Nová upozornění
Aktuálně nemáte žádná nepřečtená upozornění
Přečtená upozornění
Aktuálně nemáte žádná přečtená upozornění
Přihlášení

Obnovení hesla

Zadejte email a my vám pošleme odkaz pro obnovu hesla.


Registrace

Nová vlaková linka S61 vyjíždí 1. dubna s novými vlaky

Od 1. dubna 2025 vyjíždí nová vlaková linka S61 v trase Praha-Vršovice – Praha hl. n. – Praha-Libeň – Praha-Běchovice – Úvaly. Na novou linku a současně i na stávající linku S49 z pražské Hostivaře do Roztok u Prahy budou nasazeny nové elektrické nízkopodlažní jednotky Pesa Elf.eu provozované nově vysoutěženým dopravcem RegioJet.

Vlaková linka S61 pojede v trase Praha hlavní nádraží – Praha-Libeň – Praha-Kyje – Praha-Dolní Počernice – Praha-Běchovice – Praha-Běchovice střed – Praha-Klánovice – Úvaly. Linka bude v provozu ve všední dny v intervalu 30 minut, o víkendech bude jezdit každou hodinu a z hlavního nádraží dojede až do Vršovic. Kvůli zavedení linky S61 budou také upraveny některé návazné autobusové linky vyjíždějí z Klánovic a z Úval.

Moderní bezbariérové elektrické jednotky na městských linkách přinesou další výrazné zvýšení kvality pro cestující na železnici v Praze a v blízkém okolí. Aktuálně prověřujeme i další možnosti železničních spojení městskými linkami na území Prahy, abychom cestujícím nabídli rychlé, kapacitní a atraktivní spojení v dalších částech hlavního města bez nutnosti přestupů. Ve spolupráci se Správou železnic, městskou částí Praha 14 a městskými organizacemi také intenzivně řešíme vybudování vyprojektovaných zastávek na Praze 14 pro vlakovou linku S61. Jejich stavba byla prozatím pozastavena z důvodu prověřování souvisejících investičních záměrů v pražském železničním uzlu. Případná výstavba železničních zastávek bude samozřejmě v koordinaci s chystanou modernizací dotčené trati i nedávno schváleným záměrem „metra S“, tedy novými podzemními tratěmi a stanicemi, které jsou velmi důležité pro další rozvoj hlavního města,“ říká Zdeněk Hřib, 1. náměstek pražského primátora pro oblast dopravy.

Obyvatelům Úval tato nová linka S61 znovu umožní přímé spojení na pražské hlavní nádraží a usnadní tak jejich cestování za prací či za studiem,“ uvedl Petr Borecký, radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy.

Alternativní trasa pomůže vytíženým linkám mezi Prahou a Úvaly

Nová vlaková linka S61 měla původně vyjet v trase Praha-Vršovice – Praha-Zahradní Město – Praha-Běchovice včetně nových zastávek Jahodnice, Hostavice a Jiráskova čtvrť. Projektovou přípravu nových zastávek, která nyní spěje ke konci, zajišťovala městská část Praha 14. Jejich realizace je v tuto chvíli pozastavena, protože by mohlo dojít ke kolizi s aktuálním plánem na přestavbu pražského železničního uzlu a chystané zkapacitnění trati, na které měly nové zastávky stát. „Protože však bez nových zastávek nová linka S61 postrádá větší smysl, byla vybrána alternativní trasa, která pomůže odlehčit vytíženým linkám mezi centrem Prahy, Libní, Běchovicemi a Úvaly. Alternativní trasa zároveň nahradí chybějící přímé spojení trati do Úval s pražským Hlavním nádražím poté, co byla zkrácena linka S7 ve směru od Berouna,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík.

Kvituji navýšení kapacit na spojení mezi Prahou a Úvaly, které dnes patří k nejvytíženějším v síti systému PID,“ uvedl Zdeněk Šponar, ředitel IDSK.

Nové moderní vlaky pro linky S61 a S49

Nové třívozové elektrické jednotky od polského výrobce Pesa budou od 1. 4. 2025 jezdit také na stávající městské vlakové lince S49 z Prahy-Hostivaře přes Libeň a Holešovice do Roztok u Prahy. Linky S49 a S61 bude provozovat dopravce RegioJet, který uspěl v soutěži na provozovatele těchto linek realizované v roce 2021. Původně měly nové jednotky vyjet již v prosinci 2024, došlo však ke zdržení vlivem opožděné dodávky vozidel od výrobce.

Nové vlaky s kapacitou 231 sedících cestujících jsou bezbariérově přístupné, klimatizované, vybavené elektrickými zásuvkami i wifi připojením, s velkokapacitními prostory pro kola a kočárky a v jednotném šedočerveném nátěru PID. Vnitřní digitální informační systém v nové grafice Čitelné Prahy nabídne kromě standardních informací o trase také on-line informace o možných přestupech na ostatní linky PID v aktuální zastávce. Ve vlacích bude k dispozici také oddíl 1. třídy, kam bude možné koupit jednorázový doplatek přímo u vlakových čet. Na linkách S49 a S61 bude platit pouze Tarif PID a také státní jednotný tarif One Ticket.

Trvalé změny PID od 1. 4. 2025

Od 1. dubna 2025 dochází k několika trvalým změnám linek PID jak v Praze, tak ve Středočeském kraji. Nejvýznamnější novinkou je zavedení nové vlakové linky S61, úprava linek MHD v Kutné Hoře a změna trasy midibusové linky 166 v oblasti Letňan. Také dochází k drobným trvalým změnám některých dalších autobusových linek ve Středočeském kraji, u více linek také dojde k časovým úpravám spojů zejména v oblasti Klánovic a Úval v souvislosti se zavedením nové vlakové linky S61.

Nová vlaková linka S61 z Prahy do Úval

Nová vlaková linka S61 vyjede v trase Praha-Vršovice – Praha hl. n. – Praha-Libeň – Praha-Běchovice – Úvaly. Linka S61 bude v provozu ve všední dny v intervalu 30 minut, o víkendech bude jezdit každou hodinu a z hlavního nádraží dojede až do Vršovic.

Na linku S61 vyjedou nové třívozové elektrické jednotky od polského výrobce Pesa, které budou od 1. 4. 2025 jezdit také na stávající městské vlakové lince S49 z Prahy-Hostivaře přes Libeň a Holešovice do Roztok u Prahy.

Úpravy MHD v Kutné Hoře

Na základě požadavku města Kutná Hora dochází ke sloučení autobusových linek 801 a 803, které tvoří místní MHD. Tyto spoje budou nově provozovány pod číslem 801 ve stávajících trasách s drobnými úpravami vybraných spojů v koncových úsecích. Linku 801 bude nově provozovat dopravce Lutan, který nahradí stávajícího dopravce ARRIVA autobusy. Linka 801 bude tedy nově jezdit ve všedních dnech cca mezi 6:00 a 20:00 ve společném úseku všech spojů v pravidelném intervalu 15 minut. Zároveň bude linka 801 posílena o víkendu – dosavadní sezonní posilové spoje, které zkracují standardní 30minutový víkendový interval, budou jezdit nově celoročně, tedy již od 1. 4. 2025.

