Nová upozornění
Aktuálně nemáte žádná nepřečtená upozornění
Přečtená upozornění
Aktuálně nemáte žádná přečtená upozornění
Přihlášení

Obnovení hesla

Zadejte email a my vám pošleme odkaz pro obnovu hesla.


Registrace

Cyklohráček se ve čtvrtek vydá do Českého Holandska. V Lužci nad Vltavou se bude zvedat unikátní železniční most.

Ve čtvrtek 18. 7. se uskuteční další ze série letních jízd dětského výletního vlaku Cyklohráček – tentokrát pojede netradičně do oblasti Českého Holandska s cílovou stanicí Lužec nad Vltavou. A jak název napovídá, bude možné prozkoumat v krajině na soutoku našich největších řek Labe a Vltavy plavební kanály a komory.

Návštěvníky čeká také speciální exkurze, v rámci které bude možné vidět unikátní zdvižný železniční most v akci. Exkurze začíná ve 13:30. Také bude možné se vydat na kole do Zooparku Zelčín. Tamtéž pojede od vlaku z Lužce také mikrobus. V případě horkého počasí bude možné se zchladit v peřejích staré Vltavy nebo ji zdolat na paddleboardu či raftu. Kdo by náhodou tuto příležitost zmeškal, nemusí zoufat, akce se bude opakovat ještě 15. srpna.

Cyklohráček vyrazí z pražského hlavního nádraží v 8:57 a zpátky z Lužce vyjede v 16:27. V mezičase pojede ještě speciální jízdu ve 13:00 z Lužce přes Vraňany, Horní Beřkovice do Straškova a zpět ve 14:15 do Lužce.

Podívejte se na další letní výlety s Cyklohráčkem zde.

Novinka nostalgických jízd: “Párou do Rožmitálu pod Třemšínem” se uskuteční už 27. července 2024

Nenechte si ujít letošní novinku mezi nostalgickými jízdami a vydejte se v sobotu 27. července 2024 na výlet parním vlakem do romantické krajiny Brd. Historickým vlakem v čele s lokomotivou Všudybylkou se můžete svézt z Příbrami přes Březnici do Rožmitálu pod Třemšínem, kde se koná oslava 125 let od založení této trati.

Ve vlaku sestaveném z historických vozů s dřevěnými lavicemi bude také zařazen historický bufetový vůz s nabídkou občerstvení.

Parní vlak vedený lokomotivou Všudybylka (354.195) odjíždí v 10:28 z Příbrami a přes Březnici vás doveze do Rožmitálu pod Třemšínem, kde se na nádraží tento den koná oslava 125. výročí založení této železniční trati.  Můžete se zde svézt historickou kolejovou drezínou, prohlédnout si výstavu o historii a současnosti místní železniční dráhy nebo výstavu historické silniční a vojenské techniky. Nebude chybět občerstvení ani prodej suvenýrů s dopravní tématikou. Od nádraží do centra města k Podbrdskému muzeu bude jezdit historický autobus Robur. V muzeu kromě stálých expozic bude probíhat letní interaktivní výstava „Svět kostiček Lego“, která potěší hlavně děti.

Než se parní vlak vydá z Rožmitálu pod Třemšínem v 16:04 na zpáteční jízdu po stejné trase do Příbrami (příjezd 17:17 ), uskuteční ještě jednu jízdu tam i zpět mezi Rožmitálem pod Třemšínem a Březnicí a zastaví také ve Skuhrově pod Třemšínem, Oslí a Zadním Poříčí.

V Příbrami bude na parní vlak do Rožmitálu pod Třemšínem zajištěn přípoj od víkendového výletního vlaku Cyklo Brdy (Sp 1596) z Prahy a Berouna, stejně tak je tento přípoj na vlak Cyklo Brdy (Sp 1597) do Berouna a Prahy zajištěn po návratu tohoto parního vlaku do Příbrami z Rožmitálu.

Tisková zpráva ČD

Odjezdy spojů MHD se nově zobrazují přímo na zastávkových přístřešcích

Digitální panely s aktuálními odjezdy autobusů a tramvají včetně zpoždění byly dnes spuštěny do provozu na prvních 30 přístřešcích MHD v novém městském designu. Umístění odjezdového panelu přímo do přístřešku na jeho vnitřní stěnu je sekundárním řešením na zastávkách, kde nelze z dispozičních důvodů instalovat samostatně stojící odjezdový panel.

