Organizace ROPID, která se stará o fungování a rozvoj Pražské integrované dopravy, letos slaví 30 let své existence. Při té příležitosti vás seznámíme s bohatou historií rozvoje veřejné dopravy v Praze a Středočeském kraji a představíme vám zde hlavní tváře ROPIDu. Dozvíte se také více ze zákulisí fungování největšího a nejstaršího integrovaného dopravního systému v České republice, a na jaké akce v souvislosti s tímto výročním se můžete letos těšit.
“Oblíbená trať? Čím zapadlejší, tím je pro mě zajímavější. Letošní publikace bude o Buštěhradské dráze,” říká Václav Haas
Do ROPIDu nastoupil v září 1999 na civilní vojenskou službu. O dva roky později už tu měl stálé pracovní místo. Jeho specializací se stala železnice, o jejíž historii publikoval řadu knih. Byl u většiny důležitých železničních projektů v Praze. Seznamte se s Václavem Haasem, náměstkem ředitele pro příměstskou dopravu a dispečink, kterému v ROPIDu nikdo neřekne jinak než Hugo. V rozhovoru prozradil, jaké jsou plány na posilování kapacit na železnici, kam se od letoška nově svezeme s PIDem nebo to, proč se vydává na delší výlety vlakem raději bez rodiny.
Jak vzpomínáte na své první roky v ROPIDu?
Nastupoval jsem do ROPIDu hned po škole. Oponentem mé diplomové práce na dopravní fakultě ČVUT byl Petr Vychodil, který tehdy působil v ROPIDu na pozici ekonomického náměstka, požádal jsem tedy, zda by bylo možné vykonávat zde “civilku“. Zhruba v té době si náhradu vojenské služby na ROPIDu „odkroutili“ i další zajímaví lidé, například Honza Šurovský (nynější technický ředitel povrchového provozu v pražském Dopravním podniku) či Dan Adamka (dnes generální ředitel české Arrivy). Narozdíl od nich jsem tu už ale zůstal. Od začátku mě zajímala hlavně železniční doprava. Tehdy ještě kraje, a tím ani hlavní město Praha, nebyly na železnici objednateli dopravy. O všem rozhodovaly České dráhy, které zajišťovaly i činnosti, které jsou nyní v gesci Správy železnic. Prosazování záměrů bylo tedy o dost složitější než později, kdy byla odpovědnost za objednávku regionální železniční dopravy převedena na kraje a kdy Praha začala Českým drahám kompenzovat ztráty.
A jak na tom byla na přelomu století železnice v rámci městské dopravy?
V roce 1999 jezdilo v Praze nejméně regionálních vlaků v celé její novodobé železniční historii. Od východu vedly do stanice Praha hlavní nádraží dvě nevýkonné jednokolejky. Rozsah dopravy stagnoval. A ve vedení Českých drah bylo nemálo těch, kteří říkali, proč by mělo jezdit v Praze více vlaků, kdo by jimi jezdil, když Pražané mají metro? Proč by se měla železniční síť rozvíjet? Jejich postoj změnily až povodně v roce 2002, kdy železnice dokázala částečně nahradit zaplavené metro. I město si následně uvědomilo, že by rozvoj železnice mohl být užitečný. V roce 2004 začala stavba estakád a tunelů pod Vítkovem, tzv. Nové spojení, které se plánovalo již od 50. let. Po jeho dokončení v roce 2008 došlo k navýšení železniční dopravy v Praze ze dne na den asi o 30 procent. Přestože vlaky jezdily dvakrát častěji, byly záhy opět plné. Přály tomu i okolnosti; v době rozvoje integrované dopravy začala masivní výstavba tzv. satelitů za Prahou a stoupala mobilita obyvatelstva.
Dnes je situace taková, že kapacita železnice na některých tratích v dopravní špičce už nestačí. Kde dojde v krátkodobém horizontu k navýšení?
První změny k lepšímu by měli cestující pocítit již letos a další přijdou příští rok, kdy chceme posilovat kapacity novými vozidly. Nyní na přelomu srpna a září byly uvedeny do provozu první z deseti motorových jednotek RegioFox na tratích Praha – Rudná u Prahy – Beroun a Beroun – Rakovník. Na prosinec 2024 plánujeme nasadit nové třívozové elektrické jednotky RegioPanter na trať do Kralup nad Vltavou a Ústí nad Labem i na spěšné vlaky Praha – Kolín. Uvolněnými CityElefanty bychom pak posílili provoz na benešovské trati a na trati do Lysé nad Labem a Kolína.
Kapacity vozidel chceme posilovat i v budoucnu. S kolegy ze Středočeského kraje již nyní řešíme budoucí podobu železniční dopravy po skončení stávajících smluv s dopravci, tedy po roce 2029, a její smluvní zajištění. Pracujeme s dodávkami nových dvoupodlažních jednotek pro téměř 400 sedících cestujících (tzv. EMU 400). Ty by měly jezdit mimo jiné na trati Praha – Kladno, která v současnosti prochází modernizací, ale také na lince S7 z Berouna přes Prahu do Českého Brodu, kde bude zapotřebí nasadit po roce 2030 dvousystémová vozidla s ohledem na plánované přepnutí trati z Berouna k hranicím Prahy na střídavou napájecí soustavu.
Vznikne i nová železniční infrastruktura?
Nová infrastruktura je záležitost dlouhodobého charakteru. Skutečný průlom by přinesly nové vysokorychlostní tratě v okolí Prahy, na které by bylo možné odklonit dálkovou dopravu. To by umožnilo zkrátit intervaly regionálních linek na stávajících konvenčních tratích. Nezbytné je také řešení dostatečné kapacity železnice v centrální části uzlu Praha. Možnosti aktuálně zkoumá studie proveditelnosti zadaná Správou železnic. Vše nasvědčuje tomu, že by v následující dekádě měly vzniknout železniční tunely pod Prahou, jak to známe z některých zahraničních metropolí. Jezdit by v nich měly především příměstské vlaky.
V loňském roce se podařilo dokončit integraci všech linek ve Středočeském kraji. Plánujete rozšiřovat systém o další regiony?
To je otázka spíše na kolegy z IDSK, ROPID může takové záměry spíše jen podporovat. A za sebe můžu říct, že by mi takový budoucí vývoj nebyl proti mysli.
Nejbližší rozšíření PIDu se plánuje do Karlových Varů, kam by se měla do konce roku prodloužit autobusová linka 305, nyní končící v Lubenci. Kolegové z IDSK občas zmiňují, že by do budoucna chtěli vytvořit jednotný integrovaný systém pro celé Čechy. Z hlediska přehlednosti veřejné dopravy by to pro cestující byl jistě krok správným směrem, dnešní praxe v podobě mnoha krajských systémů s různými tarify musí být pro běžného laika složitá a neuchopitelná. Nicméně pro PID by to asi znamenalo přehodnotit tarifní systém, který v malém měřítku dobře funguje na bázi mezikruží, avšak v případě zapojení vzdálenějších oblastí začíná z ekonomického hlediska selhávat. Pokud někdo dnes další rozšiřování našeho systému kritizuje, tak je to právě z důvodu, že by to bylo ekonomicky neudržitelné. Máme se však kde inspirovat, například ve Švýcarsku mají integrovaný dopravní systém jeden a funguje jim to dobře.
Na některých autobusových linkách je ale možné kombinovat tarify různých systémů, je to tak?
Ano, u autobusových linek je důležité, že se zlepšuje spolupráce mezi jednotlivými regionálními objednateli. Dobře dnes fungují linky do Harrachova a Rokytnice nad Jizerou, do Liberce nebo přes Českou Lípu do Nového Boru a Varnsdorfu, kde může jet cestující částečně na jízdenku PID a částečně na IDOL. S jednou linkou tak člověk dojede až do Krkonoš, Jizerských nebo Lužických hor, byť s dvojím „lomeným“ tarifem. Podobně se rozvíjí dlouhodobá spolupráce ve směru do Ústeckého kraje, jižních Čech a brzy dojde i na již zmíněné propojení s Karlovarským krajem.
Bydlíte kousek od Poděbrad, jaké to je denodenně dojíždět do práce vlakem?
Cestuji tak už přes dvacet let s krátkou přestávkou, kdy jsem bydlel v Praze, a vyhovuje mi to. CityElefanty, kterými jezdím, považuji za jedny z nejpohodlnějších vozidel. V ranní špičce jezdí každou půlhodinu, od příštího roku je v plánu posílit i odpolední spoje. Z Poděbrad do Prahy by měly jezdit v ranní i odpolední špičce rychlíky a spěšné vlaky ve společném prokladu každých 30 minut. Snad se tyto plány na konci roku 2024 opravdu podaří realizovat.
Jste známý tím, že máte po českých železnicích hodně naježděno. Kam se vydáváte vlakem nejraději?
Abych řekl pravdu, tak teď je mou oblíbenou trasou – byť poněkud vynuceně – právě ta, po níž jezdím každý den do práce a domů. Cestování vlakem jsem musel omezit, práce náměstka mě časově hodně vytěžuje. Volný čas raději trávím u svých koníčků a s rodinou. Když se ovšem máme společně vypravit někam na delší výlet, tak se železnici spíše vyhýbám.
Opravdu?
U dálkových spojení existuje velká míra nespolehlivosti, hrozí, že se nestihne navazující spoj a budeme muset dlouho čekat, což dokáže zbortit sebelepší plán výletu. Taktový systém s ostrými přestupními uzly při naší tuzemské (a nejen tuzemské) spolehlivosti provozu a rozsáhlé výlukové činnosti nemusí být ideální řešení. Nedávno jsme s kolegy jeli na přechod Malé Fatry Pendolinem do Žiliny. Půlhodinová rezerva pro přestup na autobus se během cesty smrskla sotva na pár minut. Naštěstí jsme samozřejmě věděli, kde se nachází autobusové nádraží a z jakého nástupiště autobus odjíždí a doslova k němu doběhli dvě minuty před odjezdem. Nestihnout autobus znamenalo čekat tři hodiny na další spoj a to jsme měli před sebou ten den ještě dvacetikilometrový úsek po hřebenech na smluvené ubytování. Podobné zážitky se opakovaly na zpáteční cestě, kde vlak kategorie EuroCity získal zpoždění 20 minut už z výchozí stanice. S rodinou bych takový stres absolvovat nechtěl, a tak bohužel musím uznat, a to ačkoli nejsem vlastníkem řidičského průkazu, že využití automobilu pro takové cesty má své nepopiratelné výhody.
Jaká trať vám tedy utkvěla v paměti v tom dobrém slova smyslu?
Mám rád horské tratě, a čím jsou zapadlejší, tím jsou pro mě zajímavější. Proto ani například nejezdím do alpských zemí (byť zrovna nedávno jsme byli na týden v rakouských horách), které jsou na můj vkus moc civilizované, a raději se vydám na Slovensko, do Karpat. Ale i u nás jsou také zajímavé železnice. Například trať z Hanušovic přes nejvyšší moravskoslezskou zastávku Ramzová do Jeseníku, Osoblažská úzkokolejka nebo tratě v okolí Jedlové v Lužických horách, asi jediné stanice u nás, kam nelze dojet automobilem po silnici, neboť leží uprostřed lesů. Moc rád mám i ozubnicovou železnici z Tanvaldu do Kořenova, resp. Harrachova, o které jsem ostatně kdysi napsal knihu ke stému výročí jejího provozu.
Tím jsme se dostali k vašim publikacím, v nichž mapujete historii českých, především středočeských tratí. O jaké dráze bude další kniha a kdy vyjde? A plánujete dotisky předchozích už rozebraných knih?
Pokud vše půjde podle plánu, tak koncem letošního roku spatří světlo světa publikace o Buštěhradské dráze. Dotisky předchozích dílů v tomto okamžiku v plánu nejsou. Před opětovným vydáním by pravděpodobně bylo nutné texty aktualizovat a v tomto okamžiku dávám spíš přednost dokončení dílů týkajících se dalších středočeských drah.
O jakých železnicích budete psát příště?
Z hlavních tratí vedených do Prahy ještě chybí publikace věnující se Turnovsko-kralupsko-pražské dráze, která spojuje Prahu s Neratovicemi či Mladou Boleslaví. Mám ji už částečně rozepsanou, ale úspěchem by bylo její dokončení koncem roku 2024 či spíše v roce 2025. Pak by zbývala ještě Pražsko-duchcovská dráha, to je železnice ze Smíchova přes Rudnou a dále přes Středokluky a Slaný do Loun, a Posázavský Pacifik. Vzhledem k tomu, že PID je společným dopravním systémem se Středočeským krajem, mám ambici zpracovat postupně i ostatní středočeské tratě, které do Prahy nezasahují. Bude však otázka příštích let, zda se tuto ambici podaří naplnit.