Na lince 801 bude nově umožněn nástup všemi dveřmi. Nově bude zaveden přípoj na první ranní spěšný vlak do Prahy a časové polohy ostatních spojů budou rovněž lépe přizpůsobeny návaznostem na spěšné vlaky z/do Prahy.

Úprava trasy midibusové linky 166 v oblasti Letňan

Na základě dohody s městskými částmi Praha 18 a Praha-Čakovice bude trvale upravena trasa midibusové linky 166 na území Letňan. I nadále budou obsluhovány všechny zastávky uvnitř letňanského sídliště, nově však linka pojede i přes zastávky Dobratická, Tupolevova, Boletická, Rychnovská, Staré Letňany, Avia Letňany, Ivančická, Sídliště Letňany a také bude zajíždět do nové zástavby Letňan s obsluhou zastávky Nové Letňany. Naopak se ruší zastávka Fryčovická.

Nová trasa přímo propojí téměř všechny zastávky v Letňanech, zajistí obsluhu nové obytné lokality a znovu zajistí přímé spojení starých Letňan s obchodním centrem Čakovice a dalšími zastávkami v Čakovicích. Upozorňujeme, že s ohledem na novou trasu budou zastávky Poliklinika Frýdecká, Šumperská, Třinecká a Příborská obslouženy v opačném pořadí než nyní.

Zároveň dochází i k úpravě rozsahu provozu: linka bude v provozu v celé trase celotýdenně od cca 5:00 do 23:00, v pracovních dnech do cca 20:00 v intervalu 30 minut, v ostatních obdobích včetně víkendu v intervalu 60 minut.

Další změny jednotlivých linek PID

343    Nový školní spoj v pracovní dny odpoledne Jirny, Kulturní dům – Jirny. Nové Jirny, Hájovna.

353    1 ranní školní spoj ve směru Černý Most nově obsluhuje zastávku Jirny, kulturní dům.

359    V zastávce Únětice linka zastavuje nově také ve směru Roztoky.

464    1 spoj v pracovní dny odpoledne z Horních Beřkovic jede v úseku Spomyšl – Mělník nově po trase linky 466. Místo něj je v úseku Spomyšl – Mělník zaveden nový spoj, který je pokračováním linky 466 z Kralup.

466    1 spoj v pracovní dny odpoledne z Kralup jede v úseku Spomyšl – Mělník nově po trase linky 464. Místo něj je v úseku Spomyšl – Mělník zaveden nový spoj, který je pokračováním linky 464 z Horních Beřkovic. 3 spoje v pracovní dny odpoledne z Kralup nad Vltavou, žel. st. jedou již ze zastávky Kralupy nad Vltavou, Kulturní dům.

471    Linka je nově všemi spoji vedena přes zastávku Neratovice, sídliště.

687    Linka je mezi Zbraslavicemi a Radvančicemi nově vedena přes Štipoklasy (ruší se zastávka Zbraslavice, Radvančice, rozc. a zřizují se zastávky Zbraslavice, žel. st.; Zbraslavice, letiště; Štipoklasy).

742    Většina spojů nově nezajíždí do Dědic.

780    1 spoj v pracovní dny odpoledne z Třemošnice zkrácen o úsek Žleby, nám. – Čáslav, aut. st. (nahrazen linkou 781).

781    Nový spoj v pracovní dny ráno Žleby, škola – Vinaře – Žleby, nám. Nový spoj v pracovní dny odpoledne Žleby, nám. – Čáslav, aut. st. (převeden z linky 780). Zastávky Vinaře a Vinaře, Vinice jsou nově zařazeny také do tarifního pásma 9.

782    1 spoj v pracovní dny ráno v trase Kutná Hora, aut. st. – Kutná Hora, Žižkov, Fučíkova jede nově již ze zastávky Na Špici.

785    Nový spoj v pracovní dny po poledni Kolín, nádraží – Kutná Hora, aut. st.

791    Zrušen 1 pár spojů v pracovní dny ráno Třebešice – Divišov, nám.

801    Linka je posílena o spoje zrušené linky 803.

803    Linka je zrušena a nahrazena posílenou linkou 801. Pro část spojů se zřizuje zastávka Starý Kolín, žel. zast. Drobná úprava trasy vybraných spojů v koncových úsecích.

805    Posílení provozu linky v pracovní dny o 2 nové páry spojů v úseku Kutná Hora – Zruč nad Sázavou a 1 nový pár spojů v úseku Kutná Hora – Kolín.

858    Vybrané spoje ráno do Libčic a odpoledne do Slaného již nejedou přes Otvovice, ale stejně jako všechny ostatní spoje přes Trněný Újezd. 1 spoj v pracovní dny odpoledne do Slaného nově zajíždí také do Brandýsku.

Změny zastávek

K Hádku           Nová zastávka pro linku 228 ve směru Benice, zároveň nový název pro zastávku Dubečský hřbitov ve směru Poliklinika Malešice

Změny MHD v Kutné Hoře od 1. 4. 2025

Na základě požadavku města Kutná Hora dochází od 1. dubna 2025 ke sloučení autobusových linek 801 a 803, které tvoří místní MHD. Tyto spoje budou nově provozovány pod číslem 801 ve stávajících trasách s drobnými úpravami vybraných spojů v koncových úsecích. Linku 801 bude nově provozovat dopravce Lutan, který nahradí stávajícího dopravce ARRIVA autobusy.

Linka 801 bude tedy nově jezdit ve všedních dnech cca mezi 6:00 a 20:00 ve společném úseku všech spojů v pravidelném intervalu 15 minut. Zároveň bude linka 801 posílena o víkendu – dosavadní sezonní posilové spoje, které zkracují standardní 30minutový víkendový interval, budou jezdit nově celoročně, tedy již od 1. 4. 2025.

Na lince 801 bude nově umožněn nástup všemi dveřmi s možností koupi cestovních dokladů v terminálech uvnitř vozidla. Nově bude zaveden přípoj na první ranní spěšný vlak do Prahy a časové polohy ostatních spojů budou rovněž lépe přizpůsobeny návaznostem na spěšné vlaky z/do Prahy.

Nasazení nových vozidel bude probíhat postupně v nadcházejících několika týdnech.

Čitelná Praha: čočky na Palmovce mají upravenou podobu podle ohlasů veřejnosti

Nová grafická podoba informací na zastávkách MHD, kterou od loňského podzimu testujeme na Palmovce, doznala úprav na základě výsledků uživatelských průzkumů. Zvýrazněny byly nejdůležitější informace (čísla linek, šipky, kód nástupiště) a upraveny symboly pro výluky a noční dopravu. Naopak byly mírně upozaděny doplňkové informace, které nejsou pro cestující tak zásadní. Upravená grafika je nyní k vidění na všech zastávkách povrchové dopravy na Palmovce, cestující si mohou stále porovnat původní a novou podobu – vždy na jedné straně označníku je původní verze a na druhé nová, aktuálně upravená. Podle výsledků testování nyní vznikne nový manuál pro všechny zastávky PID.

