Cyklohráček čeká měsíční výluka, pojede dočasně z Masarykova nádraží

Naposledy aktualizováno: 10. 01. 2024 | Publikováno 10. 09. 2020

Oblíbený výletní vlak Cyklohráček, který letos jezdí již sedmým rokem a dělá radost především dětem prostřednictvím vozů upravených na tzv. pojízdné dětské hřiště, čeká na přelomu letošního léta a podzimu výluka, při které se vláček podívá na svou původní trať, když ještě jezdíval z pražského Masarykova nádraží přes Negrelliho viadukt. Od 12. září (sobota) do 11. října 2020 (neděle) pojede vláček podle výlukového jízdního řádu, dočasně bude navíc přerušen minibarový prodej drobného občerstvení a nápojů.

Dočasně z pražského Masarykova nádraží

Cyklohráček bude z důvodu výluky na trati mezi pražským hlavním nádražím a Smíchovem veden odklonem dle výlukového jízdního řádu v trase Praha Masarykovo nádraží – Hostivice – Slaný (Zlonice). Na své objízdné trase zastaví kromě stanice Praha Masarykovo nádraží také ve stanicích Praha-Bubny, Praha-Dejvice, Praha-Veleslavín a Praha-Ruzyně, od Hostivice bude pokračovat dále již ve své obvyklé trase do Slaného (Zlonic).

Naopak jsou po dobu výluky zrušeny stanice Praha hl. n., Praha-Smíchov severní nástupiště, Praha-Jinonice, Praha-Cibulka, Praha-Zličín a Hostivice-Sadová. Náhradní doprava není zavedena.

Ranní vlak Os 11310 bude vypraven ze stanice Praha Masarykovo nádraží s odjezdem v 9:10, cestou pak zastaví ještě v pražských Bubnech, Dejvicích, Veleslavíně a Ruzyni. Od Hostivice pak pokračuje po své trase malebným údolím Zákolanského potoka kolem hradu Okoř až do královského města Slaný.

Dopolední vlak Os 11311 jede ze Slaného ve svém obvyklém čase v 11:01 až do Hostivice, odkud pokračuje přes pražskou Ruzyni, Veleslavín, Dejvice a Bubny na Masarykovo nádraží.

Odpolední vlak Os 11312 vyjede opět ze stanice Praha Masarykovo nádraží, a to ve 13:20, po cestě do Hostivice opět zastaví v již uvedených čtyřech dalších pražských stanicích. Od Hostivice jede po své stávající trase do Slaného, případně až do Zlonic (pouze o sobotách 12. 9., 26. 9. a 10. 10).

Odpolední vlak Os 9783 začíná ve Zlonicích v 16:41 nebo ve Slaném v 16:55  ve svých obvyklých časech, od Hostivice pokračuje opět po odklonové trase na pražské Masarykovo nádraží.

V sobotu 12. 9. ještě trochu jinak

V souvislosti s konáním akce Pražský železniční den na Masarykově nádraží bude polední pár vlaků veden pouze do/ze stanice Praha-Bubny. Dopolední vlak Os 11311 bude veden pouze v trase Slaný – Praha-Bubny, odpolední vlak Os 11312 bude veden pouze v trase Praha-Bubny – Zlonice. Náhradní doprava není zavedena.

I při výluce můžete navšívit oblíbená výletní místa v okolí tratě

Přestože se s Cyklohráčkem nepodíváme na turisticky atraktivní Pražský Semmering s překrásnými výhledy na naše hlavní město, na území Středočeského kraje o své výlety cestující rozhodně nepřijdou!

  • Vyhlídková plošina Kněževes: Nejen fanoušci letectví jistě ocení možnost pozorovat z bezprostřední blízkosti vzlety a přistání letadel z nově vybudovaného cca 4,5 metru vysokého valu na okraji obce Kněževes. Vyhlídková plošina se nachází zhruba 1,5 kilometru od železniční stanice Středokluky, ve které zastavuje i Cyklohráček. Od nádraží k letadů je to pak příjemná procházka klidnou obcí, odkud/kam lze využít i autobusové linky PID ke/od stanice metra Nádraží Veleslavín.
  • Zřícenina hradu Okoř: Každou sobotu i neděli je veřejnosti zpřístupněna i zřícenina hradu Okoř, na kterou se můžete vydat po turisticky značené cestě (cca 2,5 kilometrů) od stanice Noutonice. Okoř je oblíbeným místem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V sezóně se zde konají různá šermířská vystoupení nebo hudební festivaly.
  • Zoopark Zájezd: Každý den od pondělí do neděle je také otevřený Zoopark Zájezd ležící ve stejnojmenné obci – Zájezd. Návštěvu malé zoologické zahrady lze spojit třeba s výletem na zmiňovaný hrad Okoř a vyrazit tak s Cyklohráčkem na celodenní výlet (ráno tam, odpoledne zpět). V této útulné zoologické zahradě spatříte přes 100 druhů exotických a domácích zvířat, a to včetně lemurů, surikat či klokanů a rysů. V roce 2017 přibyla jedinečná expozice Terária s největší sbírkou chameleonů v Evropě!
  • Město Slaný: Oblíbeným cílem výletníků Cyklohráčku je také královské město Slaný, které návštěvníků nabízí řadu kulturních památek (Městské divadlo, Velvarská brána, Vlastivědné muzeum), naučné stezky přírodou (např. Lesopark Háje) či sportovní využití (víceúčelová sportovní hala s bazénem, plochodrážní stadion). Zcela ojedinělé je Muzeum slánek, které se nachází přímo v Infocentru Pod Velvarskou branou. Ve sbírce se nachází i největší slánka na světě, která pojme až 40 kilogramů soli.
  • Železniční muzeum Zlonice: Každé druhé sobotní odpoledne, při výluce konkrétně ve dnech 12. 9., 26. 9. a 10. 10. se výletní vlak Cyklohráček vydává až do stanice Zlonice, kde se nedaleko nádraží nachází železniční muzeum. V samotném areálu muzea mohou návštěvníci shlédnout expozici zabezpečovacího zařízení a osobní přepravy, průmyslových lokomotiv a malodrážních vozidel. Dýchne na vás historie starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů, svézt se můžete úzkorozchodnou průmyslovou železnicí.

Omezení některých služeb v Cyklohráčku

Po dobu výluky Cyklohráčku nebude bohužel zajištěna služba minibarového prodeje občerstvení a nápojů. Nabídka služeb ČD Minibaru bude opět zprovozněna až do skončení uvedených dočasných opatření, tj. od 17. 10. 2020.

O Cyklohráčku

Cyklohráček je výletní vlak pro malé i velké cestovatele, kteří věří, že i cesta může být cíl, a chtějí si vychutnat každý kilometr své výpravy, až už cestují pěšky, na kole na vlakem. Vláček, jež je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů především s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií, vás letos doprovází již sedmým rokem při vašich cestách za výlety.

Pokud budete cestovat jako větší skupina cestujících (nejlépe 10 a více osob), doporučujeme včasné zařízení rezervace místa k sezení na adrese prahanostalgie@cd.cz. Cyklohráčkem je možné cestovat nejen za tarif ČD, ale také za běžný tarif Pražské integrované dopravy.

Více informací o vláčku získáte na webové adrese www.pid.cz/cyklohracek.