„Jízdu MHD si moc neužiju, většinou mě zajímá, zda jede spoj včas a kolik veze cestujících,” říká Martin Šubrt
Martin Šubrt se po Praze pohybuje výhradně MHD. Veřejná doprava je jeho celoživotní koníček a řadu let i práce. „Líbí se mi ten řád, který hromadná doprava má. Možná proto, že za tím řádem vnímám tu obrovskou energii, kterou k jeho vytvoření spousta lidí vynaložila,” říká. Na ROPIDu působí od roku 2015 na pozici náměstka pro městskou dopravu a marketing. Co se za tu dobu podařilo, čeho si váží na svých kolezích a proč by Pražené měli být ochotni si za veřejnou dopravu připlatit? Začtěte se do dalšího z rozhovorů, v nichž při příležitosti 30 let ROPIDu představujeme jeho zásadní osobnosti.
Jaký je váš osobní vztah k veřejné dopravě a kdy jste si uvědomil, že byste se jí rád věnoval profesně?
Doprava je pro mě asi nejzajímavější obor proto, že se vlastně nějakým způsobem dotýká i každé jiné lidské činnosti. Když dobře funguje, je pro spoustu lidí samozřejmostí, málokdo však vidí pod její pokličku, jak složité je tu „samozřejmost“ zajistit. Jako malého kluka mě asi nejvíce inspirovaly knížky „Zákulisí velkoměsta“ a „Už vím proč?“, kde byla spousta obrázků a informací o tom, jak celé město funguje. A jelikož jsem se narodil v centru Prahy, tak moje každodenní cesty do školy obsahovaly procházku podél Severojižní magistrály a potom jízdu metrem, tramvajemi či autobusy, takže se ten zájem o fascinující zákulisí města logicky stočil k dopravě. Prý jsem už v šesti letech někde prohlásil, že budu rozhodně pracovat u hromadné dopravy. A díky celé řadě okolností se to splnilo.
Před tím, než jste nastoupil do ROPIDu, tak jste pracoval na TSK. Co bylo hlavní motivací ke změně?
V Ústavu dopravního inženýrství hl. m. Prahy a posléze po jeho zrušení v TSK jsem byl zvyklý na poměrně zajímavou práci v oblasti dopravní telematiky a světelných signalizací. V roce 2014 se však změnila část vedení TSK a zajímavé práce najednou podstatně ubylo. Jelikož mě vždy trošku více zajímala oblast hromadné dopravy, využil jsem příležitosti a přihlásil se do výběrového řízení na pozici v ROPIDu.
S jakými vizemi jste do přicházel? Co z toho se podařilo?
Možná to bude znít málo ambiciózně, ale před vizemi mají v téhle práci spíše přednost každodenní běžné činnosti, které zaručují, že další den drtivá většina spojů vyjede tak, jak má. Určitě jsem ale rád, že se mohu s kolegy z DPP a IPR podílet na zásadním pokroku v rozvoji sítě tramvají. Pro přehled města, městských částí i cestujících o výhledovém rozvoji sítě PID je určitě přínosné, že byl dokončen a zveřejněn rozsáhlý koncepční dokument „Rozvoj linek PID 2022-2032“. Díky mnoha lidem z ROPIDu i DPP se pak podařilo prolomit dlouholetý dluh v poskytování online dat o polohách všech spojů PID. Vznik užitečné stránky mapa.pid.cz by bez toho nebyl možný. Před lety bych také nevěřil, že bude možné velmi rychle do realizace dotáhnout projekt výstavby velmi dlouhého vyhrazeného pruhu pro autobusy na Strakonické ulici.
A je něco, co se nedaří a máte to jako výzvu do budoucna?
Moc se nedaří pracovat na zjednodušení tarifu, zejména v oblasti jednotnosti slev pro určité skupiny cestujících. Přestože v tomto případě jde o pravomoc objednatelů dopravy, tedy Prahy a Středočeského kraje, naše informační podpora cílící na zlepšení situace by měla být výraznější. Nejen cestujícím, ale také řidičům a průvodčím, by méně záludností tarifu určitě udělalo radost. V oblasti preference autobusů se také zatím nedaří ve městě nastavit postup, jak vymáhat sankce za přestupky zaznamenané automaticky kamerami na zkušebně osazeném úseku vyhrazeného jízdního pruhu v Evropské ulici. To současně omezuje možnosti tento systém v Praze rozvíjet
Co Vás na práci v ROPIDu baví?
Baví mě spolupráce s lidmi, o nichž vím, že jsou skutečně na svém místě a rozumí svému oboru na jedničku. Projektování dopravy, ekonomika a technický rozvoj jsou sice velmi různorodé obory, ale v rámci PID se do řady problémů promítají všechny. Proto je důležité, že se můžeme jeden na druhého spolehnout. Když přidáte kolegy z marketingu, dispečinku či kontroly, platí to bezezbytku též. Trošku mě ale mrzí, že tuhle součinnost neumíme tolik prezentovat navenek. Z 95 % je totiž z hlediska náplně práce v ROPIDu zcela odlišná od toho, jak si jí veřejnost představuje. Není to v základu hraní s čísly linek a trasami, základem jsou ekonomika, smlouvy, výběrová řízení, jednání s městskými částmi i dopravci, řešení každodenních problémů a zajišťování informování nejen o nich.
Jak velký je tým, se kterým pracujete v rámci své činnosti náměstka pro městskou dopravu a marketing? Jak jejich práci hodnotíte?
Přímo spolupracuji s cca 30 lidmi. Část z nich má na starosti projektování provozu linek ve městě, komunikaci s dopravci, městskými částmi i veřejností. Doslova každý den se potýkají s novými situacemi, pro něž je třeba najít řešení. Zdroje v podobě financí, počtu vozidel a řidičů jsou však omezené, takže uspokojit všechny objednatele, cestující, dopravce i třeba řidiče bývá nesnadné. Řada kolegů naštěstí po pobytu v kanceláři vyráží přímo za řídící pult či volant prostředků PID, takže jim zkušenosti z terénu v řešení problémů pomáhají. Součástí mého týmu jsou i pracovníci řešící rozvoj infrastruktury, zejména zastávek a vyhrazených pruhů pro autobusy. Ti tráví spoustu času v ulicích města i na složitých jednáních s příslušnými úřady. U řady z nich mě pořád udivují znalosti, které o pražské dopravě mají.
Stejně důležitou součástí mé odpovědnosti je i sekce marketingu. Jejím pilířem jsou pracovníci infocentra, infolinky a lidé, co zpracují měsíčně stovky odpovědí na písemné podněty. Obrovský objem práce mají další kolegové, kteří zpracovávají a aktualizují různé mapové podklady (včetně nedávno oceněných) či grafiky, výlukové letáky a tabule. Nesmím zapomenout také na velkou skupinu lidí, která částečně i ve svém volném čase připravuje populární dny PID. Byť i ty se staly již téměř samozřejmostí, zajištění vozidel, organizace jejich provozu a vytvoření všech informačních podkladů pro takové dny jsou věci, které se vůbec nerodí snadno.
Jaké jsou vaše aktuální úkoly a cíle?
Myslím, že jedním z nejdůležitějších cílů hromadné dopravy pro další období bude zajištění dostatečného počtu řidičů. Aktuální rozsah provozu linek, který nám přijde samozřejmý, totiž ani zdaleka nemusí být dlouhodobě udržitelný. Problematiku nedostatku řidičů budou řešit všechna města nejen v Evropě. Přestože se v Praze zlepšily podmínky z hlediska platového ohodnocení, zejména u řidičů autobusů neodpovídá zázemí na mnoha konečných zastávkách tomu, co by mělo být standardem. Právě proto, že profese řidiče městské dopravy je z hlediska délky směn nepříjemně proměnlivá, tedy tímto parametrem určitě ne lákavá, musí město shánět nové řidiče díky rozvoji jejich benefitů, včetně kvality zázemí v místech, kde tráví přestávky. Přestože na konečných zastávkách vznik odpovídajícího zázemí často komplikují různí vlastnící pozemků či nedostupnost sítí, zlepšení podmínek pro řidiče by mělo být v dalším období naší prioritou.
Jak vnímáte pražskou veřejnou dopravu coby její uživatel?
Jelikož nemám auto ani kolo, tak ke svým cestám využívám výhradně hromadnou dopravu. Samotnou jízdu si ale moc neužiju, protože mě téměř u každého spoje, který vidím, zajímá, zda jede včas a kolik veze cestujících. To už je typická pracovní úchylka, které se v tomto oboru nelze vyhnout. Z jednoho pozorování většinou nelze odvodit nějaký závěr, ale osobní zkušenost se vždy hodí v okamžiku, kdy mi na stole přistane třeba související podnět od městské části či cestujícího. Rád se pohybuji po Praze a s fotoaparátem sleduji, co je zejména v dopravě, nejen hromadné, nového. Líbí se mi ten řád, který hromadná doprava má. Možná proto, že za tím řádem vnímám tu obrovskou energii, kterou k jeho vytvoření spousta lidí vynaložila.
V dřívějších rozhovorech jste zmiňoval, že by MHD měla zdražit. Změnilo se na vašem názoru něco?
Ne, ačkoliv to zvláště v dnešních dnech nebude znít populárně. Nikdo z nás nemá peněz zrovna nazbyt. Nicméně pro stabilitu kvality hromadné dopravy určitě není přínosem, když se z jízdného ročně pokryje již jen okolo 17 % provozních nákladů a 83 % nákladů kryjí dotace města. O co více peněz jde hromadné dopravě, o to méně vyroste nových škol, méně dostanou nemocnice na nové výtahy nebo se opraví méně mostů. Prostě mi tak nějak přijde k zamyšlení, že roční kupón stojí v Praze v roce 2023 méně než stál v roce 2000 (3 800 Kč). Nebo, že jsem jako student za měsíční kupón platil v roce 1994 více, než je aktuální cena. Mám strach, že až v městském rozpočtu peněz ubude, tak na hromadnou dopravu zdaleka nezbude tolik, aby mohla jezdit tak, jak jsme zvyklí. A ta samozřejmost, s níž jí vnímáme a užíváme, že by pak mohla rychle zmizet.
Když se zkusíte podívat do daleké budoucnosti, jak bude za 30 let vypadat veřejná doprava v Praze a jaké budou úlohy ROPIDu?
Myslím, že kolegové za 30 let budou mít již v mnohém snadnější práci. Část z našich pozic určitě nahradí umělá inteligence, takže za 30 let pravděpodobně budete o úspěších i neúspěších ROPIDu hovořit s nějakým automatickým GPT náměstkem. Ten parametry zlepšení či zhoršení hromadné dopravy určitě obratem doloží pečlivě zanalyzovanými daty. Zatímco dnes se s automatickými sčítači ve vozidlech teprve sžíváme, za 30 let budou údaje o vytížení všech spojů dostupné kdykoliv online. Vlastně určitě ještě o dost dříve než za 30 let. Zatímco dnes jsme rádi, že máme k dispozici data o polohách spojů a pomalu se učíme, jak je analyzovat, za 30 let již budou rovněž tyto analýzy automatické. Bude tak možné pružněji upravovat jízdní doby mezi zastávkami a reagovat na vzniky opakovaných zpoždění. Ale, kdo ví, třeba už budou fungovat teleporty a klasická hromadná doprava se stane jen exponátem na fotografiích v muzeu.
Své názory a postřehy jste řadu let sdílel s veřejností prostřednictvím blogu na jednom zpravodajském serveru. Proč jste s tím přestal a neláká vás někdy své psaní zase obnovit?
Pokud si vzpomenete, jak dlouho trvalo, než jsem si našel čas na tento rozhovor, tak je zřejmé, že téměř žádnou chvíli navíc, kterou bych mohl věnovat osobnějšímu psaní, nemám. Dokonce si vyčítám, že nemám více času na psaní textů vysvětlujících dění v hromadné dopravě v rámci běžné pracovní činnosti. Na webu pid.cz v sekci „Vysvětlení změn“ by rozhodně mělo být daleko více zajímavých informací o provozu, výlukách a dalších činnostech, které ROPID dělá. Problémem je, že často ve spolupráci s kolegy od dopravců sotva zvládáme zpracovat to nejzákladnější pro zajištění běžného provozu, takže na tu informační nadstavbu o zajímavostech bohužel téměř nezbývá prostor.
A kdybyste se měl dnes pustit do psaní, o čem by byl první příspěvek?
Protože textů o dopravě, dopisů, vysvětlení a rozborů připravuji pro veřejnost a městské části desítky za měsíc, možná bych se ve svém blogu tentokrát více věnoval nedopravním věcem. Možná i méně vážným. Mám rád písničku Dona McLeana American Pie (nezaměňovat s pozdějším filmem na zcela jiné téma), která je jakýmsi průvodcem americkou nejen hudební historií druhé poloviny 20. století. Celkem by mě lákalo zkusit ji nově otextovat naším českým příběhem uplynulých 50 let. Ale tak nějak tuším, že si na tohle hraní se slovy asi čas nakonec nenajdu.
