Od soboty 23. května vyjedou další rekreační vlaky, posilové autobusy a Cyklobus

Naposledy aktualizováno: 22. 05. 2020 | Publikováno: 21. 05. 2020 | Tisk

Po nedávném zahájení provozu posilových autobusů do oblasti Štěchovicka a posilových vlaků především do turisticky významných destinací horního i dolního Posázaví dochází v návaznosti na postupná uvolňování jednotlivých opatření v souvislosti s pandemií koronaviru od soboty 23. května 2020 k zahájení provozu rekreačních vlaků na území hl. m. Prahy a Středočeského kraje. Po delší zimní přestávce tak vyjedou vlaky Českých drah pro turisty i cyklisty, o týden později pak zahájí svou VII. sezónu i výletní vlak Cyklohráček z Prahy do Slaného a Zlonic pro rodiny s dětmi. Své cestující si najdou také historické výletní vlaky dopravce KŽC Doprava. Kromě vlaků dojde také k zahájení provozu linky Cyklobusu mezi Dobřichovicemi a Kytínem, posíleny budou další příměstské autobusové linky v okolí Prahy.

Ve všech vlacích jízdenky PID

Všemi níže uvedenými turistickými vlaky obou dopravců, tedy Českých drah i KŽC, můžete cestovat v Praze a ve Středočeském kraji na jízdenky Pražské integrované dopravy. Ty často vyjdou výhodněji než jednorázová jízdenka dopravce. Jízdenky Pražské integrované dopravy lze zakoupit přes mobilní aplikaci PID Lítačka nebo u kterékoliv pokladny Českých drah v Praze a Středočeském kraji.

Rekreační vlaky

Bezdězský rychlík

Letos zbrusu nový turistický vlak zajišťuje přímé spojení hl. m. Prahy s oblastí Bezdězska a Valdštejnska. V provozu je každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května až do 1. listopadu 2020. Ve vlaku platí tarif PID a KŽC Doprava, s.r.o., neplatí zde tarif ČD. Jízdní doklady se prodávají též ve vlaku u vlakvedoucího bez přirážky.

Zajímavosti na trase: Škoda Auto Muzeum, Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Zřícenina hradu Zvířetice, Státní hrad Bezděz

směr TAM Stanice / Zastávka směr ZPĚT
08:59 Praha hl. n. 19:35
09:07 Praha-Vysočany 19:23
09:16 Praha-Kbely 19:15
09:22 Praha-Čakovice 19:12
09:39 Neratovice 18:49
09:50 Všetaty 18:40
10:19 Mladá Boleslav hl. n. 18:13
Bakov nad Jizerou 18:08
 〉 Bělá pod Bezdězem 17:43
10:48 Bezděz 17:35

Cyklovlak Cyklo Brdy

Turistický vlak s historickou lokomotivou sveze všechny výletníky až do Jihočeského kraje každou sobotu, neděli i státní svátky od 23. května až do 1. listopadu. Ve vlaku platí tarif PID a ČD.

Zajímavosti na trase: Království železnic, Rozhledna Městská hora a medvědárium Beroun, Muzeum Českého krasu v Berouně, Koněpruské jeskyně, Muzeum Výtopna Zdice, Poutní areál Svatá Hora, Hornický areál Březové hory, Památník Vojna Lešetice, Státní zámek Březnice a synagoga v Březnici, Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem

Pozor, výluka! Ve dnech 23. a 24. května 2020 bude vlak Cyklo Brdy v úseku „Příbram – Blatná“ a zpět z důvody výluky nahrazen autobusy náhradní dopravy.

směr TAM Stanice / Zastávka směr ZPĚT
08:36 Praha hl. n. 19:26
08:44 Praha-Smíchov 19:15
09:17 Beroun 18:40
09:32 Zdice 18:24
09:41 Lochovice 18:15
09:50 Jince 18:05
10:09 Příbram 17:51
10:17 Milín 17:39
10:33 Březnice 17:26
10:48 Bělčice 17:07
11:02 Blatná 16:53

Výletní vlak Český ráj

Turistický vlak Český ráj z Prahy do pohádkového města Jičín a okolí Prachovských skal jezdí každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu 2020. Ve vlaku platí tarif PID a ČD. Vlak je složen z motorové soupravy a cestujícím nabízena úschova během přepravy (do vyčerpání kapacity). Pro větší skupiny zájemců doporučujeme objednat rezervaci na e-mail: info@cd.cz.

