Zastávky „na znamení“
Cestující nemusí na zastávce „na znamení“ bedlivě sledovat příjezd autobusu či tramvaje. V současnosti nemusí dávat znamení rukou („mávat“). Tento způsob úspěšně funguje v okolních evropských zemích i jiných integrovaných systémech v Česku a přináší zvýšení plynulosti a rychlosti dopravy a také zlepšení tepelné pohody ve vozidlech veřejné dopravy (zejména v zimních měsících).
Praktické rady, jak se chovat na zastávkách „na znamení“
Chci nastupovat:
- Zaujmu na nástupišti takové místo, abych mohl být řidičem/strojvedoucím/převozníkem včas spatřen (nemusím na přijíždějící dopravní prostředek mávat), řidič musí zastavit i pokud již v zastávce zastavilo jiné vozidlo veřejné dopravy a cestující by mohl být přehlédnut.
Chci vystupovat:
- Autobusy
- Stisknu tlačítko „znamení k řidiči“ (obvykle umístěné na přidržovacích tyčích) nebo poptávkové tlačítko dveří dostatečně včas, aby řidič stihl bezpečně zastavit (před každou zastávkou „na znamení“ na ni upozorňuje akustický hlásič, v případě, že hlášení zastávek z nějakého důvodu nefunguje, je povinen řidič zastavit v takové zastávce vždy).
- Tramvaje
- Stisknu tlačítko poptávkového ovládání dveří (zelené tlačítko umístěné na dveřích, na přidržovacích tyčích nebo u míst určených pro přepravu vozíků pro invalidy a kočárků) dostatečně včas, aby řidič stihl bezpečně zastavit (před každou zastávkou „na znamení“ na ni upozorňuje akustický hlásič, v případě, že hlášení zastávek z nějakého důvodu nefunguje, je povinen řidič zastavit v takové zastávce vždy).
- Vozy bez těchto tlačítek musí zastavit vždy i v zastávkách „na znamení“.
- Vlaky
- Stisknu tlačítko „zastávka na znamení“ dostatečně včas, aby vlak stihl bezpečně zastavit (před každou zastávkou „na znamení“ na ni upozorňuje hlášení).
- Případně kladně zareaguji na dotaz zaměstnance dopravce ve vlaku.
- Pokud soupravu tvoří více vozů a tyto jsou bez signalizačního zařízení, vlak zastaví v zastávkách „na znamení“ vždy.
- Přívoz
- Sdělím požadavek převozníkovi.