Posílení provozu PID a trvalé změny od září 2021

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 25. 08. 2021

Současně s koncem letních prázdnin bude s ohledem na návrat školáků a očekávaný další nárůst počtu cestujících provoz Pražské integrované dopravy na území hlavního města organizován opět téměř v plném rozsahu obvyklém před omezeními vlivem koronavirové pandemie, tedy zejména ve špičkách s počtem spojů jako na počátku března roku 2020. Také na vlakových a autobusových linkách ve Středočeském kraji bude vrácena naprostá většina večerních spojů zrušených v rámci koronavirových omezení.

Na linky metra se ráno vrátí nejkratší intervaly (na lince A 150 s, na lince B 140 s a na lince C 115 s). Tramvajové linky pojedou ve špičkách opět každých 8 minut, páteřní linky 9, 17 a 22 pak každé 4 minuty. U páteřních městských autobusových linek se ranní intervaly zkrátí na obvyklých 6 minut (na vybraných linkách i 5 minut), oproti předprázdninovému období tak bude jezdit ve špičkách o cca 15 % autobusových spojů více. S ohledem na trvající nižší večerní a noční počty cestujících a turistů zatím zůstávají v platnosti mírná omezení na autobusové lince 119 na letiště Václava Havla, prodloužené večerní intervaly v období mezi 21. a 22. hodinou a nadále nebude posilován noční provoz tramvají a autobusů o víkendech a svátcích. Nové poprázdninové jízdní řády u metra a tramvají začnou platit v sobotu 28. srpna, autobusové linky zahájí posílený provoz ve středu 1. září.

Ve Středočeském kraji dojde od 1. 9. 2021 kromě obnovení školních spojů k navrácení většiny posledních večerních spojů příměstských autobusových linek a také k obnovení večerních vlaků na páteřních linkách S po 21. hodině. Obnoven bude také provoz spěšných vlaků na lince R41 z Prahy do Kolína. I nadále však nepojedou víkendové noční vlaky cca ve 2:30 z Prahy do středních Čech a spěšné vlaky linky R49 (vyjma vlaků v trase Praha – Tábor). A z důvodu snížené objednávky Středočeským krajem zůstává i nadále částečně omezený provoz vybraných příměstských a regionálních autobusových linek PID.

Trvalé změny PID 1. 9. 2021

K termínu začátku nového školního roku dojde kromě ukončení prázdninového provozu PID také k některým trvalým změnám linek Pražské integrované dopravy. V Praze se jedná pouze o kosmetické změny (úprava trasy autobusové linky 187 a zřízení nebo změna názvů vybraných zastávek). K termínu změn jízdních řádů tramvajových linek 28. srpna bude přejmenována zastávka Výstaviště Holešovice na Výstaviště. Zastávka Černokostelecká ponese nový název Nové Strašnice a stávající zastávka Nové Strašnice se bude nově jmenovat Limuzská.

U příměstských a regionálních linek dochází k úpravám vybraných spojů na základě požadavků jednotlivých měst, obcí i cestujících. Zavedena bude zcela nová linka 409 z pražského Suchdola do Velkých Přílep, nové číslo 415 budou mít stávající linky 315 a 665 na Černošicku. Vznikne také nová školní linka 557 z oblasti Mukařovska a Ondřejovska na Sázavu. Výrazně bude posílena linka 343 z Nádraží Klánovice a do Šestajovic a Jiren jako alternativa dojíždění k vlaku do Klánovic autem. Na lince 620 bude zaveden víkendový provoz i v úseku Koleč – Kralupy nad Vltavou, zároveň však bude v Kladně na základě požadavku města Kladna zkrácena většina spojů linek 612, 620 a 624 o úsek Autobusové nádraží – Náměstí Svobody. Na řadě míst vzniknou nové zastávky a na území města Mělník dochází k přejmenování většího počtu zastávek. Například v Kolíně pojedou i regionální autobusové linky přes zastávky Banka a Poliklinika v centru města a sjednotí se tak jejich průjezd s linkami MHD.

Více informací o trvalých změnách PID: https://pid.cz/trvale_zmeny/

Tisková zpráva je ke stažení zde.