Autobusový den PID na Letné v sobotu 18. května 2024

I letos se ke všem fanouškům moderní i historické dopravní techniky vrací již po sedmé oblíbený Autobusový den Pražské integrované dopravy! Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května 2024 se od 10 do 17 hodin všichni společně potkáme na Letenské pláni v Praze 7 v blízkosti tramvajových zastávek Sparta. I letos se můžete těšit na tradiční statickou výstavu autobusů zapojených do systému PID nebo jízdy nejen historickými autobusy. V rámci doprovodného programu Vám ukážeme, jak se bezpečně pohybovat v rámci silničního provozu a představíme samozřejmě i infostánky PID, DPP a ČD. V neposlední řadě se můžete těšit i na oblíbený prodejní stan Locomotif, stánky s občerstvením nebo prodejní stánky s dopravní tématikou.

Plakát k akci ke stažení zde

Schéma zvláštních autobusových linek (PID 1 – PID 8) a tramvajové linky (43) ke stažení zde

Informační stánky:

Prodejní stánky a doprovodný program:

Tipy na návštěvu zajímavých míst:

Stará čistírna odpadních vod v Bubenči

Do Staré čistírny odpadních vod můžete vyrazit zdarma s linkou PID 6, která pojede v trase Letenská pláň – Čistírna Bubeneč a zpět v intervalu 30 minut. Do Bubenče se můžete svézt autobusem Karosa ŠD11 (celkem 7 párů spojů) nebo Škoda 706 RTO LUX (6 párů spojů). Všechny spoje jsou ze zastávky Letenská pláň povinně místenkové (více informací o místenkách níže).

Prohlídky areálu bývalé čistírny odpadních vod jsou možné pouze s průvodcem. Návštěvníci uvidí původní prostory s pozůstatky původních technologických zařízení – a to jak pro vlastní čištění odpadních vod a související provoz (např. kalové hospodářství), tak pro zajištění pohonu strojů (parní strojovna a kotelna). Výklad probíhá s kopiemi původních plánů a historickými fotografiemi z výstavby čistírny. Součástí prohlídkové trasy je filmový dokument z roku 1943. Během každé prohlídky návštěvníci projdou původní stokou (nefunkční). Pro zájemce o historii technických staveb a zvláště pražské kanalizace je připraven historický filmový dokument Muži pod Prahou, 1947. Návštěvníkům doporučujeme dobrou obuv a teplejší oděv i v letních měsících. Další informace jsou uvedeny v návštěvním řádu.

Prohlídky jsou povinně rezervované na tomto odkazu a konají se v tyto časy: 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 13:30, 14:00, 15:00, 15:30 hod.

Ceník vstupného pro den 18. 5. 2024:
  • Dospělý 190,-Kč
  • Zlevněné 95,-Kč (děti, studenti, senioři)
  • Rodinné 475,-Kč (2x dospělý + 1-3 děti)
Doporučujeme navštívit webové stránky Staré čistírny odpadních vod v Bubenči zde.

Království železnic

Do Království železnic můžete vyrazit zdarma s linkou PID 3, která pojede v trase Letenská pláň – Na Knížecí v intervalu 30 minut. Svézt se můžete autobusem Irisbus Citybus 18M (celkem 7 okružních spojů) nebo Karosa C734 (celkem 7 okružních spojů). Vybrané spoje jsou ze zastávky Letenská pláň povinně místenkové (více informací o místenkách níže).

Nyní vás v Království železnic čeká nejen 600 m2 modelového kolejiště, ale daleko širší nabídka neomezené zábavy pro celou rodinu. Více informací najdete na webu zde.