Zajímavosti na trase: Zámek Křinec, Muzeum klasického knihařství Rožďalovice, Místní vlastivědné muzeum v Železnici, Zřícenina hradu Trosky, Zámek Hrubá Skála, Hrad Valdštejn

směr TAM Stanice / Zastávka směr ZPĚT
08:49 Praha Masarykovo n. 19:16
08:55 Praha-Libeň 19:09
09:39 Nymburk město 18:31
09:57 Křinec 18:11
10:05 Rožďálovice 18:04
10:14 Kopidlno 17:55
10:32 Jičín 17:37
10:37 Železnice 17:29
10:42 Jinolice 17:24
10:46 Libuň 17:20
10:55 Rovensko pod Troskami 17:09
10:58 Ktová 17:03
11:01 Borek pod Troskami 17:00
11:05 Hrubá Skála 16:57
11:08 Karlovice-Sedmihorky 16:54
11:13 Turnov město 16:49
11:19 Turnov 16:43

Kokořínský rychlík

Kokořínský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska, do městečka Mšeno a zpět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu 2020. Ve vlaku platí tarif PID a KŽC Doprava, s.r.o., neplatí zde tarif ČD. Jízdní doklady se prodávají též ve vlaku u vlakvedoucího bez přirážky.

Zajímavosti na trase: Zámek Mělník, Skalní obydlí ve Lhotce, Zrušená železniční trať Lhotka u Mělníka – Střednice, Městské lázně ve Mšeně, Hrad Kokořín, Kokořínský důl

směr TAM Stanice / Zastávka směr ZPĚT
08:27 Praha-Vršovice 18:57
08:36 Praha hl. n. 18:48
08:43 Praha-Vysočany 18:40
08:53 Praha-Kbely 18:32
08:58 Praha-Čakovice 18:28
09:11 Neratovice 18:13
09:19 Všetaty 18:07
09:47 Mělník 17:56
10:12 Lhotka u Mělníka 17:26
10:27 Kanina 17:08
10:33 Mšeno 17:03

Posázavský motoráček

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy až do Čerčan a zpět. Jezdí každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu 2020. Ve vlaku platí tarif PID a KŽC Doprava, s.r.o., neplatí zde tarif ČD. Prodej jízdenek zajištěn ve vlaku.

Zajímavosti na trase: Pikovická jehla, Železniční viadukt Žampach, Regionální muzeum v Jílovém u Prahy, Vojensko-technické muzeum Lešany, Hrad a muzeum Týnec nad Sázavou, Muzeum kočárů a zámek Vysoká Lhota

směr TAM  Stanice / Zastávka  směr ZPĚT
pouze soboty a 28.10. pouze neděle a státní svátky mimo 28.10.  pouze soboty a 28.10. pouze neděle a státní svátky mimo 28.10.
07:37 12:24 Praha hl. n. 13:37 19:33
07:42 12:29 Praha-Vršovice 13:30 19:23
07:46 12:33 Praha-Kačerov 13:25 19:18
07:57 12:41 Praha-Braník 13:18 19:11
08:17 12:57 Vrané nad Vltavou 13:05 18:58
08:27 13:07 Davle 12:55 18:40
08:33 13:13 Petrov u Prahy 12:48 18:32
08:39 13:19 Luka pod Medníkem 12:42 18:26
08:47 13:27 Jílové u Prahy 12:35 18:19
08:57 13:37 Krhanice 12:24 18:07
09:04 13:54 Týnec nad Sázavou 12:18 18:01
09:18 14:08 Čerčany 12:04 17:34

Pražský motoráček

Historický motoráček jezdí od 23. května 2020 po celý zbytek roku o sobotách, nedělích a státních svátcích (pouze 24.12.2020 a 1.1.2021 nejede).

Zajímavosti na trase: Království železnic, Pražský Semmering, Hradiště a vyhlídka Děvín, Park Cibulka

Odjezdy z Prahy hl. n. 08:40 10:37 12:29 14:27
Odjezdy z Prahy-Zličína 09:45 11:45 13:45 15:45

Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu 2020. Ve vlaku platí tarif PID a KŽC Doprava, s.r.o., neplatí zde tarif ČD. Jízdní doklady se prodávají též ve vlaku u vlakvedoucího bez přirážky.

Zajímavosti na trase: Království železnic, Rozhledna Městská hora a medvědárium Beroun, Muzeum Českého krasu v Berouně, Koněpruské jeskyně, Hamousův statek Zbečno, Státní hrad Křivoklát, Rozhledna Velká Buková, Město Rakovník, Muzeum T. G. M. v Rakovníku

směr TAM Stanice / Zastávka směr ZPĚT
09:08 Praha hl. n. 17:26
09:19 Praha-Smíchov 17:17
10:10 Beroun 16:42
10:21 Nižbor 16:15
10:32 Zbečno 16:03
10:43 Roztoky u Křivoklátu 15:54
10:49 Křivoklát 15:50
11:07 Rakovník 15:34

Cyklohráček

Všude spousta her, balónků, houpaček, stavebnic a kupa další zábavy – to je Cyklohráček. Tento speciální rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti doplněný vozem pro cyklisty jezdí již sedmým rokem. Vzhledem k výluce v úseku „Středokluky – Slaný“ vyjede až o týden později, tj. od soboty 30. května 2020. V provozu je o sobotách, nedělích a svátcích až do 1. listopadu 2020. Pro skupiny 10 a více osob doporučujeme objednat rezervaci na e-mail: prahanostalgie@gr.cd.cz nebo na cyklohracek@ropid.cz.

