Symbolické ukončení 5. sezóny Cyklohráčku s Karkulkou 27. 10. 2018

S příchozím podzimem končí již tradičně provoz sezónního vlaku pro malé i velké výletníky – Cyklohráčku. Symbolické ukončení jeho 5. sezóny se uskuteční v sobotu 27. října 2018, na kterou ROPID, České dráhy, Železniční muzeum Zlonice a Hornický skanzen Mayrau pořádají bohatý program nejen pro příznivce kolejové dopravy.

 

 

Na co se můžete těšit

 • odpolední mimořádná jízda Cyklohráčkou s lokomotivou Karkulka a retro osobními a bistro vozy Rybák
 • bohatý doprovodný program v Železničním muzeu Zlonice
 • jízda historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX
 • přibližně dvouhodinová komentovaná prohlídka Hornického skanzenu Mayrau zaměřená na hornickou činnost na Kladensku

O Cyklohráčku

Cyklohráček je rodinný zážitkový vlak upravený jako pojízdné hřiště pro děti. Najdete tu balónkoviště, hernu pro menší děti, stavebnice, skládačky, děti mohou kreslit křídami po tabuli a hrajvedoucí vám ochotně půjčí i další hry, aby cesta na výlet rychle utíkala.

 • Ranní vlak ze stanice Praha hl. n. v 9:03 bude vedený klasickou vlakovou soupravou Cyklohráčku do stanice Slaný (příj. 10:45). Ze Slaného bude vypraven historický autobus Škoda 706 RTO LUX, který sveze všechny zájemce o historii černého uhlí na Kladensku na komentovanou prohlídku do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích.
 • Polední vlak ze stanice Slaný v 11:01 bude vedený klasickou vlakovou soupravou Cyklohráčku do stanice Praha hl. n. (příj. 12:50).
 • Odpolední vlak ze stanice Praha hl. n. ve 12:58 bude vedený ve složení lokomotivy přezdívané Karkulka se třemi retrovozy zvanými Rybák a klasickou vlakovou soupravou Cyklohráčku až do stanice Zlonice (příj. 14:58). Ve Zlonicích bude připraven bohatý doprovodný program ve zdějším železničním muzeu.
 • Podvečerní vlak ze stanice Zlonice v 16:41 bude opět vedený ve složení lokomotivy přezdívané Karkulka se třemi retrovozy zvanými Rybák a klasickou vlakovou soupravou Cyklohráčku, a to až do stanice Praha hl. n. (příj. 18:50).

Pokud budete cestovat jako větší skupina cestujících, doporučujeme včasné zařízení rezervace místa k sezení na adresách cyklohracek@ropid.cz, bezouska@zap.cd.cz nebo na oficiální facebookovém profilu Cyklohráčku prostřednictvím zprávy. Cyklohráčkem je možné cestovat nejen za tarif ČD, ale také za běžný tarif Pražské integrované dopravy.

Komentovaná prohlídka Hornického skanzenu Mayrau

V obci Vinařice u Kladna můžete navštívit unikátní Hornický skanzen Mayrau, pobočku Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, kde si v prostorách bývalého dolu připomenete historii těžby černého uhlí na Kladensku. Historicky vzácný areál se snaží zachovat program posledního pracovního dne. Prohlídka je směřována po trase havíře před jízdou do podzemí dolu. Při sobotní prohlídce projdete cechovnou, řetízkovými šatnami, koupelemi až k jámovým budovám dolu. Předvedena bude ukázka provozu parního těžního stroje firmy Ringhoffer Smíchov z roku 1905 či expozice báňského záchranářství v budově Dýmnice.

Cesta z Prahy do Mayrau: Cyklohráčkem v 9:03 z Prahy hl.n. do Slaného a následně historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX do areálu Hornického skanzenu Mayrau.

Cesta z Mayrau zpět: Historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX cca ve 14:10 z areálu Hornického skanzenu Mayrau do Slaného, případně až do Železničního muzea Zlonice.