„Zájem o aplikaci Pid Lítačka neustále roste. Za pár let už s ní bude jezdit většina,” říká náměstek ředitele pro techniku Radim Vysloužil
Není z těch, kdo by si cestu do ROPIDu vyšlapával průběžně. Jako dítě nesnil o tom, že se stane řidičem tramvaje, ani nemá titul z dopravního inženýrství. Dlouhé roky se pohyboval v kruzích ekonomie, kterou vystudoval, finančnictví a byznysu. Až zájem o moderní technologie ho nasměroval k veřejné dopravě. Představujeme vám Radima Vysloužila, náměstka ředitele pro techniku.
Do ROPIDu nastoupil Radim před 10 lety. V prvním roce měl na starosti vnitřní provoz organizace a zajišťování kvalitních pracovních podmínek pro zaměstnance. Postaral se mimo jiné o modernizaci zázemí ROPIDu v Rytířské. „Chtěl jsem, aby se kolegové v kancelářích cítili dobře a měli zajištěné technické zázemí, které jim zjednoduší a zrychlí práci. V tomto smyslu to byly radostné začátky, protože mé úsilí mělo okamžité výsledky,“ vzpomíná na svůj první rok v ROPIDu Radim, jehož profesní orientace se postupně stále více ubírala směrem k technologiích a inovacím ve veřejné dopravě. Od roku 2014 byl Radim jedním z těch, kdo řešil záležitosti spojené s ukončováním čipové karty Opencard. Další roky už byly ve znamení příprav na přechod k nové kartě: Lítačce. Ta byla posléze virtualizována do mobilní aplikace a dynamicky tak zjednodušila jak nákup jednotlivého jízdného, tak i dlouhodobých časových kupónů.
Způsob odbavování se za poslední roky významně posunul vpřed, přesto jak Radim přiznává, jeho představa o budoucím vývoji byla ještě o něco ambicióznější. Ne vždy se ale vše daří podle navržených schémat. „U aplikace jsme v roce 2017 řešili problém nedostatečného signálu v metru. Museli jsme s kolegy upravit způsob odbavování tak, aby tam byla možná kontrola,” uvádí Radim příklad toho, kdy práci jeho týmu zbrzdily vnější okolnosti. Mobilní signál byl do metra zaveden až o čtyři roky později.
Trpělivost je jedna z vlastností, bez níž se Radim ve své neobejde. „Ve veřejné dopravě ani není možné implementovat nové technologie rychle. Každá větší změna si žádá dlouhé testování. Může se totiž také ukázat, že je to slepá cesta a my si nemůžeme dovolit nakládat s veřejnými prostředky neuvážlivě,” říká. Podle něj už dnes nemá smysl vydávat větší finanční prostředky do zabudovávání nových odbavovacích zařízení na zastávkách a terminálech, budoucí způsob odbavování totiž vidí především ve virtuální formě. „Zájem o Pid Lítačku neustále roste. S každou novou funkcionalitou se počet uživatelů pokaždé zvýší. Za pár let už bude většina cestujících jezdit s aplikací a papírové jízdenky pravděpodobně časem zcela zmizí,” předpovídá Radim budoucnost odbavování.
Do aplikace a jejího vývoje proto se svým týmem momentálně soustředí hodně energie. „Děláme hodně pilotních projektů. Aktuálně se jedná například o takzvaný intermodální plánovač trasy, který vyvíjíme ve spolupráci s Operátorem ICT. Je to vyhledávač nové generace, který umožňuje kombinovat MHD s ostatními dopravními módy, jako jsou sdílená kola, koloběžky, motorky, taxi či auta. V praxi bude fungovat tak, že uživatel provede jednotnou registraci a naplánuje si trasu, kterou uskuteční více dopravními prostředky,” popisuje Radim novou funkcionalitu, která je nyní ve fázi testování některými uživateli PID Lítačky.
Cílem je nabídnout Pražanům alternativní formy cestování k individuální dopravě. V minulosti například představili ve spolupráci s firmami Nextbike a Rekola úspěšný projekt sdílených kol, která si držitelé předplatných jízdenek mohou vypůjčit 2x denně zdarma na 15 minut. „Kola jsou atraktivní způsob dopravy při krátkých dojezdových vzdálenostech. Sám jsem této služby několikrát využil při přesunu z nádraží do kanceláře v Rytířské,” vysvětluje Radim. Že si tento způsob dopravy Pražené oblíbili, potvrzují také statistiky: v červenci využilo možnost sdílených kol 72 856 lidí, což je o 39 procent více než loni ve stejném měsíci.
Do nových úkolů se Radim pouští po hlavě. „Každý úkol je pro mě výzva. Jednoduché úkoly jsou nudné, protože člověku nepřináší dostatečné uspokojení, že něco vyřešil,” směje se. Přesto má na svém kontě i projekt, který se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce. „Chtěli jsme zjednodušit systém zvýhodněného jízdného pro lidi v hmotné nouzi, kteří měsíc co měsíc musí osobně žádat úřad práce o potvrzení a pak ho dokládat na pobočce Dopravního podniku. Elektronický systém jsme k tomu vymysleli, bohužel se ale ukázalo, že úřady práce neumí vydat úředně ověřené potvrzení v elektronické formě,” vysvětluje.
V roce 2020, kdy se Radim stal náměstkem ředitele, převzal do své gesce kromě odboru technického rozvoje, také zastávkovou péči, která se mimo jiné stará o údržbu autobusových terminálů. K této činnosti přistupuje velmi osobně. „Abych se cítil při cestování komfortně, je pro mě velmi důležitá čistota, a to nejen dopravních prostředků, ale i prostředí zastávek a terminálů. Ze stavu terminálu na Černém Mostě jsem byl zoufalý. Dělal špatnou vizitku i ROPIDu, ačkoliv v takové podobě jsme ho po letech zanedbávání už přebírali. Na pravidelných poradách jsme s kolegy řešili tento neutěšený stav a jak ho co nejrychleji napravit,” vypráví. Z ostudného stavu se tak postupnými kroky podařilo udělat stav přijatelný. „Ale v této oblasti nás čeká ještě spousta práce, a nejen na Černém Mostě, ale například i na Zličíně, kde chceme začít terminál zvelebovat už od příštího roku,” říká.
A jaké jsou jeho cíle do budoucna? „Chceme umožnit co nejjednodušší a nejefektivnější cestování veřejnou dopravou, která bude konkurenceschopná s individuální dopravou,” vyjadřuje svůj pohled Radim. „Pracovat s týmem odborníků, kteří mají vášeň pro svou práci a sdílí společnou vizi, je neuvěřitelně inspirativní. Vážím si všech, kteří společně pracují na rozvoji nových technologií a služeb, které umožňují Pražanům pohodlnější a efektivnější cestování,” dodává.
“Hektický svět marketingu mě baví, když se ale potřebuji soustředit na koncepční projekty, pomáhá mi zmizet mimo civilizaci,” říká Filip Drápal
První zaměstnanecké seznámení s ROPIDEM často probíhá formou brigád přes oddělení marketingu. Také Filip Drápal tady coby student dopravní fakulty před 21 lety začínal. Na rozdíl od některých jiných kolegů už ale na ROPIDu, byť s malou přestávkou, zůstal. V roce 2008 se ujal vedení odboru marketingu a stal se prvním tiskovým mluvčím ROPIDu. „Moje práce je pestrá, někdy trochu hektická, ale to mě na tom baví,” říká. Když potřebuje pročistit hlavu, usedá za volant autobusu či za řídící pult tramvaje anebo se vydává do přírody.
Komunikace s cestujícími, vytváření kampaní, plánování akcí, příprava informačních materiálů, reagování na dotazy novinářů. Žádný den tu není stejný jako předchozí. Nové technologie práci proměnily, posunuly se způsoby komunikace, vše je potřeba sdílet on-line. „O marketing jsem se zajímal už na škole, psal jsem na toto téma diplomovou práci, když si to ale zpětně vybavím, musím se smát, jak jsem byl v mnoha věcech naivní,“ říká o svých začátcích Filip, který si ještě za studií zkusil na ROPIDu práci projektanta linkového vedení a na krátký čas si odskočil i do Dopravního podniku hl. m. Prahy. Poté se však vrátil k oblasti svého původního zájmu a k tomu přibral práci tiskového mluvčího.
Dnes dává příležitost dalším podobným nadšencům, aby se v rámci ROPIDu postupně vypracovali v oborech, které je zajímají. Jeho tým tvoří kromě 15 kmenových zaměstnanců ještě nespočet brigádníků a dohodářů, kteří práci kombinují se studiem. „Pro mě vždycky bylo důležité, aby si tu lidé našli, co je baví a tomu se pak věnovali. Tak mám jistotu, že to budou dělat, jak nejlépe dovedou a ještě tomu dají něco navíc,“ vysvětluje. Tímto způsobem se podařilo vychovat celou řadu šikovných lidí, kteří tvoří zajímavé příspěvky na sociální sítě, komunikují s cestujícími prostřednictvím infolinky nebo infocentra, pomáhají s kampaněmi či při akcích PIDu. Někteří z nich už obohaceni o zkušenosti a nezbytné kontakty zamířili i do jiných oborů dopravního světa.
Podle Filipa je pro úspěch v marketingu důležité neusnout na vavřínech, držet krok s dobou a sledovat trendy. „Jak se postupně zrychluje a zjednodušuje komunikace, musíme s tím umět pracovat i my. Zkoušíme krátká jednoduchá videa nebo animace, které lépe vstřebává mladší generace, fenoménem posledních let je Twitter, kde je potřeba být extrémně stručný a pohotový,“ říká.
Nový vizuál PID? Jsem spokojen
Během 15 let vzniklo pod Filipovým vedením také několik koncepčně náročnějších projektů, které napomohly zvýšit komfort při cestování s PID. Prakticky z ničeho se například podařilo vybudovat zastávkovou službu nebo propracovaný systém standardů kvality, který nastavuje dopravcům jasná pravidla, pokud jde o vybavení vozidel a kvalitu služeb. Myšlenku jednotnosti se navíc podařilo propsat do nové vizuální podoby Pražské integrované dopravy. Vozidla MHD postupně dostávají jasně rozpoznatelný vzhled a jsou nejen díky červenošedé barvě ve městě nepřehlédnutelná. „Za mého působení je to už druhá změna vizuálu PID, ale tentokrát jsem s výsledkem nadmíru spokojen, protože se tím konečně daří sjednotit městskou i příměstskou dopravu. Snad atraktivnější vzhled přiměje více lidí, aby využívali k cestám veřejnou dopravu,“ hodnotí design šéf marketingu.
V jednom ze zatím posledních velkých projektů už se Filipům tým pouští za hranice své oblasti, tedy veřejné dopravy. Projekt Čitelné Prahy, jenž vzniká ve spolupráci s dalšími subjekty a odborníky, totiž nemá oslovovat pouze cestující MHD, ale míří také k těm, kteří se po městě chtějí pohybovat pěšky. Jeho cílem je zlepšit orientaci po městě a doplnit veřejný prostor o zajímavé vizuální prvky. „To je jeden z těch projektů, který mě vytrhává od každodenní rutiny. Člověk má pocit, že po něm vedle mnoha tiskových zpráv a telefonátů s novináři také něco zůstane,“ uvažuje Filip. Zároveň ale přiznává, že je občas komplikované sladit takovou práci s každodenní agendou danou i aktuálním provozem. „U koncepčních projektů mi pomáhá zmizet čas od času aspoň na chvíli někam mimo civilizaci, kde najdu klid na to, abych promyslel všechny souvislosti,” dodává.
Několikrát do měsíce si Filip odskočí od počítače za volant autobusu nebo za řídící pult tramvaje. „Pro mozek je to povzbuzující. Při řízení člověka napadnou věci, které v každodenním zápasu o čas nemá možnost promyslet,” říká. Práce řidiče pro něj má ale i jiné výhody; přímo v terénu si může ověřit, jak v praxi fungují opatření, které navrhují jeho kolegové v ROPIDu, sledovat chování cestujících nebo si vyslechnout názory řidičů. Své poznatky pak konzultuje s kolegy, které vytváří preferenční opatření nebo projektují jízdní řády.
Filip je znám, že se veřejnou dopravou nezabývá pouze profesně, ale věnuje se jí i na svých cestách po světě. S oblibou se vydává nejen do západních zemí, které jsou pro své propracované dopravní systémy jasným vzorem, ale také do východních a rozvojových zemí; i ty totiž mohou být v ledasčem inspirativní a zároveň dobrodružné. A kde se mu líbí nejvíc? „Všude lze nalézt něco zajímavého. Naposledy mě fascinovala doprava v Indii, kde jsem poznal opravdu extrémní podmínky lidského života a mobility. Jinak asi neřeknu nic nového – mám rád severské země, Německo, Švýcarsko. V porovnání s nimi vidím, jaké nedostatky v Praze ještě máme,” přiznává a vzápětí dodá: „Ale nejvíce si užívám dopravu ve Francii. Tam se totiž funkční doprava snoubí s perfektním designem. Už se těším, až se tam zase teď v létě vydám.”
„V Praze přepravíme až 80 procent cestujících po kolejích, to je světový unikát,” říká vedoucí odboru městské dopravy Martin Fafejta.