Zajímavosti na trase: Království železnic, Pražský Semmering, Park Cibulka, Zřícenina hradu Okoř, Zoopark Zájezd, Hradiště Budeč, Muzeum studené války a protivzdušné obrany, Město Slaný, Vlastivědné muzeum ve Slaném, Železniční muzeum Zlonice-Lisovice

Více informace o výletním vlaku Cyklohráček včetně jízdního řádu najdete zde.

Cyklobus

Dobřichovice – Mníšek pod Brdy – Kytín

Speciální linka Cyklobusu jezdí každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. května do 1. listopadu 2020. Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 (trať 171 Praha – Řevnice – Beroun) z obou směrů. Zastávka Cyklobusu „Dobřichovice, Nádraží“ je umístěna na parkovišti vedle nádražní budovy (Cyklobus nezastavuje v zastávce linky 448 před nádražím). Nakládku a vykládku kol si zajišťuje cestující, řidič poskytuje případnou radu či pomoc. Na lince platí Tarif PID, tj. v cyklobusu se jízdní kolo přepravuje za 16 Kč, ve vlacích je nutné kolo odbavit dle tarifu železničního dopravce.

Cyklobus zlepšuje přístupnost výše položených cyklisticky atraktivních oblastí Brd veřejnou dopravou pro Pražany i obyvatele údolí Berounky. Provoz linky je zajištěn upraveným autobusem pro přepravu 25 jízdních kol připevněných v úchytech.

Zajímavosti na trase: Přírodní památka Černolické skály, Zámek Řitka, Zámek Mníšek pod Brdy, Barokní areál Skalka v Mníšku pod Brdy, Kytín

Jízdní řády z jednotlivých zastávek najdete zde.

Odjezdy ze zast. Dobřichovice, Nádraží 08:30 10:30 12:30 14:30 16:30
Odjezdy ze zast. Kytín, Náves 09:25 11:25 13:25 15:25

Sezónní posily na příměstských autobusových linkách PID

Po nedávném zavedení každoročních posilových spojů do oblasti Štěchovicka dochází od soboty 23. května 2020 k dalšímu rozšíření rekreační dopravy do této turisticky atraktivní destinace. Na příměstských linkách PID tak dojde k následujícím úpravám v provozu:

Linka 390

  • na lince dochází k posílení provozu o sobotách a nedělích zavedením tzv. vložených spojů v trase Smíchovské nádraží – Štěchovice a zpět (spoje jsou převedeny z tzv. zdvojených spojů na lince PID 361)
SOBOTA NEDĚLE
Odjezdy ze zast. Smíchovské nádraží 07:50 09:50 11:50 17:50 17:50
Odjezdy ze zast. Štěchovice 08:40 10:40 16:40 18:40 16:40 18:40

Na linkách PID 338 a 390 jsou i nadále na vybraných obězích nasazeny kapacitnější kloubové autobusy.

Pozor, výluka! O víkendu 13.-14. června 2020 bude probíhat úplná uzavírka silnice II/102 mezi Strnady a Měchenicemi. V úseku Vrané nad Vltavou – Měchenice bude zavedena náhradní vlaková doprava.

Pozor, výluka! Od 23. června až do konce srpna 2020 bude probíhat úplná uzavírka silnice II/102 přímo v městysu Štěchovice. V úseku mezi Štěchovicemi a Slapy bude zavedena objízdná trasa přes Krňany a Blaženice. Stávající kapacitnější kloubové autobusy na linkách PID 338 a 390 budou vedeny pouze v trase Smíchovské nádraží – Štěchovice a zpět, ze Štěchovic dále na Hradištko a Slapy (a zpět) bude doprava zajištěna pouze standardními typy autobusů (tzn. omezená kapacita jednotlivých spojů).

 

Kromě výše uvedených posil v oblasti Štěchovicka zároveň dochází k posílení provozu linek PID v oblasti Průhonic a Čestlic:

Linka 363

Až do 28. června 2020 jsou o sobotách a nedělích v době cca 8-19 hod. zavedeny tzv. vložené spoje v úseku Opatov – Průhonice/Čestlice,Albert hypermarket a zpět.