Sezonní přívozy, Cyklohráček i další sezonní vlaky i autobusy vyjedou naposledy 29. října

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 26. 10. 2023

Neděle 29. října 2023 je posledním dnem sezonních přívozů, vlaků i cyklobusu PID. Zimní přestávku si tak dopřeje většina pražských přívozů, dětský výletní vlak Cyklohráček, brdský cyklobus i sezonní turistické vlaky mezi Prahou a Středočeským krajem. Tyto linky opět vyjedou na své trasy na konci března 2024.

 

 

Sezonní přívozy PID

V neděli 29. října naposledy před zimou vyplují sezonní přívozy P3, P4, P5 a P6. To je příležitost se ohlédnout za letošní sezonou a případně se letos ještě naposledy přeplavit v místech, kde to zas půjde až na jaře. Přes zimu budou samozřejmě v provozu celoroční přívozy P1 (Sedlec – Zámky) a P2 (V Podbabě – Podhoří).

Nejvýznamnější změnou bylo to, že s otevřením Štvanické lávky jsme se 28. července po osmi letech provozu rozloučili se štvanickým přívozem P7. Plavidlo i personál však od 19. srpna poskytují službu na trvale zřízeném sezonním přívozu P4 Dostihová – Belárie, který byl loni otestován jako alternativní nabídka spojení při 1. etapě rekonstrukce Barrandovského mostu.

Letos na přívozech očekáváme celkem okolo 600 000 cestujících, rozdělení na jednotlivé přívozy je přibližně následující (měsíce říjen až prosinec kvalifikovaným odhadem):

  • P2 – cca 230 000 cestujících
  • P5 – cca 145 000 cestujících
  • P3 – cca 65 000 cestujících
  • P6 – cca 50 000 cestujících
  • P1 – cca 45 000 cestujících

Poznámka: výsledky přívozů P4 a P7 jsou ovlivněny nekompletní sezonou, ale předpokládáme, že jejich plavidlo letos převeze dohromady cca 52 000 osob.

Průměrně každý devátý cestující cestoval s jízdním kolem, na přívozu P6 to byl ale každý čtvrtý.

Cyklohráček

Turistický vlak Cyklohráček pro malé i velké výletníky, který jezdí o víkendech a svátcích dvakrát denně mezi Prahou a Slaným, přepravil v letošní jubilejní 10. sezóně přes 22 000 cestujících, z toho přibližně 13 000 dospělých a 9 000 dětí. Během letošní sezony se cestující mohli svézt i do míst, kam běžně barevný vlak nejezdí – v rámci letních výletů s Cyklohráčkem, kdy byl vlak v provozu během letních prázdnin navíc vždy v úterý a ve čtvrtek, byl nejoblíbenější destinací Rožmitál pod Třemšínem. O víkendu 2. a 3. prosince se ještě můžete těšit na každoroční Čertohráček s Mikulášskou družinou. Vlak bude tentokrát o prvním adventním víkendu odjíždět ze stanice Praha-Vršovice.

Ostatní sezonní vlakové linky PID

S koncem sezony vyjedou o nadcházejícím víkendu letos naposledy také všechny turistické vlakové vlaky dopravců České dráhy a KŽC Doprava mezi Prahou a turisticky atraktivními oblastmi v okolních krajích, dále brdský cyklobus mezi Dobřichovicemi a Kytínem.