Projektování linkového vedení, konstrukce jízdních řádů, preference veřejné dopravy nebo projektování nových zastávek a obsluhy nových lokalit. To jsou jen některé z činností odboru městské dopravy, v jejímž čele je od roku 2015 Martin Fafejta. Povídali jsem si s ním o tom, jak hodnotí veřejnou dopravu v Praze, co její kvalitu může ohrozit i o tom, proč se rozhodl získat řidičské oprávnění na autobus.
Martin Fafejta pracoval nejprve 10 let ve společnosti Letiště Praha. Jeho cesta do ROPIDu vedla přes výběrové řízení na nového ředitele v roce 2015, v němž se potkal s dalšími svými kolegy: současným ředitelem Petrem Tomčíkem a jeho náměstkem Martinem Šubrtem. Petr Tomčík, už jako ředitel, požádal následně Martina Fafejtu o spolupráci a nabídl mu, aby své vize, s nimiž do konkurzu šel, mohl prosazovat z pozice vedoucího odboru projektování městské dopravy. „Na ROPIDu jsem si vždy přál pracovat, proto jsem si už v dětství vybral směr, který mne nakonec dovedl až sem,” říká Martin Fafejta.
Na práci v ROPIDu oceňuje především fakt, že jejím prostřednictvím může dopravu v Praze skutečně měnit a posouvat ji dál. Práce v organizaci, jejíž služeb využívá většina Pražanů, s sebou nicméně nese i stinné stránky. Městská doprava je častým terčem veřejné kritiky, což vyplývá z podstaty, že každý den přepraví více jak 3 miliony cestujících. „Kritiku jsem očekával, ale překvapila mě míra její agresivity. Je to bohužel fenomén dnešní doby, který souvisí se vznikem internetu a sociálních sítí. Mrzí mě, že názory na sítích mají reálný vliv na rozhodování o pražské dopravě a mohou dokonce zastavit projekt, který vnímáme jako obecně prospěšný,” vysvětluje.
Kritika na internetu kontrastuje s tím, jak je pražská veřejná doprava hodnocena dopravními odborníky, ale koneckonců i s tím, jak odpovídají lidé v různých oficiálních anketách. Například v průzkumu vydavatele turistických průvodců Time Out zveřejněného letos na jaře hodnotilo plných 96 procent Pražanů místní MHD pozitivně, což ji vyneslo v žebříčku druhé místo. Takový výsledek udělal projektantům městské dopravy radost. Také vedoucí odboru považuje veřejnou dopravu v Praze za jednu z nejkvalitnějších na světě, byť se spoustou problémů, které jinde uměli vyřešit a u nás se to stále nedaří. „Těší mě především fakt, že přepravíme 75 až 80 procent cestujících po kolejích, což je světový unikát. Toto číslo bude ve velmi krátké době narůstat a ve střednědobém horizontu přesáhne 85 procent. I rozsah výkonů (ujeté vozokilometry prostředky hromadné dopravy na počet obyvatel) je v Praze v porovnání s jinými městy výrazně vyšší, a to nejen v České republice, ale i v porovnání s ostatními evropskými městy,” říká Martin Fafejta.
Odborem městské dopravy byl v nedávné době vypracován velmi podrobný materiál popisující nabídku spojů během jednoho roku ve vztahu k počtu obyvatel. „Vyšlo z něj, že Praha nabízí pro jednoho obyvatele o 60-90 procent více dopravních výkonů než v ostatních velkých městech ČR,” upřesňuje vedoucí odboru. Četnost spojů (krátké intervaly) s krátkou docházkovou vzdáleností na zastávky, je to, čeho si na veřejné dopravě cení nejvíce. Fungující veřejná doprava je podle něj předpokladem k dobrému životu ve městě. „Jen tam, kde je kvalitní veřejná doprava, může být i kvalitní způsob života, tedy místo, kde chcete trvale žít, založit rodinu a časem i zestárnout,” říká.
Výzvy do budoucna
Plány, kam by se měla veřejná doprava ve městě v následujících letech ubírat, jsou z velké části dané územním plánem. Nicméně projektanty z ROPIDu, a nejen je, čeká do budoucna několik výzev. Některé z nich lze předpovědět už nyní. Například je to otázka financování MHD za předpokladu udržení její kvality či obslužnost obyvatel usazených v satelitech za okrajem metropole. Velkým problémem bude také nedostatek řidičů autobusů. „V Praze může v následujících pěti až deseti letech dojít ke snížení rozsahu výkonů, protože nebudou ti, kteří by si sedli za volant. To v konečném důsledku bude znamenat zhoršení kvality veřejné dopravy, a tedy i zhoršení kvality života v metropoli, ” předpovídá Martin Fafejta. Příčiny toho, proč řidičů veřejné dopravy ubývá, jsou zřejmé; život v metropoli zdražuje a řidiči jsou nízkopříjmovou skupinou. Ti, kteří sem přišli za prací, možná brzy zjistí, že se jim život v Praze nevyplatí a vrátí se zpět do svých domovů. Nové zájemce pak odrazuje složitý a zdlouhavý proces získání řidičského oprávnění skupiny D. Mladí potenciální řidiči proto raději sedají za volanty dodávek a rozváží zboží z e-shopů.
To se ale netýká Martina, který naopak do této branže možná brzy aktivně vstoupí. „Rád bych si jednou splnil dětský sen a získal řidičské oprávnění na autobus. Už jen proto, abych si vyzkoušel práci z druhé strany, jelikož je nám dopravním projektantům provozními zaměstnanci vyčítáno, že plánujeme dopravu od stolu,” říká. Zároveň doufá, že to pro něj bude i cenná zkušenost, která mu dá nahlédnout do každodenních strastí řidičů. „Získat určitou empatii s řidiči prostředků veřejné dopravy, může vést k pochopení jejich kritiky k naší práci,“ přiznává vedoucí městské dopravy.
Z pohledu projektanta vnímá negativně nedodržování základních pravidel a předpisů řidiči osobních automobilů a stále narůstající množství osobních aut v ulicích. „Opatření, která plánujeme, nejsou natruc řidičům osobních aut. Preference veřejné dopravy neslouží jen pro rychlejší přepravu cestujících z bodu A do bodu B, ale zásadně šetří finanční prostředky městu, tedy v konečném výsledku i lidem za volanty osobních aut,” vysvětluje. Pokud by v Praze došlo k zavedení absolutní preference MHD, ušetřily by se podle něj náklady na provoz v řádech desítek až stamilionů ročně. „A za takové peníze by Praha mohla zvýšit investice do školství, zeleně, veřejného prostoru nebo úklidu města. Tedy do těch oblastí, které mi dávají z dlouhodobého hlediska smysl a mohou vést ke spokojenějšímu životu místních obyvatel,” dodává Martin Fafejta.
Ondřej Kotrc: Při výměně jízdních řádů je důležitá rychlost a efektivita, digitalizace by nám usnadnila práci
Na autobusovém terminálu v pražských Letňanech se nachází společné pracoviště zastávkové služby organizací ROPID a IDSK. Zde sídlí Ondřej se svým týmem, který pravidelně pečuje o zastávky v Praze i středních Čechách.
Ondřej chtěl být v dětství řidičem autobusu. Plány nakonec změnil a v roce 2014 nastoupil do ROPIDu na přepravní průzkumy, tehdy ještě coby brigádník studující na ČVUT. Vyzkoušel si i práci na infolince a poté se už jeho cesta začala ubírat směrem k jeho současné specializaci: dělal kontrolora zastávek ve středních Čechách, podílel se na přípravě standardů zastávek PID a pomáhal rozjíždět projekt jednotného informačního systému. Když potom v roce 2019 vznikl nový odbor zastávkové péče, měl Ondřej dost zkušeností, aby se ujal jeho vedení.
Jak sám přiznává, je rád, že si některé věci mohl zkusit takříkajíc od píky: „Přínosná pro mě byla zkušenost kontrolora, kdy jsem během pár měsíců objel všechny zaintegrované zastávky ve středních Čechách, takže si troufám tvrdit, že mám celkem slušnou znalost o jednotlivých místech.” Na různých postech se seznámil s lidmi z ROPIDu a poznal úskalí některých činností, například situaci bezradného infolinkáře, kterého rozzlobený cestující žádá o okamžité řešení složitého problému.
Dnes má Ondřej možnost pomáhat lidem přímo v terénu. Jak už název odboru napovídá, se svými kolegy má na starost pravidelnou péči o zastávkové označníky, a to jak dopravců v systému PID, tak i mimo něj na území Prahy. V týmu o 13 lidech spravují více než dvě stovky zastávek v Praze a na dalších přibližně 1500 zastávek vyvěšují jízdní řády. Ostatní zastávky má ve své kompetenci Dopravní podnik hl. m. Prahy. Ve středních Čechách spravují dohromady dalších skoro 10 000 zastávek. O tuto agendu se dělí s kolegy z Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK).
Jejich úkolem mimo jiné je, aby informace, které na zastávkách cestující najde, byly přesné a aktuální. Občas zažívají perné chvíle, zpravidla je to v obdobích, kdy se mění více jízdních řádů najednou. V případě mimořádností je rychlost a efektivita na prvním místě, někdy i na úkor estetické kvality vývěsek a způsobu jejich umístění. Ondřej vysvětluje, proč své zvyky zatím nechtějí měnit: „Myslím, že svou práci děláme dobře, protože dbáme na to, aby cestující informace o změnách nepřehlédli. Vývěsky visící na provázku sice nejsou krásné, ale pokud by informace zůstaly schované mezi ostatními jízdními řády, lidé by si jich potom nemuseli všimnout.” Za nejtěžší chvíli považuje začátek covidové pandemie, kdy se z hodiny na hodinu rozhodlo o omezení provozu, a přes noc musel s kolegy připravit stovky vývěsek, aby je ráno stihli rozvést.
Za normální situace si Ondřej výjezdy do terénu užívá, ať už s cílem kontrol, nebo vyvěšování jízdních řádů. Relaxuje tak od papírování v kanceláři v Letňanech a občas zdlouhavých jednáních s dopravci. Splnil si také dětský sen a některé víkendové dny tráví za volantem autobusu jednoho z dopravců PID. „Podvědomě při jízdách kontroluji zastávky, a když narazím na nějaký nedostatek, hned ho najdou kolegové druhý den v úkolníčku,” směje se.
Design a vybavení zastávek v posledních letech prochází velkou proměnou. V Praze vzniká projekt Jednotného informačního systému hl. m. Prahy (JIS) a redesignu zastávkových označníků PID. Na zastávkách přibývá elektronických tabulí informující o aktuálních odjezdech. Je zřejmé, že budoucnost směřuje k větší digitalizaci jízdních řádů. „Výhody zastávkových informačních systémů jsou nepochybné. Když dnes potřebujeme vyměnit jízdní řády k jednomu termínu, musíme s tím začít už dva až tři dny předem. Po tu dobu tam jsou tedy bohužel neaktuální informace,” vysvětluje Ondřej.
Zastávková služba PID se ale nezabývá jen jízdními řády na zastávkách. K jejím gescím v nedávné době přibyla také údržba autobusových terminálů, respektive jejich postupná kultivace. Nejprve se zaměřili na terminál na Černém Mostě a významnou měrou se přičinili na tom, že už není ostudným místem. „Bohužel Černý Most byl dlouho zanedbávaný, což je dáno i komplikovanou strukturou vlastníků pozemků. Ale něco se už podařilo. Vyměnili jsme lavičky, nechali nainstalovat elektronické informační tabule, nechali zrenovovat interiér infocentra PID, ale především řešíme důkladněji úklidy. Velkou zásluhu na zlepšení má kolega Pavel Tůma, který si to vzal na starosti,” upřesňuje Ondřej. V budoucnu se podobně chtějí zaměřit i na terminál na Zličíně.
Oldřich Kadavý: Na dispečinku jsme začínali ve třech lidech, dnes jsme největším týmem v ROPIDu
Oldřich Kadavý byl jedním z prvních dispečerů v PIDu a dnešní Koordinační dispečink PIDn dokonce spoluzakládal. Již 10 let úspěšné stojí v jeho čele a spolu se sehraným týmem se každý den stará o to, aby poruchy, dopravní nehody nebo špatné počasí cestujícím co nejméně znepříjemnily dopravu do práce, školy, domů či za zábavou. Co Oldřicha na jeho práci baví, jaký je jeho dosud nesplněný sen a jaký je jeho osobní cyklistický rekord?
V ROPIDu začínal Oldřich stejně, jako řada jiných současných zaměstnanců, ještě při studiu dopravní fakulty na ČVUT. Po škole nastoupil nejprve na pozici grafikonisty, kdy zpracovával jízdní řády regionálních linek a zároveň řešil technické záležitosti, jako například přípravu dat do odbavovacího zařízení. Od počátku tíhnul k práci dispečera, ačkoliv tehdy se tomu ještě říkalo „koordinační služba”. Oddělení koordinačního dispečinku vzniklo až v roce 2012 a Oldřich byl mezi jeho prvními třemi zaměstnanci. O šest let později stanul v čele nově vzniklého odboru dispečerské činnosti, který je dnes s dalšími šestadvaceti kolegy největší v ROPIDu. Kromě dispečerů PID, kteří sídlí v Letňanech, jsou součástí týmu také kolegové z oddělení Bezba dopravy. To se orientuje na přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace a má základnu pro změnu v Libuši. Část týmu tvoří také dispečeři za organizaci IDSK.