Hardware a instalaci zajišťuje městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) ve spolupráci s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy (ROPID), který je dodavatelem odjezdových dat a současně určuje konkrétní lokality. S realizací dalších takto integrovaných odjezdových panelů se počítá v druhé polovině letošního a v průběhu příštího roku, čímž Praha získá během několika dalších měsíců až 100 plně digitalizovaných přístřešků.

Doplnění odjezdových panelů do přístřešků navazuje na instalaci samostatně stojících informačních panelů na nejvytíženějších zastávkách MHD, kterou jsme zahájili již v loňském roce. Dopravní data čerpáme z platformy Golemio, která na panelech umožňuje v reálném čase zobrazit odjezdy nejbližších spojů a také aktuální mimořádnosti v provozu nebo komunikovat krizové situace v Praze. To je nezbytná služba pro moderní a komfortní cestování, kterou nyní můžeme nabídnout všem, kteří cestují v pražské MHD,“ uvedl Zdeněk Hřib, pražský radní pro oblast dopravy.

Dvě desítky panelů přibude ještě letos

Panely integrované v přístřešcích ukazují nonstop odjezdový čas v minutách a směr až pro pět nejbližších spojů. Vedle čísla konkrétního spoje se zobrazují ikony, které cestujícím napoví, zda se jedná o nízkopodlažní soupravu a zda je klimatizovaná. Spodní řádek panelu pak ukazuje aktuální datum a čas. V provozu jsou např. na autobusových zastávkách Staroměstská, K Letišti nebo Lotyšská. (Aktuální seznam všech lokalit s počtem panelů naleznete na konci této zprávy).

Podle radního pro infrastrukturu Michala Hrozy bude odjezdový panel integrován až do stovky moderních přístřešků v novém městském designu. „Další dvě desítky panelů THMP sestaví a nainstaluje ještě letos, zbývající pak v průběhu roku příštího. Do konce roku 2025 tak bude mít Praha více než stovku plně digitalizovaných přístřešků, které budou vybaveny jak digitální obrazovkou s Městským informačním kanálem, tak dopravním odjezdovým panelem,“ uvedl radní Hroza.

THMP dodává kompletní hardware, zajišťuje instalaci panelů do přístřešků i funkčnost celého řešení včetně monitoringu. Jedná se o řešení navržené naším vývojovým týmem v rámci THMP, které je dostupné z běžných komponent na trhu, vysoká priorita byla věnována IT bezpečnosti. Jednotlivé komponenty od nosných prvků přes řídící počítač až po všechny elektro součásti se kompletují v našich dílnách. Součástí bude i systém tyfloset, který pomáhá v orientaci cestujícím se zrakovým postižením. Mají-li k dispozici speciální pomůcku v podobě dálkově ovládaného vysílače, jeho aktivací spustí hlasovou službu, která je bezprostředně informuje, jaký spoj právě přijíždí a kam směřuje,“ doplnil Novotný.

Jsem rád, že můžeme našim cestujícím na dalších zastávkách MHD přinášet aktuální informace o příjezdech tramvají nebo autobusů. Nové displeje v přístřešcích doplní námi instalované samostatně stojící odjezdové panely na nejvýznamnějších zastávkách a díky těmto panelům můžeme cestující upozorňovat on-line i na případné mimořádnosti v dopravě,“ dodává ředitel ROPID Petr Tomčík.

Technologie hlavního města Prahy (THMP)

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Pečuje o soustavu veřejného osvětlení, veřejné a věžní hodiny, městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy a obnovuje mobiliář na zastávkách MHD. Dále působí jako městský obchodník s energiemi a podílí se na chytrých řešeních pro Prahu v oblasti e-mobility a fotovoltaiky. Pro všechny technologie provozuje nonstop dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. Cílem THMP je fungující město příjemné pro život obyvatel a jeho návštěvníků.

Tisková zpráva THMP

Seznam zastávek, kde jsou instalovány panely

 • Chodovec (2)
 • Donovalská
 • Horčičkova
 • K Letišti (2)
 • Kobylisy (3)
 • Kodaňská
 • Lotyšská
 • Marjánka
 • Nádraží Hostivař
 • Ocelářská
 • Pankrác
 • Pod Dálnicí (2)
 • Ryšánka
 • Sídliště Novodvorská
 • Slovinská
 • Staroměstská
 • Švandovo divadlo
 • Terminál 3 (2)
 • Zálesí
 • ZOO Praha – Troja

* Číslo v závorce znamená počet panelů v dané lokalitě. 

