Cyklohráček

Cyklohráček je výletní vlak pro malé i velké cestovatele, kteří věří, že i cesta může být cíl, a chtějí si vychutnat každý kilometr své výpravy, až už cestují pěšky, na kole nebo vlakem. Vláček, jež je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů především s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií, vás v sezóně 2023 doprovázel jubilejním desátým rokem při vašich cestách za výlety. Svezl vás opět z pražského hlavního nádraží malebným krajem kolem zříceniny hradu Okoř až do královského města Slaný.

Provoz v roce 2023 je ukončený a Cyklohráček vyjíždí do své jedenácté sezóny opět 23. 3. 2024.

Pravidelná trasa vlaku

Výletní vlak Cyklohráček jezdí i letos v rámci trvalého stavu v nezměněné trase. Z pražského hlavního nádraží se tak vydá do středočeského královského města Slaný. Podíváte se opět na nejhezčí pražskou železniční trať – tzv. Pražský Semmering, dále do malebného kraje kolem zříceniny hradu Okoř a do Zákolanského údolí, kde se můžete vydat na výlet do útulného Zooparku Zájezd nebo k nejstarší dochovalé stavbě v celých Čechách – rotundě sv. Petra a Pavla na Budči. Významným cílem zůstává konečná stanice Slaný, jež nabízí mnoho zajímavých aktivit pro malé i velké. Cyklohráček taktéž během sezóny několikrát zavítá až k železničnímu muzeu ve Zlonicích.

Hrajvedoucí řídí hru

Zatímco se strojvedoucí s vlakvedoucími Cyklohráčku postarají, abyste v pořádku dorazili do svého cíle, naši tzv. hrajvedoucí mají na starosti, aby vám cesta vláčkem příjemně uběhla. Děti dostanou na památku drobné upomínkové předměty včetně dětské jízdenky, kterou si sami orazítkují, cyklisté pak obdrží reflexní pásku s cyklomapou. Hrajvedoucí vám také poradí s výběrem společenských her, vysvětlí pravidla různých dětských aktivit (např. hra Namaluj nám obrázek a získej odměnu) nebo vám dají tip, kam v okolí trati Cyklohráčku vyrazit na výlet, pokud nemáte pevně stanovený cíl cesty. Pokud se budete potřebovat na cokoliv ohledně vláčku zeptat, už víte, na koho se máte obrátit!

Jízdné a rezervace

Ve výletním vlaku Cyklohráček neplatí žádné speciální jízdné. Vláček stále jezdí za standardní Tarif Pražské integrované dopravy (PID), Tarif Českých drah (ČD) nebo Systém jednotného tarifu OneTicket.

Rezervace míst k sezení se již neprovádějí. Výběr volných míst k sezen či stání je do vyčerpání kapacity jednotlivých vozů.

Mikulášské jízdy aneb Čertohráček 2023

Mikulášské jízdy jsou po roce opět tady! O prvním adventním víkendu 2.a 3. prosince 2023 si můžete užít předvánoční atmosféru s Mikulášem, čerty a anděly jak ve výletním vlaku Cyklohráček, tak v nostalgickém vlaku v čele s parní lokomotivou Čtyřkolák. Vlaky tentokrát odjíždějí ze stanice Praha-Vršovice – Cyklohráček na tři mimořádné trasy, historický vlak v sobotu na tři jízdy do Libčic nad Vltavou a v neděli na jednu okružní jízdu Posázavským Pacifikem.

Kompletní informace o adventních jízdách Cyklohráčku a parního vlaku vč. jízdních řádů najdete zde.

Vlaková souprava Cyklohráčku je v základním řazení sestavena z pestrobarevné motorové lokomotivy řady 714 a čtyř osobních vozů, které jsou zčásti přestavěny na hrací herny především pro malé výletníky.

 

Vůz plný hraček

V oranžovém nízkopodlažním voze, kam lze pohodlně nastoupit s dětskými kočárky, na vás čeká spousta hravých překvapení. Nachází se zde dětský koutek pro nejmenší cestující, jež je vybaven pestrobarevnými stavebnicemi, motorickými kostkami, houpacím pytlem, dřevěnou vláčkodráhou se spoustou mašinek nebo dřevěnými hrami na stěnách. Na druhém konci vozu se nachází stanoviště strojvedoucího přestavěné na dětskou hernu.

Míst k sezení: 33     Míst pro vozíčkáře: 1    Míst pro kola: 0

 

 

Služby vozidla:

  2. třída

  bezbariérové WC

  vůz vyhrazený pro cestující s dětmi (Vůz plný hraček)

  vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku

Vůz plný balónků

V růžovém voze se můžete těšit na velké pestrobarevné balónkoviště se skluzavkou, které si oblíbí každý malý cestující. Uvnitř vagonu na vás ale čeká i velká molitanová stavebnice, speciální dřevěné hry na stěnách nebo houpací pytel. V tomto vozu najdete také deskové hry, ke kterým si můžete zapůjčit figurky od našich hrajvedoucích.