Když má Oldřich vyprávět o letech strávených v ROPIDu, znamená to pro něj zároveň ponořit se do svých archivů a vytáhnout si z nich důležité mezníky, na které by už málem zapomněl. Při té příležitosti zjišťuje, že příští rok oslaví 20 let od chvíle, kdy pro ROPID začal vykonávat první práce. „Mnohé se za ty roky změnilo, PID se rozšířil o nové oblasti, přibyli noví dopravci, fungujeme profesionálněji, ale jedno je tu pořád stejné – je tu dobrý tým, se kterým mě ta práce baví. Někteří jsou na dispečinku také od začátku, kolega Tomáš Posavád je dokonce na ROPIDu ještě o něco déle, než já,” vypráví Oldřich.
Kromě pomoci při řadě svízelných dopravních situací, ať už byly příčinou v těch nejtěžších případech stávka řidičů v roce 2011, vysoké mrazy v roce 2014, povodně nebo sněhová kalamita, má Oldřich zásadní zásluhu i na konkrétním počinu, bez něhož by se už dispečeři PID neobešli. Je jím online systém monitorování provozu vozidel, takzvaný MPV, na jehož vývoji se Oldřich spolupodílel. Prostřednictvím něj mohou dispečeři sledovat všechna vozidla v síti PID, a to včetně přívozů a dnes již i vozidel Dopravního podniku hl. m. Prahy. „Umí kupříkladu vyhodnocovat odchylky od jízdního řádu a sleduje návaznosti mezi spoji. Když má například vlak zpoždění, zašle automaticky informaci řidiči návazného autobusu přímo na displej odbavovacího zařízení, aby na vlak počkal,” vysvětluje Oldřich a dodává, že díky tomu je možné zajistit vyšší spolehlivost garantovaných návazností.
Do práce na kole
S vyšší funkcí se i role Oldřicha na dispečinku proměnila. Jezdí méně do terénu a naopak přibylo papírování, které patří k té méně zábavné práci. Z předešlých let si však ponechal projektování autobusových linek v oblasti Ondřejovska i jednu městskou linku. „Vytvořil jsem si v regionu za ty roky silné vazby. Znám se se starosty, kteří se proměňují, ale vědí, že se mohou se mnou domluvit. Je to práce, která mě baví a tu oblast mám rád,” vypráví. Nové úkoly a výzvy, ale také pevný a fungující tým jsou odpovědí na to, proč za téměř dvacet let nezatoužil ani na chvíli po změně zaměstnání. Přesto je sen, který by si jednou ještě rád splnil. „Lákalo by mě řídit autobus. Dělat si řidičák v mém věku už mi nepřijde rozumné, raději ten čas věnuji rodině. Někdy si říkám, že k tomu ta správná příležitost třeba ještě nastane,” uvažuje.
Při poznámce o věku by se možná leckdo, kdo Oldřicha zná, zasmál. Mezi kolegy je totiž známý jako zdatný cyklista. Pravidelně se s ostatními zapojuje do květnové akce spolku AutoMat Do práce na kole, při níž musí zdolat – pokud se přepravuje na kole z domova do Letňan – dvacetikilometrovou vzdálenost. „Ráno mi to trvá něco přes hodinu, zpátky už si tu jízdu víc užívám a trvá mi to déle,” vysvětluje a dodává, že stále častěji také namísto kola kombinuje veřejnou dopravu s chůzí: „Už jsem zkrátka lenivější, jezdím i ve volném čase, ale už to nejsou takové štreky jako dřív. Za studentských let jsem jel s kamarádem do Chorvatska, za den jsme ujeli s plně naloženými bicykly nejvíc 140 kilometrů, to už bych si netroufl.”
A kde se Oldřich vidí za příštích 20 let? „To je těžké předvídat, ale když bude na obou dispečincích pořád tak dobrá parta, tak tu rád zůstanu,” zamýšlí se. Raději se však drží reálných cílů v následujících letech. „Čeká nás například ještě spousta práce na zlepšování funkcí systému MPV i dispečerského systému pro Bezba dopravu. V první řadě budu rád, když se podaří oba systémy zrychlit a zpřesnit a doplnit potřebné funkce, protože potom dispečery bude práce s ním víc bavit,” prozrazuje své nejbližší plány.
ZBYNĚK JIRÁČEK: DO ROPIDU JSEM ŠEL S CÍLEM ZPŘÍSTUPNIT DATA A POVEDLO SE. DÍKY TOMU TEĎ VYLEPŠUJEME TŘEBA PID LÍTAČKU
Matfyzák, věčný šťoura a v ROPIDu ten přes techniku. Takto se na svém Twitteru charakterizuje Zbyněk Jiráček, vedoucí odboru technického rozvoje a projektů. V rozhovoru se rozpovídal nejen o vývoji PID Lítačky, ale také o tom, co ho na práci nejvíc baví, jaký je šéf nebo co ho dokáže naštvat a o čem se pak rád vypíše na sociálních sítích.
V Ropidu pracuješ zhruba sedm let, ale začal jsi sem docházet ještě při studiích na vysoké škole. Tvůj pozdější nástup na Ropid byl tedy přirozeným vyústěním tvého studia?
Jsem tady jeden z mála, který nemá vystudovanou dopravní fakultu, ale o veřejnou dopravu jsem se zajímal, protože byla tématem mé bakalářky a později i diplomky. Na Ropid jsem chodil žádat o datové podklady a přitom se tu seznámil s některými zaměstnanci, kterým jsem pak měl občas potřebu radit, jak by šly určité věci dělat lépe. Chápu, že pro Ropid byl asi nejjednodušší způsob, jak umlčet kritika, dát mu práci. Paradoxně jsem ale vlastně ještě v době, kdy jsem tu byl na dohodu, neměl pocit, že bych tu měl co dělat na plný úvazek.
Jak se ti potom uvnitř organizace podařilo měnit věci, které jsi před tím kritizoval?
Tématem zmíněných prací bylo plánování tras MHD nad mapami a predikce zpoždění tramvají a autobusů. Chtěl jsem v podstatě vytvořit navigaci pro cestující, která by fungovala na základě skutečných dat, což je mimochodem téma, které rozvíjím dodnes. Tehdy jsem se od Ropidu snažil získat přístup ke strojovým datům z jízdních řádů nebo ze sledování poloh autobusů, ale nedostal jsem je – částečně to technicky nebylo možné, ale ani se nikomu do toho moc nechtělo. Změnit to byla jedna z motivací, proč jsem na Ropid nastoupil. Byl to běh na dlouhou trať, ale nakonec se to podařilo. Dnes jsou taková data běžně přístupná. Ale neříkám, že to je jen můj úspěch, z velké části tomu přispěl fakt, že k tomu byla politická vůle.
Před třemi lety jsi začal vést odbor technického rozvoje a projektů. Jak velký je tvůj tým a jaký bys řekl, že jsi vedoucí?
Kromě mě ještě 11 lidí. A jaký jsem vedoucí? Vážím si práce každého z nich a snažím se jim do toho moc nemluvit, ačkoliv by to někdy možná bylo ku prospěchu věci. Ale praštit do stolu a říct, že tohle se udělá jinak, zkrátka neumím. Vždycky jsem považoval za cennější s lidmi vycházet. A mám-li být upřímný, Ropid není žádná korporace, v soukromém sektoru by většina lidí nejspíš dosáhla na lepší platové ohodnocení, tím spíš je třeba si jich vážit.
Jaké jsou vaše agendy a čemu konkrétně se věnuješ ty?
Jsou to práce jednak provoznějšího charakteru, jako komunikace s dopravci, pomoc s technickým rozvojem, asistence při certifikacích, kontrola dat a komunikace s projektanty, provoz dispečinku z hlediska datového zajištění a podobně. Tyto činnosti fungují více méně bez mé režie. Já se tak můžu věnovat tomu, co mě vždycky bavilo, tedy datovým inovacím. Tady se mi hodí, že mám v týmu lidi, kteří jsou schopni pracovat samostatně a stejně jako já analyticky a můžeme to rozvíjet společně.
Jaké má pražská veřejná doprava z tvého pohledu nedostatky a co bys rád zlepšil?
Vnímám, že má město velký dluh vůči cestujícím, pokud jde o informační systémy. Podařilo se sice získat pro cestující on-line data o provozu, ale stále dost chybí informace v terénu. Určitě by k většímu komfortu přispělo více elektronických panelů na zastávkách, které jsou schopné okamžitě informovat o mimořádných událostech, ačkoliv si myslím, že v době chytrých telefonů už není nutné je mít všude. Moje práce se momentálně víc soustředí do virtuálního prostoru, tedy především do zlepšování funkcí PID Lítačky. Pracujeme na tom, aby byla schopna svého uživatele lépe informovat o dopravních komplikacích na jeho obvyklé trase, a to nejlépe ještě před tím, než vyrazí na cestu. Zároveň pracujeme na tom, aby dokázala okamžitě nabídnout co nejlepší alternativní možnost dopravy. Několik podobných vylepšení už jsme v Lítačce udělali, ale jde to pomalu. Nápadů máme hodně, ale snažíme se to nepřehánět; co je pro jednoho vylepšení, může být pro jiného změna k horšímu.
Prozraď, jaký jsi cestující. Předpokládám, že jsi nejvěrnějším uživatelem PID Lítačky a náročnější cesty vždy plánuješ s její pomocí.
Jsem trochu ojedinělý případ, protože své cesty bych plánovat nepotřeboval, PID Lítačku ale používám vždy. Mám potřebu kontrolovat, jak funguje a jakou variantu cesty mi nabídne. Přicházím tak na mnoho podnětů, které mě mohou inspirovat v jejím rozvoji. Někdy mě dokáže i mile překvapit. Nový vyhledávač počítá trasu nad mapou, tudíž je schopen navrhnout i takovou možnost, kdy je například výhodnější vystoupit o zastávku dřív a dojít na místo potom pěšky.
Pravidelně komunikuješ na sociálních sítích, zvláště pak na Twitteru. Ve svých tweetech dáváš nahlédnout pod pokličku práci dopravního analytika, ale občas dokážeš být i nemilosrdně kritický. Už jsi na svou “prostořekost” někdy doplatil?
No jistě, mnohokrát. Od určité doby už si důsledně promýšlím, co ještě napsat na firemní Twitter a co už raději na osobní. Ale i tam jsem popravdě v minulosti narazil, když jsem upozornil na jednu podezřelou zakázku jedné konkrétní společnosti…
Je nějaké téma, které tě dlouhodobě pálí?
Vadí mi, když se z úplně jednoduchých věcí dělají zbytečné složitosti. Třeba kolem sdílených dat, které jsem zmiňoval na začátku, byla hromada připomínek, aby lidé informace nezneužili, objevovaly se i argumenty o teroristických útocích. Nebo informační panely na zastávkách – existují tu už nějakých 20 let, tedy na tom nic extra drahého, přesto se kupují za obrovské peníze. Tohle zbytečné komplikování mě mrzí, protože následkem toho je, že i v některých zemích na východ od nás mají lepší informační systém, než máme v Praze.
Praha se začala trápit extrémním nárůstem automobilové dopravy. Metro C tehdy končilo na Nádraží Holešovice, Béčko jezdilo jen z Nových Butovic na Českomoravskou a Áčko jen z Dejvické na Skalku. Bezbariérové autobusy nebo tramvaje byste tehdy hledali marně, z okolní Prahy přijížděly do metropole vlaky a autobusy, ve kterých neplatily jízdenky na MHD a lidé si většinou museli kupovat jízdenku pro každou jízdu zvlášť. Tramvaje a autobusy díky neexistující preferenci trpělivě postávaly v kolonách s přibývajícími auty. Informace o jízdních řádech byly tehdy dostupné pouze na zastávkách nebo po telefonu.
Naštěstí se našlo pár osvícených politiků, kteří si moc dobře uvědomovali, že bez výraznější podpory hromadné dopravy se brzy v Praze nepohneme a že pro efektivnější a atraktivní dojíždění do Prahy je nutné vybudovat integrovaný dopravní systém. První nesmělé krůčky podnikla Pražská integrovaná doprava už v roce 1992, kdy vznikly první dvě příměstské autobusové linky ️351 a ️352 do Hovorčovic a Ořechu. Ve stejném roce začaly být uznávány pražské “tramvajenky” i v osobních vlacích mezi 23 nádražími v širším centru Prahy. Jelikož do autobusové dopravy v Praze začali čím dál více promlouvat i jiní dopravci než Dopravní podnik hl. m. Prahy, bylo rozhodnuto o založení městské organizace ROPID, která bude mít celou dopravní integraci na starosti.
