Předplatné jízdné

Stav ke dni 1.4.2023

Základní informace

V systému Pražské integrované dopravy (PID) jsou nejkratší dlouhodobé jízdenky na jeden měsíc (resp. 30 dní), nejdelší na jeden rok (resp. 365 dní). Cestující si sám volí začátek platnosti jízdenky. Již neplatí dříve zažité, že měsíční jízdenka platila pouze od prvního kalendářního dne v měsíci (či období) do posledního. V současnosti si můžete zakoupit jízdenku například od 21. července do 20. srpna. V drtivé většině případů jsou nahrávány v elektronické podobě na kartě nebo existují i v papírové formě. Je možné jejich vydání na jméno uživatele nebo jako přenosné jízdenky, které může v průběhu platnosti používat více cestujících (avšak nikoliv současně).

Pro území Prahy je možné si koupit jízdenky na 1 měsíc, 3 měsíce nebo 1 rok. Pro cestování ve vnějších tarifních pásmech (v Regionu) jsou k dispozici jízdenky s platností 1 nebo 3 měsíce nebo 1 rok, alternativně lze zakoupit také jízdenky v papírové podobě na 30 nebo 90 nebo 365 dní nebo 10měsíční. Kupony pro vnější tarifní pásma se dají libovolně kombinovat s kuponem pro území Prahy. Kupony pro vnější pásma je možné získat také v papírové podobě. Začátek časové platnosti kuponů může být různý podle potřeb cestujícího. Pro pravidelné cestování z Regionu do okrajových částí Prahy není nutné dokupovat kupon pro celou Prahu a je možné si předplatit pouze tarifní pásmo 0 (obsahuje pásma 0 i B), které pokrývá dojezdové úseky příměstských autobusových linek a vlaků v Praze.

Na mezikrajských linkách a ve vlacích PID nelze jízdní doklady PID použít pro vnitrokrajské cesty po území Libereckého kraje, Královehradeckého kraje, Pardubického kraje a Kraje Vysočina.

Upozornění: Pro všechny věkové kategorie nejsou k dispozici všechny typy dlouhodobých jízdenek!

tarif-predplatne

Přenosné jízdenky

U dlouhodobých jízdenek můžete také zvolit variantu přenosných jízdenek, která je o něco dražší, ale její používání není vázáno na konkrétní osobu. Jeden den na ní jezdí třeba manžel, druhý den manželka a třetí jedno z dětí. Vždy ji však může v jeden okamžik využívat pouze jeden cestující. Přenosné jízdenky jsou výhodné také pro firmy, při služebních cestách zaměstnanců.

Předplatné je výhodné

Využíváte k přepravě do práce, do školy či za zábavou městskou hromadnou dopravu v Praze alespoň 10 dní v měsíci? Potom se vám vyplatí předplatné.

Příklad: 10 dní = 20 cest, tj. 20 × 40 = 800 Kč, zatímco cena měsíční jízdenky je pouze 550 Kč.

Pokud si každý měsíc koupíte minimálně 14 jízdenek za 40 Kč, už se vám vyplatí zakoupení měsíční předplatní jízdenky pro Prahu, která stojí 550 Kč. Dlouhodobější předplatné je ještě výhodnější. Cena roční jízdenky pro Prahu je 3650 Kč, což vychází na méně než 310 Kč za měsíc. Pokud si kupujete 8 jízdenek za 40 Kč průměrně každý měsíc, vyplatí se vám předplatit si roční jízdné.

 

Další informace:
Ceník dlouhodobých jízdenek v Praze
Ceník dlouhodobých jízdenek v Regionu
Prodejní místa předplatních jízdenek
Pokuty

Uvedené informace se nevztahují na linku AE. Informace v tomto článku jsou pouze orientační. Závazný je vždy text Tarifu PID, Smluvních přepravních podmínek PID, případně tarif a přepravní podmínky železničních dopravců.