Jarní sezona na železnici začíná, už o tomto víkendu vyjedou turistické vlaky

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 19. 03. 2019

V sobotu 23. března začíná jarní turistická sezona na železnici. Po zimní přestávce vyjedou vlaky Českých drah pro turisty, cyklisty i výletní Cyklohráček do Slaného pro rodiny s dětmi. Své cestující si najdou také historické výletní vlaky dopravce KŽC, které vyrazí letos poprvé v sobotu 30. března. Na trať se vrátí legendární lokomotivy bardotky na vlacích podél Sázavy, na Křivoklátsko nebo třeba na vlaku do Brd. Úplnou novinkou budou okružní parní jízdy v západní části Prahy. Chystá se i celá řada jarních akcí pro fanoušky vlaků nebo starých autobusů nebo železniční spoj, který pojede přímo do velkopopovického pivovaru.

Z Prahy se rozjedou turistické vlaky do všech stran. Sezona začne na Posázavském pacifiku, vyjede také spěšný vlak Český ráj přes Nymburk, Kopidlno a Jičín do Turnova nebo třeba vlak Cyklo Brdy z Prahy do Příbrami a Březnice. Už teď jednáme o jeho prodloužení až do jihočeské Blatné,“ říká náměstek pražského primátora Adam Scheinherr. „Právě v čele vlaku Cyklo Brdy a také na Posázavském pacifiku se budou i letos objevovat legendární motorové lokomotivy bardotky, za kterými se do Česka sjíždí železniční fandové i ze zahraničí. Jsou to nádherné a unikátní stroje.“

Cyklohráček častěji do Zlonic

Tuto sobotu 23. března vyjede letos poprvé také vlak Cyklohráček, který je velkou dětskou hernou na kolejích. Už šestým rokem bude vozit výletníky na Okoř a do Slaného. „Letos jsme pro Cyklohráček připravili velkou novinku. V minulých sezonách pokračoval vždy jednou za měsíc ze Slaného až do Zlonic, kde je oblíbené železniční muzeum. O jízdy do Zlonic byl takový zájem, že letos pojede Cyklohráček do Zlonic každé dva týdny. Poprvé se tam podívá v sobotu 30. března. Muzeum upravilo i otevírací dobu tak, aby vyhovovala jízdnímu řádu Cyklohráčku,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík a doplňuje: „Pracujeme také na novém hracím vagonu do Cyklohráčku, poprvé se s ním cestující svezou už během letošního jara.“

Lepší spojení na Sázavu a cyklobus v Brdech

Letos se zlepšuje přímé spojení z Prahy na střední Sázavu k Ledečku, Kácovu a Zruči nad Sázavou. „V sobotu i v neděli ráno sem pojede přímý vlak z Prahy krátce před půl devátou. V sobotu odpoledne pojede zpět od Sázavy do Prahy jeden přímý vlak, v neděli pak dva,“ říká ředitel regionálního obchodního centra Českých drah Jakub Goliáš. „Až do konce června tu bohužel komplikuje situaci výluka, všechny vlaky dojedou jen do Ledečka. Ze Sázavy dál do Zruče nad Sázavou jezdí náhradní autobusy.“

Od 6. dubna začne jezdit také Cyklobus PID, který bude v Dobřichovicích navazovat na vlaky z Prahy a vyveze cestující i s jejich koly do Řitky, Mníšku pod Brdy a Kytína.

Historické výletní vlaky

Historické výletní vlaky dopravce KŽC vyrazí na koleje letos poprvé v sobotu 30. března. „Vyjede oblíbený Rakovnický rychlík na Křivoklát, Kokořínský rychlík do Mšena nebo třeba Podtrosecký rychlík do Prachovských skal,“ pokračuje ve výčtu těch nejzajímavějších historických vlaků radní pro oblast dopravy Středočeského kraje František Petrtýl.

