Mobilní aplikace PID

Mobilní aplikace „PID Lítačka“ je praktickým pomocníkem při cestování Prahou a Středočeským krajem. Můžete s ní:

  • vyhledat spojení všemi linkami PID, včetně vlaků, na území Prahy a Středočeského kraje
  • zakoupit jakoukoli jednotlivou jízdenku platnou od 15 minut (v Praze 30 minut) do 3 dnů (v regionu do 24 hodin)
  • nalézt v mapě nejbližší zastávku, stanici, informační centrum nebo prodejní místo
  • zobrazit aktuální odjezdy z každé zastávky, u některých linek včetně aktuálního zpoždění a polohy na trase
  • získat informace o výlukách a nečekaných mimořádných událostech v provozu
  • … a mnoho dalšího

Jak optimálně využít funkce aplikaci pro nákup jízdenek

Hlavní výhodou aplikace je, že obsahuje vždy aktuální data o jízdních řádech, upozorní vás dokonce i na aktuální problémy v dopravě. Aplikace je též vynikajícím společníkem pro nákup jízdného, sama vám totiž doporučí vhodnou jízdenku a po zadání platebních údajů můžete koupit jakoukoliv jízdenku jen po dvou kliknutích.

1) Nainstalujte si zdarma aplikaci PID Lítačka

Aplikace je k dispozici pro platformy Android a iOS. Můžete ji zdarma získat v obchodech Google Play a App Store.

2) Přihlaste se účtem z eshopu pidlitacka.cz

Pro plné využití funkcionalit aplikace doporučujeme přihlásit se účtem, který používáte v e-shopu pidlitacka.cz. Pokud ještě účet nemáte, můžete si ho snadno vytvořit. Ujistěte se, že máte v e-shopu zadanou kartu, na kterou máte umístěny své dlouhodobé kupóny. Aplikace tuto informaci využije pro výpočet jízdného.

Pro kupování jízdenek PID nicméně propojení na web pidlitacka.cz není bezpodmínečně nutné. Přihlášení je možné přeskočit, některé funkce aplikace však pak mohou být omezeny.

Tip: pro kontrolu, že přihlášení proběhlo úspěšně a aplikace má informaci o vašich kupónech můžete provést kontrolu přes Více > Můj účet > Kupóny. Zde byste měli vidět své dlouhodobé kupóny. Prozatím se jimi nedá prokázat při přepravní kontrole, aplikace je zatím využívá jen pro návrh návazného jízdného vám na míru. Na možnosti kupóny mít v mobilu i pro kontrolu plnohodnotně se teprve pracuje.

3) Najděte si svou cestu

Vyhledejte si spojení do vašeho cíle. Aplikace ukáže, jaké trasy můžete využít a u každé též jakou jízdenku na cestu potřebujete. Při tom vezme v potaz i to, jaká pásma máte předplacená, díky čemuž můžete výrazně ušetřit. Elektronický kupón z propojeného účtu aplikace započítá automaticky, papírový kupón je možné zadat v nastavení účtu ručně a tím získat stejnou funkcionalitu.

4) Zakupte a aktivujte jízdenku

Jízdenku můžete zakoupit platební kartou, pomocí aplikace Masterpass, nebo na iOS též přes Apple Pay. Jízdenku je nutné před začátkem cesty aktivovat, aby bylo určeno, odkdy platí. Aplikace vám sama nabídne automatickou aktivaci se začátkem platnosti podle vámi zvoleného spojení. Pokud máte část trasy pokrytou předplatním kupónem, aplikace jako čas počátku platnosti navrhne odjezd z poslední zastávky na území, které máte ještě předplacené.

Aktivaci jízdenky můžete provést také ihned po koupi (respektive do dvou minut), nebo si aktivování jízdenky nastavit na konkrétní čas, který sami zadáte. Na návrhu aplikace tak nejste závislí.

5) Vyražte na cestu

S aktivovanou jízdenkou můžete vyrazit. Při přepravní kontrole revizorem, řidičem nebo průvodčím se vždy prokazujte QR kódem nebo grafickým obrazcem v aplikaci. Pokud máte cestu alespoň částečně pokrytou předplatním kupónem, předložte i kartu, na které kupón máte. Do budoucna plánujeme možnost prokázání pouze mobilní aplikací zcela bez použití plastových karet.

6) Kdy je třeba datové připojení a kdy ne?

V okamžiku, kdy kupujete jízdenku, nebo provádíte její aktivaci, je nutné, aby měl mobilní telefon přístup k internetu (aktivní datový tarif či kontakt na wifi síť). Po zakoupení jízdenky (či její aktivaci) už datové připojení nutné není, takže jízdenku může průvodčí či revizor zkontrolovat i třeba v železničním tunelu či v pražském metru.

 

Další informace, kontakty a často kladené otázky k aplikaci naleznete na stránkách PID Lítačky.

 

Přihlašovací obrazovka

Můj účet

Předplatní kupóny

Vyhledejte si spojení

Cena s kupónem

Počátek platnosti se nastaví automaticky