Trvalé změny PID od 27. 5. 2023 v souvislosti s prodloužením tramvajové trati do Libuše

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 24. 05. 2023

V souvislosti s prodloužením tramvajové trati do Libuše dojde od soboty 27. května k prodloužení poloviny spojů linky 17 do nového úseku se čtyřmi novými zastávkami: Hasičská stanice Modřany, Observatoř Libuš, Sídliště Libuš a Libuš. Tramvaje tady budou jezdit ve špičkách každých 8 minut, ve všední dny přes poledne každých 10 minut, o víkendech po 15 minutách a večer každých 20 minut. Zároveň ale dojde k celé řadě změn autobusových linek v oblasti Jižního Města, Libuše, Modřan i Zbraslavi.

 

Nejzásadnější změnou v autobusové dopravě bude zrušení linky 165. Bohužel souběžně s novým tramvajovým úsekem již není možné vést jakoukoli autobusovou linku, nicméně ve zbytku trasy bude plnohodnotně nahrazena. Mezi Modřany a Zbraslaví ji nahradí prodloužené linky 139 a 246, mezi Libuší a Jižním Městem ji nahradí přetrasovaná linka 154.

Na základě četných podnětů cestujících dojde ke zpravidelnění obsluhy zastávek na Jižním Městě v úseku Háje – Brechtova – Donovalská – Benkova – Chodov. Místo dvou obtížně koordinovatelných linek 154 a 197 zde bude jezdit ve stejném, ale pravidelném intervalu nová linka 126 z Kolejí Jižní Město přes Chodov, Brechtovu, Brodského a Háje, která bude dále pokračovat přes Křeslice a Pitkovice místo linky 213 k Nádraží Uhříněves. Díky tomu bude oproti současné lince 213 výrazně posílena právě obsluha Křeslic a Pitkovic. Linka 213 bude zkrácena do trasy Želivského – Jižní Město.

Linka 197 bude ve směru od Libuše a Chodova přesměrována ke stanici metra Roztyly, kde posílí obsluhu zastávky Dědinova.

Na Zbraslavi pojede ve směru od Komořan místo linky 165 polovina spojů linky 139 do konečné Sídliště Zbraslav. Linka 246 už nebude končit na Zbraslavském náměstí, ale bude prodloužena až k Poliklinice Modřany. Díky tomu se také obnoví přímé spojení Modřan a Komořan s Radotínem. Pro zajištění dopravy školních dětí bez nutného přestupu bude vybraný spoj této linky prodloužen z Polikliniky Modřany do zastávky Levského jako nová školní linka 274. Linka 247 bude prodloužena přes Žabovřesky do nové konečné Zbraslav v místě dosavadní zastávky Na Drahách.

V souvislosti s novými tramvajovými zastávkami dojde také k přejmenování některých stávajících zastávek. Zastávka Pavlíkova se bude nově jmenovat Libuš, dosavadní zastávka Libuš ponese nový název Stará Libuš. A dnešní zastávka Na Drahách se bude jmenovat Zbraslav.

Podrobné vysvětlení jednotlivých změn včetně schémat linkového vedení v dotčených oblastech je uvedeno zde: https://pid.cz/trvale-zmeny-tram-libus-od-27-5-2023/

Kompletní přehled změn k 27. 5. najdete pod tímto odkazem: https://pid.cz/trvale_zmeny/trvale-zmeny-v-kvetnu-2023/