Kromě těchto výletních spojů do regionu jezdí na Pražském semmeringu z hlavního nádraží přes Žvahov na Zličín a zpět několikrát denně také Pražský motoráček. „Všechny spoje zajišťujeme historickými vozidly, která se vyráběla v Československu. Některé vlaky tvoří historické motorové lokomotivy a retro vozy, některé přímo historické motoráky, nejčastěji takzvané kredence řady M 262,“ říká jednatel KŽC Doprava Bohumil Augusta
a pokračuje: „Nesmíme zapomenout ani na Posázavský motoráček. I ten začne jezdit v sobotu 30. března a pojede vždy v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne z Prahy přes Davli do Čerčan a zpátky. Letos navíc v lepších trasách než loni.“ Novinkou letošní sezony bude nasazování legendárních motorových vozů, kterým se říká krokodýl (M 286.1), právě na vlaky Posázavského motoráčku. Tyto motorové vozy kdysi jezdily i na slavné Vindoboně.

Ve všech vlacích jízdenky PID

Všemi zmiňovanými turistickými vlaky obou dopravců, tedy Českých drah i KŽC, můžete cestovat v Praze a ve Středočeském kraji na jízdenky Pražské integrované dopravy. „Jízdenky Pražské integrované dopravy vyjdou často výhodněji než jednorázová jízdenka dopravce. Určitě doporučuji obě cenové varianty porovnat. Navíc si jízdenky PID můžete koupit z mobilu přes aplikaci PID Lítačka nebo u kterékoliv pokladny Českých drah v Praze a Středočeském kraji. Určitě si o jízdenku PID řekněte,“ doporučuje Martin Jareš, zástupce ředitele Integrované dopravy Středočeského kraje.

Kozel expres přímo do pivovaru

Do své druhé sezony letos vstupuje Kozel expres, společný projekt Českých drah a Plzeňského Prazdroje. Tento speciální vlak bude jezdit od začátku dubna do konce září vždy v sobotu z pražského hlavního nádraží přes Strančice do Velkých Popovic a zpět. Jízdy bude zajišťovat historický motorový vůz M 152.0002. Předprodej jízdenek bude zajištěn ve všech pokladnách a v e-shopu ČD i na portálu GO OUT. Jízdenka bude stát 390 Kč, v ceně bude zahrnuto jízdné do zvláštního vlaku a prohlídka pivovaru s ochutnávkou piva.

Párou Prahou – novinka pro letošní turistickou sezonu

Úplnou novinkou bude parní vlak s historickými vozy ze čtyřicátých a padesátých let s bufetovým vozem, který pojede okružní trasou po nejkrásnějších tratích na území Prahy. „Tímto novým projektem chceme oslovit mimo jiné i zahraniční návštěvníky Prahy. Partnerem těchto parních jízd je Prague City Tourism,“ říká Jakub Goliáš z Českých drah a doplňuje: „Vlak bude začínat na Smíchově, vystoupá zalesněným Prokopským a Dalejským údolím do Rudné u Prahy, odkud dál zamíří do Hostivice a po trase původní takzvané Buštěhradské dráhy, pro kterou se díky přírodním scenériím a dvěma historickým viaduktům vžil název Pražský semmering, zdolá stopadesátimetrové klesání zpět k Vltavě.“ Cílovou stanicí vlaku bude Praha-Smíchov.

Vlak pojede během roku celkem čtyřikrát, o sobotách 6. dubna, 11. května, 22. června a 19. října, a každý z těchto dnů projede okruh dvakrát. Odjezdy ze Smíchova budou vždy v 10:25 a 14:16. Jízdenky za zvláštní jízdné bude možné koupit u všech pokladen ČD, doprodej volných míst bude zajišťovat vlakový personál.

