Cyklisté v PID

Pražská integrovaná doprava myslí i na cyklisty, nabízí proto možnosti přepravy jízdních kol v prostředcích PID. V Praze je umožněna přeprava kol v metru, ve vlacích, na vybraných úsecích tramvajových linek, na lanové dráze i na přívozechNa autobusových linkách je přeprava jízdních kol umožněna pouze na lince 147 (umísťují se na speciální rám v zadní části autobusu). Na území Prahy je přeprava kol zdarma, pokud má cestující platný jízdní doklad PID nebo nárok na přepravu za 0 kč.

V regionu je umožněna přeprava jízdních kol pouze ve vlacích a v nepracovní dny na vybraných autobusových linkách s přepravou jízdních kol (viz dále). Tato přeprava je zpoplatněna – ve vlacích podle Tarifu PID nebo tarifu železničního dopravce, na autobusových linkách dle Tarifu PID.

Přeprava kol je vyloučena při zvýšené poptávce. Při přepravě kol buďte ohleduplní; názor ostatních cestujících i dopravců na přepravu kol v prostředcích PID nejvíce ovlivňuje dodržování podmínek a chování cyklistů samotných.

Podmínky pro přepravu jízdních kol platí i pro koloběžky, monokola a elektrická jízdní kola a koloběžky nebo konstrukčně a hmotnostně podobná vozidla s pomocným elektrickým pohonem (pokud svými rozměry přesahují podmínky pro přepravu zavazadel). Složená skládací jízdní kola, složené skládací koloběžky, dětská jízdní kola a odrážedla pro děti do 6 let věku lze přepravovat dle podmínek pro zavazadla (tedy ve všech prostředcích PID).

Schéma tras s možností přepravy jízdních kol

Metro

V metru mohou být kola přepravována s výjimkou první plošiny přímo za strojvedoucím na každé první a poslední plošině jednotlivých vozů soupravy (max. dvě jízdní kola na každé plošině). Přeprava jízdních kol v metru je zdarma.

cykliste_metro_samolepka-01 cykliste_metro_samolepka-02 cykliste_metro_samolepka-03 cykliste_metro_samolepka-04
Samolepky na dveřích soupravy metra nemusí být vždy přítomny, přesto pravidla pro přepravu kol platí!

Pro přepravu jízdního kola lze použít vybrané výtahy ve stanicích metra – aktuálně Anděl, Bořislavka, Černý Most, Háje, Chodov, Karlovo náměstí, Ládví, Letňany, Národní třída, Nemocnice Motol, Opatov, Palmovka, Pankrác, Petřiny, Prosek, Roztyly, Skalka, Střížkov. Tyto výtahy jsou označeny modrým piktogramem jízdního kola.

Výtah se zákazem převozu kol cykliste_vytah-ano

Tipy pro umístění kol:

 • ve všech vozech soupravy na pravé straně určených plošin (pozor v nácestných stanicích s bočními nástupišti – Hlavní nádraží, Prosek, Rajská zahrada, Střížkov, Vyšehrad)
 • v posledním voze soupravy lze kolo umístit i podél zadní stěny poslední plošiny, čím více na pravé straně vozu, tím lépe
 • na linkách A a B mají oba krajní vozy více prostoru i na opačném konci vozu (tam, kde není kabina strojvedoucího)

Vnitřní plošiny (tedy druhá a třetí) všech vozů a první plošina celé soupravy nejsou pro přepravu jízdních kol určeny. Důvodem je umožnění pohybu ostatních cestujících po vozech, resp. nouzový vstup strojvedoucího do prostoru pro cestující.

Železnice

Na všech tratích zahrnutých do PID je provoz zajištěn vozidly umožňujícími přepravu jízdních kol. Přepravu většího množství jízdních kol umožňují zejména spoje (linky) zajišťované elektrickými jednotkami nebo s posílenými soupravami pro přepravu jízdních kol.

Území Prahy (pásma P, 0, B)

Pro cestující s platným jízdním dokladem PID (nebo dokladem na bezplatnou přepravu dle Tarifu PID) je na území Prahy (pásma P, 0 a B) přeprava jízdních kol jako spoluzavazadla zdarma.

Území Regionu (pásma 1-13)

Pro cestující s platným jízdním dokladem PID mimo území Prahy (pásma 1–13) je přeprava jízdních kol zpoplatněna dle Tarifu PID, a to:

 • 30 Kč (platnost 120 min. od zakoupení)
 • 80 Kč (platnost do 4:00 následujícího dne od zakoupení)
 • nebo dle tarifu železničního dopravce

Jízdenky PID na přepravu jízdního kola lze snadno koupit i přes aplikaci PID Lítačka.

cyklo_11 cyklo_03

Cyklohráček

Cyklohráček je v provozu od konce března do konce října v nepracovní dny v trase Praha hl. n. – Praha‑Smíchov severní nástupiště – Hostivice – Středokluky – Podlešín – Slaný – Zlonice. Tento vlak nabízí rozšířenou přepravu jízdních kol, hrací koutek pro děti a herní stolky. Pro přepravu cyklistů je přednostně určen speciální cyklovůz vlaku. Více informací o období provozu a jízdním řádu.

