Funkční simulátor vozu pražského metra v Království železnic

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 16. 12. 2022

Centrum neomezené zábavy pro celou rodinu – smíchovské Království železnic – představuje veřejnosti, a především svým dětským návštěvníkům, poslední chybějící simulátor prostředků pražské integrované dopravy. K oblíbené tramvaji T3, autobusu Karosa a motorovému vozu ř. 810, přibyl i řídící vůz soupravy pražského metra typu 81-71. Ve spolupráci s IDNES.TV byly natočeny průjezdy všech tří linek a díky projekci obrazu na přední sklo vozu je „jízda“ metrem v pozici strojvedoucího pro děti skutečným zážitkem.

 

Slavnostního zahájení provozu simulátoru, proběhlo 14. prosince 2022 od 10:00 za účasti zástupci partnerů projektu (Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), ROPID, České dráhy) a Království železnic.

„Jednání o nákupu vozů metra do Království bylo rozhodně nejdelší, před časem jsme dokonce uvažovali, že vozy stejného typu nakoupíme z Budapešti, ale nakonec jsme měli štěstí a získali původní pražské, přestože jsme si pro ně museli až do Vítkovic,“ svěřil se Matěj Horn, ředitel Království železnic. Přesun do mělnického přístavu, kde proběhla první část úprav, proběhl na jaře, nočním přesunem po železnici. Po demontáži podvozků a hnacích zařízení, byly skříně obou vozů rozřezány, přepraveny do Království a na místě znovu složeny. Tento postup si již ověřili u předešlých simulátorů a je vynucen faktem, že Království železnic sídlí ve dvou podzemních podlažích Administrativního centra Anděla a neexistuje jiný způsob, jak rozměrné vozy do expozice dopravit a instalovat.

Vozy metra typu 81-71 jsou původem sovětské, vyrobeny byly v Mytiščinském strojírenském závodě, nedaleko Moskvy. V Praze byly uvedeny do provozu v roce 1978 a vyřazeny po 31 letech, v červenci 2009. Shodou okolností ve stejnou dobu (1. 7. 2009) bylo poprvé otevřeno pro veřejnost samo Království železnic. Část vyřazených vozů prošla modernizací a s označením 81-71M je stále v provozu na linkách A a B. Vozy, které uvidíte v Království, byly zakoupeny od společnosti Vítkovice Doprava, ta je provozovala v letech 2011-2021. Řídící vůz je určen pro zábavu a možná inspiraci pro budoucí povolání, vložený byl upraven na praktickou šatnu pro školní exkurze. Ta je již v provozu a dětí i učitelský doprovod si ji ihned oblíbili.

Království železnic se rozkládá na ploše 3500 m2 v prostorách administrativního centra Anděl City, jen 150 metrů od stanice metra a zastávek tramvají Anděl. Před omezeními, souvisejícími s celosvětovou pandemií, turnikety ročně prošlo přes čtvrt milionu návštěvníků. Přestože letošní návštěvnost ještě nedosahuje takových hodnot, je smíchovská expozice již opět jedním z nejnavštěvovanějších center pro rodiny s dětmi v Praze.

„S Královstvím železnic spolupracujeme dlouhodobě, protože to je ideální příležitost, jak oslovit především dětské návštěvníky a získat si jejich zájem o veřejnou dopravu a také možnost dozvědět se o ní něco více. V rámci vzdělávacích aktivit se snažíme dětem hravou formou přiblížit fungování integrované dopravy a ukázat jim, jak správně a bez obav využívat vlaky, tramvaje nebo autobusy. Zkrátka vše, co pod Pražskou integrovanou dopravu spadá,“ doplnil ředitel ROPID Petr Tomčík

Hlavní atrakcí Království jsou obří modelová kolejiště na ploše téměř 600 m2, na kterých se v každý okamžik prohání cca 80 vlakových souprav, pojízdná auta, tramvaje i lanovka a metro. Populární centrum rodinné zábavy však nabízí mnohem více. V ceně vstupenky si s dětmi vyzkoušíte také RC modely na závodní dráze, dvě velké autodráhy, dílnu stavebnice MERKUR, herní koutky Igráčka, dřevěných vláčků Woody, dětskou „řádírnu“ pro nejmenší na téma třídění odpadů, opravdovou tramvaj, motorák a autobus s projekcí průjezdů tratí, hry, soutěže v prostředí virtuální reality nebo skutečné železniční návěstidlo. A k tomu ještě velké doplňkové výstavy papírových modelů, modelů vojenské techniky, velký urbanistický Model Prahy, Šípův papírový model Prahy, železniční depo s výtopnou ze stavebnice SEVA a nejnověji i železniční město z LEGA. Konečnou úpravou do vizuálu Českých drah (generálního partnera expozice) prošla nedávno otevřená kavárna pro návštěvníky se širokou nabídkou teplého i studeného občerstvení. To se hodí, neboť průměrná délka návštěvy s dětmi zabere 2-3 hodiny.

Expozice je dobře dostupná všemi prostředky MHD, jen 150 metrů od stanice metra Anděl. Nabízí zajímavé slevy pro cestující vlakem i držitele karty Lítačka. Podrobný popis expozice i nabízených slev na www stránkách Království železnic.