Souhrn trvalých změn PID od 12. 12. 2021

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 09. 12. 2021

Vážení cestující, k celostátnímu termínu změn jízdních řádů v neděli 12. 12. 2021 dochází k více změnám v celé síti PID včetně integrace veřejné dopravy na Mladoboleslavsku a dalších dílčích úprav v určitých oblastech Středočeského kraje a mezikrajských přesahů.

 

 

Změny na železnici

Obnovují se průjezdné vlaky linky S7 skrz Hlavní nádraží v trase Beroun – Český Brod, ve stanici Praha-Zahradní Město nově zastaví i rychlíky R17 od Českých Budějovic a Benešova. Rozšiřuje se integrace PID do některých oblastí mimo Středočeský kraj (Staré Splavy, Turnov, Světlá nad Sázavou, Blatno u Jesenice). Naopak ruší se nebo se omezuje provoz na 10 středočeských lokálních tratích (do Mochova, Trhového Štěpánova, Dobříše, Rožmitálu pod Třemšínem, Kralovic u Rakovníka, Lužce nad Vltavou a o úseky Zlonice – Straškov, Mšeno – Mladá Boleslav, Křinec – Městec Králové a Bakov nad Jizerou – Dolní Bousov). V návaznosti na stabilizační opatření Středočeského kraje dochází ke zrušení všech vlaků s odjezdem z Prahy cca ve 2:30. Vlivem modernizace železniční infrastruktury pokračují dlouhodobá omezení zejména na tratích Praha – Beroun, Praha – Lysá nad Labem a v okolí Kolína.

Integrace autobusů na Mladoboleslavsku + přesahy do Libereckého a Královéhradeckého kraje

Zapojení celé oblasti Mladoboleslavska do systému Pražské integrované dopravy. Při integraci bude zrušeno celkem 77 nezaintegrovaných linek, zavedeno 37 nových autobusových linek Pražské integrované dopravy (PID), na 12 linkách PID bude provoz upraven. Jednotlivé linky budou mezi sebou provázány, dojde tak k plošnější a efektivnější obsluze území. Výrazně bude posíleno spojení mezi Prahou a Mladou Boleslaví, část nových linek PID bude pokračovat do Libereckého a Královéhradeckého kraje, například do Liberce, Semil, Jičína, Harrachova, Vysokého nad Jizerou nebo Horních Míseček. Na území mimo Středočeský kraj bude na těchto linkách platit tarif IDOL (345, 427, 700, 717, 720, 721, 722, 730) nebo IREDO (412, 723, 724, 725). U části linek bude v některých úsecích souběžná platnost různých tarifů.

Rozšíření integrace na Rakovnicku + nová linka do Žatce

Rozšíření linek PID do Ústeckého kraje. Ze Zličína vyjede nová autobusová linka PID 405 až do Žatce a vznikne také nové přímé spojení Praha – Kralovice u Rakovníka i jako náhrada za zrušenou vlakovou linku S53. Zrychlení a posílení spojů (v ranní špičce a o víkendu) se také dočká hlavní trasa Praha – Rakovník expresní linkou 404 v rychlejší trase.

Nové linky PID na Českolipsko

Zahrnutí mezikrajských linek 400 a 410 vedoucích do Libereckého kraje. Linky budou vyjíždět od stanice metra Střížkov, už nebudou jezdit na Nádraží Holešovice. Páteřní linka 400 pojede přes Mělník, Dubou a Českou Lípu do Nového Boru, vybrané spoje budou pokračovat dál do Rumburka nebo Cvikova. Doplňková linka 410 pojede přes Mělník a Dubou do Doks, Mimoně a Jablonného v Podještědí. V úseku na území Prahy a Středočeského kraje bude platit tarif PID, v úsecích na území Libereckého kraje bude platit tarif IDOL. Při cestách přes hranice krajů bude platit tzv. lomený tarif.