Tramvaje

V tramvaji mohou být jízdní kola přepravována pouze ve vybraných úsecích ve směru z centra (bez časového omezení). Přeprava jízdních kol v tramvajích je zdarma.

cyklo_13 Tímto symbolem jsou označeny zastávky, kde je povolen nástup s jízdním kolem do tramvaje (za podmínek uvedených ve Smluvních přepravních podmínkách).

Trvalý stav k 27.5.2023.

 • Anděl > Kotlářka > Vozovna Motol > Sídliště Řepy
 • Brusnice > Malovanka > Vypich > Bílá Hora
 • Hradčanská > Vítězné náměstí > Dejvická > Červený Vrch > Divoká Šárka
 • Hradčanská > Vítězné náměstí > Nádraží Podbaba
 • Hradčanská > Vozovna Střešovice > Malovanka > Vypich > Bílá Hora
 • Hradčanská > Vozovna Střešovice > Sídliště Petřiny
 • Nádraží Holešovice > Trojská > Kobylisy > Sídliště Ďáblice
 • Nádraží Holešovice > Trojská > Kobylisy > Vozovna Kobylisy
 • Nádraží Braník > Nádraží Modřany > Sídliště Modřany > Libuš
 • Náměstí Bratří Synků > Pražského povstání > Pankrác
 • Náměstí Bratří Synků > Pražského povstání > Vozovna Pankrác
 • Náměstí Bratří Synků > Spořilov
 • Palmovka > Bulovka > Kobylisy > Sídliště Ďáblice
 • Palmovka > Bulovka > Kobylisy > Vozovna Kobylisy
 • Palmovka > Nádraží Libeň > Starý Hloubětín > Lehovec
 • Palmovka > Nádraží Vysočany > Starý Hloubětín > Lehovec
 • Palmovka > Ohrada > Spojovací (pouze přímým spojem přes zastávku Krejcárek)
 • Smíchovské nádraží > Hlubočepy > Sídliště Barrandov > Holyně
 • Želivského > Vinice > Nové Strašnice > Depo Hostivař > Ústřední dílny DP
 • Želivského > Strašnická > Staré Strašnice > Zahradní Město > Nádraží Hostivař

Mapa úseků, kde je povolena přeprava jízdních kol

Přeprava kol není povolena v náhradní autobusové dopravě (NAD) zavedené za tramvaje v uvedených úsecích.

Jízdní kola mohou být přepravována pouze v místech určených pro přepravu kočárků (u krátkých vozů většinou na konci vozu, u článkových vozidel na jedné či více vnitřních plošinách). Na každé takové plošině je možné přepravovat maximálně 2 jízdní kola. Před nástupem a výstupem z vozidla dá cestující s jízdním kolem znamení řidiči, který však může v odůvodněných případech nástup vyloučit.

cyklo_04 cyklo_08 cyklo_05

Autobusy

V autobusech není povolena přeprava jízdních kol (ani v případě náhradní dopravy), kromě následujících výjimek.

Linka 147 (sezonní provoz)

Na lince 147 provozované v trase Dejvická – Výhledy je od konce března do konce října možná přeprava jízdního kola ve speciálních úchytech na zádi autobusu vybraných spojů, a to zdarma. Přeprava kol je možná pouze u spojů označených piktogramem kola v jízdním řádu a pouze mezi určenými zastávkami.

Přeprava kol je možná ve směru z centra. Cyklisté mohou naložit kolo v zastávkách Dejvická (přestup z metra) a V Podbabě (přestup z přívozu)a vyložit pak v zastávkách Suchdolské náměstí a Výhledy. Spoje pro cyklisty (v pracovních dnech každý druhý, v nepracovních dnech každý spoj) jsou v jízdním řádu označeny piktogramem kola, a to v časovém rozmezí cca 5:00 až 20:30. Před nástupem dá cestující s kolem řidiči znamení zdvihnutím ruky, jízdní kolo si naloží sám (za dohledu řidiče) a oznámí řidiči zastávku výstupu. Řidič následně jízdní kolo uzamkne a předá cestujícímu visačku s číslem držáku. Při výstupu se cestující prokáže visačkou s číslem držáku, řidič kolo odemkne a cestující si ho samostatně vyloží.

Cyklobus – brdský

Speciální linka Cyklobusu 1 je v provozu od konce března do konce října v nepracovní dny v trase Dobřichovice, nádraží – Černolice – Řitka – Mníšek pod Brdy, náměstí – Mníšek pod Brdy, Kaple – Kytín, Náves. Nakládka či vykládka jízdních kol je možná pouze v označených zastávkách (v jízdním řádu symbol kola). Jízdní řád naleznete na portálu jízdních řádů.

Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 (Praha – Řevnice – Beroun) z obou směrů.

Zastávka Cyklobusu Dobřichovice, nádraží je umístěna na parkovišti vedle nádražní budovy (Cyklobus nezastavuje v zastávce linky 448 před nádražím).

Provoz linky je zajištěn minibusem s přívěsem pro přepravu 20 jízdních kol. Nakládku a vykládku si zajišťuje cestující, řidič poskytuje případnou radu či pomoc.

V cyklobusu se jízdní kolo přepravuje za 20 Kč, ve vlacích je nutné kolo odbavit dle Tarifu PID nebo dle tarifu železničního dopravce (viz výše).

Cyklobus zlepšuje přístupnost výše položených cyklisticky atraktivních oblastí Brd veřejnou dopravou pro Pražany i obyvatele údolí Berounky. Provoz linky je zajištěn minibusem s přívěsem pro přepravu 20 jízdních kol.

Cyklobus – českorájský

Speciální linka Cyklobus 2 jezdí v mikroregionu Český ráj v trase Mladá Boleslav – Mnichovo Hradiště – Kněžmost – hrad Kost – Sobotka. V provozu je v nepracovní dny od konce května do konce září. Jízdní řád naleznete na portálu jízdních řádů.

Garantovaná kapacita jsou čtyři kola. Nakládku a vykládku si zajišťuje cestující, řidič poskytuje případnou radu či pomoc.

V cyklobusu se jízdní kolo přepravuje za 20 Kč.

Cyklobus nabídne spojení dvakrát denně z Mnichova Hradiště přes Valečov, Kněžmost a hrad Kost do Sobotky a třikrát denně mezi Mnichovým Hradištěm a Kněžmostem.

Cyklobusy – kokořínské

Spoje autobusových linek 695 , 696 a 697 zajišťují v nepracovní dny o letních prázdninách i přepravu jízdních kol. Jízdní řády naleznete na portálu jízdních řádů.

Spoje linky 697 navazují ve Mšeně zejména na Kokořínský rychlík, příp. na vlaky linky S33 (Mělník – Mšeno – Mladá Boleslav).

Provoz linek je zajištěn minibusem s přívěsem pro přepravu 20 jízdních kol. Nakládku a vykládku si zajišťuje cestující, řidič poskytuje případnou radu či pomoc.

V cyklobusu se jízdní kolo přepravuje za 20 Kč, ve vlacích je nutné kolo odbavit dle Tarifu PID nebo dle tarifu železničního dopravce (viz výše).

Cyklobusy zlepšují přístupnost cyklisticky atraktivních oblastí Kokořínska a Máchova kraje i pro návštěvníky z větších vzdáleností.

Přívozy

Přeprava jízdních kol zdarma.

Přepravu mohou omezit pouze zvýšené provozní nároky. Při přepravě jízdních kol dbejte pokynů převozníků. Podrobné informace o přívozech.

Lanovka na Petřín

Přeprava jízdních kol zdarma.

Jízdní kola se přepravují vždy v druhém oddílu vozu (označen piktogramem). Ve voze mohou být přepravována nejvýše 2 jízdní kola. Průvodce lanové dráhy může přepravu jízdního kola zakázat.

Přeprava jízdního kola jako zavazadla

Jako zavazadlo lze přepravovat také:

 • složené skládací jízdní kolo
 • dětské odrážedlo
 • dětské jízdní kolo pro dítě do 6 let věku

Musí být dodrženy povolené rozměry (50×60×80 cm), resp. pro výše uvedené kategorie s možnosti překročit jeden z těchto rozměrů. Přeprava může být vyloučena při vyšší obsazenosti vozidla.
Přeprava rozměrnějších zavazadel (např. nad 25×45×70 cm) je zpoplatněna 20 Kč, ale držitelé předplatní jízdenky mohou jedno takové zavazadlo přepravovat bezplatně. Toto opatření rozšiřuje podmínky přepravy uvedených kategorií kol zejména v tramvajích a autobusech.

Na většině železničních spojů platí Smluvní přepravní podmínky ČD – omezení pro „ruční zavazadlo“ rozměry 40×60×90 cm.

Přesné znění podmínek pro přepravu zavazadel naleznete ve Smluvních přepravních podmínkách.


cyklo_14

Sdílená kola

Každý majitel elektronické předplatní jízdenky pro Prahu může využít zdarma dvakrát denně prvních 15 minut jízdy na sdíleném kole provozovatelů Rekola a Nextbike s cílem nabídnout výhodnou kombinaci pražské MHD s jízdou na kole. Více informací zde.

Další cyklistické informace