Od podzimu 2024 si mohou cestující na významném přestupním uzlu Palmovka porovnat původní a novou podobu informací na všech zdejších zastávkových označnících. Novou grafiku vznikajícího jednotného navigačního systému Čitelná Praha od designérského studia Side2 jsme podrobili uživatelskému zkoumání, abychom zjistili, jak je pro různé typy uživatelů čitelná a srozumitelná. Kvantitativní anketní průzkum mezi 350 náhodnými respondenty provedla agentura STEM/MARK. Druhým typem průzkumu bylo hloubkové kvalitativní zkoumání s pečlivě vybraným vzorkem 17 respondentů, kteří reprezentovali jak pravidelné uživatele, tak lidi neznalé systému i s různými zrakovými a kognitivními bariérami. Tento průzkum realizovala společnost Bohemia Design & and Research.

Co jsme z průzkumů zjistili?

  • Tyto informace na zastávkách využívá cca 80 % cestujících.
  • Pravidelní cestující preferovali zvýraznění čísel linek a šipek na úkor doplňkových textových informací, u verze s velkým množstvím informací byla čísla linek u původního značení čitelná z delší vzdálenosti než u nového způsobu.
  • Náhodní cestující naopak preferovali uvádění doplňkových informací o směrech nebo cílových zastávkách linek. Část lidí ale pro ujištění, že stojí na správné zastávce, používá stejně ještě jízdní řád.
  • Většina lidí pochopila nový symbol pro noční linky (měsíčku), část respondentů ho ale nerozpoznala kvůli jeho malé velikosti.
  • Lidé, kteří necestují tak často, nerozuměli značení výluk, a to jak u původní, tak i nové verze. Hůře čitelná byla oranžová čísla výlukových linek. Naopak přeškrtnutí čísel bylo jasné většině respondentů.
  • Většina lidí nerozuměla logice barevnosti jednotlivých prvků u původního značení (každý druh dopravy má dosud definovanou svoji barvu).
  • I když byl nový způsob znázornění kódu nástupiště výrazně srozumitelnější než původní, většina lidí požadovala jeho další zvýraznění. Cca polovina lidí ale nevěděla, co kód nástupiště znamená (zjevně souvisí s tím, že zatím není používán konzistentně napříč celým systémem).
  • Část lidí si nebyla jistá, co přesně znamenají texty o směrech další jízdy linek.

Jak byl původní návrh upraven?

  • maximální možné zvětšení čísel zastavujících linek na úkor velikosti názvu zastávky i dalších doplňkových informací
  • zvětšení a úprava symbolu pro noční linky
  • zvětšení a úprava symbolu kódu nástupiště
  • zvýraznění šipek značících směr další jízdy linek
  • úprava značení výluk; i nadále testujeme dvě verze: oranžové nebo černé číslo linky s oranžovou šrafou nad ním
  • grafické upozadění doplňkových informací, které nejsou pro cestující tak podstatné
  • úprava některých doplňkových textů, aby bylo jasnější, co znamenají (např. rozdíl mezi cílovou a mezilehlou zastávkou na trase linky)

Co bude dál?

Ve spolupráci s designéry, Dopravním podnikem hl. m. Prahy i Integrovanou dopravou Středočeského kraje chceme připravit komplexní manuál pro tvorbu informací na všech zastávkách PID a zároveň bychom rádi otestovali novou grafiku na dalších typech zastávek i při různých kombinacích trvalého a výlukového značení. Důležité je, aby manuál počítal s nejrůznějšími provozními stavy, umožňoval aplikaci atypických prvků na vybrané zastávky a byl dostatečně univerzální pro možnost použití napříč zastávkami v Praze i ve Středočeském kraji. A pokud možno sloužil dobře jak pravidelným, tak občasným cestujícím.

Cílem projektu je, aby na zastávkách současně s novou grafikou byly informace, které cestující skutečně potřebují a rozumí jim. Zároveň je důležité, aby se nové grafické prvky např. v podobě kódu nástupiště, noční dopravy, výluk nebo dalších piktogramů používaly konzistentně napříč celým systémem, od stanic metra přes zastávky povrchové dopravy, informace ve vozidlech až po webové stránky nebo mobilní aplikace a vyhledávače spojení.

Více o projektu Čitelná Praha: https://pid.cz/citelna-praha/

Regionální den PID a Den Cyklohráčku ve Slaném 26. dubna 2025

První letošní marketingová akce PID je tady! Po zimní přestávce startujeme oblíbené série Dnů Pražské integrované dopravy. Už v sobotu 26. dubna od 10 do 17 hodin se potkáme na Regionálním dni PID a Dni Cyklohráčku na vlakovém nádraží ve Slaném. Akce proběhne ve spolupráci s městem Slaný a propojí se také s akcemi Den s ICOM (Den otevřených dveří areálu provozovny ČSAD Slaný) a Slavnostní zahájení 29. sezóny Železničního muzea Zlonice.

Na své si opět přijdou především fandové vlaků a autobusů. Autobusy budou vyjíždět celkem na 5 speciálních linkách nejen po městě Slaný, ale také do širšího okolí – konkrétně k Bunkru Drnov, k Zooparku Zájezd, ke Skanzenu Třebíz a do Železničního muzea Zlonice. Dopravu po kolejích pak zajistí České dráhy z Prahy do Slaného a zpět nebo ze Slaného do Peruce a do Loun a zpět, dále Výtopna Slaný mezi Slaným, Zlonicemi a Ctiněvsí, nebo také spěšný vlak Podřipská střela mezi Lovosicemi a Zlonicemi.

  • Plakát k akci Regionální den PID a Den Cyklohráčku ke stažení zde
  • Plakát k akci Den s ICOM ke stažení zde
  • Plakát k zahájení sezony Železničního muzea Zlonice ke stažení zde

Informační stánky:

Prodejní stánky a doprovodný program:

  • jízdy historickými autobusy po městě Slaný a širším okolí
  • jízdy historickými vlaky (z Prahy a dále směrem na Zlonice, Louny, Straškov, Ctiněves aj.)
  • jízdy drezínou spolku Železnice Česká Sibiř, z.s.
  • aktivity nebo hry pro děti (Zoopark Zájezd, Český rozhlas Střední Čechy, Dům dětí a mládeže Praha 5)
  • stánky s občerstvením

Jízdy nejen historickými vlaky

Jízdy historickou soupravou s motorovými vozy (M131.105 + Baafx + M 152.0)

Historická souprava s motorovými vozy sveze návštěvníky akce na třech párech spojů. Ranní vlak zajistí přímé spojení z Prahy přes Kralupy nad Vltavou na začátek akce do Slaného, odkud se po skončení akce opět vrátí zpět do Prahy. Přes den souprava zajistí 1 pár spojů mezi Slaným a Louny a 1 pár spojů mezi Slaným a Perucí.

Jízdy zajišťuje dopravce České dráhy, a.s. Ve vlaku platí standardní Tarif PID, ČD a OneTicket.

Jízdní řád vlaku připravujeme.

Jízdy motorový vlakem ř. 810

Motorové vozy řady 810 jsou nejrozšířenějšími českými železničními motorovými vozy. Jsou využívány jako hnací vozy na regionálních tratích s menším počtem cestujících. Celkem bylo vyrobeno 680 vozů této řady, jeden z nich bude brázdit tratě v okolí Slaného v den akce. Vlak zajistí celkem 3 páry spojů mezi Slaným, Zlonicemi a Straškovem (resp. Ctiněvsí).

