Cestování se psem
Pejskové jsou v dopravních prostředcích PID vítáni, ale vždy je potřeba mít na zřeteli podmínky a omezení pro jejich přepravu, aby to bylo bezpečné a bezproblémové jak pro ostatní spolucestující, tak i pro psy samotné.
Psy lze vzít s sebou za určitých podmínek do všech typů dopravních prostředků, a to dvěma základními způsoby:
- Uzavřené ve schráně s nepropustným dnem
- Na vodítku a s nasazeným bezpečným náhubkem
Pes bez schrány může být přepravován, pouze má-li nasazený bezpečný náhubek a je-li držen na vodítku nakrátko. Vodítko a náhubek musí mít i tehdy, pokud psa přepravujete v ne zcela uzavřené tašce.
Ve zcela uzavřené schráně s pevným nepropustným dnem můžete přepravovat i jiná drobná zvířata, pokud nejsou ostatním cestujícím na obtíž například svým zápachem nebo hlukem.
Co dělat před nástupem do vozidla?
Jelikož se v dopravních prostředcích potkává mnoho lidí a prostor bývá zpravidla omezený, je především kvůli bezpečnosti omezen počet psů, kteří mohou najednou v jednom vozidle cestovat. Řidič také může z různých důvodů nástup se psem zcela odmítnout. Proto je potřeba před nástupem do vozidla dát najevo řidiči, že chcete se psem nastoupit. Nejlépe zvednutím paže. A mít psa připraveného na přepravu.
Kam se psem ve vozidle?
Do tramvají, trolejbusů či autobusů nastupujte dveřmi označenými příslušným piktogramem a psa umístěte na přilehlé plošině. Pokud je na této plošině kočárek nebo vozík pro invalidy, najděte si jiné volné místo, které bude bezpečné pro psa a kde bude pes co nejméně překážet ostatním. Pokud cestujete s kočárkem i psem zároveň, můžete je mít samozřejmě umístěné na plošině společně. Pokud už jste ve voze a nastoupí nevidomý s dalším psem, dbejte pokynů řidiče, který vám může určit jiné místo ve voze.
V metru lze přepravovat maximálně jednoho psa na plošině u každých dveří (pokud necestuje jeden člověk se dvěma psy zároveň). Taková plošina už ale nesmí být zaplněna nebo na ní nesmí být kočárek či vozík pro invalidy (pokud pes necestuje s nimi). Pes musí mít nasazený bezpečný náhubek a být držený na vodítku nakrátko ve všech prostorech metra včetně nástupišť, vestibulů, eskalátorů či výtahů.
Do výtahu může vzít psa pouze jeden z cestujících, pokud ovšem není již výtah zaplněn.
Při jízdě po eskalátoru dbejte zvýšené opatrnosti – zejména psi, kteří nejsou na eskalátory zvyklí, mohou zmatkovat a může dojít ke zbytečnému šoku či dokonce úrazu. Proto raději s pejskem – začátečníkem nástup na eskalátor nacvičte někde v klidu, případně ho raději vezměte do náručí.
Ve vlacích ani na přívozech není žádné speciální místo pro psy určeno, vždy ale postupujte tak, aby pes co nejméně překážel a bylo to bezpečné jak pro psa, tak i pro ostatní spolucestující.
Psi v žádném případě nesmějí na sedačky (i když můžete mít pocit, že jsou někdy čistotnější než leckteří spolucestující)!
Kolik psů lze přepravovat najednou?
V tramvajích, trolejbusech, autobusech či na přívozech lze přepravovat v jednom vozidle vždy jen jednoho psa. Výjimku tvoří „pracovní“ psi, zpravidla slepečtí nebo asistenční. Ti mohou nastoupit, i když už je ve voze jiný pes. Pokud cestuje se dvěma psy jeden cestující, mohou být najednou přepraveni oba psi. V metru i ve vlacích je možné přepravovat psů více, pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti. Na petřínské lanovce může být maximálně jeden pes v jednom oddílu vozu lanovky.
Kolik se platí za psa?
Způsob přepravy | Cena | ||
---|---|---|---|
Praha | Region | Vlaky PID | |
Pes bez schrány | 0 Kč | 20 Kč | 20 Kč |
Malé zvíře ve schráně (max 25×45×70 cm) | 0 Kč | 0 Kč | 0 Kč |
Velké zvíře ve schráně (velké zavazadlo) | 20 Kč | 20 Kč | * |
* Dle tarifu železničního dopravce
Jízdné za psa v Praze
- Cestující s platným jízdním dokladem PID v Praze (pásma P, 0 a B) může přepravit psa zdarma s výjimkou vlaků PID. Přeprava psa ve vlaku stojí 20 Kč, pokud se cestující přepravuje na jízdní doklad PID. Jinak se platí za psa podle tarifu dopravce.
Jízdné za psa ve Středočeském kraji
- Je-li pes umístěn v uzavřené schráně do rozměru 25×45×70 cm, přepravuje se zdarma. Zdarma lze přepravovat psa také, pokud má cestující platnou předplatní jízdenku nebo krátkodobou jízdenku s platností 24 hodin pro celou zamýšlenou cestu (neplatí ve vlacích).
- Cena jízdenky pro psa ve schráně větší než 25×45×70 cm nebo beze schrány je 20 Kč. Časová a pásmová platnost této jízdenky je shodná s časovou a pásmovou platností jízdenky cestujícího, který psa přepravuje, maximálně však 180 minut.