Během roku 1993 pak vznikly další dvě příměstské autobusové linky ( 353 do Zelenče a 354 do Podolanky). Tehdy ještě nebyla vnější tarifní pásma a jezdilo se na klasické jednorázové nepřestupní jízdenky, které stály 4 koruny, po zdražení od roku 1994 dokonce 6 korun. Během roku 1993 se také rozšířila možnost používání “tramvajenek” na železniční trati 011 až na okraj Prahy do Klánovic.
Událostí roku bylo bezesporu prodloužení metra B z Nových Butovic na Zličín. Nová konečná stanice byla tehdy ještě uprostřed polí a dobová média se podivovala nad smysluplností této stanice. Dnes už o jejím významu snad nikdo nepochybuje.
V prvních dnech nového úseku metra se mohli Pražané seznámit také s prvním nízkopodlažním autobusem pro Prahu. Byl jím zelený Neoplan, ke kterému následně přibyly další dva exempláře kompletované v dílnách pražského dopravního podniku. Uvažovalo se totiž o založení společného podniku pro velkosériovou výrobu těchto vozů. Přednost ale následně dostaly francouzské Citybusy. Příměstská autobusová doprava se dočkala dvou nových linek – 355 z Dejvické do Horoměřic a 357 ze Zličína do Hostivice.
Pokrok nastal i na železnici – uznávání pražských tramvajenek bylo v roce 1994 rozšířeno na všechna pražská nádraží. Zatím ale stále bez uznávání jízdenek pro jednotlivou jízdu. V roce 1994 vydal ROPID poprvé kartičkové jízdní řady vlaků. Tento informační materiál v praktickém kapesním formátu je u pasažérů oblíbený dodnes.
Událostí roku v pražské MHD bylo dlouho očekávané prodloužení tramvajové trati z Braníka do Modřan, která byla mimochodem letos prodloužena o další 4 zastávky. Tehdejší výstupní zastávka pro linky 3, 16 a 17 se jmenovala Nad Roklí a za Nádražím Modřany byla připravena odbočka do Komořan, která byla sice v dalších letech zrušena, nyní se ale tato odbočka připravuje znovu.
V příměstské dopravě už přestalo být udržitelné uznávání jízdenek MHD i za hranicemi města, proto vzniklo první vnější tarifní pásmo. Lidé mohli za hranice Prahy jezdit sice na běžné pražské jednorázové lístky, pro pravidelné dojíždění už ale museli mít doplňkový předplatní kupon.
Díky vzniku vnějšího pásma se v roce 1995 rozšířilo uznávání předplatních jízdenek i do stanic a zastávek na železnici v okruhu cca 7 km za hranicemi metropole a rozjely do okolí Prahy další příměstské autobusové linky: 356 z Dejvické do Černého Vola, 358 ze Zličína do Chýně, 359 z Dejvické do Únětic a 360 ze Smíchovského nádraží do Trnové. Tato linka byla první, provozovaná soukromým dopravcem na základě výběrového řízení. Tím dopravcem nebyl nikdo jiný než Martin Uher, který zajišťuje příměstské linky na Mníšecku dodnes. A jelikož se logicky očekával mnohem bouřlivější rozvoj příměstských autobusů, začalo se u dalších nových linek od čísla 301 – to dostala ještě v roce 1995 linka z Nových Butovic do Chýnice.
V roce 1995 se také Pražané mohli seznámit s novou nízkopodlažní tramvají RT6N1 a s prototypem nízkopodlažních autobusů Karosa Citybus. První jmenovaná se bohužel v Praze neproslavila, nízkopodlažní Citybus ale dostal v příštích letech stovky následovníků, kteří přinesli do Prahy něco, co dnes už považujeme za běžný standard. mimochodem, pamatujete na zvláštní linku pro tělesné postižené, kde jezdily speciálně upravené autobusy Karosa se zvedací plošinou? Ta začala svoji historii psát už v roce 1992.
Rok 1996 byl v mnoha ohledech přelomový. Revolucí totiž prošel odbavovací systém a kolem Prahy vznikla čtyři vnější pásma. Staré mechanické strojky na štípání úzkých jízdenek byly vyměněny za žluté elektronické označovače, v tramvajích i autobusech se rozeznělo hlášení zastávek od Dagmar Hazdrové a jízdné se začalo počítat podle času a projetých pásem. Novinkou tak byla možnost na jednu jízdenku přestupovat. Ta nejlevnější přestupní tehdy stála 10 korun.
Pásmový a časový systém jízdného využíváme dodnes. Díky čtyřem vnějším tarifním pásmům vyjely v průběhu roku 1996 autobusové linky na Černošicku, Mníšecku, Úvalsku nebo v okolí Rudné. Ke konci roku 1996 bylo v provozu už 30 příměstských linek.
Na předplatní kupony PID jste mohli dojet vlakem až třeba do Berouna, Čerčan, Milovic nebo do Kladna. Kvůli návaznosti příměstských autobusů na vlaky byla poprvé zavedena možnost cestovat na jednorázové přestupní jízdenky i ve vlacích, a to v úseku mezi Hlavním nádražím a Černošicemi.
Vozový park by v Praze obohacen o prvních pět nízkopodlažních autobusů Karosa Citybus, tramvaje byly tehdy obnovovány velkou dodávkou vysokopodlažních tramvají T6A5.
Provozovateli nových příměstských linek byli Martin Uher, ČSAD Praha-západ, ČSAD Kladno a Hotliner. Některé nové linky provozoval také pražský DP. Všichni dopravci museli nově splnit standardy odbavovacího systému s přítomností žlutých označovačů a ukazatelů času a tarifního pásma.
Významnými počiny této doby bylo zapojení záchytných parkovišť P+R do systému PID, prodloužení metra B z Českomoravské na Černý Most, zprovoznění nové vlakové zastávky v Komořanech nebo zapojení dalších měst a obcí v okolí Prahy.
Síť metra byla v roce 1998 rozšířena o stanice Vysočanská, Rajská zahrada a Černý Most. Mnoho autobusů tak bylo přesunuto do nového autobusového terminálu na Černém Mostě, kde vzniklo také kapacitní parkoviště P+R. Z ekonomických důvodů ještě zůstaly zavřené stanice Kolbenova a Hloubětín. Začaly zkoušky prototypu nové soupravy metra M1 i rekonstruované soupravy starých ruských vozů 81-71. Naopak v roce 1997 dojezdil na céčku nejstarší typ pražského metra Ečs.
V tramvajové dopravě došlo k úpravě linkového vedení – zrušena byla posilová linka 34 a místo ní vyjela jiná posilová linka 23, která odlehčila oblíbené dvaadvacítce. Trasu v oblasti Holešovic a Karlína si vyměnily linky 8 a 26. V provozu se také objevily 4 nízkopodlažní tramvaje RT6N1, které se ale bohužel nepodařilo učinit dostatečně spolehlivými.
Roky 1997 a 1998 se nesly ve znamení dalšího zavádění nových příměstských autobusových linek. Ty vyjely do Roztok u Prahy, Dolních Břežan, Jílového u Prahy, Tuchoměřic, Holubic, Průhonic nebo Čestlic. Na konci roku 1998 jsme napočítali už pět desítek příměstských linek obsluhujících 83 měst a obcí. Flotila nízkopodlažních autobusů pražského dopravního podniku byla v těchto letech rozšířena o dalších 36 autobusů Karosa-Renault Citybus.
Přelomovým byl zejména rok 2000, kdy se podařilo zaintegrovat celou řadu nových oblastí vzdálenějších od metropole. Pomohlo tomu i zavedení 5. vnějšího pásma. Asi nejvýznamnějším počinem byla integrace Černokostelecka na podzim 2000, kdy od stanice metra Skalka vyjely nové linky přes Mukařov do Kostelce nad Černými lesy, Sázavy či do Ondřejova a Chocerad. Zaintegrována byla také významná města severovýchodně od Prahy – Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Kostelec nad Labem. Už v roce 1999 se dalo na jízdenku PID nově dojet třeba do Kamenice nebo Velkých Popovic. Na konci roku 2000 jsme evidovali už 87 příměstských linek a PID obsluhoval už 222 měst a obcí. Třístovková číselná řada už začala pomalu docházet, proto bylo nutné vyhradit pro nové linky navazující řadu 400. První takovou linkou bylo číslo 465 z Chocerad do Samechova. A s tím musely být přečíslovány i pražské školní linky z řady 400 na 550. Jejich přečíslování však nebylo poslední…
Postupující integrace přinesla i některé další novinky, které jsou dnes už samozřejmostí. Jednorázové jízdenky bylo nově možné používat i na železniční trati z Prahy přes Strančice do Senohrab. Zaveden byl tzv. půlnoční rozjezd vlaků z Prahy do hlavních středočeských měst. Do linek MHD v Praze bylo nově umožněno nastupovat i předními dveřmi a zaveden na nich byl doplňkový prodej jízdenek u řidiče.
Pražská MHD přivítala nově otevřenou stanici metra Hloubětín i západní vestibul na Vysočanské. Rodina tramvajových linek se rozrostla o číslo 10, které nabídlo zajímavou alternativu k přetížené autobusové lince 136 spojující Severní Město s Žižkovem a Vinohrady. Na autobusových linkách jsme se rozloučili s legendárními maďarskými kloubovými autobusy Ikarus a díky konání zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky byl pořízen rekordní počet nízkopodlažních autobusů. Těch měl pražský dopravní podnik v roce 2000 už 175 a v jízdních řádech se objevily značky garantující nasazení bezbariérových autobusů na konkrétní spoje.
Na již zprovozněném úseku metra B na Černý Most byla konečně otevřena stanice Kolbenova. Výrazného posílení se dočkala noční doprava v Praze, kdy byl tehdejší jednotný interval 40 minut zkrácen na 30. Po Praze jezdilo už 225 nízkopodlažních autobusů včetně prvního kloubového.
Na železnici se podařilo plně zaintegrovat další železniční trať – jízdenky pro jednotlivou jízdu již bylo možné používat i mezi Masaryčkou a Poříčany na kolínské trati. V Neratovicích byla otevřena nová zastávka Neratovice město. A České dráhy obdržely prvních pět elektrických jednotek 471, které postupem času získaly název CityElefant a staly se symbolem moderní příměstské železnice v celé aglomeraci.
Pokračoval také poměrně bouřlivý rozvoj příměstských autobusových linek, které vyjely třeba do oblasti Odoleny Vody, Kralup nad Vltavou, Stříbrné Skalice či v okolí Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi včetně nových linek 375 a 376 ke stanici metra Českomoravská. Celkem už jezdilo 114 příměstských a regionálních linek PID. Definitivně byl na všech příměstských linkách zaveden nástup pouze předními dveřmi.
Události v třicetileté historii ROPID nejsou jen radostné. Jedním takovým rokem byl rok 2002, kdy Prahu postihly zničující povodně. Ty na dlouhou dobu vyřadily z provozu většinu stanic pražského metra. Kromě tramvají, které navíc nemohly využívat některé poškozené mosty nebo tratě v centru, zajišťovala náhradní dopravu také do té doby poněkud opomíjená železnice.
Kapacitní náhradu především za metro B zajišťovaly dvě páteřní trasy Smíchov – Hlavní nádraží a Masarykovo nádraží – Běchovice. Kromě tehdejších zcela běžných jednotek řady 451 “Žabotlam” se začaly konečně objevovat také zbrusu nové patrové jednotky řady 471 “CityElefant”. Za metro C jezdily v centru autobusy po magistrále značené jako X-C a k nim byly prodlouženy také linky ze Severního Města.
Změny organizace provozu se vyhlašovaly ze dne na den a pražský dopravní podnik vydával souhrnné mapky s aktuálním linkovým vedením, které často vydrželo jen pár dní. ROPID se tehdy staral hlavně o zajištění náhradní vlakové dopravy a návazných autobusů. S pomocí dopravce Hotliner vyjely od kyjského nádraží dvě zvláštní autobusové linky 701 a 702 do sídliště Černý Most. Vlaky po Praze tehdy za jediný pracovní den využívalo téměř 100 000 lidí, což bylo o 25 000 více než normálně. Dnes už vlaky po Praze denně přepraví přes 160 000 cestujících.
Na železnici se rozšiřovala plná integrace, tedy možnost využívat i jízdenky pro jednotlivou jízdu na trati do Lysé nad Labem a Milovic, kam tehdy jezdily ještě jen motorové vlaky. Využívat jízdenky PID mohli cestující nově také v rychlících mezi Prahou a Kladnem.
Počet příměstských autobusových linek se rozrostl o 12, pokračovalo přečíslování autobusových třístovek na čtyřstovky. Určité zpomalení do té doby slibného rozvoje Pražské integrované dopravy přinesla reforma samosprávných celků, znamenající zrušení okresů a převedení pravomoci objednávat veřejnou dopravu na kraje. Už tehdy se začaly datovat snahy Středočeského kraje o zřízení vlastního dopravního systému nezávislého na Praze. Možná i proto byla právě v roce 2002 zastavena připravovaná integrace příměstské linky 396 mezi Prahou a Berounem.
