Do školy s Pražskou integrovanou dopravou

Naposledy aktualizováno: 10. 01. 2024 | Publikováno 27. 08. 2017

Prázdniny se chýlí ke konci a mnoho žáků a studentů tak čeká návrat do škol. Podstatná část z nich přitom řeší otázky, jak budou do školy dojíždět, kolik zaplatí za jízdné, na jaké slevy mají nárok a jaké průkazy k tomu potřebují.

Jízdní řády

Prázdninové jízdní řády končí již v pátek 1.9. Od pondělí 4.9. začnou všechny linky jezdit ve svých obvyklých intervalech.

Jakou cestu zvolit do školy a ze školy poradí Vyhledávač spojení PID. Na webu si též můžete stáhnout a vytisknout zastávkové jízdní řády.

Žáci do 15 let

Praha

Všechny děti do 15 let mohou po Praze cestovat za zvláštní cenu 0 Kč, pokud vlastní příslušnou legitimaci. Tou je buď aplikace nahraná na čipové kartě, nebo Průkaz PID. Do 10 let postačuje i libovolná jiná průkazka, na které je alespoň jméno, fotografie a datum narození, potvrzená školou nebo některým z dopravců.

Jak pořídit čipovou kartu Lítačku nebo Průkaz PID se dočtete v článku Přeprava za 0 Kč v Praze.

Region

Na příměstských linkách platí děti od 6 do 15 let poloviční jízdné, pokud prokáží svůj věk. Pro cestu do školy a ze školy lze využít speciální žákovské jízdné, které sníží cenu jízdného ještě přibližně o třetinu.

Studenti od 15 do 26 let

Praha

V Praze je poskytována sleva na předplatném jízdném pro všechny cestující od 15 do 19 let, nezávisle na tom, zda studují, nebo ne. Tito cestující spadají do tarifní kategorie „Junior“.

Studenti od 19 let mají nadále nárok slevu na předplatném jízdném až do 26 let. Musí se ale předepsaným způsobem prokázat při nákupu jízdného a při případné přepravní kontrole. Více informací naleznete v článku Studenti v PID.

Ceny předplatních jízdenek pro Juniory a Studenty naleznete v článku Cestování po Praze. Předplatné jízdné se pořizuje buď k čipové kartě nebo k Průkazce PID. Více informací nabídne článek Kde koupit jízdenky. U některých vysokých škol je možné průkazku PID nahradit také studentským průkazem ISIC nebo školním průkazem (viz článek Studenti v PID).

Region

V Regionu platí cestující od 15 let plnou cenu jízdného. Žáci a studenti do 26 let mohou pro cesty mezi školou a bydlištěm využít žákovské jízdné a ušetřit tak přibližně třetinu ceny.

Další informace

Pokud potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit. K dispozici je naše facebooková stránka PID, nebo infolinka PID na čísle 234 704 560. Zeptat se můžete také osobně na infocentru ROPID na hlavním nádraží, nebo na infocentrech a prodejních místech Dopravního podniku a dalších dopravců.