Unikátní jízda Cyklohráčku s legendární Bardotkou 28. 10. 2017

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 13. 10. 2017

Železniční muzeum Zlonice připravilo na sobotu 28. října 2017 slavnostní zakončení letošní sezony. České dráhy a ROPID při této příležitosti pořádají unikátní jízdu historické lokomotivy přezdívané Bardotka s patrovým vozem a Cyklohráčkem z Prahy do Zlonic a zpět. Vlak pojede Pražským semmeringem, po železniční trati kolem hradu Okoř přes Slaný až do Zlonic.

Na poslední říjnovou sobotu vyrazí Cyklohráček již tradičně jako každou jinou poslední sobotu v měsíci z Prahy až do Zlonic. Zcela mimořádně však pojede společně s historickou lokomotivou přezdívanou Bardotka (749.121) a s patrovým vozem, který zajistí dostatečnou kapacitu míst pro všechny nadšené malé i velké výletníky. Železniční muzeum Zlonice zároveň připravuje slavnostní ukončení letošní sezony.

Z pražského hlavního nádraží vyrazí speciální souprava ve 13:07 a v Praze zastaví ještě na severním nástupišti Smíchovského nádraží, na Cibulce nebo na Zličíně. Cestou můžete však nastoupit i například v Hostivici, ve Slaném nebo v Noutonicích, které se nacházejí v blízkosti hradu Okoř.

O Cyklohráčku

Cyklohráček je rodinný zážitkový vlak upravený jako pojízdné hřiště pro děti. Najdete tu balónkoviště, hernu pro menší děti, stavebnice, skládačky, děti mohou kreslit křídami po tabuli a hrajvedoucí vám ochotně půjčí i další hry, aby cesta na výlet rychle utíkala.

O Bardotce

Legendární lokomotivy přezdívané Bardotka vyráběla ČKD od roku 1964, nicméně v pravidelném provozu ji už téměř nepotkáme. Přezdívka této lokomotivě vznikla od železničářů, a to podle tvaru přední kapoty pod okny strojvedoucího, který jim připomínal poprsí Brigitte Bardot. Často se lokomotivě přezdívá také zamračená nebo berta. Na Zlonickém nádraží bude pro veřejnost připravena po příjezdu vlaku z Prahy komentovaná prohlídka lokomotivy.

Co zažijete v Železničním muzeu Zlonice

V muzeu na vás dýchne atmosféra starých nádraží a lokomotiv. Budete se moci svézt po úzkorozchodné průmyslové dráze, prohlédnout si řadu historických lokomotiv i vagónů, zasadit si strom pro štěstí či si také prohlédnout dávné vybavení železničních stanic. V sobotu 28. října tu bude mimořádně připravena také výstava historické hasičské techniky a automobilů z 60. – 80 let minulého století.

Do muzea, které se nachází cca 1 km od železniční stanice ve Zlonicích, bude v tento den mimořádně v provozu bezplatný autobus, který vyčká na příjezd a přestup cestujících z vlaku od Prahy.

V návaznosti na příjezd letošního posledního Cyklohráčku a ukončení sezóny muzea se můžete těšit také na ukázku vyprošťovacích prací, tak, jak jsou prováděny při havárii osobního automobilu. V sobotu 28. 10. ji v 16 hodin předvedou hasiči SDH Zlonice, jejichž tým letos obsadil 7. místo Mistrovství ČR jednotek SHD obcí ve vyprošťování osob.

Cestující z Cyklohráčku mohou pro vstup do muzea využít speciální slevy na rodinné vstupné – dva dospělé a až tři děti zaplatí je 100,-Kč. Tato sleva je pak platná po předložení slevového kuponu, který dostanete od hrajvedoucích přímo ve vlaku.

Cesta z Prahy do Zlonic: Odjezd z Prahy hl.n. ve 13:07, příjezd do Zlonic v 15:07

Cesta ze Zlonic zpět do Prahy: Odjezd ze Zlonic v 16:43, příjezd do Prahy hl.n. v 18:46

Pokud budete cestovat jako větší skupina cestujících, doporučujeme včasné zařízení rezervace místa k sezení na adrese bezouska@zap.cd.cz. Cyklohráčkem je možné cestovat nejen za tarif ČD, ale také za běžný tarif Pražské integrované dopravy.

Všichni hrajvedoucí, kteří v letošní sezoně Cyklohráčku provázeli všechny cestující na jejich výletech, se již těší na setkání s vámi.