Plán akcí v roce 2022

Naposledy aktualizováno: 27. 11. 2023 | Publikováno 25. 05. 2022

I v letošním roce 2022 pořádá organizace ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) ve spolupráci s dalšími partnery propagační marketingové akce zaměřené na dopravní tématiku pro širokou veřejnost. Na své si tak opět přijdou nejen milovníci historické dopravní techniky, pro které budou připraveny nostalgické jízdy historickými autobusy či parními vlaky. Každá akce bude tradičně doplněna bohatým doprovodným programem pro děti i dospělé.

 

V průběhu roku proběhne především ve spolupráci s partnerskou organizací IDSK (Integrovaná doprava Středočeského kraje) a národním dopravcem České dráhy, a.s. několik tzv. dnů PID, ať už se jedná o velmi úspěšný Autobusový den v Letňanech, Regionální dny PID či Středočeský železniční den. Další akce pořádá i pražský Dopravní podnik, jenž každoročně připravuje např. oblíbený Den otevřených dveří v některých jeho provozovnách metra, tramvají a autobusů.

Níže uvedený seznam plánovaných akcí ještě není konečný, budeme jej průběžně doplňovat.

Přehled jednorázových akcí v roce 2022

Akce Termín Odkaz na akci
Zahájení 9. sezóny výletního vlaku Cyklohráček a dalších turistických vlaků PID
-> Oblíbený výletní vlak pro malé i velké dobrodruhy letos vyjíždí již do své IX. sezóny. Pro cestující chystáme opět spoustu zajímavých novinek. Nedílnou součástí posledního březnového víkendu je zahájení turistické sezóny i na dalších sezónních vlacích PID dopravců České dráhy a.s. a KŽC Doprava.
26. března více info zde
Parní víkend v Lužné u Rakovníka
-> Přijeďte první dubnový víkend do Lužné u Rakovníka, kde se koná tradiční akce pojatá jako stylové zahájení sezony v ČD Muzeu. V sobotu i v neděli se můžete svézt parním vlakem v čele s lokomotivou Všudybylkou, projít si naše největší železniční muzeum s průvodcem a poslechnout si zajímavý výklad o zabezpečovací technice.
2. a 3. dubna více info zde
Párou Posázavím
-> Zpestřete si velikonoční svátky netradičním výletem a vydejte se na okružní výlet do oblasti dolního Posázaví a Ladova kraje po jedné z našich nejkrásnějších lokálek u nás. Trati, která vede romantickým krajem kolem řeky Vltavy a Sázavy, dali za první republiky trampové název Posázavský Pacifik a ten jí zůstal dodnes.
16. dubna více info zde
Párou Prahou
-> Oslavte letos velikonoční svátky netradičním způsobem, vraťte se v čase a projeďte se metropolí parním vlakem. Svačinu si brát nemusíte. Ve vlaku je po celou dobu jízdy zajištěno občerstvení v historickém bufetovém voze.
17. dubna více info zde
Autobusový den PID v Letňanech
-> V. ročník úspěšné akce PID s výstavou autobusů dopravců zapojených do systému Pražské integrované dopravy a bohatý doprovodný program v podobě jízd historických autobusů nejen do turisticky zajímavých destinací.
7. května více info zde
Párou Prahou
-> Svezte se parním vlakem po nejkrásnějších tratích v metropoli. Svačinu si brát nemusíte. Ve vlaku je po celou dobu jízdy zajištěno občerstvení v historickém bufetovém voze.
7. května více info zde
Párou Posázavím
-> Vydejte se na okružní jízdu parním vlakem do oblasti dolního Posázaví a Ladova kraje s návštěvou Týnce nad Sázavou. Svezete se po jedné z našich nejkrásnějších lokálek z Prahy přes Davli do Čerčan. Trati, která vede romantickým krajem kolem řeky Vltavy a Sázavy, dali za první republiky trampové název Posázavský Pacifik a ten jí zůstal dodnes.
8. května více info zde
Den Cyklohráčku ve Slaném
-> Symbolické oslavy deváté sezóny výletního vlaku pro malé i velké na vlakovém nádraží ve Slaném. Těšit se můžete na jízdy historickým motorovým vlakem mezi Slaným, Zlonicemi a Straškovem, na jízdy historickými autobusy v okolí Slaného či tradiční jízdy Cyklohráčku s opravenou lokomotivou v novém barevném nátěru.
21. května více info zde
Pražský Den dětí
-> Tradiční akce organizace ROPID, národního dopravce České dráhy a.s. a Dopravního podniku hl. m. Prahy a.s. při příležitosti oslav Mezinárodního dne dětí se letos uskuteční na vlakovém nádraží Praha-Smíchov.
4. června více info zde
Velká letní slavnost v Čelákovicích
-> Celoodpolední a večerní zábavní a hudební program s občerstvením na louce u čelákovické lávky; doprovodný program PID a ČD v podobě jízd historických autobusů a vlaků
25. června více info zde
Letní výlety s Cyklohráčkem
-> Novinkou letošní sezóny Cyklohráčku je sedm speciálních jízd o vybraných letních středách, které zamíří do různých turisticky zajímavých lokalit. Zájemci si budou moci udělat výlet např. do ČD Muzea v Lužné u Rakovníka, na hrad Křivoklát nebo Český Šternberk či navštívit královské město Louny. Trasy a podrobnosti budou zveřejněné na webových stránkách www.pid.cz/cyklohracek.
od 13. července do 24. srpna každou středu více info zde
Regionální den železnice v Praze-Vršovicích
-> Tradiční podzimní akce pořádaná ve spolupráci s národním dopravcem České dráhy a.s. a Dopravním podnikem hl. m. Prahy.
10. září více info zde
Evropský týden mobility
-> V rámci tradičního každoročního Evropského týdne mobility se organizace ROPID opět zapojí svou účastí na tzv. Dni bez aut; v letošním roce také prezentací ke 30. výročí zapojení železnice do systému Pražské integrované dopravy včetně záměrů do budoucna (Praha + Středočeský kraj)
16. – 22. září více info zde
Železniční den PID v Příbrami
-> Přijeďte si užít retro zábavu nejen na kolejích do Příbrami, kde se tzv. Železniční den PID. Téměř po celý den budou jezdit historické vlaky a autobusy a v rámci doprovodného programu si můžete vyzkoušet jízdu na šlapací drezíně nebo si prohlédnout jinak veřejnosti zapovězené prostory.
8. října 2022 více info zde
Czechbus
-> 11. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, garážové a servisní techniky v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech
22. – 24. listopadu podrobnosti připravujeme
Mikulášské jízdy
-> Tradiční adventní víkend s Mikulášem, čertem a andělem. Na návštěvníky čekají oblíbené jízdy výletním vlakem Cyklohráček a parního vlaku po Praze i okolí.
3. a 4. prosince podrobnosti připravujeme