Tramvajové změny 25. 3. 2017

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 17. 03. 2017

V sobotu 25. března 2017 dojde hned k několika souběžným změnám v tramvajovém provozu. Mezi trvalé změny patří zřízení nové linky 23, posílení linky 15 druhým vozem a změna trasy linek 13 a 21. Ke stejnému datu skončí dlouhotrvající výluka na Spořilov. Naopak započne výluka na Balabence. Dočkáme se též nové zastávky na Štvanici a pod novým číslem vyjede historická linka. Soupis všech změn přinášíme v tomto článku.

 

1) Nová linka 23

Plakát k lince 23Přibližně ve 12:00 vyjede svůj první den do pražských ulic nová pravidelná tramvajová linka s číslem 23. Na tuto nostalgickou linku budou vypravovány pouze nejstarší typy tramvají T3, které by zároveň měly nadobro opustit všechny ostatní tramvajové linky. Celoroční provoz této linky, posílený v letních měsících, by měl nejen uspokojit požadavky po cestování tímto legendárním typem tramvaje, ale také odlehčit turisticky nejvytíženější pražské tramvaji č. 22 zejména v okolí Pražského hradu.

Nová linka 23 vyjede v trase Zvonařka – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Národní třída – Národní divadlo – Újezd – Malostranská – Pražský hrad – Pohořelec – Malovanka – Královka.

Rozsah provozu je plánován na cca 8:30 až 19:00 v intervalu 30 minut, během hlavní turistické sezony o víkendech v intervalu 15 minut. Na lince bude platit běžné jízdné PID. Jízdní řád naleznete na našem portálu jízdních řádů.

2) Posílení linky 15 druhým vozem

Od vzniku této linky v srpnu 2016 zaznamenáváme trvale rostoucí počet cestujících. Podněty na nedostatečnou kapacitu jsou těmi vůbec nejčastějšími, a proto budou trvale nasazeny v pracovních dnech na linku soupravy nebo článkové tramvaje.

3) Změna trasy linek 13 a 21

Linka 13 bude ve směru od Černokostelecké a I. P. Pavlova odkloněna přes Náměstí Míru na Čechovo náměstí. Důvodem změny je posila centrální části Vršovic, které jsou dlouhodobě odkázány v mimošpičkových obdobích pouze na linku 22.

Vzhledem k posílení linky 15 a tedy i úseku Anděl – Kotlářka bude linka 21 přesměrována na vhodnější trasu přes terminál Na Knížecí až na Radlickou, čímž posílí stávající linku 7.

Podrobné informace naleznete v článku o trvalých změnách v březnu.

Informace ke změně linkového vedení tramvají

Informace ke změně linkového vedení tramvají

4) Konec výluky na Spořilov

Dne 25. 3. definitivně skončí výluka na Spořilov. Linka 11 se vrátí do své původní trasy, linka 14 však bude nově ovlivněna výlukou na svém druhém konci.

5) Začátek výluky Palmovka – Balabenka

Současně s otevřením tratě na Spořilov se práce přesunou do jiné části Prahy, do úseku Palmovka – Balabenka. Upraveny budou trasy denních linek 6, 8, 14, 16 a 25 a nočních 52, 54, 513 a 603. Více informací o výluce najdete v samostatném článku.

6) Zprovoznění zastávky Štvanice

Od 25. března 2017 dochází ke zřízení tramvajové zastávky Štvanice na Hlávkově mostě v režimu “na znamení”. Ke stejnému datu se zastávka Těšnov stává také zastávkou “na znamení”.

7) Zahájení provozu historické linky

Tuto sezónu vyjede historická linka Dopravního podniku hl. m. Prahy nově pod číslem 41. Původní číslo 91 bude již za měsíc patřit do řady nočních linek.