Metro od 30. 11. 2020 opět posílí, poslední spoje odjedou z konečných až ve 22:15

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 25. 11. 2020

Pražská MHD postupně reaguje na mírné uvolňování protiepidemických opatření. Od pondělí 30. listopadu posílí metro během dne. K dosavadním posledním spojům metra z konečných cca ve 22:00 s návazností posledních denních tramvají a autobusů bude na všechny linky metra přidán poslední spoj s odjezdem z konečných cca ve 22:15 (avšak již bez návaznosti na denní povrchovou MHD). Provoz tramvají, autobusů i vlaků zatím zůstává beze změny. S nadcházejícím adventem je však Praha připravena reagovat na případný nárůst počtu cestujících.

Od pondělí 30. 11. 2020 bude metro opět jezdit podle jízdních řádů jako v září, tj. před vyhlášením podzimního nouzového stavu. Intervaly se ve špičkách zkrátí na všech linkách metra. Na lince A o 30-45 sekund (na 180-210 s), na lince B o 20-30 sekund (na 160-180 s) a na lince C o 10-20 sekund (na 130-155 s). Pro zlepšení dostupnosti Pražanů bydlících v okolí stanic metra budou oproti současnému stavu přidány nové poslední spoje metra s odjezdy z konečných stanic cca ve 22:15. Na tyto dodatečné spoje metra však nebudou navazovat poslední spoje denních linek tramvají a autobusů, u kterých zůstávají v platnosti stávající jízdní řády s ukončením provozu cca ve 22:30. Zároveň bude stejně jako nyní fungovat již od cca 22:00 noční povrchová doprava. Veškeré změny rozsahu dopravní obslužnosti včetně této jsou i nadále průběžně konzultovány s Hygienickou stanici hlavního města Prahy.

I když aktuálně vzhledem k výrazně omezeným venkovním aktivitám i k očekávané stále omezené provozní době obchodů či restaurací i při dalších fázích rozvolňování protiepidemických opatření nepředpokládáme nijak zásadní vývoj počtu cestujících zejména ve večerních a nočních hodinách, jsou v souvislosti s nadcházejícím adventem a možným nárůstem počtu cestujících zejména v okolí obchodních center připraveny Praha, ROPID a Dopravní podnik hl. m. Prahy pružně reagovat na případný nárůst poptávky po cestování veřejnou dopravou.

Aktuální druhá vlna pandemie koronaviru se obdobně jako ta jarní velmi tvrdě podepsala na počtu cestujících, kteří každý den využívají veřejnou dopravu. V současné době cestuje veřejnou dopravu v Praze jen necelých 40 % cestujících ve srovnání s listopadem loňského roku. Praha však omezila v této situaci spoje jen minimálně, stále jezdí cca 80 % všech spojů v metru a na tramvajových linkách, u autobusů více než 80 %. V rámci posílení provozu metra od 30. 11. 2020 bude celkově pražská MHD omezena jen cca o 10-15 %, což znamená, že bude stále nabízet minimálně dvakrát více kapacity, než by odpovídalo aktuální poptávce.