Dopravní kino, odborná beseda i historické jízdy – program oslav 30 let ROPID (19.–21. října 2023)

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 17. 10. 2023

Ve dnech 19. – 21. 10. 2023 zažije Praha pestrý program plný akcí pro širokou i odbornou veřejnost k 30. výročí založení organizace ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy), která se stará o fungování největšího dopravního systému v České republice. V rámci tohoto kulatého výročí připravujeme pro veřejnost na druhou polovinu října oslavy s pestrým doprovodným programem. Těšit se můžete na mimořádné jízdy historickými autobusy, tramvajemi a vlaky, na speciální jízdy výletního vlaku Cyklohráček nebo na odbornou besedu na téma budoucnosti pražské dopravy a další program pro návštěvníky akce v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze u Karlova náměstí.

19. 10. Zasněná zastávka na Palackého náměstí

Přijďte se na chvilku zasnít. Tramvajovou zastávku na Palackého náměstí ve směru Karlovo náměstí pro vás na jeden den proměníme v květinovou džungli s balonky, bonbóny, nekonečnou šálou a dalšími proprietami z naší nové kampaně „Můj čas“. Přijďte se vyfotit s originálními rekvizitami nebo dorazte pro malý dárek pro zpříjemnění každodenních cest MHD. Budeme tu po vás od 10 do 18 hodin.

19. 10. Odborná beseda „Pražská doprava zítra i za 30 let“

Síť pražských tramvajových tratí je jednou z nejhustších na světě. Co přinese jejich návrat do horní části Václavského náměstí? Jaké další úseky se nyní chystají? Kam všude jsou plánované trolejbusové tratě a kudy se budou lidé moci svézt nejdelším trolejbusem na světě? Jak hlavnímu městu pomohou vysokorychlostní tratě a jak to zlepší i každodenní dojíždění v rámci Prahy a středních Čech? Kde již brzy bude k vidění nový informační systém a jaké další změny v navigaci jsou součástí projektu Čitelná Praha? Diskuze s odborníky proběhne v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze u Karlova náměstí.

Přednášející a jejich témata:

  • Filip Drápal (ROPID): Čitelná Praha aneb moderní tvář informací a navigace
  • Filip Jiřík (Dopravní podnik hl. m. Prahy): Budoucnost tramvajové dopravy v Praze a okolí
  • Michal Andelek (Dopravní podnik hl. m. Prahy): Trolejbusy pro bezemisní Prahu 21. století
  • Lukáš Tittl (Správa železnic): Vysokorychlostní železnice a proměny pražského železničního uzlu

Po přednáškách proběhne diskusní panel s účastí všech přítomných řečníků o vizi budoucnosti pražské dopravy během příštích 30 let.

Na akci je nutné si zdarma rezervovat místo přes GoOut , budeme ji také vysílat živě přes Facebook PID.

19. 10. a 20. 10. Mimořádné jízdy Cyklohráčku

Turistický vlak Cyklohráček pro malé a velké výletníky, který letos jezdí jubilejní 10. sezónu, vyjede mimořádně i ve čtvrtek 19. 10. a v pátek 20. 10. na čtyřech speciálních odpoledních jízdách z Prahy do Dobřichovic, Roztok, Říčan a Měšic. Čtyři vozy plné hraček a her si tak můžete užít i v týdnu a navíc v místech, kam tato speciální barevná souprava běžně nejezdí. Jízdní řád mimořádných jízd najdete zde.

21. 10. Dopravní kino PID: Už 30 let na jednu jízdenku

Zde si přijde na své snad opravdu každý. V průběhu dne můžete shlédnout v Centru architektury a městského plánování (CAMP) různá dopravní videa od pohádek, přes dokumenty Dopravního podniku hl. m. Prahy a jejich dobové náborové spoty, až po celovečerní filmy.

Program kina:

10:00    Úvodní slovo

10:15    Blok dobových náborových spotů Dopravního podniku hl. m. Prahy

10:45    Pohádky o mašinkách (díly 1–4)

11:15    Dokument „První pražská trolejbusová trať“

12:15    Pohádky o mašinkách (díly 5–7)

12:45    Dokument „Povodeň 2002“

13:00    Blok dobových náborových spotů Dopravního podniku hl. m. Prahy

13:30    Dokument „Nízkopodlažní revoluce, Tramvaje 15T pro Prahu“

14:15    Pohádky o mašinkách (díly 8–10)

14:45    Dokument „Jeden den s tramvají T3“

15:15    Blok dobových náborových spotů Dopravního podniku hl. m. Prahy

16:00    Mimořádná událost (nutná rezervace míst přes portál GoOut Mimořádná událost)

18:00    Alois Nebel (nutná rezervace míst přes portál GoOut Alois Nebel)

Vstup na všechny dokumenty, pohádky i filmy je zdarma.

Kromě dopravního kina bude v CAMP přichystaný workshop pro děti i dospělé, na jehož tvorbě se podílí ROPID společně s Domovem dětí a mládeže Praha 5. Můžete si zde zahrát různé deskové hry, vyrobit si něco na památku, kreslit či skládat modely autobusů a tramvají.

Dále si zde bude možnost zahrát karetní hru „Příští vystupuju!“, jejíž téma jsou pražské tramvaje. Hra je pro 3–6 osob od 6 let a je inspirovaná populárními karetními hrami jako je Prší či UNO.

21. 10. Sobotní jízdy historických vozidel Prahou

V rámci hlavního programu se můžete svézt historickými vozidly, která budou vyjíždět z pražského Smíchovského nádraží. Propojí ho mimo jiné s dopravním kinem v CAMP, Muzeem MHD ve Střešovicích, kde proběhne výstava muzejních autobusů, a také s Královstvím železnic, kam bude zlevněný vstup.

Můžete se těšit na 4 speciální autobusové linky (do muzea MHD ve Střešovicích, k Filmovým ateliérům Barrandov, ke Království železnic a na Karlovo náměstí přes Podolí) a jednu historickou tramvajovou linku, která propojí Smíchovské nádraží a CAMP. Svézt se můžete historickými autobusy Škoda 706RO, Karosa ŠD11, Karosa C734, Ikarus 280, ale také třeba kloubovým retrobusem Irisbus Citybus 18M nebo dvoupatrovým autobusem MAN původem z Berlína. Jízdy historickými tramvajemi a speciálními autobusy jsou zdarma.

Na vlakové lince S65 (Praha – Hostivice – Rudná u Prahy) bude cca od 9:30 do 17:30 na dvou párech vlaků v provozu historický motorový vlak řady M240.0 (Singrovka).

Nedílnou součástí akce na Smíchově budou tradiční informační stánky PID, ČD, DPP apod.

Podrobný program oslav: https://pid.cz/o-systemu/30-let-ropid/?tab=3