící světa nebo na hřišti s obří trampolínou. V zoo navíc po celý rok probíhá bohatý doprovodný program. Více informací naleznete na webu zooparku zde.

Otevírací doba v sezóně 2024: Po-Pá 10-16 hod., So-Ne 10-17 hod.

Vstupné v sezóně 2024: rodinné (2+3) 520 Kč, rodinné (2+2) 460 Kč, dospělý 170 Kč, student/ZTP/Senior 120 Kč, dítě (3-15 let) 110 Kč, děti do 6 let a doprovod držitele průkazu ZTP/P zdarma

Sleva pro cestující Cyklohráčku v sezóně 2024: Od hrajvedoucího obdržíte slevovou kartu s kupónem, za který při vstupu do Zooparku Zájezd získáte dětskou vstupenku k dospělé zdarma.

 

Království železnic

Otevírací doba v sezóně 2024: Po-Ne (včetně prázdnin a svátků) 9-19 hod.

Vstupné v sezóně 2024: základní vstupné (dospělí, děti do 15 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P) 350Kč všední dny; 400 Kč víkendy, svátky, prázdniny

Sleva pro cestující Cyklohráčku v sezóně 2024: Od hrajvedoucího obdržíte slevovou kartu s kupónem, za který při vstupu do Království železnic (v pokladně expozice) 1 kus dětské vstupenky v hodnotě 300 Kč zdarma.

 

Železniční muzeum ve Zlonicích

S naším Cyklohráčkem se můžete i letos vydat na výlet až do železničního muzea Zlonice, které všem výletníkům nadále nabízí k prohlídce stálou expozici zabezpečovacího zařízení, osobní přepravy, průmyslových lokomotiv a malodrážních vozidel či depozitář hasičsských stříkaček. Dýchne zde na vás historie starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů. Malí výletníci se mohou svézt úzkorozchodnou průmyslovou železnicí. Více informací naleznete na webu Železničního muzea Zlonice zde.

Cyklohráček vás během své letošní sezóny sveze do Zlonic o vybraných sobotních odpoledních jízdách, které jsou uvedeny v jízdním řádu – konkrétně 20. 4., 25. 5., 29. 6., 27. 7., 24. 8. a 28. 9. Železniční muzeum Zlonice bude mít v těchto dnech prodlouženou otevírací dobu.

Nabídku drobného občerstvení formou tzv. ČD Minibaru můžete i nadále využívat také v našem výletním vlak Cyklohráček. Minibar vám nabízí například kávu nebo čaj a malý snack (Horalky, sladké a slané pečivo atd).

ČD Minibar obvykle představuje malý vozík upravený pro servírování drobného občerstvení ve vlaku přímo na místech cestujících. Protože je však souprava Cyklohráčku neprůchozí, probíhá prodej občerstvení prostřednictvím výdejního okénka ve voze plného kol (v tzv. cyklovoze). Platba je možná pouze v hotovosti, a to v Kč, Euro, popř. voucherem na občerstvení. Nabídka občerstvení je omezená zázemím pro vlakový personál ve vlaku. Na pražském hlavním nádraží může být sortiment v průběhu dne doplněn.

V případě mimořádností nebo plánovaných výluk může v Cyklohráčku dojít k neposkytnutí této služby.

Nabídka ČD Minibaru ke shlédnutí / stažení zde.