Jízdné za psa ve vlacích PID
- Ve vlacích PID může být výše uvedené přepravné použito pouze, pokud se na jízdní doklad PID přepravuje i cestující (není možné kombinovat toto přepravné za psa s vlakovou jízdenkou). Za psa lze ve vlacích vždy zaplatit i podle tarifu vlakového dopravce (jízdenkou zakoupenou na pokladně nebo ve vlaku).
- Jízdenka pro psa v aplikaci PID Lítačka
Jízdné za psa mimo region
- Na mezikrajských linkách po území Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Ústeckého a Plzeňského kraje a Kraje Vysočina mohou být podmínky odchylné – více viz Tarif PID.
Kde koupit jízdenku pro psa?
Jízdenka pro psa je cenově shodná s jízdenkou za zavazadlo a koupit ji můžete obvyklým způsobem, jakým kupujete běžné jízdenky – například pomocí mobilní aplikace PID Lítačka, v jízdenkových automatech či u řidičů příměstských autobusů nebo u průvodčích ve vlacích.
Možnosti nákupu jednorázových jízdenek jsou rozepsány na stránce Jak pořídit jízdenku.
Výjimky pro speciální psy
Přepravu vodícího psa nevidomé osoby nebo asistenčního psa osoby se zdravotním postižením nebo služebního psa Ministerstva vnitra ČR, Ministerstva obrany ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Vězeňské služby ČR a městské (obecní) policie nelze odmítnout ani jej nelze z přepravy vyloučit. Na tyto psy se nevztahují ta omezení, která by jim bránila v poskytování účinné pomoci doprovázené osobě nebo v jiné aplikaci speciálního výcviku.
Tyto psy lze případně přepravovat i na jiném místě než na plošině u dveří označených příslušným piktogramem. Tyto výjimky však platí jen v případě, pokud tito psi skutečně asistenční činnost vykonávají. Neplatí to tedy třeba pro psy ve výcviku.
A co ostatní živá zvířata?
Z ostatních živých zvířat může cestující vzít s sebou do vozidla jen drobná domácí a jiná malá zvířata, jsou-li zcela uzavřena ve snadno přenosných klecích, koších nebo jiných schránách s nepropustným dnem. Z hlediska přepravného platí pro schránu se zvířetem stejné podmínky jako pro ostatní zavazadla, tzn. pokud její rozměry nepřekračují 25×45×70 cm, přepravuje se zdarma, jinak za 20 Kč.
Za přepravu zvířat má zodpovědnost doprovázející osoba!
Cestující přepravující psa bez schrány nesmí připustit ohrožení bezpečnosti ostatních spolucestujících ani personálu dopravce a plně odpovídá za každou škodu, která z důvodu přepravy psa vznikla. Také je povinen neprodleně odstranit každé znečištění, které pes způsobil, nebo uhradit úklid znečištěného místa.
I za psa můžete dostat pokutu!
Mějte, prosím, na paměti, že za porušení výše uvedených povinností a pravidel vám jako doprovodu psa hrozí finanční postih ve výši až 1 000 Kč, případně i vyloučení z přepravy. Dbejte tedy, prosím, všech pokynů, vyvarujete se zbytečným nepříjemnostem.
Na co se často ptáte?
Jaké je cena za přepravu psa v pražské MHD?
- V Praze je pes přepravován bezplatně s výjimkou vlaků.
Kolik zaplatím za přepravu psa ve Středočeském kraji?
- Ve vnějších pásmech je přeprava psa zpoplatněna částkou 20 korun. Pouze malá plemena, která jsou převážena v uzavřené schráně s max. rozměry 25×45×70 cm, lze přepravovat bezplatně.
Jaká je cena za přepravu v psa v regionu, pokud mám pro trasu předplatné jízdné?
- Disponuje-li cestující jízdenkou s platností nejméně 24 hodin pro celou zamýšlenou cestu, tedy typicky předplaceným kuponem, má možnost přepravit s sebou jednoho psa rovněž bezplatně. Toto pravidlo však neplatí ve vlacích.
Přepravuji psa v textilní tašce podobné na obrázku. Vztahuje se na něj v regionu přeprava zdarma?
- Ne. Dle Tarifu PID je možné v regionu přepravovat psa zdarma pouze v případě, že se nachází ve zcela uzavřené schráně s nepropustným dnem, která nepřesahuje rozměry pro velikost běžného zavazadla nepodléhajícího placení (tj. 25x45x70cm). Pod takovouto schránou si lze představit například přepravku s mřížovými dvířky, či tašku se síťovými průduchy. Naopak tomuto popisu neodpovídá taška, v níž má pes sice uzavřen tělo, ovšem nikoli hlavu, která se nachází mimo tašku. Na takto přepravovaného psa se dle Smluvních přepravních podmínek PID pohlíží jako na psa beze schrány, který by tak měl být opatřen náhubkem a být na vodítku. Pakliže majitel psa tyto podmínky nesplní, pes dle SPP přepraven být nesmí, pokud podmínky splněny jsou, pak je možné psa přepravit, ovšem pouze s jízdenkou za 20 korun (pokud cestující nemá dlouhodobý předplatní kupon.
Může řidič autobusu odmítnout přepravit cestujícího se psem, pokud se ve voze již jeden pes nachází?
- Jednomu cestujícímu dovolují přepravní podmínky PID přepravovat pouze jednoho psa. Výjimkou je situace, kdy do vozu nastupuje například nevidomý cestující se slepeckým nebo asistenčním psem.
Může jedna osoba přepravovat ve voze dva psy?
- Ano, pokud plošina vozu není obsazena jiným psem nebo cestujícím s kočárkem.