Muzeum MHD ve Střešovicích

Do Muzea MHD v pražských Střešovicích se můžete vydat zdarma hned se dvěma speciálními linkami – PID 3 a PID 4. Linka PID 3 pojede v trase Letenská pláň – Na Knížecí v intervalu 30 minut. Linka PID 4 je pak vedena v polookružní trase Letenská pláň – Poliklinika Petřiny a zpět. Zde nabízíme projížďku hned čtyřmi historickými autobusy – Karosa B731 (7 polookružních spojů), Avia Ikarus 543.20 (7 polookružních spojů), Karosa ŠD11 (7 polookružních spojů) a Škoda 706 RO MTZ (6 polookružních spojů).

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě České republiky. Stálou expozici „Muzea městské hromadné dopravy v Praze“ otevřel v květnu 1993 Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost. Veřejnosti jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek, plánků.

Více informací najdete na webu Dopravního podniku hl. m. Prahy zde.

Seznam autobusů na zvláštních linkách:

Avia Ikarus 543 Karosa B732.1654 Karosa LC736.40 Renault Citybus 12M 2070
Ikarus 280.10 Karosa B941E.1966 Karosa ŠD11.2040T SOR B 9.5
Ikarus 280.70E Karosa B951.1713 Karosa ŠD11.2040T Škoda 706 RO MTZ
Irisbus Citybus 18M 2081 Karosa C734.00 Karosa ŠD11.2040T Škoda 706 RTO LUX
Karosa B731.04 Karosa C954E.1360 MAN ND 313 Lion´s City DD

Trasy zvláštní autobusových linek:

Linka Trasa linky Jízdní řád Trasa linky
1 polookružně: Letenská pláň – Kuchyňka – Kobylisy – Podhajská pole – Krakov – Poliklinika Mazurská – Kobylisy – Kuchyňka – Letenská pláň PID 1 mapa PID 1
2 v trase: Letenská pláň – Dlouhá třída – Náměstí Republiky – Bílá Labuť – Florenc a zpět PID 2 mapa PID 2
3 v trase: Letenská pláň – Hradčanská – Vozovna Střešovice – Anděl – Na Knížecí a zpět PID 3 mapa PID 3
4 polookružně: Letenská pláň – Hradčanská – Vozovna Střešovice – Norbertov – Poliklinika Petřiny – Kajetánka – Vozovna Střešovice – Hradčanská – Letenská pláň PID 4 mapa PID 4
5 v trase: Letenská pláň – Nemocnice Bubeneč – Sídliště Baba a zpět PID 5 mapa PID 5
6 v trase: Letenská pláň – Hradčanská – Vítězné náměstí – Nádraží Podbaba – Čistírna Bubeneč a zpět PID 6 mapa PID 6
7 okružně: Letenská pláň – Letenská pláň (okružní jízdy patrovým autobusem MAN ND 313 Lion´s City DD) PID 7 mapa PID 7
8 v trase: Letenská pláň – Hradčanská – Letenská pláň PID 8 mapa PID 8

Pro spojení na akci doporučujeme využít zdarma autobusovou linku PID8, která jezdí kyvadlově v trase Letenská pláň – Hradčanská – Letenská pláň. Zastávka Hradčanská (pro výstup i nástup cestujících) je umístěna v ulici Milady Horákové, v pravidelné zastávce noční linky PID 909 (směr Sídliště Rohožník).

Místenky se vydávají pouze na vybrané spoje (vybrané typy autobusů) vyznačené v jízdních řádech zvláštních linek. Místenky na jízdy speciálními linkami jsou k dostání zdarma na samostatném stánku u nástupní zastávky zvláštních linek a budou vydávány vždy nejdříve 30 minut před pravidelným odjezdem daného spoje. Přeprava cestujících v historických autobusech je zdarma.

Jízdy historickou tramvajovou soupravou na lince 43

Linka Trasa linky Jízdní řád
43 Vozovna Střešovice – Letenské náměstí – Strossmayerovo náměstí – Náměstí Republiky – Vltavská – Strossmayerovo náměstí – Letenské náměstí – Vozovna Střešovice TRAM 43

Akci po celý den moderuje Soňa Jindrová, editorka vysílání ČRo Region.

Změna nasazení vozidel a programu akce je vyhrazena!