Cyklohráček

Cyklohráček je výletní vlak pro malé i velké cestovatele, kteří věří, že i cesta může být cíl, a chtějí si vychutnat každý kilometr své výpravy, až už cestují pěšky, na kole na vlakem. Vláček, jež je sestaven ze čtyř speciálně upravených vozů především s hracími koutky pro děti různých věkových kategorií, vás letos doprovází již sedmým rokem při vašich cestách za výlety. Sveze vás opět z pražského hlavního nádraží malebným krajem kolem zříceniny hradu Okoř až do královského města Slaný. Cyklohráček během sezóny několikrát zavítá až do Zlonic, kde se nedaleko nádraží nachází železniční muzeum.

Trasa vlaku

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás při vašich cestách za výlety doprovází letos již sedmým rokem. Každou sobotu, neděli i svátky vás vlak opět dvakrát denně sveze z pražského hlavního nádraží do královského města Slaný. Projedete se po nejhezčí pražské železniční trati, tzv. Pražském Semmeringu, přes Jinonice, Cibulku a Zličín se dostanete do středočeské Hostivice, odkud vláček pokračuje malebným krajem kolem zříceniny hradu Okoř a Zákolanským údolím, kde se můžete vydat na výlet do útulné zoo v obci Zájezd nebo k nejstarší dochovalé stavbě v celých Čechách – na torundu sv. Petra a Pavla na Budči. Významným cílem je konečná stanice Slaný, jež nabízí mnoho zajímavých aktivit pro malé i velké. Cyklohráček během sezóny několikrát zavítá až do Zlonic, kde se nedaleko nádraží nacháží železniční muzem.

Hrajvedoucí řídí hru

Zatímco se strojvedoucí s vlakvedoucími Cyklohráčku postarají, abyste v pořádku dorazili do svého cíle, hrajvedoucí mají na starosti, aby vám cesta vláčkem příjemně uběhla. Děti dostanou na památku drobné upomínkové předměty, cyklisté obdrží reflexní pásku a cyklomapu. Poradí vám s výběrem společenských her, vysvětlí pravidla různých dětských aktivit (např. hra Namaluj nám obrázek a získej odměnu) nebo poradí, kam v okolí trati Cyklohráčkuvyrazit na výlet, pokud nemáte pevně stanovený cíl cesty. Pokud se budete potřebovat na cokoliv ohledně vláčku zeptat, už víte, na koho se máte obrátit!

Novinky sezóny 2020

Každý rok si výletní vlak Cyklohráček připravuje pro své cestující nejednu novinku. Jinak tomu není ani v letošní, v pořadí již sedmé, sezóně. Největší novinkou je zrekonstruovaný nízkopodlažní vůz plný hraček. Ten během zimní přestávky Cyklohráčku prošel vnější i vnitřní obnovou. Vůz dostal zcela nový oranžový kabát, interiér záskal nové a především lehce čistitelné podlahy z měkčeného PVC. Původní stanoviště strojvedoucího je přestavěné na dětskou hernu, kde si mohou děti vyzkoušet, jaké to je řídit skutečný vlak. Modernizací také prošlo sociální zařízení, které bylo dovybaveno například o koš na použité pleny.

Částečnou obměnou prošel také vůz plný kol. Pro naše hrajvedoucí i vlakvedoucí zde byl vytvořen zcela nový služební oddíl, jehož součástí je zavedení zkušebního provozu služby ČD Minibar – nabídky základního sortimentu občerstvovacích služeb, jež bylo delší dobu ze strany cestujících poptáváno. Nabídku drobného občerstvení bude vzhledem k neprůchodnosti soupravy Cyklohráčku nabízet stevard jen ve voze se služebním oddílem. Platba bude možná pouze v hotovosti! Nabídka občerstvení je omezená zázemím pro ČD Minibar ve vlaku s tím, že v nástupních stanicích bude sortiment průběžně doplňován. V případě mimořádnosti nebo plánovaných výluk může výjimečně dojít k neposkytování této služby.

COVID-19 Řazení vlaku Jízdné Partneři a slevy Sociální sítě

Výletní vlak Cyklohráček měl původně zahájit svou letošní sezónu už koncem března. Vzhledem k situaci v posledních několika týdnech v souvislosti s pandemií však bylo nutné start sezóny odložit o celé dva měsíce a i přesto, že Cyklohráček už může vyrazit na svou pravidelnou trasu, čeká jej řada dočasných omezení.

Obnovujeme dětské herničky – už od soboty 13. 6.

Po dvou týdnech provozu bez dětských heren obnovujeme jejich provoz ve všech vozech! Od soboty 13. června se tak můžete těšit:

  • ve voze plného hraček (nízkopodlažní oranžový vůz) na závěsnou houpačku, dětské stavebnice, dřevěnou vláčkodráhu apod., nově přístupné je i stanoviště strojvedoucího, které je přestavěně na dětskou hernu
  • ve voze plného balónků (růžový vůz) se obnovuje provoz balónkoviště, dřevěných her na stěnách či molitanové stavebnice
  • ve voze plného her (modrý vůz) se také obnovuje provoz balónkoviště, děti si mohou kreslit na tabuli barevnými i bílými křídami, malovat obrázky u připravených kreslicích koutků, dostupná je nově také knihovna nejen pro malé cestovatele

Co zůstává beze změny

  • ve všech vozech je možné hrát karetní i deskové společenské hry, jež si cestující sami přinesou z domova, hrajvedoucí tyto hry nadále nepůjčují

V prostředcích veřejné dopravy nadále platí povinnost nosit roušky

I přes postupné uvolňování mimořádných vládních opatření a zrušení povinnosti nosit roušky na veřejnosti či v kancelářích i nadále platí povinnost mít zakrytý nos a ústa během celého pobytu v prostorách MHD, tzn. i ve výletním vlaku Cyklohráček! Žádáme tak všechny cestující o vzájemnou ohleduplnost a dodržování tohoto nařízení. V celé soupravě vlaku probíhá pravidelný úklid a dezinfikování prostor. U vstupů do jednotlivých vozů je pak zajištěna možnost dezinfekce rukou pro cestující.

Vlakový doprovod chrání nejen sebe, ale i ostatní

Hrajvedoucí vlaku Cyklohráček mají především na starosti to, aby vám cesta vláčkem příjemně uběhla. Každému cestujícímu/skupině se tedy budou i nadále věnovat. Děti obdrží na památku drobné upomínkové předměty, cyklisté obdrží reflexní pásku a cyklomapu. Poradí vám, kam v okolí trati vyrazit na výlet, pokud nemáte pevně stanovený cíl cesty. Vzájemný kontakt však proběhne na nezbytně nutnou dobu. Kromě povinného nošení roušek jsou všichni hrajvedoucí vybaveni i jednorázovými rukavicemi.