Jízdy zajišťuje Výtopna Slaný z. s. V tomto vlaku je přeprava zdarma.

Jízdní řád vlaku připravujeme.

Jízdy motorovým vlakem “Podřipská střela” (810 141-2)

V rámci zahájení 29. sezóny Železničního muzea Zlonice vyjíždí na lokálky pod Řípem tradiční motorový vlak Podřipská střela. Ranní vlak zajistí přímé spojení z Lovosic do Zlonic, odkud se odpoledne opět vrátí zpět do Lovosic. Přes den vlak zajistí 2 páry spojů mezi Zlonicemi a Straškovem (resp. Ctiněvsí).

Jízdy zajišťuje dopravce AŽD Praha s.r.o. ve spolupráci se Železničním muzeem Zlonice. Ve vlaku platí jízdenky Železničního muzea Zlonice.

Pravidelné jízdy výletního vlaku Cyklohráček

Výletní vlak Cyklohráček jezdí i letos v rámci trvalého stavu v nezměněné trase. Z pražského hlavního nádraží se tak vydá do středočeského královského města Slaný. Cestou se podíváte na nejhezčí pražskou železniční trať – tzv. Pražský Semmering, dále do malebného kraje kolem zříceniny hradu Okoř a do Zákolanského údolí, kde se můžete vydat na výlet do útulného Zooparku Zájezd nebo k nejstarší dochovalé stavbě v celých Čechách – rotundě sv. Petra a Pavla na Budči. Významným cílem zůstává konečná stanice Slaný, jež nabízí mnoho zajímavých aktivit pro malé i velké. Cyklohráček taktéž během sezóny několikrát zavítá až k železničnímu muzeu ve Zlonicích.

Jízdy zajišťuje dopravce České dráhy, a.s. Ve vlaku platí standardní Tarif PID, ČD a OneTicket.

Jízdní řád vlaku připravujeme.

Trasy zvláštních autobusových linek:

Historické autobusy vyjedou v den akce na 5 zvláštních linek, které propojí město Slaný s turisticky zajímavými destinacemi v okolí města. Autobusy bude ve Slaném začínat/končit v areálu provozovny ČSAD Slaný a se zastávkou u vlakového nádraží se dále rozjedou dále po svých trasách.

Linka Trasa linky typ vozu Jízdní řád Trasa linky
1 v okružní trase po městě Slaný Karosa ŠD11 PID 1 připravujeme
2 v polookružní trase: Slaný,ČSAD – Žižice,Bunkr Drnov (Bunkr Drnov – Muzeum protivzdušné obrany) – Slaný,ČSAD Škoda 706 RTO PID 2 připravujeme
3 v polookružní trase: Slaný,ČSAD – Zájezd (Zoopark Zájezd) – Lidice,Památník – Slaný,ČSAD Karosa LC736 PID 3 připravujeme
4 v polookružní trase: Slaný,ČSAD – Třebíz (Národopisné muzeum Slánská v Třebízi) – Slaný,ČSAD Ikarus 280.10 PID 4 připravujeme
5 v trase: Slaný,ČSAD – Zlonice,Lisovice a zpět Ikarus 280.70E PID 5 připravujeme

Místenky se na jednotlivé spoje všech zvláštních autobusových linek nevydávají. Přeprava je možná do vyčerpání volné kapacity vozidel. Přeprava rozměrnějších předmětů a dětských kočárků je omezena nebo zcela vyloučena, a to v závislosti na typu autobusu. Přeprava cestujících v historických autobusech je zdarma.

Posílení linky PID 388

V den akce vyjede na trasu Praha, Nádraží Veleslavín – Slaný, ČSAD mimořádně linka X388. V provozu bude cca od 9 do 17 hodin v intervalu 120 minut. Přepravu zajišťuje dopravce OAD Kolín, s.r.o. V autobusu platí Tarif PID.

Linka Trasa linky Jízdní řád
388 Praha, Nádraží Veleslavín – Slaný, žel. st. – Slaný, ČSAD X388

Zahájení sezony v Železničním muzeum Zlonice

Svou 29. sezonu zahajuje v sobotu 26. dubna 2025 Železniční muzeum Zlonice. Muzeum zajišťuje jízdy spěšného vlaku Podřipská střela z Lovosic do Zlonic a zpět. V samotném muzeum se můžete těšit na výstavu historické hasičské technicky a autoveteránů, jízdy malodráhy, drobné občerstvení a zakoupit upomínkové předměty. Prohlídka expozic muzea je od 10:00 do 16:30 hod.

Jízdní řád vlaku Podřipská střela

Ve vlaku platí jízdenky Železničního muzea Zlonice:

  • celodenní včetně vstupného do muzea: 520,-Kč / jednosměrná pásmová: 60,-Kč / děti do 15ti let, senioři od 65ti let, držitelé průkazu ZTP: 30,-Kč / jedno dítě do 6ti let k plnému jízdnému zdarma
  • Tarifní pásma vlaku: Zlonice – Straškov (Ctiněves) / Lovosice – Libochovice / Libochovice – Straškov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Program akcí bude průběžně doplňován. Změna nasazení vozidel a programu akce je vyhrazena!

 

Sezonní přívozy, vlaky i brdský cyklobus vyrážejí 22. března

V sobotu 22. 3. 2025 vyjedou po zimní přestávce všechny tradiční sezonní přívozy, vlaky i cyklobus PID. Oproti loňské sezoně nedochází k žádným zásadním změnám. Současně se startem turistických a rekreačních linek PID vydala organizace ROPID také tištěného průvodce, ve kterém nechybí jízdní řády jednotlivých sezonních linek ani tipy na zajímavé výlety v Praze i Středočeském kraji. Systém PID je nedílnou součástí nejen každodenních cest za prací, do školy nebo na nákupy, ale také pomocníkem při trávení volného času a nabízí mnoho možností užít si netradičním způsobem i samotnou cestu.

1) Sezonní přívozy

Od soboty 22. března 2025 se k celoročním přívozům P1 a P2 připojí i ostatní sezonní přívozy, které budou v provozu do 28. října 2025. Letošní sezona bude poslední pro přívoz P3 mezi Lihovarem a Dvorci, který bude počátkem roku 2026 nahrazen Dvoreckým mostem. Připomínáme, že přívoz P2 nabízí výhodnou alternativu spojení do zoo, konkrétně ke „gorilímu“ vstupu Sklenářka. Tento přívoz pluje každou čtvrthodinu.

Přívozy PID loni přepravily 580 tisíc cestujících – tento počet byl ovlivněn několika přerušeními provozu (zejména v září) z důvodu zvýšených průtoků. Tradičně nejoblíbenější byla linka P2 z Podbaby do Podhoří, která za rok převezla přes 247 tisíc lidí a 22 tisíc kol. Nejvíce lidí za den využívalo linku P5 na Císařskou louku – v rekordním srpnu to bylo denně v průměru 1 058 osob.

