Cyklohráček

Cyklohráček je v provozu od 25.3.2017 do 29.10.2017 v nepracovní dny v nové trase Praha hl. n. – Praha‑Smíchov severní nástupiště – Hostivice – Středokluky – Podlešín – Slaný – Zlonice. Tento vlak nabízí rozšířenou přepravu jízdních kol, hrací koutek pro děti a herní stolky. Pro přepravu cyklistů je přednostně určen vždy druhý vůz vlaku, který je vybaven speciálními prostory pro přepravu jízdních kol a je v něm snížen počet míst k sezení.

Aktualita: Svatováclavské slavnosti na Budči u Zákolan

Na svatého Václava se každoročně konají na Budči u Zákolan historické slavnosti a i letos tu Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně se svými partnery připravilo den plný aktivit pro děti i dospělé.

Tradiční oslavy českého patrona sv. Václava se uskuteční ve čtvrtek 28. září od 10:00 do 17:00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na řemeslné dílny, šermířské souboje, průvod svatého Václava, pohádková divadelní představení i koncert historické hudby. Pro dospělé budou připraveny po celý den prohlídky rotundy sv. Petra a Pavla, která je podle dostupných pramenů nejstarší dochovanou kamennou stavbou v Čechách.

Každoročně lákají svatováclavské oslavy na Budči stále více návštěvníků. V tento den tak bude mimořádně kapacitně posílen speciální výletní vlak Cyklohráček, který odjíždí z pražského hlavního nádraží v 09:07 a 13:07, zpět ze Zákolan do Prahy pak pojede v 17:22.

Organizátorem akce je Sládečkovo muzeum v Kladně.

Jízdní řád (trvalý stav)

Tento speciální výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti bude v roce 2017 jezdit už čtvrtou sezonu. Každý nepracovní den vyrážíme z Prahy vždy v 9:07 a 13:07, zpět ze Slaného jedeme v 11:01 a 16:57. Během letošní sezóny bude Cyklohráček sedmkrát opět prodloužen až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum o historii starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů.

Plakát Cyklohráček 2017

O Cyklohráčku

O všechny hry se na palubě starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti také dárky na památku. Pokud si budete chtít zapůjčit něco na hraní nebo třeba jen poradit s pravidly hry, obraťte se přímo na hrajvedoucího ve vlaku. Ve Slaném je pro děti připravena Cesta za zlatým pokladem, sběratelé mohou získat speciální turistickou vizitku Cyklohráčku a cestující mohou využít ve městě řadu slev.

Více informací naleznete také na www.cyklohracek.cz

Cyklohráček umožňuje všem nadšeným výletníkům kombinovat a naplánovat výlet pěšky, na kole, za zábavou a přitom si užít jízdu vlakem. Naplánujte si cyklistický výlet, pěší výlet nebo si jen užijte hravou jízdu malebnou krajinou. Celý vlak má několik vozů – vůz plný her, vůz plný hraček, vůz plný kol a vůz plný balónků.

Vůz plný hraček

Tento vůz je určen spíš menším dětem, cestující tu najdou dětský koutek se stavebnicemi, vláčkovými skládačkami, leporely nebo vláčkodráhou. Odsud je také nejlépe možné pozorovat práci strojvedoucího a dívat se na trať. Vůz je nízkopodlažní, aby se do něj dobře dostaly i kočárky.

Vůz plný balónků         

Vůz poznáte podle toho, že je na rozdíl od těch ostatních červený. Uvnitř je postavená velká herna s balónkovištěm, stavebnicemi a hračkami, které rozvíjí jemnou dětskou motoriku. U dveří je rozšířený prostor, kam se vejde několik dětských kočárků.

Vůz plný kol

Tento vůz je uprostřed soupravy a vejde se do něj přes 20 kol. Cyklisté si v něm mohou dofouknout kola kompresorem, půjčit si nářadí na jejich opravu nebo mazání. Pro cyklisty mají hrajvedoucí jako dárek reflexní bezpečnostní pásku, aby byli na silnici lépe vidět.

Vůz plný her

Vůz s upravenými stolky a připravenými herními plány na Člověče, nezlob se!, dámu, šachy a další hry. Děti si tu budou moci půjčit od hrajvedoucích karetní a jiné hry. Můžou kreslit křídami na tabuli nebo se dívat na strojvedoucího, jak řídí vlak, či sledovat trať.