Kde koupit jízdenky

Jízdenky MHD Praha Ostatní jízdenky PID Předplatné jízdné

S měsíčním až ročním jízdným můžete jezdit s PID výhodněji

Příslušnou legitimaci vyřídíte i na počkání. Předplatné jízdné PID se vydává ve dvou formách

  • Jako elektronický záznam na čipovou kartu
  • Jako papírový kupón k průkazce PID

Ceny jízdného naleznete v článcích o předplatném na území Prahy a předplatném v příměstské dopravě.

Standardně je předplatné jízdné nepřenosné, při zřízení legitimace musíte poskytnout své osobní údaje a fotografii. V Praze lze získat i přenosnou variantu bez poskytnutí osobních údajů, která je dražší.

Koupená předplatní jízdenka může platit buď hned od okamžiku nákupu, nebo ode dne, který si sami zvolíte.

Elektronické jízdné

Čipové kartyElektronická jízdenka se nahrává na čipovou kartu (Opencard nebo Lítačku). V současnosti ještě dobíhá platnost některých karet Opencard a nové se vydávají už pouze Lítačky.

1. Jak získat čipovou kartu?

Čipovou kartu Lítačka je možné získat buď osobně nebo online objednávkou se zasláním poštou. Více informací naleznete na webu www.litacka.cz. Vydání karty je zpoplatněno. Kartu lze objednat a vyzvednout také na vybraných kontaktních místech.

2. Kde zakoupit jízdné na čipovou kartu?

Kupóny na čipovou kartu lze získat dvěma způsoby

  • Osobně na předprodejních místech dopravního podniku ve stanicích metra.
  • Přes internet v e-shopu dopravního podniku. Takto zakoupený kupón je potřeba na kartu nahrát ve validátorech ve stanicích metra. Pro získání slevy pro kategorie Student, Junior a Senior je potřeba nejprve aktivovat čipovou kartu na některém z prodejních míst.

Papírové kupóny

vzor senior 60-70Papírové kupóny se vydávají k průkazkám PID.

1. Jak získat průkazku PID

Průkazky PID se vydávají na počkání pouze na prodejních místech Dopravního podniku ve stanicích metra. Žádost lze podat i na vybraných prodejních místech ve Středočeském kraji, vyřízení pak trvá zpravidla několik dní.

2. Jak získat papírový kupón

Jízdenky k průkazce PID lze pořídit na stejných prodejních místech. Papírové kupóny pro příměstskou dopravu (Bus+Vlak) lze získat také na pokladnách ČD a na vybraných místech ve Středočeském kraji.

K vystavení průkazky PID je potřeba přinést vyplněnou a podepsanou žádanku, občanský průkaz nebo cestovní pas a fotografii o rozměrech 3,5×4,5 cm (ne starší než rok). Tiskopis žádanky lze získat na prodejním místě. Za vystavení průkazky PID zaplatí žadatel 20 Kč.

Studentský průkaz jako průkazka PID

Některé vysoké školy umožňují použití školních průkazů nebo mezinárodních průkazů ISIC jako průkazky PID. Více informací naleznete v článku Studenti v PID.