Cyklohráček

Cyklohráček je výletní vlak pro malé i velké cestovatele, kteří věří, že i cesta může být cíl, a chtějí si vychutnat každý kilometr své výpravy, až už cestují pěšky, na kole nebo vlakem. Vláček, jež je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů především s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií, vás v letošní sezóně 2023 bude doprovázet jubilejním desátým rokem při vašich cestách za výlety. Sveze vás opět z pražského hlavního nádraží malebným krajem kolem zříceniny hradu Okoř až do královského města Slaný, a to opět o sobotách, nedělích a státních svátcích od 25. března do 29. října 2023.

Pravidelná trasa vlaku

Výletní vlak Cyklohráček jezdí i letos v rámci trvalého stavu v nezměněné trase. Z pražského hlavního nádraží se tak vydá do středočeského královského města Slaný. Podíváte se opět na nejhezčí pražskou železniční trať – tzv. Pražský Semmering, dále do malebného kraje kolem zříceniny hradu Okoř a do Zákolanského údolí, kde se můžete vydat na výlet do útulného Zooparku Zájezd nebo k nejstarší dochovalé stavbě v celých Čechách – rotundě sv. Petra a Pavla na Budči. Významným cílem zůstává konečná stanice Slaný, jež nabízí mnoho zajímavých aktivit pro malé i velké. Cyklohráček taktéž během sezóny několikrát zavítá až k železničnímu muzeu ve Zlonicích.

Novinky letošní sezóny

Mezi loňskou a letošní sezónou prošly vozy Cyklohráčku generální opravou, při které došlo mimo jiné k modernizaci sociálních zařízení, topení či renovaci interiéru. Novinkou je taktéž vnitřní obnova vozu plného balónků, jehož interiér dostal zcela nový růžový kabát a díky úpravám některých míst k sezení došlo ke zvětšení původního balónkoviště, které je nyní zabezpečeno stabilnějším materiálem pro bezpečnost malých i velkých výletníků. Cyklohráček dále prošel dalšími drobnými opravami původního stanoviště strojvedoucího v oranžovém nízkopodlažním voze, které bylo před několika lety přestavěno na dětskou hernu.

Hrajvedoucí řídí hru

Zatímco se strojvedoucí s vlakvedoucími Cyklohráčku postarají, abyste v pořádku dorazili do svého cíle, naši tzv. hrajvedoucí mají na starosti, aby vám cesta vláčkem příjemně uběhla. Děti dostanou na památku drobné upomínkové předměty včetně dětské jízdenky, kterou si sami orazítkují, cyklisté pak obdrží reflexní pásku s cyklomapou. Hrajvedoucí vám také poradí s výběrem společenských her, vysvětlí pravidla různých dětských aktivit (např. hra Namaluj nám obrázek a získej odměnu) nebo vám dají tip, kam v okolí trati Cyklohráčku vyrazit na výlet, pokud nemáte pevně stanovený cíl cesty. Pokud se budete potřebovat na cokoliv ohledně vláčku zeptat, už víte, na koho se máte obrátit!

Jízdné a rezervace

Ve výletním vlaku Cyklohráček neplatí žádné speciální jízdné. Vláček stále jezdí za standardní Tarif Pražské integrované dopravy (PID), Tarif Českých drah (ČD) nebo Systém jednotného tarifu OneTicket.

Rezervace míst k sezení se již neprovádějí. Výběr volných míst k sezen či stání je do vyčerpání kapacity jednotlivých vozů.

Nový DL leták Cyklohráčku pro letošní sezónu 2023

Leták pro letošní 10. sezónu výletního vlaku Cyklohráčku bude k dostání nejen přímo na palubě vlaku, ale také v informačních centrech Pražské integrované dopravy nebo Českých drah.

Leták k dispozici ke stažení zde.

Aktuální JŘ Letní výlety Řazení vlaku Partneři a slevy ČD Minibar

Výluková trasa vlaku

Z důvodu rozsáhlé výlukové činnosti na různých úsecích pravidelné trasy Cyklohráčku bude vlak pro malé i velké výletníky veden od 15. dubna do 16. července 2023 po jiné trase dle výlukového jízdního řádu.

Ranní Cyklohráček pojede z Prahy do Slaného přes Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, Ctiněves a Zlonice, do Prahy se bude vracet kratší cestou přes Olovnici a Kralupy nad Vltavou. Odpolední Cyklohráček pojede z Prahy opět kratší cestou přes Kralupy nad Vltavou a Olovnici do Slaného a vracet se bude do Prahy po delší trase přes Zlonice a Ctiněves.

Pro cestující na Okoř, Zoopark Zájezd apod. bude zajištěn autobus náhradní dopravy ze stanice Hostivice do Slaného, ten navazuje v Hostivici na osobní vlaky z/do Prahy hl.n.