Více o přívozech PID se dočtete zde: Přívozy | Pražská integrovaná doprava Pražská integrovaná doprava

Seznam pražských přívozů v provozu od 22. 3. 2025:

  • P1 Sedlec – Zámky: V provozu denně do 20:00, v pracovní dny od 5:25, o víkendech od 6:45.
  • P2 V Podbabě – Podhoří: V provozu denně do 22:00, v pracovní dny od 5:25, o víkendech od 6:30.
  • P3 Lihovar – Dvorce: V provozu denně do 22:00, v pracovní dny od 7:00, o víkendech od 8:00.
  • P4 Dostihová – Belárie: V provozu denně do 19:00–21:00 podle denního světla, v pracovní dny od 7:00, o víkendech od 8:00.
  • P5 Císařská louka – Kotevní – Výtoň: V provozu denně od 8:00 do 19:00–21:00 podle denního světla.
  • P6 Lahovičky – Nádraží Modřany: V provozu denně do 19:00–21:00 podle denního světla, v pracovní dny od 7:00, o víkendech od 8:00.

2) Sezonní vlaky PID

V sobotu 22. března 2025 opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v minulých letech se i letos můžete vydat na výlety do oblasti dolního Posázaví, Brd, na Kokořínsko, do Českého ráje nebo Šluknovského výběžku. Ve všech vlacích platí kromě tarifu jednotlivých dopravců také Tarif PID, díky kterému je možné kombinovat na jednu jízdenku vlak i návazné autobusy nebo pražskou MHD.

Informace k cestování vlakem s PID naleznete také v aktuálním letáku: DL_Vlaky-2025_TISK.pdf

Cyklohráček

  • Praha hl. n. (8:49) – Slaný (10:38)
  • Slaný (11:02) – Praha-Smíchov (12:37)
  • Praha-Smíchov (13:18) – Slaný (14:50) – Zlonice* (15:05)
  • Zlonice* (16:47) – Slaný (17:00) – Praha hl. n. (19:01)

* v trase Slaný – Zlonice jede jen ve dnech 26. 4., 24. 5., 28. 6., 26. 7., 23. 8., 27. 9. a 28. 10. 2025

Cyklo Brdy

  • Praha hl. n. (8:32) – Beroun – Příbram – Blatná (11:06)
  • Blatná (16:49) – Příbram – Beroun – Praha hl. n. (19:21)

Český ráj

  • Praha hl. n. (8:47) – Jičín – Turnov (11:52)
  • Turnov (16:04) – Jičín – Praha hl. n. (19:18)

Kokořínský rychlík

  • Praha hl. n. (8:36) – Mělník – Mšeno (10:22)
  • Mšeno (16:58) – Mělník – Praha hl. n. (18:45)

Lužickohorský rychlík

  • Praha hl. n. (8:59) – Bezděz – Krásná Lípa – Mikulášovice dolní nádraží (13:11)
  • Mikulášovice dolní nádraží (15:12) – Krásná Lípa – Bezděz – Praha hl. n. (19:31)

Rakovnický rychlík

  • Praha hl. n. (9:05) – Beroun – Křivoklát – Rakovník (10:46)
  • Rakovník (12:04) – Křivoklát – Beroun (12:54)
  • Beroun (15:06) – Křivoklát – Rakovník (15:53)
  • Rakovník (16:16) – Křivoklát – Beroun – Praha hl. n. (18:20)

* spoje vedené odpoledne v trase Rakovník – Beroun a zpět jedou jen od 28. 6. do 31. 8. 2025

Brdský motoráček

Vlak jezdí jen v sobotu a také 18. 4., 1. 5., 8. 5. a 28. 10. 2025

  • Praha hl. n. (7:55) – Mníšek pod Brdy – Dobříš (9:22)
  • Dobříš (13:19) – Mníšek pod Brdy – Praha hl. n. (14:53)

Posázavský motoráček

Vlak jezdí jen v neděli a také 21. 4. 2025

  • Praha hl. n. (14:55) – Davle – Týnec nad Sázavou – Čerčany (16:25)
  • Čerčany (17:38) – Týnec nad Sázavou – Davle – Praha hl. n. (19:29)

3) Cyklohráček vjíždí už do 12. sezony

Výletní vlak Cyklohráček letos zahajuje již svou dvanáctou sezónu a poprvé na svou pravidelnou trasu vyjede rovněž v sobotu 22. 3. 2025. V rámci svého trvalého stavu jezdí opět z pražského hlavního nádraží až do středočeského královského města Slaný. S pestrobarevným vlakem plným hraček a her se tak podíváte na nejhezčí pražskou železniční trať, tzv. Pražský Semmering, dále do malebného kraje kolem zříceniny hradu Okoř a do Zákolanského údolí, kde se můžete vydat na výlet do útulného Zooparku Zájezd nebo k nejstarší dochované stavbě v Čechách – rotundě sv. Petra a Pavla na Budči. Významným cílem zůstává konečná stanice Slaný, jež nabízí mnoho zajímavých aktivit pro malé i velké.

Cyklohráček i v letošním roce zavítá během sezóny o vybraných sobotách až k železničnímu muzeu ve Zlonicích, celkem se jedná o 7 odpoledních jízd. Vzhledem k pokračující rekonstrukci pražského smíchovského nádraží bude v letošní sezóně vyjíždět z Prahy hl. n. opět jen ranní Cyklohráček, který se sem večer opět vrátí. Polední pár vlaků bude nadále začínat a končit ve stanici Praha-Smíchov. Aktuální informace o provozu a případných změnách a výlukách jsou k dispozici na obvyklých informačních portálech – na stránkách Cyklohráčku či na sociálních sítích Cyklohráčku, dále na informační lince Pražské integrované dopravy 234 704 560 nebo na informační lince Českých drah 221 111 122.

Na letošní letní měsíce připravujeme ve spolupráci Českými dráhami již čtvrtý ročník speciálních tzv. Letních výletů s Cyklohráčkem, při který se podíváme do nejrůznějších turisticky zajímavých destinací ve Středočeském kraji. Vzhledem k zájmu cestujících zůstává četnost těchto letních jízd stejná jako loni. Můžete se tedy těšit opět na 14 výletů, jež se uskuteční každé úterý a čtvrtek, a to od 8. 7. do 21. 8. 2025. Podrobnosti budou zveřejněny na obvyklých informačních portálech.

Letošní sezóna běží od 22. března až do 28. října 2025. Rezervace míst k sezení se neprovádějí. Výběr volných míst k sezení či stání je do vyčerpání kapacity jednotlivých vozů. Ve vlaku neplatí žádné speciální jízdné. Vláček stále jezdí za standardní Tarif PID, Tarif ČD nebo Systém jednotného tarifu OneTicket. Nedílnou součástí je služba tzv. ČD Minibaru – v tzv. cyklovoze tak lze ve výdejním okénku zakoupit drobné občerstvení.

Letáček k nové sezoně Cyklohráčku naleznete zde: Cyklohracek-2025_TISK.pdf

4) Brdský cyklobus

V sobotu 22. března 2025 vyjede i tradiční brdský Cyklobus, který spojuje vlakové nádraží v Dobřichovicích s brdskými hřebeny a jede přes Černolice, Řitku a Mníšek pod Brdy do Kytína. Cyklobus pojede o víkendech a svátcích čtyřikrát denně ve dvouhodinových intervalech mezi Dobřichovicemi a Kytínem. V Dobřichovicích je zajištěna návaznost na vlaky S7 od Prahy. Kapacita speciálního autobusu s přívěsem je 25 jízdních kol. Cena za přepravu kola je 20 Kč. V jízdních řádech PID ho najdete pod označením „CYKLOBUS 1“ a v provozu bude až do 28. října 2025.

