Jízdní řády a zpoždění v síti PID na Mapách Google

Organizace ROPID ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a dalšími partnery připravila na přelomu roků hned několik novinek v oblasti dopravních informací. Cestující si nyní mohou na mapách Google vyhledat spojení v celé síti Pražské integrované dopravy, nově i včetně vlaků a informací o mimořádnostech na všech linkách v síti PID. V odjezdech autobusových linek soukromých dopravců se pak začínají objevovat informace o aktuálních zpožděních spojů. Data o jízdních řádech jsou zároveň dostupná veřejně každému, objevují se tak i v mnoha dalších aplikacích, například v mapách nebo mobilní aplikaci od Seznamu.

„Pražská integrovaná doprava je tak prvním systémem v ČR a jedním z mála dopravních systémů ve střední Evropě, který poskytuje aktuální reálná data o provozu ve strojově čitelném formátu,“ informuje ředitel ROPID Petr Tomčík.

„Naší prioritou je co největší otevřenost dat o životě ve městě, proto chceme v tomto nastoleném trendu pokračovat, zejména v otázce co nejrychlejšího zpřístupnění aktuálních dat o polohách vozidel pražského Dopravního podniku, což je pro cestující naprosto zásadní informace,“ dodává náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Jízdní řády

„Základem je soubor s jízdními řády, který poskytujeme ve formátu GTFS, který je asi nejvyužívanějším otevřeným formátem popisujícím jízdní řády. Při jeho tvorbě jsme vyšli z datového formátu, který publikuje Dopravní podnik hl. m. Prahy, a vylepšili jej o další důležité funkce, jako jsou jízdní řády vlaků nebo informace o ceně jízdného. Po domluvě s DPP jsme použili tento vylepšený datový zdroj i na mapu Google,“ popisuje Zbyněk Jiráček, specialista ROPID na problematiku otevřených dat.

Nové funkce pro cestující:

  • Jízdní řády vlakových linek v PID (Praha + Středočeský kraj)
  • Informace o jízdném (zobrazuje se cena spojení dle tarifu PID)
  • Garantované přestupy (kde navazující spoje vyčkávají)
  • Upraveny barvy dopravních prostředků dle grafického manuálu (odpovídají prvkům použitým na zastávkách a v letácích)

Aktuální informace (zpoždění, mimořádnosti)

Díky napojení na databázi mimořádných událostí v provozu, kterou společně využívají dispečinky ROPIDu a Dopravního podniku hl. m. Prahy, též publikujeme tzv. „realtime“ data o aktuálním provozu v podobě textových upozornění u dotčených linek (tzv. „travel alerts“), takže cestující plánující si svou cestu je v případě mimořádnosti upozorněn, že na jeho trase hrozí problémy.

Autobusové linky soukromých dopravců, které jsou zapojeny do dispečerského systému ROPIDu (tj. zejména příměstské linky), zobrazují nyní i přímo v mapách aktuální zpoždění. Co se týká vlaků a linek tramvají a autobusů Dopravního podniku, jejich data o polohách vozidel teprve integrovat budeme. U vlakových linek máme již dnes data o polohách k dispozici pro účely dispečinku, jsou však ve velmi odlišném formátu a jejich zpracování ještě nějaký čas potrvá. Ohledně poloh vozů Dopravního podniku pak čekáme, až dopravce tato data uvolní.

Co ani IDOS neumí

Hlavními uživateli dat v mapách Google jsou především turisté, kteří nepoužívají lokální aplikace a své trasy si plánují na mapách. Ti mohou nyní těžit z nově dostupných informací a být na svých cestách upozorněni na problémy.

Nová data nicméně mohou být zajímavá i pro místní uživatele prostředků PID, kteří dnes využívají převážně služeb celostátní aplikace IDOS. Zatímco zpoždění již dnes v IDOSu zjistíte, upozornění na problémy na trase nebo na neodjetí spoje v něm prozatím nenajdete. Vyhledávač spojení Googlu navíc umí informace o mimořádnostech a zpožděních započítat i do samotného plánování trasy a může Vám tak navrhnout alternativu.

Data jsou otevřená

Data o jízdních řádech ve formátu GTFS jsou veřejně dostupná každému. Díky tomu již dnes vzniká mnoho zajímavých aplikací, z nichž si každý může vybrat svou oblíbenou. Data o aktuálních mimořádnostech a polohách spojů plánujeme zveřejnit v nejbližší době v rámci Datové platformy Operátora ICT „Golemio“. Věříme, že informace jsou v dnešní době základem kvalitního a moderního dopravního systému, kromě aplikací pro uživatele je lze využít také k výzkumu, sledování ukazatelů v provozu a tvorbě statistik. Zároveň chceme pracovat i na dalším zdokonalování datových zdrojů, které poskytujeme. Podrobné informace a kontakty na podporu pro uživatele těchto dat naleznete na stránce https://pid.cz/opendata.,