Míst k sezení: 22     Míst pro vozíčkáře: 0    Míst pro kola: 0

 

 

Služby vozidla:

  2. třída (velkoprostorové uspořádání)

  WC

  vůz vyhrazený pro cestující s dětmi (Vůz plný balónků)

Vůz plný her

Modrý vůz plný her nabízí dětem množství aktivit, které jim zpříjemní cestu na výlet i zpátky domů. Uvnitř na vás čeká další balónkoviště podobné tomu z růžového vagónu. Nechybí tu ani tabule na kreslení s barevnými či bílými křídami, dva kreslicí stolky či knihovnička nejen pro malé cestovatele, ve které si můžete na cestu vláčkem půjčit nejednu knížku.

Míst k sezení: 32    Míst pro vozíčkáře: 0    Míst pro kola: 0

 

 

Služby vozidla:

  2. třída (velkoprostorové uspořádání)

  WC

  vůz vyhrazený pro cestující s dětmi (Vůz plný her)

Vůz plný kol

Jestliže jste zodpovědní sportovci a namísto her vás spíše zajímá, jestli jsou vaše kola připravena na výlet, tak myslíme i na cyklisty! Na palubě Cyklohráčku je k dispozici kompresor na huštění pneumatik, sada lepení, základní nářadí pro opravu kola a reflexní pásek.

Ve voze je zároveň v provozu služba ČD Minibar, při které České dráhy a.s. ve spolupráci se svým smluvním partnerem nabízejí základní sortiment občerstvovacích služeb, jež cestující znají z vlaků dálkové dopravy. V případě mimořádností nebo plánovaných výluk však může výjimečně dojít k neposkytování této služby. Platba v ČD Minibaru je možná pouze v hotovosti.

Míst k sezení: 22    Míst pro vozíčkáře: 0    Míst pro kola: 20

 

 

Služby vozidla:

  2. třída (velkoprostorové uspořádání)

  WC

  přeprava spoluzavazadel (do vyčerpání kapacity)

  bistrovůz/občerstvení (bez roznáškové služby – prodej základního sortimentu občerstvovacích služeb u prodejního okénka přímo ve voze)

MĚSTO SLANÝ

Královské město Slaný leží necelých 30 kilometrů severozápadně od Prahy. Svůj název získalo podle solného pramene. Město samotné vám nabídne řadu kulturních památek (Městské divadlo, Velvarská brána, Vlastivědné muzeum), naučné stezky přírodou (např. Lesopark Háje) či sportovní využití (víceúčelová sportovní hala s bazénem, plochodrážní stadion). Zcela ojedinělé je Muzeum slánek, které se nachází přímo v Infocentru Pod Velvarskou branou. Ve sbírce se nachází i největší slánka na světě, která pojme až 40 kilogramů soli. Slánská hora je pak pozůstatkem bouřlivé sopečné činnosti. Lidé v jejím okolí žili nepřetržitě od pozdní doby kamenné až do vzniku osady, která se stala základem dnešního města.

Infocentrum Pod Velvarskou branou ve Slaném

Slánské infocentrum se stará o potřeby malých i velkých návštěvníků města už dvaadvacátým rokem a spolupráce s Cyklohráčkem slaví letos 10 let!

Pod souborným názvem Turistická sezóna pořádá íčko každoročně sérii vycházek, na které jste srdečně zváni.

Na webu www.infoslany.cz v sekci Co dělat ve Slaném nebo Tipy na výlety najdete inspiraci, jak příjemně strávit volný čas ve městě i jeho okolí.

Dovolujeme si doporučit nově otevřené zahrady. První z nich je Kumpánova zahrada, jejíž nová podoba navazuje na práci významného prvorepublikového zahradního architekta Josefa Kumpána.  Zahrada je odpočinkovým místem se spoustou laviček, jezírkem, vodními prvky, cestičkami, stromy a květinovými záhony. Najdete ji v ulici K. H. Borovského. Dvě menší zahrady se nalézají přímo v  historickém centru. Zahrada piaristů je přístupná z Masarykova náměstí a Zahrada U svatého Gotharda se nachází v bezprostřední blízkosti gotického kostela sv. Gotharda. Všechny zahrady jsou od dubna do září otevřeny od 8 do 19 hodin a vstup je zdarma.

Dalším skvělým místem pro pobyt v zeleni je Lesopark Háje. V rozlehlém rovinatém lesoparku se sítí cest a pěšinek si na své přijdou rodiny s dětmi, pejskaři i malí cyklisté. Využít můžete třeba pumptrackovou dráhu, místo pro grilování, dětské hřiště a pomyslnou třešničku na dortu – dětský lanový park Pavouček.

