Autobusová linka 101 propojí Vršovice s Žižkovem, vznikne nová zastávka U Prdlavky

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 22. 11. 2021

Vinohrady a Žižkov se dočkají nových zastávek MHD, s Vršovicemi je na začátku letošního prosince spojí prodloužená autobusová linka 101. Na nové trase, která vzájemně propojí vnitřní oblasti Vinohrad a Žižkova s Vršovicemi a tramvajovou dopravou, bude zřízeno 7 nových zastávek včetně zastávky s netradičním názvem U Prdlavky pojmenované po přezdívce hlavního hrdiny legendárního filmu Vrchní, prchni!, jehož jedny z nejslavnějších scén se natáčely právě v blízkosti této nové zastávky. Nová konečná zastávka linky 101 ponese název Viktoria Žižkov. Stejně se bude nově jmenovat stávající tramvajová zastávka Husinecká.

Stávající autobusová linka 101 bude na začátku letošního prosince prodloužena ze zastávky Slovinská přes Perunovu a Jiřího z Poděbrad přes zcela nové zastávky U Prdlavky a Park Rajská zahrada do konečné zastávky Viktoria Žižkov, což bude zároveň nový název pro dnešní tramvajové zastávky Husinecká. Prodloužení autobusové linky přispěje k lepšímu propojení částí Vršovic, Vinohrad a Žižkov a zlepší dostupnost veřejné dopravy hlavně pro hůře pohyblivé cestující z těchto lokalit, zejména v kopcovité části Žižkova. V zastávkách Perunova, Jiřího z Poděbrad a Viktora Žižkov bude možný přestup na okolní tramvajové linky. Dosavadní konečnou zastávku Tolstého autobusy opustí – linka zde měla téměř nulové využití.

„Vznikne zcela nové propojení Vršovic, Vinohrad a Žižkova. To doposud úplně chybělo v hustě obydlených městských čtvrtích v širším centru Prahy. Linka 101 zlepší dostupnost MHD především pro hůře pohyblivé Pražany, rodiče s kočárky i seniory hlavně v oblasti kopcovitého Žižkova. Zároveň nová zastávka U Prdlavky bude v místě, kde doteď zastávka MHD nebyla nikde poblíž. Její název je inspirovaný českou klasikou Vrchní, prchni! Nejslavnější scény filmu se natáčely právě v jejím okolí. Cestující si budou moct zkracovat chvíli na zastávce třeba přemítáním o tom, jestli stěrače autobusu 101 stírají a ostřikovače stříkají,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora a radní pro dopravu.

„O zavedení této linky usilují zástupci MČ Praha 3 dlouhá léta. Spojení MHD mezi oblastí nám. Jiřího z Poděbrad a dolním Žižkovem dnes úplně chybí. Buď musíte jet tramvají s přestupem na Floře nebo jít prostě pěšky. Prodloužená linka 101 nám významně zkracuje vzdálenosti a přibližuje také oblast Vršovic. Atraktivní je také vazba bus 101 na nové pěší propojení na Hlavní nádraží a poslouží také studentům VŠE,“ uvedl místostarosta městské části Praha 3 Ondřej Rut.

„Linka 101 jezdí sedm dní v týdnu v půlhodinových intervalech, zkrácených ve špičkách všedních dnů na 20 minut. Z Vršovic pokračuje linka 101 přes Bohdalec, Záběhlice a Zahradní Město na Skalku, ve špičkách pracovních dnů pokračuje do průmyslové zóny v Hostivaři do konečné zastávky Zentiva,“ doplnil ředitel ROPID Petr Tomčík. Na všechny spoje jsou nasazovány nové nízkopodlažní třídveřové autobusy Solaris o délce 10,5 metru.

„Přímé autobusové spojení měla tato část Žižkova naposledy na konci 90. let, a to v podobě linky 140 ve směru Ohrada a Palmovka. Jednalo se o poslední zůstatek kdysi vytíženého trolejbusového a později autobusového přepravního vztahu do Vysočan a Hloubětína, kde v minulosti fungovaly továrny ČKD nebo Pragovka, a Žižkov byl v té době považován za spíše dělnickou čtvrť. To vše je minulostí, Žižkov je v současnosti vyhledávaná rezidenční oblast, která potřebuje napojení na páteřní síť metra a tramvají, což zajistí významné prodloužení autobusové linky 101 s možností přestupu na metro a tramvajové linky 11 a 13 na náměstí Jiřího z Poděbrad nebo v zastávce Viktorie Žižkov (postaru Husinecká) na tramvajové linky 5, 9, 15, 26,“ řekl Jiří Vodrážka, vedoucí Organizace provozu Dopravního podniku hl. m. Prahy a dodal: „Část nových autobusů Solaris Urbino 10,5 kategorie Md+, které jsme loni a letos nakoupili, je určena právě na dopravní obsluhu prodloužené linky 101. Se standardními 12metrovými vozy bychom se do některých částí Žižkova dostávali jen stěží.“

Viktoria Žižkov – nový název pro stávající tramvajovou zastávku Husinecká, reflektuje blízkost stadionu legendárního žižkovského fotbalového klubu a doplňuje čtveřici zastávek v Praze (Sparta, Slavia, Bohemians, Juliska), které jsou rovněž pojmenovány podle sportovních stadionů jakožto důležitých orientačních bodů i cílových zastávek sportovních fanoušků.

Nová trasa linky 101:

Viktoria Žižkov – Jiřího z Poděbrad – Kodaňská – Koh-i-noor – Bohdalec – Záběhlice – Centrum Zahradní Město – Skalka – Zentiva