 

 

Letní výlety s Cyklohráčkem

Už v úterý 9. července vyjede turistický vlak Cyklohráček na svoje letní turné. Již třetím rokem se s ním budete moci během července a srpna každé úterý a čtvrtek vydat ve 14 termínech do míst, kam tato pestrobarevná souprava plná hraček, her a zábavy běžně nejezdí.

Zopakujeme si nejoblíbenější turistické cíle z minulého roku, ale navštívíme i nové destinace nejen ve Středočeském kraji. Nově se Cyklohráček podívá třeba do Žatce, Libochovic, Lužce nad Vltavou nebo Jesenice u Rakovníka. Podrobnosti jsou již nyní zveřejněny na webové stránce Cyklohráčku, informace o jednotlivých výletech pak přineseme na sociálních sítích v rámci profilů PID nebo věnovaných přímo Cyklohráčku. Vlak bude vyjíždět vždy z pražského hlavního nádraží kolem 9. hodiny ranní, zpět do Prahy se pak vrátí během odpoledních hodin.

Ve vlaku Cyklohráček neplatí žádné speciální jízdné – můžete tak jet za běžný Tarif Pražské integrované dopravy, Tarif Českých drah nebo v rámci Systému jednotného tarifu One Ticket. Rezervace míst k sezení se do Cyklohráčku neprovádějí.

Nadcházející termíny i trasy letních výletů

23. července: Praha hl. n. – Kralupy nad Vltavou – Vraňany – Straškov – Libochovice město

25. července: Praha hl. n. – Hostivice – Kladno – Lužná u Rakovníka – Žatec

30. července: Praha hl. n. – Neratovice – Všetaty – Mělník – Mšeno

1. srpna: Praha hl. n. – Čerčany – Sázava – Český Šternberk zastávka – Kácov

6. srpna: Praha hl. n. – Neratovice – Všetaty – Mladá Boleslav hl. n. – Bezděz – Doksy

8. srpna: Praha hl. n. – Hostivice – Kladno – Lužná u Rakovníka – Rakovník – Křivoklát – Roztoky u Křivoklátu

13. srpna: Praha hl. n. – Vrané nad Vltavou – Mníšek pod Brdy – Dobříš

15. srpna: Praha hl. n. – Kralupy nad Vltavou – Vraňany – Lužec nad Vltavou/Straškov

20. srpna: Praha hl. n. – Zadní Třebaň – Beroun – Příbram – Březnice – Rožmitál pod Třemšínem

22. srpna: Praha hl. n. – Beroun-Závodí – Křivoklát – Rakovník – Jesenice u Rakovníka

Jízdní řády jednotlivých spojů

Leták s jízdními řády ke stažení v PDF .

PIDiatr Blaž Vršnik provázel Pražany i Středočechy kampaní k zastávkám na znamení

V rámci komunikační kampaně k celoplošnému zavedení zastávek na znamení u autobusů a trolejbusů v Praze a Středočeském kraji seznamovala organizace ROPID cestující s novým systémem také prostřednictvím tří videospotů, jejichž hlavním hrdinou je fiktivní postava behaviorálního specialisty PIDiatr Mh.D. Blaže Vršnika v podání herce a dabéra Jana Vondráčka. Ten zároveň propůjčil už před časem svůj hlas v rámci hlášení zastávek v tramvajích, trolejbusech i autobusech PID.

Série tří spotů navázala svým stylem, duchem i humorem na předchozí úspěšnou osvětovou kampaň PIDikrůček, realizovanou v letech 2022 a 2023. Cílem této kampaně bylo upozornit na některé nešvary při cestová ní MHD, přimět cestující k větší ohleduplnosti nebo dodržování přepravních podmínek, aby se cestování hromadnou dopravou stalo ještě příjemnějším.

Není tedy divu, že i pro kampaň k zastávkám na znamení jsme vsadili na osvědčený a velmi úspěšný formát spolupráce režiséra a scénáristy Štěpána Zálešáka, hlavního hereckého hrdiny Jana Vondráčka a produkci HOFO Media Group. A z ohlasů veřejnosti i z dosahu těchto spotů na sociálních sítích se naše volba ukázala jako šťastná.