Samotná prohlídka proběhne cca v době 11:30 – 14:00 hod. po příjezdu historického autobusu (také v závislosti na příjezd Cyklohráčku do Slaného).

Více informací na http://mayrau.omk.cz/.

Doprovodný program v Železničním muzeu Zlonice

V muzeu na vás dýchne atmosféra starých nádraží a lokomotiv. Budete se moci svézt po úzkorozchodné průmyslové dráze, prohlédnout si řadu historických lokomotiv i vagónů, zasadit si strom pro štěstí či si také prohlédnout dávné vybavení železničních stanic.

09:00 – 17:00: Oslavy výročí 700 let Lisovic v areálu železničního muzea

 • výstava zemědelské hasičské technicky včetně ukázek práce hasičů a předvedení 110 let staré stříkačky v akci
 • stánek s ručně pletenými zvířátky plněnými ovčí vlnou a ukázkou výroby, dřevěnými zbraněmi zdobenými kožešinou, cínovými figurkami, dekorovanými kameny; pro děti možnost zkoušení replik zbraní a přileb, střelba z luku a kuše na historické terče
 • stánek s pačvorkem místní občanky spojený s prodejem produkce spolku provozujícího železniční muzeum
 • výroční turistické známky a pohlednice k 700. výročí prvního záznamu o obci Lisovice
 • stánek s železniční literaturou, tričky, hrnky a pohlednicemi doplněný o prodej občerstvení

11:00 – 11:30: Komentovaná prohlídka obce Lisovice

 • prohlídka začíná u autobusové zastávky vedle brány muzea (zdarma)

Každý platící návštěvník muzea obdrží jako dárek publikace Železnice okresu Slánského a Hasiči v železničním muzeu.

Cestující z Cyklohráčku mohou pro vstup do muzea využít speciální slevy na rodinné vstupné – dva dospělé a až tři děti zaplatí je 100,-Kč. Tato sleva je pak platná po předložení slevového kuponu, který dostanete od hrajvedoucích přímo ve vlaku.

Cesta z Prahy do Zlonic: Cyklohráčkem ve 12:58 z Prahy hl.n. do Zlonic a následně cca 1 km pěšky nebo historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX (kyvadlová doprava zdarma – omezená kapacita míst)

Cesta ze Zlonic zpět do Prahy: Historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX od muzea k železniční stanici Zlonice a následně Cyklohráčkem do Prahy hl.n.

Více informací na http://zmzlonice.draha.net/.

Jízda historickým autobusem Škoda 706 RTO LUX

Do Hornického skanzenu Mayrau i k Železničnímu muzeu Zlonice bude v provozu historický autobus Škoda 706 RTO LUX. Přeprava tímto autobusem je zdarma, nicméně je zcela vyloučena přeprava dětských kočárků či rozměrnějších předmětů vč. kol.

Pozor – nutná rezervace místa! Vzhledem k omezené kapacitě míst v historickém autobusu je předem povinná rezervace místa, a to prostřednictvím e-mailu cyklohracek@ropid.cz. Rezervace je nutná pro dopolední jízdu ze Slaného do Hornického skanzenu Mayrau a zpět. V žádosti o rezervaci, prosím, napiště své jméno, počet přepravovaných osob a požadované jízdy:

 • ze Slaného (od Cyklohráčku) do Hornického skanzenu Mayrau (na komentovanou prohlídku)
 • z Hornického skanzenu Mayrau (po komentované prohlídce) zpět do Slaného (nikoliv k Cyklohráčku !)
 • z Hornického skanzenu Mayrau (po komentované prohlídce) až k bráně Železničního muzea Zlonice (na prohlídku muzea s případnou jízdou Cyklohráčku zpět do Prahy).

Pozn.: Rezervace místa se nevztahuje pro kyvadlovou dopravu autobusu mezi železniční stanicí Zlonice a Železničním muzeem Zlonice (a zpět).

 

Všichni hrajvedoucí, kteří v letošní sezoně Cyklohráčku provázeli všechny cestující na jejich výletech, se již těší na setkání s vámi.

Plakát k akci ke stažení zde.