Pražská MHD přinesla v roce 2002 třeba novou expresní linku 100 spojující ruzyňské letiště se stanicí metra Zličín. Novinkou byly i kloubové nízkopodlažní autobusy, které tehdy jezdily hlavně do Bohnic jako určitá kompenzace za rozhodnutí netrasovat přes Bohnice prodloužení metra C. Záchytná parkoviště P+R se rozrostla o Modřany a Běchovice.
Od roku 2002 se také používá nový široký formát jízdních řádů, generovaný přes operační systém Windows do formátu Excel, který tehdy nahradil úzké jízdní řády tvořené v programu na bázi MS DOS.
Rok 2003 byl z pohledu Pražské integrované dopravy bohatý především na události v pražské MHD. I přes postupné zotavování z ničivých následků povodní v létě 2002 pokračovala stavba nové tramvajové trati na Barrandov, která byla otevřena v listopadu 2003 a znamenala zásadní kvalitativní posun nejen pro velké barrandovské sídliště. Pozornost na sebe upoutala také odvážným řešením zastávek z dílny architekta Kotase.
Stejný rok spatřila světlo světa první midibusová linka v centru Prahy, která tehdy pod číslem 291 spojovala I. P. Pavlova a Karlovo náměstí s nemocničními areály na Karlově a Větrově. Dnes tato linka jezdí v téměř nezměněné podobě pod číslem 148 už s druhou generací vozidel.
Před 20 lety také vyjel Brdský cyklobus, speciální upravená Karosa pro přepravu velkého množství kol od dobřichovického vlakového nádraží přes Mníšek pod Brdy do Kytína. Tato linka jezdí dodnes a má už několik mladších sestřiček.
Na železnici se podařilo zmodernizovat důležitý úsek na malebné, ale klikaté trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou, plné integrace se dočkaly trati na Kladno a do Kralup nad Vltavou.
Hlavní událostí bylo prodloužení metra C o dvě stanice z Nádraží Holešovice přes Kobylisy na Ládví. Obyvatelé Severní terasy tak už nemuseli jezdit autobusem až do Holešovic, cesta do centra se jim výrazně zrychlila pomocí přestupu na metro v jedné z nových stanic. Zároveň se naplno rozeběhly práce na dalším prodloužení do Letňan.
Premiéru si tehdy odbyla také nová Městská železniční linka z Libně přes Holešovice do Roztok, která dnes jezdí pod označením S49 až do Hostivaře a už na konci příštího roku na ni vyjedou nové elektrické jednotky. Na jízdenky pro jednotlivou jízdu dojedete vlakem nově až do Berouna, Peček nebo Sadské.
Zájem o noční dopravu i přes nedávné zkrácení intervalů roste, a tak vzniká už devátá noční tramvajová linka, která posiluje nejvytíženější linky 57 a 58. Zároveň vznikají další dvě noční příměstské autobusové linky – 602 do Berouna a 603 do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi.
Integruje se poslední velká oblast v těsném okolí Prahy – Štěchovicko. Nové linky 338, 361 a 390 vyjíždějí ze Smíchovského nádraží a spolu s nimi je do PID zapojen další dopravce – Bosák. V systému PID je už 299 měst a obcí. Toto číslo však bude na nějakou dobu konstantní – Středočeský kraj se totiž rozhodl vydat se vlastní cestou a postupně založil Středočeskou integrovanou dopravu, která však zahrnovala jen autobusy a kromě výhodnějších jízdenek při nákupu čipovou kartou a omezené možnosti přestupovat vlastně nenabízela nic nového.
Do rodiny druhů dopravy, kterými lze jezdit na jenu jízdenku po Praze, přibyl první přívoz, to ten nejsevernější mezi Sedlcem a Zámky pod označením P1. Tehdy zde fungovala ještě malá motorová loď, u které byste si dnes už stěží dokázali představit tehdy běžnou přepravu kol i kočárků. Tento přívoz však nebyl v roce 2005 jediným, na kterém šlo uplatnit jízdenky PID – na podzim se totiž konala komplikovaná autobusová výluka mezi Davlí a Štěchovicemi, kde sloužila jako náhradní doprava za autobusy právě loď.
Další pražskou novinkou byla expresní autobusová linka Airport Express, která začala spojovat ruzyňské letiště s nádražím Holešovice. Právě tady totiž tehdy začínaly rychlovlaky Pendolino i další dálkové vlaky do Ostravy, na které tato linka navazovala. Aktuálně totiž probíhala důležitá stavba Nového spojení, čili nového železničního tunelu i mostů pod Vítkovem, které pak v roce 2008 zásadně zvýšily kapacitu železničních kolejí v Praze.
Rok 2005 byl také milníkem v oblasti bezbariérovosti u tramvají – těsně před jeho závěrem byla totiž Pražanům představena zbrusu nová nízkopodlažní tramvaj Škoda 14T s designem Porsche, kterých bylo později dodáno 60. Odstraňování bariéro pokračovalo také v metru díky novému výtahu na Florenci k lince C. A výrazného zkvalitnění pěší dostupnosti pro hůře pohyblivé se dočkal i Žvahov díky již druhé midibusové lince, která dostala číslo 128.
Každé zlepšování služeb však něco stojí, proto bylo po 7 letech přikročeno ke zvýšení cen jízdného – základní jízdenka za 12 Kč podražila na 20 korun. Levnější jízdenka za 8 Kč stála nově 14 korun, tehdy s ní ale nebylo možné přestupovat a v metru jste se na ni mohli svézt jen 5 stanic. Roční kupon na pražskou MHD podražil na 4 150 Kč, což je stále o 500 korun víc než v současnosti! A jelikož tehdy zároveň nezdražoval Středočeský kraj, bylo nutné prohlásit pražské pásmo P za dvojpásmo, aby byla zachována posloupnost výpočtu ceny jízdného do Středních Čech.
Do Středních Čech vyjela už čtvrtá noční linka (604 do Roztok). Plná integrace, čili možnost využívat jízdenky pro jednotlivou jízdu i ve vlacích, byla rozšířena do Čakovic a do Davle, resp. Měchenic. Poblíž Lysé nad Labem byla otevřena nová železniční zastávka Ostrá. Na další pokroky v rozšiřování systému PID si ale musíme ještě nějakou dobu počkat, protože právě v roce 2005 vznikla tzv. Středočeská integrovaná doprava odrážející tehdy odlišný pohled Středočeského kraje na rozvoj veřejné dopravy.
Pražské metro se v květnu rozrostlo o novou stanici Depo Hostivař na zeleném áčku, kde se využilo existující manipulační trasy do depa a nová stanice vznikla z jedné jeho krajní haly. Bylo tak možné přesměrovat návazné autobusy ze sídliště na Skalce a mohlo zde vzniknout také nové záchytné parkoviště P+R. Na přiložených fotkách z prvních dnů provozu si můžete prohlédnout dnes již neexistující podobu autobusového terminálu, který byl nedávno přestavěn a přibyla zde také tramvajová konečná. Snad již za pár let tu vyroste nový kapacitní parkovací dům a také nová železniční zastávka pro vlakové linky S49 a S61.
Dobová fotodokumentace přibližuje také pokračující výstavbu dalšího úseku metra C do Letňan, na jehož staveniště se mohli Pražané podívat už v roce 2006. V roce 2006 se také otevřel druhý terminál ruzyňského letiště, což znamenalo změnu zastávek místních autobusových linek.
Pamatujete si ještě na způsob náhradní autobusové dopravy za tramvajové výluky v Praze? Po dlouhá léta ji zajišťoval dopravce Hotliner s autobusy mnohdy nevalné kvality, který zároveň provozoval některé městské i příměstské linky v severovýchodní části Prahy.
Velkou pomocí MHD cyklistům bylo rozšíření možností přepravy jízdních kol v metru – nově bylo možné přepravovat kola na každé poslední plošině každého vozu, což zpětinásobilo kapacitu metra pro lidi, kteří si nějakým způsobem potřebují zkrátit cestu nebo překonat obtížné nebo nebezpečné úseky v centru.
V roce 2006 vyplul už druhý pražský přívoz PID, a to mezi Podbabou a Podhořím, který je dodnes nejoblíbenějším pražským přívozem.
V regionální autobusové dopravě přinesl tento rok 3 nové denní linky (330 z Depa Hostivař do Úval, 391 z Klánovic také do Úval a 456 z Kralup nad Vltavou do Holubic) a také 3 noční linky 605-607 do Průhonic, Jesenice a Hostivice.
Na železnici byla zprovozněna nová zastávka Čelákovice-Jiřina, ale zastaven byl provoz na lokálkách z Čelákovic do Mochova a z Bošic do Bečvár. Vlaky díky integraci do systému PID sloužily v roce 2006 také jako náhradní doprava za autobusy mezi Prahou a Roztoky, a to i díky městské železniční lince, kde tehdy jezdily motorové vozy řady 810 nebo Regionova. A právě žlutozelené Regionovy, kterých bylo postupně od roku 2006 vyrobeno přes 230, se staly symbolem mnoha lokálních tratí v celé České republice.
Na Vltavě vyplul už třetí pražský přívoz P3 mezi Lihovarem a Veslařským ostrovem. Přívozy se začaly postupně stávat každodenním pomocníkem pěších i cyklistů tam, kde chybí mosty. Cyklistům začal v roce 2007 pomáhat také speciální víkendový Cyklovlak, díky kterému došlo k obnovení provozu na trati mezi Hostivicí, Středokluky a Podlešínem. Nový produkt s vozy pro hromadnou přepravu kol začal jezdit z Masarykova nádraží kolem hradu Okoř do Slaného. A v jeho stopách pak o pár let později vyjel dnes velmi oblíbený dětský výletní vlak Cyklohráček.
Ale zpátky do Prahy: v roce 2007 začala fungovat možnost koupit si jízdenku na pražskou MHD formou SMS. Tehdy totiž nebylo možné si koupit jízdenku přímo v tramvaji, u autobusů to šlo u řidiče, ale s přirážkou. Ke zrychlení autobusové dopravy přispělo poměrně významné navýšení počtu zastávek na znamení. Poprvé byla veřejnosti přestavena první modernizovaná tramvaj T3 se středním nízkopodlažním vstupem, kterých bylo následně pod označením T3R.PLF vyrobeno celkem 35 a nyní vznikají další takové pro budoucí plně bezbariérový noční provoz. K bezbariérovosti pražské MHD: na konci roku 2007 bylo k dispozici 47 bezbariérově přístupných tramvají a 390 autobusů.
V regionální dopravě v tomto roce k žádným zásadním změnám nedošlo, přibylo akorát pár doplňkových příměstských autobusových linek (rychlíková 320 a školní 358), v letní sezoně byl obnoven provoz na lokálních železničních tratích díky víkendovým vlakům dopravce KŽC.
V prosinci 2007 se změnou jízdního řádu na železnici začal fungovat systém pražského Eska s cílem po vzoru mnoha německých měst zjednodušit orientaci lidí ve složité spleti železničních spojů a postupně vybudovat úspěšný systém páteřní železnice pro kapacitní dopravu lidí v celé metropolitní aglomeraci Prahy a Středočeského kraje. Jednotlivé páteřní radiální linky dostaly čísla S1 až S9 (postupně číslované proti směru hodinových ručiček), spojovací linky pak měly čísla linek, které spojují – například městská linka tehdy dostala číslo S41. Na nádražích i vlacích se objevilo výrazné modrobílé logo S, přibyly mapy této páteřní sítě nebo směrovky na nástupištích. Na výraznější posílení vlakové dopravy, které by přilákalo další cestující, jsme si však museli ještě rok počkat. Ale o tom zase příště….
Hned v úvodu bylo zdraženo jízdné jak v Praze, tak ve Středočeském kraji, nejpoužívanější přestupní jízdenka pro pražskou MHD nově stála 26 korun, roční kupón 4750 Kč. Kvůli návaznosti na jízdné ve vnějších pásmech, kdy se více zdražilo v Praze než ve Středočeském kraji, muselo být zavedeno okrajové pásmo B pro cenově přijatelnější dojezd ze středních Čech na okraj Prahy, a území metropole se tak nově počítalo jako 4 pásma. V roce 2008 se také Praha rozhodla, že bude rozvíjet červenou čipovou kartu Opencard, na kterou se začaly nahrávat dlouhodobé předplatní kupony a kterou pak časem nahradila zelená Lítačka. Spolu s novým elektronickým nosičem jízdného přišla i možnost koupit si kupóny z pohodlí domova přes nový e-shop.
Za vyšší jízdné se v roce 2008 výrazně pozvedla kvalita veřejné dopravy. V květnu byly otevřeny 3 nové stanice metra na lince C (Střížkov, Prosek a Letňany) včetně již 17. záchytného parkoviště P+R, tramvajová síť byla na podzim rozšířena o novou trať ke stanici metra Radlická a konečně od prosince byla zhruba o 30 % navýšena nabídka vlaků v Praze a okolí díky novému železničnímu spojení z hlavního nádraží severovýchodním směrem. Otevřen bylo totiž komplex tunelů a estakád Nové spojení okolo Vítkova. Nejvíce byla posílena vytížená vlaková linka S7, ráno z Radotína do centra se začalo jezdit každých 10 minut. Díky novým tunelům pod Vítkovem byla zavedena také nová vlaková linka S29 ze Strančic přes Hlavní nádraží až do pražských Vysočan.
