Začátek sezóny potěší děti, rodiče, turisty i sportovce

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 22. 03. 2017

Spolu s příchodem jara pro vás Pražská integrovaná doprava připravila širokou nabídku pro volný čas. Od posledního březnového víkendu se můžete opět svézt všemi šesti přívozy. Děti i dospělí jistě ocení legraci a nadšení na palubě výletního vlaku Cyklohráček a sportovně zaměření využijí cyklobusovou linku nádhernou brdskou přírodou. Nezapomeňte však na změnu času, k níž dojde v noci ze soboty na neděli.

 

1) Všechny přívozy v provozu od 25. 3.

Pražské přívozy poskytují nejen praktickou možnost jak se dostat z jednoho břehu Vltavy na druhý, ale patří i k vyhledávaným turistickým atrakcím.  Zatímco přívozy P1 (Sedlec  –  Zámky) a P2 (V Podbabě – Podhoří) jsou v provozu celoročně, čtyři další mohou cestující využít jen v sezóně. Od 25. března tak startuje provoz přívozů P3 (Lihovar – Veslařský ostrov), P5 (Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov), P6 (Lahovičky – Nádraží Modřany) a P7 (Pražská tržnice – Ostrov Štvanice – Rohanský ostrov). Všechny přívozy jsou od loňského roku nízkopodlažní.

Jízdní řád, kontaktní telefony a další informace můžete nalézt v článku o přívozech.

2) Cyklohráček nově přes Pražský semmering

Oblíbený rodinný výletní vlak Cyklohráček, který letos taktéž poprvé vyjíždí 25. března 2017, přináší do své čtvrté sezony celou řadu novinek. Opět bude vozit malé i velké výletníky z Prahy na Okoř a do Slaného, po trase Pražského semmeringu s krásnými výhledy na Prahu, nově ho tak budou mít možnost využít také cestující ze Smíchova, Cibulky nebo Zličína. Jednou za měsíc sveze návštěvníky až do železničního muzea ve Zlonicích a nově s ním můžete navštívit také bunkr Drnov a tamní muzeum.

Více informací o aktivitách v jednotlivých vagónech vláčku včetně videopozvánky najdete v samostatném článku nebo na www.cyklohracek.cz.

3) Vyražte i s kolem brdským cyklobusem

Od 1. dubna 2017 je opět v provozu cyklobusová linka v trase Dobřichovice, nádraží – Černolice – Řitka – Mníšek pod Brdy, náměstí – Mníšek pod Brdy, Kaple – Kytín, náves. Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 (trať 171 Praha – Řevnice – Beroun) z obou směrů. V cyklobusu, do něhož se vejde 25 jízdních kol, platí Tarif PID. Jízdní kolo se přepravuje za 16 Kč. Ve vlacích je nutné odbavit jízdní kolo dle Tarifu ČD.

Další užitečné informace pro cyklisty naleznete v článku Cyklisté v PID.

4) Přichází letní čas

V noci ze soboty 25. na neděli 26. března 2017 dochází ke změně ze středoevropského času na středoevropský letní čas. Ve 2 hodiny ráno středoevropského času se posune čas dopředu na 3 hodiny středoevropského letního času.

Nočních tramvajových (5159) a městských autobusových (501515, kromě 513) linek se změna času nedotkne, neboť jejich časové polohy jsou každou hodinu stejné.

Příměstské linky, jejichž spoje mají odjezd z výchozí zastávky v noci z 25. na 26. 3. mezi druhou a třetí hodinou ráno a jejich provoz není ukončen tímto spojem, pojedou dle zvláštních jízdních řádů. Toto opatření se týká linek PID 513 (kvůli koordinaci s linkou 603), 601 a 603.

Příměstské linky, jejichž spoje mají odjezd z výchozí zastávky v noci z 25. na 26. 3. 2017 před druhou hodinou ráno, jedou dle pravidelného jízdního řádu přes změnu času ve 2 hodiny a tímto spojem ukončí provoz, budou ve všech zastávkách, ve kterých mají být podle JŘ po 2.00 h, o hodinu opožděny. Toto opatření se týká linek PID 604, 607 a 609 a pro tyto linky tedy není sestaven zvláštní jízdní řád.

Příměstské linky, jejichž spoje mají odjezd z výchozí zastávky v noci z 25. na 26. 3. 2017 mezi druhou a třetí hodinou ranní, a po tomto spoji končí provoz, provedou tento spoj o hodinu opožděně. Pro tyto linky jsou sestaveny zvláštní jízdní řády. Toto opatření se týká linek PID 602, 605, 606, 608 a 610.