Pražská integrovaná doprava má za cíl poskytovat službu úplně všem. Proto je stále větší počet spojů zajišťován nízkopodlažními vozidly, jsou upravovány zastávky pro snadný přístup do vozidel a zřizovány bezbariérové přístupy stanic metra i železnice.
Bezbariérová vozidla, bezbariérové přístupy do vozidel a vyhrazené prostory ve vozidlech jsou označeny piktogramem. Obdobně mohou být označeny i bezbariérové přístupy na stanice a zastávky.
Pro nevidomé jsou doplňovány orientační prvky (hmatné a varovné pásy, akustické majáky) a vozidla umožňují na žádost nevidomého vyhlášení informace o lince a směru jízdy.
Vyhledávač spojení PID umožňuje zadání s využitím parametru „pouze bezbariérové spojení“.
Bezbariérová přístupnost dopravních prostředků PID je limitována těmito základními faktory:
Bezbariérová přístupnost metra je limitována úpravou jednotlivých stanic, pro některé cestující však zůstává bariérou i spára mezi nástupištěm a vozem metra.
Pro významnou část cestujících se sníženou schopností pohybu (např. cestující s kočárky, většími zavazadly) jsou pomocí i eskalátory. V řadě stanic metra je možné mezi povrchem a nástupiště využít eskalátory pro oba směry v celé délce. Naprostá většina stanic obsahuje prvky pro nevidomé.
Zjistěte si již před cestou aktuální stav bezbariérových zařízení.
Zastávky jsou postupně doplňovány o prvky pro nevidomé. Všechny nově dodávané tramvaje jsou bezbariérové, další bezbariérová vozidla vznikají při rekonstrukcích starších typů tramvají.
Bližší informace o bezbariérových spojích naleznete v jízdních řádech.
Všechny spoje městských autobusových a trolejbusových linek jsou zajišťovány nízkopodlažními vozidly. Na regionálních linkách postupně podíl nízkopodlažních vozidel roste, garantované bezbariérové spoje jsou označeny značkou , dále jsou bezbariérová vozidla vypravována na některé linky i nad rámec těchto spojů. V případě potřeby využití takového spoje na lince s negarantovanými spoji kontaktujte přímo dopravce (kontakt na jízdním řádu, případně zde).
Bližší informace naleznete v jízdních řádech – linky městské (Praha) a linky regionální.
Pro přepravu osob se sníženou pohyblivostí je zřízena zvláštní linka H1. Bližší informace naleznete v jejím jízdním řádu.
Zastávky jsou postupně doplňovány o prvky pro nevidomé a zlepšovány i jejich parametry pro vozíčkáře.
Na většině železničních tratí zahrnutých do PID je provoz zajištěn vozidly umožňujícími bezbariérový nástup. Podstatná je situace v oblasti stanic a zastávek, kdy se v provozu vyskytují moderní zcela bezbariérové, ale i s nástupišti přístupnými pouze po schodech či s nástupišti v úrovni koleje. Stanice a zastávky zbudované či rekonstruované v poslední době však standardně umožňují nástup v jedné úrovni a obsahují prvky pro nevidomé.
Bližší informace naleznete na webu Českých drah.
S ohledem na konstrukci vozidel a z toho vyplývající stavební uspořádání stanic nemůže lanová dráha zajistit bezbariérovou přístupnost.
Bližší informace o přívozech naleznete v jízdních řádech a v samostatném článku.
Přehled linek s bezbariérovostí přístupu (trvalý stav nebo dlouhodobý stav):
… orientační bezbariérová přístupnost