Postupné obnovování plného provozu PID

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 12. 05. 2020

V návaznosti na postupná uvolňování jednotlivých opatření v souvislosti s pandemií Covid-19 jezdí od pondělí 11. 5. 2020 autobusy na městských linkách v Praze opět podle tzv. poloprázdninových jízdních řádů, které cestující znají z letošního ledna a února, nebo ze začátku pandemie Covid-19. Zastávky na znamení na autobusových i tramvajových linkách se od stejného data vrací do původního režimu. V pondělí 11. 5. 2020 se v omezeném rozsahu rozjela také oblíbená lanová dráha na Petřín.

Po skončení nouzového stavu, tj. od pondělí 18. 5. 2020, budou v kratších intervalech podle poloprázdninových jízdních řádů jezdit v Praze i tramvaje a v plném rozsahu bude obnoven provoz také vlaků a příměstských autobusů PID v Praze i Středočeském kraji (autobusy částečně již od 13. 5. 2020).

Posílení městských autobusů a tramvají

Provoz autobusů na městských linkách v Praze ve srovnání s aktuálním prázdninovým provozem posiluje od 11. 5. 2020 cca o 6 %, u tramvají se zkrátí od 18. 5. 2020 současný interval 10/12/10 na 8/10/10 minut (ráno/dopoledne/odpoledne), u páteřních linek č. 9, 17 a 22 pak na 4/5/5 minut (ráno/dopoledne/odpoledne).

Zastávky na znamení – návrat do původního režimu

Od pondělí 11. 5. 2020 se zastávky na znamení na městských autobusových i tramvajových linkách vrací do původního režimu. Autobusy a tramvaje na nich budou zastavovat při přítomnosti cestujících na zastávce, pro výstup je potřebné zmáčknout tlačítko STOP (u autobusů), resp. tlačítko pro otevření dveří (u tramvají). Při zastavení budou řidiči i nadále otevírat všechny dveře (kromě předních) kvůli rychlejší výměně vzduchu i cestujících ve vozidle.

Ostatní stávající opatření zavedená v souvislosti s pandemií Covid-19 zůstávají prozatím v platnosti, tj. např. nastupování prostředními a dalšími dveřmi u všech autobusů na městských linkách a tramvají mimo 14T a 15T, zkrácení provozu vybraných linek do 22:30, či noční jízdní řády dle grafikonů pro pracovní den po celý týden. Školní spoje, linka AE i nostalgická linka č. 23 zůstávají nadále mimo provoz.

Obnovení provozu lanové dráhy na Petřín

V pondělí 11. 5. 2020 byl zahájen provoz lanové dráhy na Petřín v omezeném režimu, který vyplývá z platných mimořádných opatření vlády ČR. Převážet tak bude maximálně 30 cestujících v jedné kabině, tj. v každém oddíle 6 osob. Vzhledem k omezení kapacity vozy nebudou zastavovat na mezistanici Nebozízek, aby nedocházelo k překročení stanoveného maximálního limitu přepravovaných osob. Letní jízdní řád lanovky zůstává zachován v intervalu 10/15 min., jak jsou cestující v tomto období zvyklí.

Plný provoz vlaků a příměstských autobusů v Praze a Středočeském kraji

Na základě rozhodnutí Středočeského kraje a následného odsouhlasení také Hlavním městem Prahou dochází k urychlení návratu rozsahu veřejné dopravy do normálního stavu u vlakových a příměstských autobusových linek PID na území Prahy a Středočeského kraje oproti původnímu předpokladu již od pondělí 18. května 2020. Některé školní spoje na části příměstských autobusových linek budou obnoveny již od středy 13. května 2020.

V praxi to znamená, že bude 18. května 2020 obnoven již avizovaný provoz posilových vlaků na páteřních linkách S7 a S9, v úsecích Praha Řevnice, Praha Český Brod a Praha Lysá nad Labem bude opět zkrácen interval ve špičkách z 30 na 15 minut, v pracovní dny dopoledne také na lince S9 v úseku Praha Říčany, a obnoven bude také provoz na městské železniční lince S49 z Roztok u Prahy do Prahy-Hostivaře. Zároveň bude oproti původnímu předpokladu uspíšen návrat i všech dalších dočasně zrušených vlaků či omezení kapacity vlaků ve Středočeském kraji. Do plného provozu se 18. května 2020 vrátí také všechny příměstské a regionální autobusové linky (původní předpoklad byl 25. května 2020).

S ohledem na aktuální požadavky jednotlivých škol jsou již od středy 13. května 2020 obnoveny školní spoje na části příměstských a regionálních autobusových linek PID. Více informací o aktuálních jízdních řádech najdete na webu www.pid.cz/jizdni-rady.

Provoz víkendových rekreačních vlaků (dopravců ČD a KŽC Doprava), brdského Cyklobusu a vlaků víkendového nočního rozjezdu z Prahy ve 2:30 bude zahájen v sobotu 23. 5. 2020 s výjimkou dětského výletního vlaku Cyklohráček, jehož provoz bude z důvodu výluky v úseku Středokluky – Slaný zahájen až v původně plánovaném termínu od 30. 5. 2020.