Trvalé změny PID od 10. 12. 2023

Naposledy aktualizováno: 07. 12. 2023 | Publikováno 07. 12. 2023

K celostátnímu termínu změn jízdních řádů v neděli 10. prosince 2023 čeká na cestující v největším integrovaném dopravním systému v České republice celá řada novinek na železnici i na příměstských a regionálních autobusových linkách PID. Největší změnou je dopravní propojení Středočeského, Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje v oblasti tzv. Čtyřmezí. V rámci toho bude autobusová linka 305 prodloužena až do Karlových Varů, čímž přibude v systému PID 13. tarifní pásmo. Dále bude nově do systému PID zapojena příbramská MHD, kde budou kromě uznávání jízdních dokladů PID jednotlivé linky přečíslovány, a přejmenována bude část zastávek. Větší změny autobusových linek se odehrají také na území města Kutná Hora nebo v oblasti Hostivice.

Nejvýznamnější změnou na železnici bude otevření nové zastávky Praha-Rajská zahrada. Bohužel dojde k omezení osobních vlaků mezi pražským Hlavním nádražím a Smíchovem z důvodu havarijního stavu výtoňského mostu. Naopak k návratu dříve zrušených vlaků a k posílení provozu dojde na středočeských lokálkách na Rakovnicku v rámci projektu integrace Čtyřmezí.

Výrazně se rozšíří počet autobusových zastávek na znamení ve Středočeském kraji – celoplošně je zavedou města Čáslav, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora a Slaný. Zastávky už jen na znamení budou také v celém okrese Benešov.

Vybrané autobusové linky na Kladensku, Nymbursku, Příbramsku i v okolí Prahy změní čísla. Na celé řadě autobusových linek dojde k časovým posunům spojů vlivem změny časových poloh vlaků, na které tyto autobusy navazují.

Podrobný popis všech trvalých změn naleznete zde.

Nové jízdní řády jsou zveřejněny na našem  webu, který dostal novou podobu. Stačí zadat do vyhledávacího políčka na úvodní stránce číslo linky a nově se zobrazí kromě jízdních řádů i všechny související změny, výluky či mimořádnosti k zadané lince. Po jednoduché registraci a přihlášení na webu si lze u jakéhokoli jízdního řádu objednat zasílání všech změn a nových jízdních řádů přímo do e-mailu.

V dopravních infocentrech a na pokladnách ČD jsou k dispozici nové tištěné jízdní řády vlaků PID. V souvislosti s integrací oblasti Čtyřmezí a MHD Příbram byly vydány také informační brožury s jízdními řády autobusů, které jsou dostání na místních úřadech i v infocentrech či u dopravců. Se změnami v MHD Příbram budou v pátek 8.12. od 8 do 16 hodin a v pondělí 11.12. od 7 do 16 hodin pomáhat také informátoři na stánku v zastávce Příbram, Jiráskovy sady.