„Tři krátké spoty představují odlehčenou formou jednotlivé aspekty nového systému zastavování autobusů a trolejbusů v zastávkách. Věnují se otázkám, co dělat v zastávkách na znamení pro zastavení vozidla při nástupu a výstupu, a snaží se rozptýlit zbytečné obavy z nového systému zastávek. Díky velkému ohlasu těchto videí se podařilo informace o této systémové změně rozšířit i mezi lidi, kteří běžně informační kanály PID nesledují,“ vysvětluje ředitel ROPID Petr Tomčík.

Mapa spojů v aplikaci PID Lítačka ukáže polohu vozidel v reálném čase

Aplikace PID Lítačka přináší cestujícím novinku v podobě nové funkce Mapa spojů Pražské integrované dopravy, která umožňuje cestujícím sledovat polohu spojů v reálném čase. Tím se výrazně zjednoduší a zefektivní cestování po Praze a Středočeském kraji.

Společně s nedávno přidaným vyhledávačem nové generace se jedná o další upgrade aplikace PID Lítačka. Díky Mapě PID budou mít cestující neustálý přehled o aktuální poloze svého spoje a v případě zpoždění se tak budou moci podle toho zařídit,“ uvedl Zdeněk Hřib, 1. náměstek pražského primátora pro oblast dopravy.

Ve Středočeském kraji, kde lidé často musí přestupovat a kombinovat různé druhy dopravy, je schopnost sledovat polohu spojů v reálném čase klíčová. Uživatelé aplikace tak mohou okamžitě reagovat na aktuální dopravní situaci, což zvyšuje efektivitu a spolehlivost jejich každodenního dojíždění a zlepšuje celkový komfort cestování veřejnou dopravou,” doplňuje Petr Borecký, radní Středočeského kraje pro dopravu.

Nová funkce Mapa spojů je součástí dalšího rozvoje aplikace PID Lítačka, jakým byl i nedávno představený vyhledávač nové generace pro cestování v Praze a Středočeském kraji. Aplikace PID Lítačka už dávno není jen nástrojem pro kontrolu jízdenek. Nyní nabízí širokou škálu funkcí, které usnadňují každodenní cestování po Praze a Středočeském kraji.

Uživatelé mohou prostřednictvím aplikace platit za parkování, vyhledávat nejrychlejší a nejefektivnější spojení s kombinací různých dopravních možností včetně sdílených dopravních prostředků.

PID Lítačka se zaměřuje na budoucnost městské mobility, a proto do svých funkcí zahrnula i mikromobilitu, jako jsou například sdílená kola. Tímto způsobem aplikace přispívá k modernímu a ekologickému cestování, které je šetrné k životnímu prostředí a pohodlné pro uživatele,“ vysvětluje Luboš Kratochvíl, předseda představenstva městské společnosti Operátor ICT, a.s., která má vývoj a provoz aplikace na starosti.

Mapa spojů PID nyní funguje jako webová stránka a mezi uživateli je mimořádně oblíbená pro svou názornost a užitečnost. Implementací tohoto nástroje do PID Lítačky plníme přání mnoha cestujících, pro které tak bude mobilní aplikace skutečně komplexním nástrojem pro cestování nejen veřejnou dopravou po Praze i celém Středočeském kraji,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík.

Není bez zajímavosti, že Mapu spojů PID používá i spousta řidičů tramvají a autobusů, kteří si tak třeba před střídáním řidičů na odpolední směnu snadno najdou svoji tramvaj nebo autobus, pokud má zpoždění,“ dodává Petr Tomčík.

Tisková zpráva Operátora ICT

Prázdninový provoz PID 29. 6. – 30. 8. 2024

Obdobně jako v minulých letech začne od 29. června 2024 platit v pražské MHD i na příměstských a regionálních autobusových linkách PID standardní prázdninový jízdní řád, který bude obdobný jako loni v létě.

metra budou mírně prodlouženy intervaly v pracovní dny a na lince C i o víkendu. V souvislosti s tramvajovou výlukou přes Václavské náměstí nebude na lince B oproti loňskému roku omezen víkendový provoz a mírnější omezení než loni bude také ve všední dny.

Intervaly tramvajových linek budou prodlouženy ve špičkách pracovních dnů na 10 minut, ve všední dny kolem poledne na 12 minut (u páteřních linek 9 a 22 budou intervaly poloviční). Tramvajový provoz po celé prázdniny ovlivní především výluky tratí přes Václavské náměstí a v ulici Dukelských hrdinů mezi Strossmayerovým náměstím a Výstavištěm. Nadále nebude průjezdný ani úsek přes Libeňský most. Mimo provoz budou tramvajové linky 4 a 21. Tramvajová zastávka teplárna Michle bude nově na znamení.