Více o tom, jak přepravovat kola v prostředcích PID, naleznete zde : Cyklisté v PID | Pražská integrovaná doprava Pražská integrovaná doprava

5) Tištěný průvodce letošní turistickou sezonou

Organizace ROPID vydává i v letošním roce tištěnou brožuru Turistické linky PID, ve které najdete praktické informace o letních sezonních vlakových, autobusových, ale i tramvajových linkách PID, které vás budou vozit zejména o víkendech do nejzajímavějších míst Prahy a Středočeského kraje. Kromě samotných jízdních řádů jednotlivých linek zde najdete schémata tras s vyznačením okolních zajímavostí a také tipy na výlety nebo návštěvu pamětihodností v okolí.

Brožura je k dostání v dopravních infocentrech PID i Dopravního podniku hl. m. Prahy a v osobních pokladnách Českých drah.

Brožuru si můžete stáhnout v elektronické podobě zde: B-25_Turistické-linky-PID_WEB

Nové buspruhy? Zbývají složité úseky, zaměřujeme se i na vylepšení stávajících, říkají projektanti z odboru městské dopravy

Počet světelně řízených křižovatek s preferenčními opatřeními pro co nejplynulejší průjezd vozidel pražské MHD každoročně roste. Nejinak tomu bylo také v loňském roce. Aktuálně preference funguje u tramvajové dopravy na 94 procentech a u autobusové dopravy na bezmála 60 procentech signalizací. Vzniklo také několik nových vyhrazených pruhů pro autobusy.

V posledních letech je ale nárůst spíše pozvolný. Proč?  Kde jsou v současnosti nejvíc bolavá” místa a proč se řešení často táhnou dlouhé roky? V jakých lokalitách vzniknou nové buspruhy letos? Na to jsme se zeptali těch nejpovolanějších, kteří mají tuto problematiku v ROPIDu na starosti – Iva Novotného a Tomáše Prouska z oddělení koncepce městské dopravy.

Preference u tramvají se blíží maximu

Preference tramvajové dopravy má v Praze dlouhou historii sahající do 90. let, kdy se tímto způsobem řešily spíše lokální problémy. Dnes se podíl preferenčních opatření pro tramvaje na světelných křižovatkách pohybuje velmi vysoko, a to i v porovnání s tím, jak funguje tento systém v zahraničí. Loni vzrostl počet světelně řízených křižovatek v Praze o dvě nové na celkových 242. U tramvají na stávajících tratích už jsme blízko reálnému maximu. Na sto procent se nedostaneme, protože na některá místa je preference obtížně aplikovatelná z důvodu koordinace více signalizací, například na přejezd přes magistrálu u I.P. Pavlova nebo úsek od zastávky Bertramka k Andělu, kde je žádoucí zachovat koordinaci, a tedy se vlastně držet pevného plánu,” vysvětluje Tomáš Prousek. 

Oproti tomu u autobusů je prostor pro zavádění přednostního průjezdu na světelných křižovatkách ještě velký. Loni se nově objevil na dalších deseti křižovatkách. Nejvýznamnější byly 4 signalizace na trase trolejbusové linky 59. Postupně se tak daří dohánět dluh, který vznikl historicky.  

Nové buspruhy na Praze 6: řidiči už do nich nevjedou omylem”

Účinným způsobem, jak minimalizovat zpoždění autobusů, jsou vyhrazené pruhy, takzvané buspruhy. V roce 2024 se jejich délka navýšila o 1,84 km na celkových 73,63 km. Asi nejrozsáhlejším loňským projektem byla úprava Novopetrovické, kde v rámci souvislé údržby získala komunikace potřebnou šířku, a to nám v úseku od zastávky Jakobiho po křižovatku s ulicí Štychova umožnilo zřídit asi 700 metrů vyhrazených pruhů,” vysvětluje Tomáš Prousek. Zatím se nejedná o souvislé opatření, protože v úseku blíže k Jižnímu Městu tomu brání absence chodníku. 

Podle Iva Novotného, vedoucího oddělení koncepce městské dopravy, za dnešní situace už nezbývá moc míst, kde by nové buspruhy dávaly smysl, a přitom by je bylo možné zavést relativně rychle, tedy bez nutnosti stavebních úprav. V souvislosti s loňskými projekty zmiňuje nové buspruhy realizované ve spolupráci s Prahou 6 na Evropské a dále na tahu ulic Kamýcká – Roztocká – Podbabská.  

Na Praze 6 se nám podařilo dosáhnout prodloužení sice jen ve stovkách metrů, ale získali jsme vyhrazené pruhy, které jsou bez časového omezení, jsou oddělené plnou čarou a především jsou zřetelnější pro řidiče,” říká. 

Podle něj musí být zavedená opatření natolik výrazná, aby nemohla být řidiči porušovaná ‘omylem’. Lze pochopit, že se u některých dnešních buspruhů může stát, že se v nich řidič ocitne nevědomky. Z toho důvodu se snažíme zaměřit se i na jejich zvýraznění, aby se zvýšilo respektování ze stran řidičů. Myslím si, že v naprosté většině jsou ale buspruhy porušovány zcela záměrně. Spolupracujeme s policií a apelujeme na zlepšení kontroly,” dodává Ivo Novotný.  

Přestože někteří řidiči aut reagují na vyhrazené pruhy pro autobusy stále poměrně podrážděně, tak jejich přínosy jsou praxí ověřené a známé. Buspruhy, stejně jako jiná preferenční opatření, mají pozitivní vliv na plynulost veřejné dopravy. Ocení je především cestující, kteří díky nim ušetří svůj čas. Dochází však i k výrazné úspoře peněz z městského rozpočtu, z něhož je financovaná pražská MHD. V posledních letech si všímám jistého posunu k lepšímu ve vnímání buspruhů od dotčených orgánů nebo městských částí. Velké podpory se nám dostává také od vedení města. Díky tomu se nám postupně daří zavádět i progresivnější prvky do veřejném prostoru,” říká vedoucí oddělení koncepce městské dopravy. 

Složitější projekty se hůře prosazují

Komplikovanější projekty vyžadují velkou dávku trpělivosti. Projektanti při nich stráví hodně času projednáváním a přesvědčováním a nakonec je nutné přistoupit na kompromisy. Pokud se takové projekty neobejdou bez stavebních úprav, pak je úskalím finanční náročnost. Může uběhnout i několik let, než nákres opatření postoupí k realizaci. Pohybujeme se ve škále 6 dní až 60 let,” říká v nadsázce Tomáš Prousek. Podle něj délka procesu vždy záleží na vůli všech dotčených účastníků. V průměru, pokud to jde hladce, tak je to zhruba půlrok. Někdy se ještě čeká, až skončí zima, protože dopravní značení se dělá v období od dubna do října,” upřesňuje.  