Poznávat naše město můžete i s našimi quest hrami, které si vyzvednete v infocentru. Pro menší děti je to hra Hybaj na Háje! A pro ty větší hra Před hradbami za hradbami královského města Slaný.

Návštěvníkům, kteří dávají přednost mobilním aplikacím, nabízíme hru Skryté příběhy – Bernardovo srdce, která vás zavede do doby, kdy se bývalé královské město Slaný stalo poddanským a úpělo pod nadvládou pánů z Martinic. Druhá aplikace Slaný 1602 nabízí 3D rekonstrukci středověkého opevnění města Slaný.

Těšíme se na vás v infocentru, kde vám ukážeme unikátní sbírku slánek a vždy rádi poradíme, jak strávit prima den ve Slaném: kde se dobře najíst, napít a kde si zamlsat. Dozvíte se u nás i podrobnosti o letošní hře s naším Bořkem.

Více informací o městu Slaný naleznete na webových stránkách města zde.

Otevírací doba Infocentra Pod Velvarskou branou v sezóně 2023: Letní otevírací doba od 1. dubna do 31. října: Po–Pá 9:00–17:00 hod.; So, Ne, svátek 9:00–16:30 hod.,
polední přestávka 12:00–12:30 hod., Velikonoční pondělí zavřeno. Aktuální otevírací dobu najdete vždy na webových stránkách infocentra.

 

Sleva pro cestující Cyklohráčku v sezóně 2023: Od hrajvedoucího si vyžádejte slevovou kartu s kupóny, za které obdržíte:

  • v Infocentru Pod Velvarskou branou zdarma malý suvenýr
  • ve Vlastivědném muzeu dětskou vstupenku k dospělé zdarma
  • v Cukrářství Pudilovi jeden kopeček zmrzliny zdarma při koupi dvou zákusků
  • v Restaurantu Továrna obdržíte Limo plech 0,33 l nebo Továrenská 10° 0,3 l za 20,-Kč
  • Aquaparku Slaný získáte 30% slevu na vstupné

Akce ve Slaném v roce 2023

14. – 21. dubna Dny francouzské kultury
13. května Zahájení turistické sezóny – Kostel sv. Šimona a Judy v Dolíně (14:00)
20. května Husitské slavnosti
4. června Turistická vycházka – Židé ve Slaném (14:00)
9. června Slánská muzejní noc
16. – 17. června Slánský Tuplák – pivní slavnosti
22. července Slánský okruh – závod historických vozidel
5. srpna Turistická vycházka – Za barokními památkami Slaného (14:00)
18. – 19. srpna Slánský open air festival Valník 2023
2. září Turistická vycházka pro rodiny s dětmi (14:00)
9. září Dny evropského dědictví ve Slaném
23. září Rožnění uherského býka a závody v boulderingu
30. září Slaný na talíři – food festival
29. října Turistická Dušičková vycházka (15:00)

Vycházky ve Slaném

Zahájení turistické sezóny – Putování rozkvetlými sady až k dolínskému kostelíku. Jedinečná možnost komentované prohlídky kostela sv. Šimona a Judy s jeho secesní výzdobou ze začátku 20. století. Vycházka je zdarma. (13. 5. od 14:00 hod.)

Židé ve Slaném – Komentovaná vycházka po stopách slánské židovské komunity, při které navštívíme místa, která jsou
spojena se židovskou historií Slaného. Vycházka je spojena s prohlídkou veřejnosti běžně nepřístupného židovského hřbitova ve Slaném. (4. 6. od 14:00 hod.)

Za barokními památkami Slaného – Vycházka, při které si připomeneme 365. výročí příchodu piaristů do Slaného.
V průběhu vycházky nahlédneme do interiéru kostela Nejsvětější Trojice s Loretánskou kaplí i do kaple Zasnoubení Panny Marie v bývalé piaristické koleji. (5. 8. od 14:00 hod.)

Adamova cesta do středověkého města – Akční vycházka pro malé návštěvníky od 6 let v doprovodu rodičů, která vám zpestří poznávání historie města Slaný. Soutěžní klání s všetečným klukem o kopu stříbrných. (2. 9. od 14:00 hod.)

Dušičková vycházka – Oblíbená vycházka po slánských hřbitovech, jejichž historie sahá až do 16. století (29. 10. od 15:00 hod.)

Vstupné na vycházky je: 80 Kč dospělí / 60 Kč děti. Vycházky začínají před Infocentrem Pod Velvarskou branou.