U autobusových linek dojde k prodloužení intervalů v pracovní dny a u vybraných linek i o víkendu ve stejném rozsahu jako loni. Nepojedou školní linky ani školní spoje na městských, příměstských a regionálních linkách.

Od soboty 29. 6. 2024 bude nejen po celé prázdniny, ale již trvale, platit avizované sjednocení charakteru všech autobusových zastávek.

Prázdninový provoz na městských linkách bude trvat do pátku 30. srpna 2024, na příměstských linkách pak do soboty 31. srpna (včetně).

Trvalé změny PID od 29. 6. 2024

K termínu začátku letních prázdnin dojde k drobným trvalým úpravám na vybraných autobusových linkách v Praze i Středočeském kraji.

Změny jednotlivých linek

191   Brzké ranní a pozdní večerní spoje vedené na/z Letiště nebudou zajíždět do zastávky OC Šestka.

214   Linka je trvale vedena přes zastávky Reinerova a Ruzyňský hřbitov a nejede přes Selských baterií.

386   2 páry víkendových spojů jsou prodlouženy o úsek Bratronice – Dolní Bezděkov (od 1. 7.).

629   Změna trasy mezi Kladnem a Buštěhradem (linka nově jede přes Sítnou, Hvězdu a nové zastávky v průmyslové zóně a nejede přes staré Kročehlavy a Dubí). Nové večerní spoje v pracovní dny do/ze zastávky Buštěhrad, Třinecká (od 1. 7.)

Změny zastávek

Buštěhrad, U 7 komínů        nová obousměrná zastávka pro linku 629

Buštěhrad, závod Dříň         nová obousměrná zastávka pro linku 629

Kladno, U rozvodny              nová obousměrná zastávka pro linku 629

Ronalda Reagana                  nová obousměrná zastávka pro linky 108, 131, 907

Škola Šeberov                        nová obousměrná zastávka pro linky 154, 326, 327, 331, 357, 901

Zdiby                                       nová zastávka ve směru z Prahy pro linky 371, 374, 411, 958

Praha schválila zkrácení aktivační lhůty jízdenky v aplikaci a prodloužila poskytování slev na jízdném pro lidi v hmotné nouzi

Rada hl. m. Prahy schválila zkrácení ochranné aktivační lhůty při nákupu jízdenky pomocí mobilní aplikace PID Lítačka ze 2 na 1 minutu. Změna nastane od 1. července 2024. Důvodem ochranné lhůty je zabránit snadnému zneužití tohoto způsobu placení jízdného v MHD a vlacích v souvislosti s kontrolou pomocí revizorů a průvodčích. Na druhou stranu je stávající dvouminutová lhůta uživatelsky nekomfortní například pro ty, kteří si kupují jízdenku až těsně před příjezdem vozidla na zastávku. Cestující jsou přitom povinni mít platnou mobilní jízdenku již pří nástupu do vozidla MHD nebo do přepravního prostoru metra.

Abychom nákup jízdenek v mobilní aplikaci cestujícím co nejvíce usnadnili, zkracujeme dobu aktivace jízdenky na 1 minutu. Dlouhá aktivační lhůta totiž nebyla zrovna pohodlná, zvlášť když se člověk chystal někam na poslední chvíli. Jedna minuta umožní koupit si jízdenku před příjezdem vozidla a zároveň bude stále dostatečnou ochranou proti zneužití,“ uvedl Zdeněk Hřib, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Obě schválená opatření vidím jako prospěšná. Zkrácení aktivační lhůty usnadní jízdu pražskou veřejnou dopravu poctivým cestujícím, kteří pouze spěchají. A sleva na předplatném pomůže lidem v nouzi. Myslíme na všechny Pražany,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Lhůta v délce jedné minuty je nejběžnější doba v ostatních městech i dopravních systémech České republiky. Stejnou ochrannou lhůtu pro nákup mobilní jízdenky používá třeba Ostrava nebo Liberecký či Ústecký kraj. Tato ochranná lhůta bude zkrácena i pro další partnerské aplikace, kterými si lze kupovat jízdenky PID, např. DoKapsy od ČSOB. Naopak beze změny zůstává aktivační lhůta u SMS jízdenek, kde se již dnes pohybuje v rozmezí od 1 do 2 minut kvůli odlišné technologii této služby. Při cestování příměstskými a regionálními autobusy, kde je povinnost nastupovat předními dveřmi a prokázat se řidiči jízdním dokladem, se nic nemění, zde mohou cestující již dnes nastoupit jen s aktivovanou jízdenkou, která ještě neplatí.