Dosud nezrealizovaný projekt, který už je ve věku předškolního dítěte, se nachází v úseku Plzeňská – Vrchlického na Praze 5. Zde mělo dojít k úpravě dopravního režimu jak pro automobily, tak pro MHD, chodce i cyklisty. Ačkoliv je na něm podle Iva Novotného obecná shoda, tak k realizaci přesto dosud nedošlo. Proč? „Argumentem TSK už několik let je, že se zde plánuje celková rekonstrukce navazující na obnovu inženýrských sítí, a proto je před touto akcí zbytečné vydávat finanční prostředky na taková opatření. Přáli bychom si to dotáhnout do konce, na druhou stranu to nebudou stovky nových metrů buspruhů a úspory v řádu mnoha minut. Jedná se spíš o zlepšení stávajícího stavu, který vznikal po kouskách v posledních 30 letech,” vysvětluje Ivo Novotný a dále dodává: “Snažíme se i o vylepšování dosavadních řešení, která nefungují optimálně. Ačkoliv se jedná častokrát o malé věci, kterých si běžný člověk možná ani nevšimne, tak pro nás jsou zásadní, protože například zlepší už zmíněnou respektovanost ze strany řidičů.” 

 Aby autobusy ve „Freyovce” už nestály 

A jaký projekt jim aktuálně leží na stole? Zabýváme se situací v ulici Freyova mezi Nádražím Libeň a stanicí metra Vysočanská na Praze 9. Z důvodu malé propustnosti křižovatek tam dochází v dopravní špičce ke zpožďování autobusů ve směru na Prosek. Jízdní doba, která je za běžného provozu 3 minuty, tady v extrémních případech dosahuje až 20 minut,” říká Tomáš Prousek s tím, že zde bude nutné lokální rozšíření vozovky. Projekt stavebních úprav bude připravován v blízké době. Pokud by jeho projednání bylo úspěšné, pak by k realizaci mohlo dojít v příštích letech.  

Na tomto projektu jde vidět, že pokud se vejdeme do stavebních obrub a bavíme se pouze o změně označení, tak je to relativně levné. Ale jakmile se řeší stavební rozšíření, tak je to investice mnohamilionová. Zde by to však probíhalo v rámci většího projektu úprav okolí ulice Freyova,” pokračuje dále Tomáš Prousek. Pro představu, rozšíření Strakonické a vyznačení pruhu pro autobusy, k němuž došlo před třemi lety, stálo přes 300 milionů. Zde se ale jednalo o úsek dlouhý 3 kilometry.  

V současnosti se připravuje rozšíření silnice a s tím související vyznačení buspruhů v ulici Horoměřická v úseku stoupání z Šáreckého údolí. Se stavebními pracemi by se mohlo začít ještě letos.   

Na letošní podzim se dále plánuje nový buspruh v Modřanské, který zde vznikne v souvislosti s převedením autobusů na nový Dvorecký most. Nová preferenční opatření lze očekávat mezi Holešovicemi a Trojou, kterou obsluhují linky 112 a 234. Nový buspruh na Trojském mostě směrem z centra potěší nejen ty, kteří využijí veřejnou dopravu k výletu do pražské zoo.  

Jedna dobrá fotka poví vše

Podle čeho projektanti vybírají vhodná místa k vylepšení?  Kromě toho, že s tipy přichází kolegové z Dopravního podniku nebo jiní dopravci, popřípadě dispečeři, tak z naší strany je to samozřejmě o každodenním sledování provozu. Hodně nám v tom pomáhá dispečerský systém MPV net. Prvotní problém jsme schopni vysledovat z mapy provozu a MPV net je schopen nám to rychle potvrdit a ukázat to v reálných číslech. Výrazně nám usnadňuje práci. Dřív jsme chodili do terénu a fotili autobusy v bodě A a v bodě B a z toho pak vypočítávali cestovní dobu,” vypráví vedoucí oddělení koncepce městské dopravy. 

Podle Tomáše Prouska reálná čísla vytažená z MPV netu fungují i na partnery, když je potřebují přesvědčit o zavedení opatření v problematickém úseku. Vzápětí ale dodá: I když jedna fotka zobrazující kolonu stojících aut, zatímco autobus ve svém pruhu projíždí, kolikrát funguje marketingově lépe než řada grafů a čísel.” Taková fotka koneckonců může působit přesvědčivě i na člověka, který váhá, zda pro své každodenní cesty zvolí osobní vůz nebo veřejnou dopravu.  

 

Více si o preferenčních opatřeních v PID můžete přečíst na webových stránkách Preference | Pražská integrovaná doprava Pražská integrovaná doprava.

 

Na vlakovou linku S34 do Čakovic opět vyjíždí nízkopodlažní vozidlo

Dopravce KŽC Doprava provozující městskou vlakovou linku S34 z pražského Masarykova nádraží do Čakovic zajistil částečnou náhradu za odstavená nízkopodlažní vozidla v podobě motorové jednotky Regionova pronajaté od Českých drah. Toto částečně nízkopodlažní vozidlo splňující také požadavky na kapacitu bude v provozu na spojích označených jako bezbariérově přístupné po dobu 4 měsíců, než se z opravy vrátí jedna ze dvou původních jednotek řady 813. Z provozních důvodů bude toto vozidlo tento týden nasazeno na spojích, které nejsou v jízdním řádu garantovaně nízkopodlažní.

Na vlakové lince S34 od podzimu 2024 jezdí záložní vozidla v podobě motorových vozů řady 810, které ale nesplňují jak požadavek na bezbariérovost, tak i na potřebnou kapacitu. Tento neuspokojivý stav nastal poté, co muselo být z provozu odstaveno jedno vozidlo po nehodě a druhé vozidlo bylo následně přistaveno na plánovaný vyšší stupeň oprav a zároveň na zástavbu mobilní části evropského zabezpečovacího zařízení ETCS.

S ohledem na neplnění požadovaných standardů kvality byla proto dopravci KŽC Doprava již za minulý rok snížena platba za realizované výkony o cca 3 miliony Kč. K tomu vyměřila organizace ROPID dopravci v uplynulém čtvrtletí sankci ve výši 300 000 Kč.

Dopravce současně začal pracovat na zajištění náhradního částečně nízkopodlažního vozidla, které nyní zahajuje provoz. Pronajatá motorová jednotka Regionova bude v provozu do doby návratu jedné ze dvou původních jednotek z opravy, který je plánován na konec letošního června.

Druhá jednotka, která prochází náročnější opravou po nehodě, by se měla na linku S34 vrátit do konce letošního roku. Do té doby bude na spojích, které nejsou v jízdním řádu označeny jako bezbariérově přístupné, nasazováno druhé náhradní vozidlo v podobě motorového vozu řady 810. Na nejvytíženější ranní vlaky bude i nadále s ohledem na zajištění potřebné kapacity nasazována dvojice motorových vozů řady 810.

Dopravci byla zkrácena doba provozování linky S34 o rok

Na základě všech výše uvedených skutečností byl dále s dopravcem v březnu 2025 podepsán dodatek smlouvy, který upravuje některá ustanovení s cílem reflektovat podobné nepřijatelné situace z hlediska kvality služby cestujícím. Tímto dodatkem současně došlo ke zkrácení platnosti smlouvy o rok, tedy do konce roku 2027. Do té doby bude připravena a realizována soutěž na nového provozovatele vlaků na lince S34.