Pražská MHD se ale vylepšovala i pomocí relativních drobností. Díky zrušení pásmového provozu na lince metra B začaly na Černý Most i Zličín jezdit všechny vlaky metra. Posílení koncových úseků nastalo i na vytížené páteřní tramvajové lince 22, která začala jezdit ve špičkách každé 4 minuty a nahradila kratší souběžnou linku 23. Lepší dostupnost pražského letiště i v noci přineslo přesměrování autobusové linky 510 přes Strahov a centrum až do Modřan. Větší pravidelnost pro dojíždějící autobusem z jihovýchodu středních Čech přineslo přesměrování příměstských autobusů proudících do Prahy z Říčan z původní konečné Depo Hostivař ke stanici metra Háje. Pražané se také dočkali dalších dvou přívozů P4 a P5 jezdících v centru Prahy. Rozšířili jsme také možnosti cestování po Praze s jízdním kolem o vybrané tramvajové úseky do kopce směrem z centra.
Reorganizací prošel i samotný ROPID, který absolvoval jednak zeštíhlovací kúru (z 50 zaměstnanců klesl jejich počet na 42), ale také optimalizaci činností. Místo dosavadního dlouholetého ředitele Jiřího Prokela byl řízením pověřený Pavel Procházka. Kromě jiného začal ROPID zcela jinak přistupovat ke kontrole dopravců nebo k marketingu a informování cestujících. Spolu s přípravou nových dlouhodobých smluv začal ROPID připravovat nové standardy kvality s cílem zvýšit a sjednotit kvalitu poskytovaných služeb. Bylo také vybráno nové logo systému PID.
I když se v tomto roce neotevřela žádná nová tramvajová trať nebo stanice metra, proběhla celá řada změn linkového vedení s cílem vytvořit přehlednější síť a posílit nejvytíženější linky. V Praze se to týkalo reorganizace autobusových linek v oblasti Jižního Města, Spořilova, Prahy 10 i Letňan a Čakovic. Tramvajové linky se změnily na Barrandově, Smíchově či v Braníku – díky přetrasování šestnáctky byla posílena linka 17, ze které se stala páteřní linka s intervalem 4 minuty. Na 4 roky byla zrušena tramvajová linka 13, která do té doby posilovala dopravu ze Smíchova na Barrandov.
Na severu Prahy vyjela další midibusová linka spojující Bohnice s Trojou a oběma zdejšími přívozy v Podhoří a v Zámcích. Nová linka 263 například nahradila také bezplatné nákupní autobusy do obchodního centra ve Štěrboholech
Ve Středočeském kraji proběhly velké změny v Říčanech, Průhonicích, Jesenici nebo Mníšku pod Brdy. Vznikly také nové příměstské linky: 325 z Uhříněvsi do Čestlic a 378 z Letňan do Jenštejna. Na železnici se dále posilovala doprava na páteřních tratích díky novým tunelům pod Vítkovem. Dokončená elektrizace trati do Milovic umožnila zavést přímé vlaky z Milovic až do Prahy označené jako linka S20.
Novinky ve vozovém parku: v roce 2009 byla zařazena první plně nízkopodlažní tramvaj Škoda ForCity, kterých následně Dopravní podnik pořídil 250. Do pražských ulic v tomto roce také poprvé vyjely nové čtyřdveřové nízkopodlažní autobusy SOR NB12, které postupně zcela nahradily včetně kloubové verze všechny dosavadní typy autobusů DPP.
V roce 2009 také vyplul už šestý pražský přívoz. Nejjižnější linka mezi Modřany a Lahovičkami obdržela označení P6.
Rok 2010 byl bohatý hlavně na dopravní novinky v Praze. Bouřlivý rozmach zažily pražské midibusové linky, kterých v tomto roce vzniklo celkem pět.
Nové linky zpřístupnily některá hůře dostupná místa včetně nemocnic Pod Petřínem, Bulovka, Krč, IKEM či Vinohrady. Na linku 292 nasadil Dopravní podnik dva minielektrobusy, které zde však dlouho nevydržely. Většinu nových linek provozoval nový dopravce About Me, u kterého mělo zároveň premiéru nové barevné řešení autobusů PID. Výrazně lepší dostupnost některých částí Prahy pro hůře pohyblivé ještě doplnila další novinka – speciální mikrobusy na zavolání pro těžce hendikepované. V souvislosti s tím byl přehodnocen dosavadní provoz speciálních autobusových linek H1 až H3.
V Praze vznikly ale i další autobusové linky – například pod číslem 206 linky z Dejvické k obchodnímu centru Šestka nebo nové noční linky 514, 515, 516, 608 a 609. Díky výraznému rozšíření nočních linek byla nově zajištěna nonstop obsluha třeba Klánovic, Nebušic, Ďáblic nebo Dubče.
Hitem roku se ale stala nová expresní linka 125 ze Smíchovského nádraží na Háje využívající Jižní spojku s rekordní jízdní dobou 20 minut z Hájů na Smíchov. Původně zde jezdily autobusy standardní délky v desetiminutovém intervalu. Dnes se jezdí téměř dvakrát častěji a kloubovými vozy. Větší reorganizaci linek zažilo sídliště Černý Most a Horní Počernice.
Železniční síť v Praze se rozrostla o novou provizorní zastávku Na Knížecí a s ním i o novou linku S65, která měla původně sloužit jen jako náhradní doprava za rekonstrupvanou tramvajovou trať do Řep. Zájem o ni ale předčil očekávání, a tak s námi zůstala S65 dodnes, i když koncová zastávka Na Knížecí už před pár lety ustoupila novým domům. Na trati, po které tato linka jezdí, tzv. Pražském Semmeringu, se v roce 2010 usídlila také nostalgická víkendová linka Pražský motoráček jezdící z Hlavního nádraží do stanice Praha-Zličín. Ve špičkách všedních dnů byly od prosince 2010 prodlouženy vlaky linky S7 od Berouna z Hlavního nádraží do Úval.
V roce 2010 pokračoval přesun předplatních kuponů na červenou čipovou kartu opencard – už jen na ni bylo možné si pořídit dlouhodobý kupon postupně pro všechny kategorie cestujících kromě studentů. Celkově se ale jízdné dál zlevňovalo. Nově mohly zdarma cestovat děti od 6 do 10 let a u ročního kuponu bylo možné si na dva měsíce přerušit jeho platnost. Po zkušebním provozu byla plošně zavedena možnost nastupovat všemi dveřmi i do příměstských autobusů, ale jen na území Prahy a jen směrem do centra.
Rozrostla se také působnost organizace ROPID, která rozjela v tomto roce vlastní zastávkovou službu starající se o vývěs jízdních řádů pro soukromé autobusové dopravce na území Prahy. Začalo se také s rutinním měřením a vyhodnocováním standardů kvality pro autobusy a vlaky, pomocí kterých se snažíme trvale zvyšovat kvalitu a garantovat jednotnou úroveň poskytovaných služeb všemi dopravci. V roce 2010 jsme začínali z 15 autobusovými dopravci, dnes je jich v systému 33.
Rok 2011 byl v historii Pražské integrované dopravy z těch o něco klidnějších, nicméně i před 12 lety se událo mnoho věcí, které posunuly veřejnou dopravu v Praze a okolí zas o kus dál.
Na podzim 2011 byla pražská tramvajová síť rozšířena o krátký úsek v Podbabě – tehdy tam ale ještě nezastavovaly vlaky. I nadále pokračoval proces optimalizace autobusové sítě, a to jak v Praze, tak v jejím okolí. Změnami si tento rok prošla jihozápadní část Prahy, linky v oblasti Žižkova a Starého Města, doladěny byly změny v předchozím roce na Černém Mostě a Hloubětíně. Posílení se dočkaly příměstské linky na Dolnobřežansku a Jesenicku nejen díky častějšímu spojení z Dolních Břežan k modřanským tramvajím, ale také díky nové expresní lince 334 z Psár a Jesenice po Pražském okruhu na Smíchovské nádraží.
Jako houby po dešti rostl počet midibusových linek – malé autobusy se začaly objevovat na linkách 101, 116, 151 a 216, zcela nově vznikly midibusové linky 156, 168, 260, 262 a 264. Naopak kloubové autobusy místo standardních začaly jezdit na expresních linkách 100 a 125 či na příměstské lince 332.
Na železnici bylo očíslováno systémem Esko dalších 13 vlakových linek ve Středočeském kraji. Lepší průjezd skrz centrum Prahy nabídly vybrané vlaky na lince S9, která byla z hlavního nádraží prodloužena do Horních Počernic. Linka S6 byla posílena v úseku mezi Prahou a Nučicemi.
Rušno bylo také na vodě – skončil přívoz P4 v centru Prahy, který sloužil spíš turistům než místním a více pro potřeby místních byla upravena také linka P5 spojující Císařskou louku s oběma vltavskými břehy. Nejvytíženější přívoz P2 mezi Podbabou a Podhořím dostal druhou posilovou loď.
Zlepšování dopravních služeb šlo v Praze ruku v ruce se zdražením jízdného, základní jízdenka za 26 Kč byla zdražena na 32 Kč, levnější půlhodinová jízdenka za 18 korun stála nově 24 Kč, ale nově s ní bylo možné přestupovat. Rozšířil se také počet cestujících s nárokem na bezplatnou přepravu – nově mohly jezdit zdarma děti do 15 let a senioři nad 65 let. Zvýšilo se také jízdné na území Středočeského kraje, bohužel za skoro současného (a naštěstí dočasného) omezení rozsahu autobusových linek z důvodu nedostatku financí v rozpočtu kraje.
Díky odstranění nutnosti mávat na přijíždějící vozidlo v zastávkách na znamení mohlo dál docházet k postupnému rozšiřování jejich počtu a tím i ke zvyšování efektivity provozu, cestovní rychlosti i třeba tepelného komfortu ve vozech během zimních měsíců.
ROPID začal v roce 2011 provozovat své první infocentrum v rámci zákaznického centra ČD na pražském hlavním nádraží.
Organizace ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) slaví letos 30 let své existence. V rámci tohoto kulatého výročí připravujeme pro veřejnost na druhou polovinu října oslavy s pestrým doprovodným programem. Těšit se můžete na mimořádné jízdy historickými autobusy, tramvajemi a vlaky, na speciální jízdy výletního vlaku Cyklohráček nebo na odbornou besedu na téma budoucnosti pražské dopravy a další program pro návštěvníky akce v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze u Karlova náměstí. Akce proběhnou ve dnech 19. – 21. 10. 2023.
Odborný čtvrtek a sobotní dopravní kino v CAMPu
Ve čtvrtek 19. 10. 2023 od 19:00 se v CAMPu uskuteční odborná beseda s prezentacemi a debatou o budoucnosti pražské dopravy. Těšit se můžete na aktuální informace o připravovaných tramvajových a trolejbusových tratích, budoucnosti pražské železnice či novinky projektu Čitelná Praha. V rámci hlavního programu v sobotu 21. 10. pak ve zdejším amfiteátru proběhne od 10:00 promítání různých dobových dokumentů z archivu Dopravního podniku hl. m. Prahy, ve třech blocích pro nejmenší Pohádky o mašinkách, od 16:00 film Mimořádná událost a den zakončíme od 18:00 filmem Alois Nebel.
Mimořádné jízdy Cyklohráčku
Turistický vlak Cyklohráček pro malé a velké výletníky, který letos jezdí jubilejní 10. sezónu, vyjede mimořádně i ve čtvrtek 19. 10. a v pátek 20. 10. na třech speciálních odpolední jízdách z Prahy do Roztok, Dobřichovic a Neratovic. Čtyři vozy plné hraček a her si tak můžete užít i v týdnu a navíc v místech, kam tato speciální barevná souprava běžně nejezdí.
Sobotní jízdy historických vozidel Prahou
Hlavní program v rámci oslav je naplánovaný na sobotu 21. 10. Od 10 do 17 hodin se budete moci svézt historickými vozidly, která budou vyjíždět z pražského Smíchovského nádraží a propojí ho mimo jiné s dopravním kinem v CAMPu, Muzeem MHD ve Střešovicích, kde proběhne výstava muzejních autobusů, a také s Královstvím železnic, kam bude zlevněný vstup. K dispozici budou 4 speciální autobusové linky (do muzea MHD ve Střešovicích, k Filmovým ateliérům Barrandov, ke Království železnic a na Karlovo náměstí přes Podolí) a jedna historická tramvajová linka, která propojí Smíchovské nádraží a CAMP. Na vlakové lince S65 (Praha – Hostivice – Rudná u Prahy) bude v provozu historický motorový vlak řady M240.0 (Singrovka). Nedílnou součástí akce na Smíchově budou tradiční informační stánky PID, ČD, DPP apod.