VLASTIVĚDNÉ MUZEUM VE SLANÉM

Při návštěvě slánského muzea můžete nahlédnout do dějin města i prehistorie Slánska, obdivovat unikátní kolekci hodin, uměleckých předmětů, tajemný rod Martiniců, ale i navštívit stálou expozici
opevnění a vývoje osídlení královského města Slaného s mapou původního opevnění a modely jednotlivých bran ve středověké Velvarské bráně. Samotná hlavní budova muzea sídlí v barokní budově bývalé piaristické koleje, kterou založil Bernard Ignác hrabě z Martinic v roce 1658. Budova byla novorenesančně upravena v letech 1877—78 architektem Rudolfem Štechem. Objekt sloužil školním účelům až do roku 1939, muzeum sem bylo přemístěno o rok později. Více informací naleznete na webu muzea zde.

Otevírací doba Vlastivědného muzea ve Slaném v sezóně 2023: Út-So 9-16 hod., od června otevřeno i v neděli v čase 9-16 hod. O státních svátcích pouze 9-12 hod.

Sleva pro cestující Cyklohráčku v sezóně 2023: Od hrajvedoucího obdržíte slevovou kartu s kupónem, za který při vstupu do Vlastivědného muzea získáte dětskou vstupenku k dospělé zdarma.

Zoopark Zájezd

V této útulné zoologické zahradě spatříte přes 100 druhů exotických a domácích zvířat, a to včetně lemurů, surikat, velbloudů či největší druhovou kolekci chameleonů v Evropě ve zdejší expozici Terária. Nejen děti se zabaví v koutku s domácími zvířaty, ve volně přístupném výběhu Ušákov, kde bydlí největší králící světa nebo na hřišti s obří trampolínou. V zoo navíc po celý rok probíhá bohatý doprovodný program. Více informací naleznete na webu zooparku zde.

Otevírací doba v sezóně 2023: aktuální otevírací dobu najdete vždy na webových stránkách zooparku

Vstupné v sezóně 2023: rodinné (2+3) 480 Kč, rodinné (2+2) 420 Kč, dospělí 150 Kč, student/ZTP/Senior 120 Kč, dítě (3-15 let) 100 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazu ZTP/P zdarma

Sleva pro cestující Cyklohráčku v sezóně 2023: Od hrajvedoucího obdržíte slevovou kartu s kupónem, za který při vstupu do Zooparku Zájezd získáte dětskou vstupenku k dospělé zdarma.

KRÁLOVSTVÍ ŽELEZNIC

Otevírací doba v sezóně 2023: Po-Ne (včetně prázdnin a svátků) 9-19 hod.

Vstupné v sezóně 2023: základní vstupné (dospělí, děti do 15 let, studenti, senioři, ZTP, ZTP/P) 300 Kč

Sleva pro cestující Cyklohráčku v sezóně 2023: Od hrajvedoucího obdržíte slevovou kartu s kupónem, za který při vstupu do Království železnic (v pokladně expozice) získáte k 1 dospělé 1 dětskou vstupenku v hodnotě 300 Kč zdarma.

Železniční muzeum ve Zlonicích

S naším Cyklohráčkem se můžete i letos vydat na výlet až do železničního muzea Zlonice, které všem výletníkům nadále nabízí k prohlídce stálou expozici zabezpečovacího zařízení, osobní přepravy,
průmyslových lokomotiv a malodrážních vozidel či depozitář hasičsských stříkaček. Dýchne zde na vás historie starých nádraží, parních lokomotiv či dřevěných vagónů. Malí výletníci se mohou svézt úzkorozchodnou průmyslovou železnicí. Více informací naleznete na webu Železničního muzea Zlonice zde.

Cyklohráček vás během své letošní sezóny sveze do Zlonic především během výluky, a to každou sobotu, neděli a svátky od 15. dubna až do 16. července. Po skončení výluky sem Cyklohráček zajede o vybraných sobotních odpoledních jízdách, které jsou uvedeny v jízdním řádu. Železniční muzeum Zlonice bude mít v těchto dnech prodlouženou otevírací dobu.

Nabídku drobného občerstvení cestujícím formou tzv. ČD Minibaru můžete i v letošní sezóně využít i v našem výletním vlak Cyklohráček. Minibar vám nabízí drobné občerstvení, například kávu nebo čaj a malý snack (Horalky, sladké a slané pečivo atd).

ČD Minibar obvykle představuje malý vozík upravený pro servírování drobného občerstvení ve vlaku přímo na místech cestujících. Protože je však souprava Cyklohráčku neprůchozí, probíhá prodej občerstvení prostřednictvím výdejního okénka ve voze plného kol (v tzv. cyklovoze). Platba je možná pouze v hotovosti, a to v Kč, Euro, popř. voucherem na občerstvení. Nabídka občerstvení je omezená zázemím pro vlakový personál ve vlaku. Na pražském hlavním nádraží může být sortiment v průběhu dne doplněn.

V případě mimořádností nebo plánovaných výluk může v Cyklohráčku dojít k neposkytnutí této služby.

Nabídka ČD Minibaru ke shlédnutí / stažení zde.