Akce nejen pro dopravní fandy

S jarními měsíci se chystá také celá řada dopravních akcí, které zaujmou fanoušky starých vlaků i autobusů. Mezi nejbližší patří tyto akce:

  • 30. března – Den Cyklohráčku ve Slaném
  • 6. dubna – první letošní jízda Párou Prahou
  • 13. dubna – Autobusový den v Letňanech
  • 27. dubna – Středočeský železniční den v Kralupech nad Vltavou
Den Cyklohráčku ve Slaném

Výletní vlak pro děti a jejich rodiče Cyklohráček letos oslaví už páté narozeniny. Slavit se bude v sobotu 30. března ve Slaném a ve Zlonicích, kde bude ten den slavnostně otevírat letošní sezonu zlonické železniční muzeum. Kromě Cyklohráčku se představí také historické autobusy na okružních jízdách po Slaném nebo na cestě do Zlonic či Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna, ale i historický motorový vůz přezdívaný kredenc. Ten přiveze návštěvníky z Loun a zajistí i speciální vlaky do Zlonic a do Kralup nad Vltavou.

Autobusový den v Letňanech

Jarní akce se neomezí jen na železnici, v pražských Letňanech se uskuteční 13. dubna velký autobusový den. Představí se zde celá řada autobusů, kterými se můžete svézt v systému Pražské integrované dopravy, a chybět nebudou ani autobusoví veteráni a speciální projížďky historickými autobusy, kterými běžně cestovali naši rodiče nebo prarodiče.

Středočeský železniční den v Kralupech nad Vltavou

Na jízdy historických vlaků a autobusů, výstavu železničních vozidel včetně takzvaného stříbrného šípu, komentované prohlídky knihovny a archivu ČD nebo zámků Nelahozeves a Veltrusy se mohou fanoušci veřejné dopravy těšit v sobotu 27. dubna. Připravené budou jízdy parních a motorových vlaků po okolí Kralup nad Vltavou a na pravidelných vlacích mezi Prahou a Kralupy se cestující svezou InterPanterem nebo soupravou s patrovými vozy a lokomotivami bobina a kyklop. Stejný den pojede také tradiční parní vlak Sv. Jiří z Prahy přes Kralupy nad Vltavou, Ctiněves, Zlonice a Slaný znovu do Kralup nad Vltavou a odtud se po stejné trase okruhem přes Zlonice vrátí zpět.

Den dětí v Braníku

Oblíbený den dětí je letos naplánován přesně na 1. června. Připravené budou jízdy zvláštních vlaků, výstava železničních vozidel, prohlídka depa metra na Kačerově a samozřejmě zábavný program pro děti na branickém nádraží.

Pražský železniční den

V sobotu 7. září oslaví železničáři a všichni příznivci veřejné dopravy Den železnice. Celodenní program bude připravený na smíchovském nádraží, odkud bude vyrážet parní vlak a další historická vozidla po pražských tratích. Zvláštní vlaky také pojedou na městské slavnosti do Hostivice.

Oslavy 125. výročí Sedlčanky

V neděli 22. září vypraví ČD parní vlak z Prahy přes Olbramovice do Sedlčan a zpět. Na pravidelných vlacích mezi Olbramovicemi a Sedlčany bude nasazena historická souprava. Na nádraží v Sedlčanech bude zajištěn celodenní program spojený s oslavami 125. výročí tratě.

Mikulášské jízdy Prahou

Okružní jízdy z Prahy-Smíchova po pražských tratích a okolí s mikulášskou nadílkou pro nejmenší děti jsou plánované na víkend 30. listopadu a 1. prosince.

Další tradiční jízdy

Nostalgické vlaky během roku zavezou cestující také do dalších tradičních míst. V sobotu 4. května vyrazí parní vlak na Audienci u Karla I. v Brandýse nad Labem, který poveze dokonce i Ferdinandův salonní vůz z roku 1909. Po loňské úspěšné premiéře ČD znovu vypraví výletní parní vlak na Svatoanenský jarmark ve Žlebech (pojede v sobotu 20. července) a nebudou chybět ani tradiční jízdy do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, do Posázaví nebo na Křivoklát. Detaily cestující najdou na webu www.cd.cz/zazitky.

 

Ke stažení:

  • Turistická sezona 2019/Praha a Středočeský kraj (PDF)