Dětský výletní vlak Cyklohráček má nový vůz plný her

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 20. 08. 2019

Výletní vlak Cyklohráček, který je velkou dětskou hernou na kolejích, jezdí letos již 6. sezónu. Mimo jiné je zaměřený i na malé cestovatele, kteří mohou cestou na výlet zažít spoustu dobrodružství. Speciální vlaková souprava si pro své cestující připravila několik novinek, které však zabaví i velké výletníky. Hlavním tahákem je zcela nově upravený vůz, který nahradí původní motorový vůz „Esmeralda“. V tomto voze najdou cestující velké stolky pro hraní her, balónkoviště pro nejmenší, dětský koutek na malování včetně knihovničky a také speciální tabuli s křídami na malování.

S Cyklohráčkem se můžete svézt z pražského hlavního nádraží do královského města Slaný až do konce října dvakrát denně každou sobotu, neděli i svátky. „Proveze vás Pražským Semmeringem, který je považován za nejhezčí pražskou železniční trať, a přes Jinonice a Zličín se s ním dostanete až do středočeské Hostivice. Zde pokračuje malebným krajem kolem hradu Okoř a Zákolanským údolím až do cílové stanice ve Slaném. Věřím, že se cesta bude našim nejmladším cestujícím moc líbit,“ říká náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr, kterého doplňuje zástupce ředitele IDSK pro dopravní obslužnost Tomáš Duroň: Po cestě můžete navštívit spoustu zajímavých míst. Díky slevovým kuponům si ve spolupráci s městem Slaný, Zooparkem Zájezd, Muzeem studené války a protivzdušné obrany v Drnově nebo Železničním muzeem Zlonice užijete spoustu zábavy.“

„Fakt, že Cyklohráček jezdí letos již šestou sezónu, svědčí o jeho oblíbenosti mezi cestujícími, zejména tedy rodiny s dětmi. Já tento výletní vlak vnímám jako zajímavé zpestření cestování po Středočeském kraji, a doufám, že tato speciální vlaková souprava se na železnici objeví i v dalších letech,“ uvedl radní pro oblast dopravy Středočeského kraje František Petrtýl.

Esmeraldu nahradila lokomotiva s novým hracím vozem

Vlaková souprava Cyklohráčku je složena ze čtyř vozů, které jsou uzpůsobeny nejen cyklistům, jak název napovídá, ale také dětem všech věkových kategorií. „Letos jsme museli ze soupravy Cyklohráčku vyřadit jediný motorový vůz řady 812 svého druhu zvaný Esmeralda a nahradit ho lokomotivou řady 714. Tuto výměnu si vyžádal pro čtyřvozovou soupravu nedostatečný výkon a adhezní hmotnost motorového vozu, kterému už v minulé sezóně musela při zhoršených adhezních podmínkách pomáhat právě lokomotiva řady 714,“ vysvětluje ředitel regionálního obchodního centra Českých drah Jakub Goliáš a dodává: Na jaře letošního roku však Cyklohráčku přibyl nový hrací vůz, který je v současné době již kompletně vybavený hracími i vzdělávacími prvky pro malé i větší děti.“

Novinky nejen pro malé cestovatele

V novém hracím voze tak vzniklo další molitanové balónkoviště, které doplňuje dětský bazének s balónky v růžovém voze. Tato atrakce se od samého začátku těší mezi malými cestujícími největší oblibě. Děti si zde mohou zároveň kreslit na křídovou tabuli nebo si malovat obrázky ve dvou kreslících koutcích. „Děti moc rády malují. A protože se především pro malé výletníky stále snažíme vymýšlet různé novinky, využijeme tyto koutky od září k nové aktivitě, kterou jsme nazvali ´Nakresli nám obrázek a získej odměnu´“, říká ředitel organizace ROPID Petr Tomčík a pokračuje: „Za obrázek na motivy Cyklohráčku dostanou děti odměnu v podobě sladkosti nebo upomínkového předmětu dle výběru vlastního nebo rodičů.“

V neposlední řadě se v novém voze nachází i malá knihovnička pro malé i velké cestovatele. Rodiče s dětmi v ní najdou především leporela nebo povídkové knížky, kterými si mohou cestu Cyklohráčkem zpříjemnit, pokud nechtějí hrát hry nebo si kreslit obrázky. Zároveň pokud budou chtít rodiče přispět nějakými dalšími knížkami pro děti, nápadům se meze nekladou a mohou je donést kdykoliv přímo na palubu Cyklohráčku.

Kromě uvedených novinek chystáme i další aktivity pro děti. Ve spolupráci s Klubem železničního muzea Zlonice vznikne nová hra na motivy tzv. Cesty za zlatým pokladem, kterou si mohou rodiče s dětmi zahrát ve Slaném. „Zlonická“ cesta nabídne luštění tajenky při cestě od nádraží do tamního železničního muzea.

Cyklohráček na sociálních sítích

Informace o výletním vlaku Cyklohráček můžete nalézt nejen na webových stránkách  www.pid.cz/cyklohracek nebo Českých drah www.cyklohracek.cz, ale také na sociálních sítích.