Hlavním předmětem nového dodatku smlouvy je doplnění řešení situací, které nebyly dosud ve smlouvě podrobněji definovány: postupy při odstavení vozidel z důvodu nehod, instalace zabezpečovače ETCS, vyvazovacích a hlavních oprav a při mimořádných událostech. Součástí dodatku se stal i upravený výchozí finanční model reflektující dlouhodobé nasazení náhradních vozidel řady 810 a dodatečně dohodnutého vozidla řady 814. S ohledem na tuto skutečnost se předpokládaná platba kompenzace dopravci za linku S34 za rok 2025 snížila o cca 7 mil. Kč. Limit dalších sankcí, které mohou být na základě skutečného stavu provozu vyměřeny, se současně navýšil na 500 000 Kč.

Processed with VSCO with c8 preset

Změna trasy midibusové linky 166 od 1. 4. 2025

Na základě dohody s městskými částmi Praha 18 a Praha-Čakovice bude od 1. dubna 2025 trvale upravena trasa midibusové linky 166 na území Letňan. I nadále budou obsluhovány všechny zastávky uvnitř letňanského sídliště, nově však linka pojede i přes zastávky Dobratická, Tupolevova, Boletická, Rychnovská, Staré Letňany, Avia Letňany, Ivančická, Sídliště Letňany a také bude zajíždět do nové zástavby Letňan s obsluhou zastávky Nové Letňany. Naopak se ruší zastávka Fryčovická.

Nová trasa přímo propojí téměř všechny zastávky v Letňanech, zajistí obsluhu nové obytné lokality a znovu zajistí přímé spojení starých Letňan s obchodním centrem Čakovice a dalšími zastávkami v Čakovicích. Upozorňujeme, že s ohledem na novou trasu budou zastávky Poliklinika Frýdecká, Šumperská, Třinecká a Příborská obslouženy v opačném pořadí než nyní.

Zároveň dochází i k úpravě rozsahu provozu: linka je v provozu v celé trase celotýdenně od cca 5:00 do 23:00, v pracovních dnech do cca 20:00 v intervalu 30 minut, v ostatních obdobích včetně víkendu v intervalu 60 minut.

Plán akcí PID v roce 2025

I v letošním roce 2025 pořádají organizace ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) a IDSK (Integrovaná doprava Středočeského kraje) ve spolupráci s dalšími partnery (dopravci PID, dalšími organizacemi aj.) propagační marketingové akce zaměřené na dopravní tématiku pro širokou veřejnost. Na své si tak opět přijdou milovníci moderní i historické dopravní techniky. Každá akce bude tradičně doplněna bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé včetně oblíbených nostalgických jízd historickými vlaky, tramvajemi a autobusy.

Níže uvedený seznam plánovaných akcí ještě není konečný, budeme jej průběžně doplňovat.

Přehled jednorázových akcí v roce 2025

Akce Termín Odkaz na akci
Zimní výlety s Cyklohráčkem
-> Ještě než začne klasická sezóna výletního vlaku Cyklohráček, vyráží s pestrobarevnými vagóny plnými hraček a her na mimořádné výlety do turisticky zajímavých destinací ve Středočeském kraji.
15. února – 15. března více info zde
Zahájení 12. sezóny výletního vlaku Cyklohráček a dalších turistických vlaků PID
-> Jedinečný zábavný vlak pro malé i velké výletníky letos jezdí již XII. sezónu. Nedílnou součástí tohoto předposledního březnového víkendu je také zahájení turistické sezóny i na dalších sezónních vlacích PID dopravců České dráhy a.s. a KŽC Doprava.
22. března více info zde
Regionální den PID a Den Cyklohráčku ve Slaném
-> Letošní první velká akce nás zavede do královského města Slaný
. Těšit se můžete na tradiční jízdy historickými autobusy i vlaky nejen po Slaném, ale i v jeho okolí. Nebude chybět ani den otevřených dveří provozovny ČSAD Slaný.
26. dubna více info zde
Autobusový den PID na Letné
-> Již VIII. ročník úspěšné akce PID s výstavou autobusů dopravců zapojených do systému Pražské integrované dopravy a bohatý doprovodný program v podobě jízd historických autobusů nejen do turisticky zajímavých destinací. Letos se již podruhé potkáme na pražské Letenské pláni.
17. května podrobnosti připravujeme
Den bezpečné dopravy v Mělníku
-> Pražská integrovaná doprava ve spolupráci s Městskou policií Mělník a dalšími bezpečnostními složkami pořádá vzdělávací akci pro děti ze základních škol. Cílem akce je připomenout dětem zásady bezpečného chování v hromadné dopravě i v jejím okolí. Akce proběhne na dopravním hřišti v Mělníku a děti se formou zábavných a názorných ukázek naučí, jak se správně chovat v dopravních prostředcích a v jejich okolí.
22. května podrobnosti připravujeme
Pražský dopravní den dětí v Praze-Radotíně
-> Poprvé na pražském radotínském nádraží proběhne velkolepá akce při příležitosti oslav Mezinárodního dne dětí. Ani zde nebudou chybět mimořádné jízdy historických vlaků a autobusů, které potěší nejen fanoušky dopravní techniky.
31. května podrobnosti připravujeme
Milovické slavnosti a Regionální den PID
-> Město Milovice ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou pořádá společnou akci – Milovické slavnosti a Regionální den PID. Můžete se těšit na bohatý doprovodný program na Hakenově stadionu. Během dne vystoupí populární kapely, které potěší jak malé, tak i ty, kteří se zdrží až do večerních hodin. Přes den se také můžete svézt historickými autobusy po okolí, například do Mirakula, nebo využít speciální vlaky. Speciální vlaky a historické autobusy budou jezdit od 10 do 18 hodin, hudební program bude pokračovat i poté.
14. června podrobnosti připravujeme
4. sezóna tzv. Letních výletů s Cyklohráčkem
-> Již počtvrté vyjede výletní vlak Cyklohráček také na speciální tzv. Letní výlety, které připravujeme ve spolupráci s národním dopravcem České dráhy a. s.
8. července

21. srpna
podrobnosti připravujeme
Národní den železnice v Nymburce 20. září podrobnosti připravujeme
Poznej Vltavu
-> Odložená premiéra pražského festivalu nabídne jak původní program pro rok 2024, tak i moře novinek. Přijďte si připomenout Světový den řek a vše, co nám Vltava dává.
28. září podrobnosti připravujeme
Den otevřených dveří Magistrátu hl. m. Prahy
-> Každoroční akce otevře běžně nepřístupné prostory historických budov. Na akci nebude chybět tradiční informační stánek PID s propagačními materiály.
28. října podrobnosti připravujeme
Mikulášský víkend
-> O prvním adventním víkendu si můžete užít předvánoční atmosféru s Mikulášem, čerty a anděly jak ve výletním vlaku Cyklohráček, který se převlékne do kabátu tzv. Čertohráčku, tak v nostalgickém vlaku Českých drah.
29. – 30. listopadu podrobnosti připravujeme