Pro zlepšení uživatelské přívětivosti bylo do mobilní aplikace PID Lítačka přidáno již před časem výrazné upozornění na tuto aktivační lhůtu ještě před nákupem jízdenky. Nově také PID Lítačka nabízí při vyhledání spojení a nákupu jízdenky pro konkrétní vyhledané spojení jízdenku s takovou časovou platností, která obsahuje i čas na pěší přesun přepravním prostorem metra, nikoli jen čas odjezdu nebo příjezdu do stanice.

Sleva pro lidi v hmoutné nouzi

V rámci změn Tarifu PID od 1. července 2024 bylo schváleno také prodloužení slevy na předplatních kuponech pro lidi v hmotné nouzi o rok, a to do 30. června 2025. Tato sleva umožňuje nákup zlevněných kuponů za 165 Kč na měsíc nebo 444 Kč na 3 měsíce a je určena lidem, kteří pobírají příspěvek na živobytí a mohou tento nárok doložit příslušným potvrzením od Úřadu práce.

Naší povinností je chránit Pražany v tíživé finanční situaci, které nejvíce postihly stoupající životní náklady vlivem mimořádně vysoké inflace z posledních let. Proto jsme se rozhodli prodloužit 70% slevu na jízdné v MHD až do konce června příští roku,” vysvětlil důvody prodloužení poskytované slevy náměstek Zdeněk Hřib.

Příští zastávka: Prázdninová

Vydejte se s námi na dobrodružnou cestou do prázdninového světa! Už ve středu 26. června pro vás proměníme další zastávku. Tentokrát se jako kouzlem ze zastávky Holešovická tržnice stane Prázdninová. Zastavte se u nás a dopřejte si chvilku klidu. Pošlete papírovou loďku na místo, kam byste se o prázdninách chtěli podívat. Nebo za bytostí, za kterou byste se chtěli vydat a strávit s ní léto. Za prázdninový vzkaz od nás dostanete poukaz do kavárny Kopeček se slevou na kopeček zmrzliny.

Nebude chybět tématická výzdoba, se kterou se budete moci vyfotit, ani prázdninové odznaky pro radost. Abyste mohli dát světu vědět, jak velcí jste výletníci. Na stánku pro vás budeme mít i klasické dárky s informačními materiály.

Těšíme se na vás tuto středu 26. června od 10:00 do 18:00! Nezapomeňte nás sledovat na Instagramu @jedu_si_svuj_sen.

V Edenu testujeme novou pěší směrovku Čitelné Prahy

Součástí rodiny nových navigačních prvků pro pěší pohyb po Praze jsou také směrovky navigující na blízké i vzdálenější cíle v dané lokalitě včetně orientačního dochozího času. Abychom v ulicích Prahy nevytvářeli další zbytečné konstrukce, preferujeme umístění směrovek na stávající sloupy veřejného osvětlení nebo jiné sloupy v uličním prostoru. První směrovku umístěnou na již existující nosič testujeme od konce června 2024 na frekventované křižovatce Slavia-Eden na rohu Vršovické a Bělocerkevské ulice. Poblíž se nachází i prototyp Totemu, výrazného značení vlakových nádraží nebo stanic metra.

První prototyp samostatně stojící směrovky můžete už rok využívat u Holešovické tržnice. Jeho využitelnost i materiálovou odolnost tam testujeme společně s hlavním prvkem nové pěší navigace obeliskem zobrazujícím mapy blízkého i vzdálenějšího okolí s natočením z pohledu diváka. Na základě praktických poznatků z testování nových konstrukcí dotvoří designéři ze studia A69 finální portfolio mobiliáře Čitelné Prahy pro pěší navigaci, který nahradí stávající hnědé turistické dopravní značení a výrazně zlepší orientaci v ulicích Prahy.

A na jakých dalších místech se už brzy dočkáte nových směrovek či obelisků? V letošním roce nás čekají nové obelisky na ostrově Štvanice, u stanice metra Palmovka, nebo vlakové zastávky Praha-Dolní Počernice. V příštím roce bude pěší navigace JIS nasazena ve větší míře také v městské části Praha Běchovice.

Za spolupráci při realizaci děkujeme společnosti Technologie hlavního města Prahy.