Do Kralup nově linkou 316

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 28. 08. 2016

Od zahájení nového školního roku, tj. od 1. 9. 2016, bude ve špičkách pracovních dnů prodloužena trasa stávající příměstské linky 316 do Kralup nad Vltavou. Linka nyní zajišťuje spojení obcí Holubice, Tursko, Velké Přílepy, Statenice a Horoměřice pouze s hlavním městem Prahou, konkrétně se stanicí metra Bořislavka na lince A. Změna současné trasy pomůže zajistit dlouhodobě chybějící spojení i severním směrem od těchto obcí a umožní cestujícím rychlejší cestování nejen do Kralup nad Vltavou, ale při přestupu na ostatní autobusové nebo vlakové linky Pražské integrované dopravy i lepší spojení například do Kladna, Slaného, Mělníka či Neratovic.

Prodloužení linky 316 do Kralup nad Vltavou vzniká především na základě požadavku vybraných obcí sdružených do Dobrovolného svazku obcí Od Okoře k Vltavě. Vzhledem k dlouhodobému nárůstu počtu žáků a omezené kapacitě základních škol stávajících obcí je možným řešením přijímání těchto žáků do školských zařízení v Kralupech nad Vltavou, která disponují dostatečnou kapacitou. Nová trasa by však neměla mít význam pouze pro dopravu žáků základních a středních škol, ale také pro propojení obcí a pro využití dalších služeb a zdravotnických zařízení.

Mezi Prahou a Holubicemi bude zachován stávající rozsah provozu linky 316, v úseku Holubice – Kralupy nad Vltavou, Žel. st. pojede v přepravních špičkách pracovních dnů včetně prázdnin 8 párů spojů. Na lince vznikne na území města Kralupy nad Vltavou celkem 11 nových autobusových zastávek, které budou zřízeny ve stávajících zastávkách linky 457 a budou zařazeny do třetího tarifního pásma.

V souvislosti s prodloužením vybraných spojů linky 316 do Kralup nad Vltavou bude provedena i změna jízdního řádu linky 456. Na té dojde k posunům stávajících spojů z důvodu zajištění návazností v Holubicích nebo prokladu s linkou 316. Linka 456 bude zároveň obousměrně odkloněna přes zastávku „Kralupy nad Vltavou, ÚNZ“ a ve směru do Holubic navíc zastaví i v zastávce „Kralupy nad Vltavou, hřbitov“. Na linkách 316 a 456 dochází v odpoledních špičkách pracovních dnů k drobným posunům spojům ve směru do Prahy.

Trasa a zastávky linek 316 a 456 mezi Holubicemi a Kralupy nad Vltavou

Trasa a zastávky linek 316 a 456 mezi Holubicemi a Kralupy nad Vltavou